21 Eylül 2019 Cumartesi

DSP'de İmamoğlu krizi

dspde-imamoglu-krizi

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını ancak Ekrem İmamoğlu’nu desteklememe kararı almalarının ardından eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk istifa ederken, Uluç Gürkan ise İmamoğlu için destek istedi.
19 Mayıs 2019 Pazar 09:47

 31 Mart seçimlerinde DSP’den İstanbul adayı olan Muammer Aydın, 23 Haziran seçimine katılmayacağını açıkladı. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da partisinin 23 Haziran’da aday çıkarmayacağını ancak, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nu da desteklemeyeceklerini duyurdu. Aksakal ayrıca yaptıkları Parti Meclisi toplantısında İmamoğlu'nun desteklenmesi için bir öneri gelmediğini söyledi.

 

Ancak DSP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Aksakal’ın açıklamalarının ardından partiden istifa etti.

 

Hikmet Sami Türk, İmamoğlu ismini toplantıda önerdiğini belirterek, "Genel Başkan Önder Aksakal, verdiği bir demeçte, İmamoğlu'nun desteklenmesi yönünde PM toplantısında öneri gelmediğini öne sürdü. Oysa bunu ben önerdim ve 2 kez de oylama yapıldı. Giderek Bülent Ecevit'in kurduğu parti olmanın özelliklerini kaybetmeye başlayan ve 24 yıldan beri üyesi olduğum DSP'den üzülerek istifa ediyorum" açıklamasını yaptı. 

ULUÇ GÜRKAN: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

 

DSP Genel Başkanı Aksakal’ın sözlerine bir tepki de partinin önemli isimlerinden olan Uluç Gürkan’dan geldi.

 

Gürkan İmamoğlu'nun desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, “DSP Parti Meclisi, İstanbul Büyükşehir adayı Muharrem Aydın’ın çekilmesine karşın 23 Mart seçiminde Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeyeceğini açıklamış. 31 Mart’ta CHP’ye karşı aday çıkartmak için kurulan bağlantıların faturasını ödüyor olmalılar. Kendilerini aklamak için de ‘Bülent Ecevit sağ olsaydı İmamoğlu’nu desteklemezdi’ tezviratına sarılmışa benziyorlar. Aralarında Bülent Ecevit’i bire bir tanıyan, yakın çalışma içinde olan tek kişi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk idi. O da, Parti Meclisi’nde İmamoğlu’nu desteklemek için verdiği iki önerge reddedilince 24 yılık süreyle yakasında rozetini taşıdığı DSP’den istifa etti. ‘DSP kuruluş felsefesinden uzaklaştırılıyor’ dedi. Bülent Ecevit’in CHP’den DSP’ye en yaşayan en yakın çalışma arkadaşı asırlık çınar Orhan Birgit, İstanbul’da İmamoğlu için çalışıyor. ‘Ecevit için görev yapıyorum’ diyor. Nihayet, Bülent Ecevit’in yaşam arkadaşı, DSP’nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit… Kimsenin kuşkusu olmasın, ‘her şey çok güzel olacak’ inancı ve kararlılığında…Bülent Ecevit’in Meclis ve Grup Başkanvekilliğini yapan bana da yinelemek düşüyor: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK…” dedi.

 

MUAMMER AYDIN DA DESTEK VERDİ

 

Seçimden çekilen Muammer Aydın ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “DSP için seçim bitmiştir, Ekrem İmamoğlu sandıktan çıkan milli iradeyi temsil eden kişidir, DSP İBB ADAYI olarak YSK eliyle yapılan bu hukuksuzluklar karşısında istifa ederek seçimden çekiliyorum. DSP parti Meclisi de oybirliği ile karar alıp açıklama yapıyor. Her şey çok açık değil mi?” ifadelerini kullandı.

 

YURT GAZETESİHaber okunma sayısı: 116

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:24
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59
turkiyeyi-bu-kafa-yonetiyor-

'Türkiye’yi bu kafa yönetiyor'

20 Eylül 2019 Cuma 19:54
maklube-kavgasi-buyuyor

'Maklube' kavgası büyüyor...

20 Eylül 2019 Cuma 19:31

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

'Erdoğan'ın diplomasının olmadığının belgeleri'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren yazar Ergün

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL