23 Şubat 2020 Pazar

Depremde, çığda ve soğukta ölenlerin sorumlusu iktidar

depremde-cigda-ve-sogukta-olenlerin-sorumlusu-iktidar

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda CHP gurubu adına konuşan Veli Ağbaba "Ahlat'a saray yapın tabii, ihtiyacınız var. Uçan var, kaçak var, yazlığı var, Ahlat'ta kaç gün kalacak hazretleri bilmiyorum! Ahlat'a saray yapacağınıza bu ölen işçilere yardım edin, bu insanların ölmesini önleyin, o depremin altında, kerpiç evin altında kalan insanların ölümünü önleyin." dedi
12 Şubat 2020 Çarşamba 22:42

Biliyorsunuz, Malatya ve Elâzığ'da 24 Ocak akşamı ağır bir deprem yaşadık. Öncelikle, bu depremde bütün Türkiye ayağa kalktı, herkes Elâzığ'ın ve Malatya'nın yanında oldu. Bütün herkese, kamu kuruluşlarına, ilgililere ve bu konuda destek olan yerel yönetimlere burada, huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

 

Depremin merkez üssü Sivrice'ydi. Elâzığ'da etkili oldu ancak Malatya'nın birçok ilçesinde de etkili oldu. Doğanyol ve Pütürge'nin ismi geçiyor ama Kale ilçemizde, köylerde çok hasar var, Battalgazi'de çok hasar var, Yeşilyurt'ta çok hasar var. Özellikle köylerdeki kerpiç evlerin tamamına yakını kullanılamaz durumda. Oradaki milletvekili arkadaşlarımızla birlikte, Genel Başkanımızla birlikte, büyükşehir belediye başkanlarımızla birlikte yöreyi gezdik, incelemelerde bulunduk. Ev ev, köy köy gezerek orada tespitlerde bulunduk ve gözüken şey şu değerli arkadaşlar: Tabii, önümüzdeki sonbahara kadar kalıcı konutların yapılması gerekiyor, kalıcı konutlar tamamlanarak insanların bu mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Şimdi, çadırlar vesaire verilmiş, insanlar kış şartlarında yaşıyor ama önümüzdeki dönem Doğanyol ve Pütürge'de bu kış geçirilemez gibi gözüküyor.

 

Tabii, özellikle hayvanlarla, hayvan çadırlarıyla vesaireyle ilgili çeşitli problemler var; onlar da gideriliyor. 

Şimdi, geçtiğimiz hafta, deprem araştırma komisyonu kurulsun diye bir önerge verdik değerli arkadaşlar. Deprem araştırma komisyonu önergemiz AK PARTİ ve MHP tarafından sanki zafer kazanılmış gibi alkışlanarak reddedildi.

 

Bu Meclis boşanmayla ilgili araştırma komisyonu kurmuş, bu Meclis teknoloji bağımlılığıyla ilgili araştırma komisyonu kurmuş, bu Meclis dopingle ilgili, obeziteyle ilgili araştırma komisyonu kurmuş, depremle ilgili araştırma komisyonu kurulmasına karşı çıkıyor. Bunu millete, vatandaşa, insanlarımıza nasıl izah edeceksiniz bilmiyorum. Yani bundan daha hayati, bundan daha gerekli bir komisyon olabilir mi, bunları insanların takdirine bırakıyorum.

 

Bu komisyonun kurulmaması hakikaten Meclisin -bizim değil, buna "evet" diyenlerin değil ama bunu reddedenlerin- ayıbıdır. Bu önergeyi reddedenlerin yakasında Doğanyol'da 6 yaşındaki evladıyla ölen 33 yaşındaki Gamze Say'ın eli olacaktır her zaman. Bunu takip etmeye devam edeceğiz, bu araştırma komisyonunun kurulması için uğraşmaya devam edeceğiz.

 

 Albert Camus "Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın." diyor. Değerli arkadaşlar, bizim ülkemizdeki ölümler dünyada eşi benzeri, örneği yok. Herhâlde başka bir ülkede hatta üçüncü sınıf demokrasinin olduğu ülkelerde bu ölümler yaşanmış olsaydı orada ne hükûmet kalırdı ne bakan kalırdı. Birkaç örnek vereceğim, hafızalarınızı da tazelemek isterim. Değerli arkadaşlar, bakın, birkaç resim paylaşacağım sizinle. Bu, İstanbul'da 2012 yılı Mart ayında bir çadırda 11 işçi yanarak öldü, bir tane sorumluluk alan kimse yok. Şimdi, hep övünüyorsunuz ya "Duble yolları biz yapıyoruz, Osmangazi Köprüsü'nün biz yaptık." diyorsunuz ya, bir örnek daha vereceğim değerli arkadaşlar. 


8 kadın işçi İstanbul'un göbeğinde minibüsün içerisinde boğularak ölüyor, boğularak. Ne zaman? Değerli arkadaşlar, bundan birkaç yıl önce. Bakın, şu örneğe bakın: 38 insan hayatını kaybediyor. Sizin yaptığınız bir şey daha var, TOKİ yapıyorsunuz ya TOKİ. Bakın, Samsun'da TOKİ yapmışsınız, Samsun'da. Samsun'da TOKİ'de -iyi olmuş diyorsun- sel basıyor, insanlar katlediliyor. Bakın, sel basıyor, ne zaman? Tek parti dönemi falan değil, tek parti dönemi de sizin döneminiz. Temmuz 2012, bakın arkadaşlar, Temmuz 2012'de insanlar katlediliyor.

 

Bir başka şey: 32'nci kattan asansör düşüyor, 10 işçi ölüyor değerli arkadaşlar, 10 işçi.  Örnek çok. Örneğin, Erzurum'da donarak ölen insanlar arkadaşlar; bakın, 5 işçi Erzurum'da donarak ölüyor. Örnek çok; cezaevinde ölenler var, tren kazalarında ölenler var.


Bu ölümlerin sorumlusu kim? Siz. Ya da Hükûmet bostan korkuluğu mu? Bu ölümlerin sorumlusu sizsiniz değerli arkadaşlar, bu ölümlerin sorumlusu sizsiniz.
 

Bakın, daha dün Van'da çığ oluyor değerli arkadaşlar, 5 insanımız ölüyor, arkasından askerler gönderiliyor, onlar da ölüyor; ne diyorlar? "Fıtrat." "Kader." Yahu bu fıtrat, kader hep fakir fukarayı mı vuracak? Bu fıtrat, kader sizi hiç vurmayacak mı? Fıtratsa, kaderse fakir fukaraya. Yahu hiç yüreğiniz acımıyor mu, ciğeriniz yanmıyor mu? O fakir fukara asker çocuklarının çığın altında ölmesinin sorumlusu sizsiniz. Bakın, ne diyorlar? "Ahlat'a saray mı yapalım?" Ahlat'a saray yapın tabii, ihtiyacınız var. Uçan var, kaçak var, yazlığı var, Ahlat'ta kaç gün kalacak hazretleri bilmiyorum! Ahlat'a saray yapacağınıza bu ölen işçilere yardım edin, bu insanların ölmesini önleyin, o depremin altında, kerpiç evin altında kalan insanların ölümünü önleyin. Köprünün sorumlusu sizsiniz. Yakında var ya -söyleyeyim mi, söylemeyeyim mi bilmiyorum- yahu iyi şeyleri siz yapıyorsunuz, depremde kim öldürdü? Allah öldürdü. Çığda kim öldürdü? Allah öldürdü. Yani bu konuda AKP'yi tebrik etmek lazım ama bu ölümlerin tamamının sorumlusu sizsiniz

Haberin etiketleri:

CHP, Veli Ağbaba


Haber okunma sayısı: 205

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

buyukelcilerin-ruhu-aci-cekiyor

Büyükelçilerin ruhu acı çekiyor

22 Şubat 2020 Cumartesi 22:05
erdogandan-cok-sert-yalova-tepkisi

Erdoğan'dan çok sert 'Yalova' tepkisi

22 Şubat 2020 Cumartesi 18:26
bbp-hedefinde-iyi-partili-isim-var

BBP hedefinde İYİ Partili isim var

22 Şubat 2020 Cumartesi 09:58
ozan-ceyhun-ulkuculeri-cildirtti-

Ozan Ceyhun ülkücüleri çıldırttı

22 Şubat 2020 Cumartesi 09:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Kadınların zihin dünyası muhteşem

Emine Erdoğan, Girişimci Kadın Merkezi Projesi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kadınların

BBP hedefinde İYİ Partili isim var

Büyük Birlik Partisi'nden yapılan açıklamada, isim vermeden, İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili'nin,

Ozan Ceyhun ülkücüleri çıldırttı

CiddiGazete'nin haberi gündem oldu. Öğrenci yurduna attığı bombayla Mustafa Erol isimli ülkücüyü şehit eden

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi

139 bin lira maaşlı genel müdür!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklık getirmesi istemiyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

En sevilen diziler ve oyuncular

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL