10 Aralık 2019 Salı

Cebini düşüneceğine gençleri düşün

cebini-dusunecegine-gencleri-dusun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’de, “Bayrağa ve halka saygı isterken, saygısızların görevden alınmasını istedi ve alınmıyorsa Başbakan’ı sorgulayacaksınız” dedi.
16 Kasım 2013 Cumartesi 20:35

 -“Kendi bayrağı geçtiğinde oturan bakan, koltuğunda da oturmaya devam ediyorsa hükümeti sorgulayacaksınız. Halkına, vatandaşına hakaret eden bir vali, koltuğunda oturuyorsa ‘onu yedirmem’ diyorsa önce hükümeti sorgulayacaksınız. Bu millet yamyam mı ki sen ‘yedirmem’ diyorsun. Hakaret ediyorsa ertesi gün görevden alacaksın.”

-“Kendi vatandaşına ‘gavat’ diyen bir valiyi ‘ben yedirmem diyorsa’ bir başbakan, aynı suçlamayı kabul ediyor demektir. Kimse kusura bakmasın”

-“”Siyaset, zenginleşme aracı değildir. ‘Siyasete atılayım biraz cebim dolsun’ yok. Siyaset, vatandaşa hizmet etme sanatıdır.”

-“Kul hakkı yemek yoktur siyasette. Hem din iman edebiyatı yapacaksın hem de kul hakkı yiyeceksin. Dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Emekli aylığıyla geçinemediği için şirket kurduğunu söylüyor. Burada  çok sayıda emekli var. Sevgili Başbakan, emekli aylığıyla geçinemediğini söylüyorsun, benden kat kat fazla aylık alıyorsun, bindiğin arabaya para vermezsin, uçağa para vermezsin, ‘geçinemem’ diyorsun ‘pekiyi ben nasıl geçineyim’ diye bir sorun. Bütün emeklilere söylüyorum, elinizi vicdanınıza koyup sandığa gideceksiniz”

- “Vatandaşın çocuğu okul kazanıp yurt bulamıyorsa onun derdini çözeceksin. Yurt yapacaksın, çocuklar yurtta kalacak. Hem yurt yapmıyorsun hem de gençleri suçluyorsun. Yurt sorununu çözmek çok mu zor. Cebini düşüneceğine gençleri düşün. Sen yurt yaptın da gençler mi oraya yerleşmedi? Anaların, babaların gözünde o çocukları suçluyorsun”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli etkinliklere katılmak üzere Düzce’ye geldi.Kılıçdaroğlu’nu, çok sayıda vatandaş  coşkuyla TEM otoyolu Abant Kavşağı’nda karşıladı.

Burada seçim otobüsüne binerek Kaynaşlı ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla kahvaltı yaparak sohbet etti. Daha sonra Yığılca ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, Yığılca Belediyesi tarafından yaptırılan Yığılca Anıt Meydanı, Yığılca Çay Bahçesi ve Yığılca Arısı’nı simgeleyen heykelin açılışını yaptı.

Burada düzenlenen törende konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşların hoşlanacağı bir konuşma yapmayacağını, vatandaşlarla dertleşmeye geldiğini söyledi.

Meydandaki anıtı ve anıtta yazılan yazıyı gtösteren Kılıçdaroğlu, Anıtta, “Türkiye, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” yazıldığına dikkati çekerek,  milleti millet yapan şeyin kültür ve insanlar arasındaki bağ olduğunu söyledi.

76 milyon yurttaşın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman yurttaşlarımız, Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştiriyor. Bir siyasetçi olarak her türlü eleştiriye açık olduğumuzu bilmenizi istiyorum çünkü bir siyasetçinin görevi budur” diye konuştu.

Bazı konularda yapılan eleştirileri hazmedemediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bir, birlik mesajı konusunda hiç kimse Cumhuriyet Halk Partisi kadar azimli ve kararlı mesajlar vermemiştir. Birliğimizin simgesi bayraktır. 76 milyon vatandaşın namusudur bu bayrak. Çanakkale’ye, İzmir’e, Antep’e, Urfa’ya gidin, bütün mücadeleler bu bayrakla  yapılmıştır. Ne diyor şair, ‘bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’. İşte biz buyuz.”

Bayrağın olduğu yerde, saygının da bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, bayrağın geçişinde herkesin ayağa kalkması gerektiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yalnızca Cumhurbaşkanı, büyükelçi ve valilerin aracında bayrak taşıma hakkı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ne ben taşırım ne de Başbakan taşır. Bu üç kişi hem devleti hem de hükümeti temsil eder. Valinin öyle bir görevi vardır. Vali asla kendi yurttaşına, kimse kusura bakmasın ‘gavat’ diyemez. Önce kendine baksın. Bunu diyen valiyi, o koltukta biri oturtuyorsa aynı lafı milletine ediyor demektir. Ben bunu hazmedemiyorum. Açıkça söylüyorum, kendi vatandaşına ‘gavat’ diyen bir valiyi ‘ben yedirmem diyorsa’ bir başbakan, aynı suçlamayı kabul ediyor demektir. Kimse kusura bakmasın. Benim ülkemde, bana oy versin vermesin, kimliği ne olursa olsun vatandaşa ‘gavat’ diyemez bir vali. O koltuktan gidecek O. Gitmek zorundadır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları çok iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla değerlendireceksiniz. Kendi bayrağı geçtiğinde oturan bakan, koltuğunda da oturmaya devam ediyorsa hükümeti sorgulayacaksınız. Halkına, vatandaşına hakaret eden bir vali, koltuğunda oturuyorsa ‘onu yedirmem’ diyorsa önce hükümeti sorgulayacaksınız. Bu millet yamyam mı ki sen ‘yedirmem’ diyorsun. Hakaret ediyorsa ertesi gün görevden alacaksın.”

- “Siyaset, zenginleşme aracı değildir”

Kılıçdaroğlu, siyasetin halka hizmet etme sanatı olduğunu anlatarak, “Siyaset, zenginleşme aracı değildir. ‘Siyasete atılayım biraz cebim dolsun’ yok. Siyaset, vatandaşa hizmet etme sanatıdır. Kul hakkı yemek yoktur siyasette. Hem din iman edebiyatı yapacaksın hem de kul hakkı yiyeceksin. Dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Emekli aylığıyla geçinemediği için şirket kurduğunu söylüyor. İçinde çok sayıda emekli var. Sevgili Başbakan, emekli aylığıyla geçinemediğini söylüyorsun, benden kat kat fazla aylık alıyorsun, bindiğin arabaya para vermezsin, uçağa para vermezsin, ‘geçinemem’ diyorsun ‘pekiyi ben nasıl geçineyim’ diye bir sorun. Bütün emeklilere söylüyorum, elinizi vicdanınıza koyup sandığa gideceksiniz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin raydan çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla beraber Türkiye’yi yeniden rayına oturtacaklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, çocuklarını ve geleceği düşünen bütün yurttaşları, CHP şemsiyesi altında beklediğini anlatarak, CHP’nin, “kardeşliğin adresi” olduğunu söyledi.

- “Cebini düşüneceğine gençleri düşün”

Öğrenci evleriyle ilgili tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, öğrencilerin yurt bulamadığı için evlerde kaldığını ifade etti.

“Herkesin kimliğine saygılıyız” diyen Kılıçdaroğlu, “Herkesin kimliği kendi şerefidir. Herkesin, başımızın üstünde yeri vardır, o kadar. İnsanı seviyorsanız, onun kimliğine saygı duyacaksınız” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vatandaşın çocuğu okul kazanıp yurt bulamıyorsa onun derdini çözeceksin. Yurt yapacaksın, çocuklar yurtta kalacak. Hem yurt yapmıyorsun hem de gençleri suçluyorsun. Yurt sorununu çözmek çok mu zor. Alt tarafı bir bina dikeceksin. Bu kadar basit. Niye yapmıyorsun, elinden tutan mı var, para mı yok ? Herşey var. Cebini düşüneceğine gençleri düşün. Sen yurt yaptın da gençler mi oraya yerleşmedi? Anaların babaların gözünde o çocukları suçluyorsun. Hep beraber düşüneceğiz. Çocuklarımızı düşüneceğiz. Bu ülke zengin bir ülke. Bu ülkenin talihsizliği, cebini düşünenlerin daha çok iktidara gelmesidir. Vatandaşı düşünenleri, iktidara getirme zamanı geldi. Önce halkı zenginleştireceğiz. Halkın, cebinin para görmesi lazım. Siyaset budur. Bu anlayışla yola çıktık.”

Valilik tabelalarından T.C ibaresinin çıkartıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Neden böyle yaptıklarını sorduk. ‘Tabelada yer yok’ diyorlar, senin kafanda yer yok arkadaş bırak tabelayı. Bu ülkenin adı, Türkiye Cumhuriyeti değil mi? Milliyetçilik, vatanı sevmek demektir. ‘Ben her türlü milliyetçiliği ayağımın altına alırım’ diyen bir başbakandan bu ülkeye fayda gelmez. Boşuna mı dedelerimiz savaştı, şehit oldu?”Haber okunma sayısı: 643

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akp-suriyelilere-vatandaslik-verecek

AKP Suriyelilere vatandaşlık verecek

10 Aralık 2019 Salı 18:37
yeni-bir-referanduma-cesaret-edemezsiniz

Yeni bir referanduma cesaret edemezsiniz

10 Aralık 2019 Salı 15:50
osonun-maaslarini-kim-oduyor

ÖSO’nun maaşlarını kim ödüyor?

10 Aralık 2019 Salı 15:16
erdogandan-nobel-tepkisi

Erdoğan'dan, 'Nobel' tepkisi

10 Aralık 2019 Salı 14:35
bir-kisim-insanlar-obeziteden-oluyor

Bir kısım insanlar obeziteden ölüyor

10 Aralık 2019 Salı 14:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Asgari ücrete zam sokağın rakamlarıyla yapılmalı

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında asgari ücret

O dizideki bilgi yanlış çıktı!

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ertuğrul Gazi'nin babasının Süleyman Şah değil Gündüz Alp olduğunu tespit etti

Türkiye'nin ilk kadın mitingi 100 yaşında

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da 3 bin kadının katılımı ile Anadolu işgalini protesto etmek üzere

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

AKP iktidarının 17 yıllık emek ve çalışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL