29 Eylül 2020 Salı

Bu toplumda anayasa yapmak zor

bu-toplumda-anayasa-yapmak-zor

HDP'nin Anayasa Komisyonu üyeleri Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, anayasa çalışmaları ve güncel konularda açıklamalarda bulundu.
20 Ağustos 2016 Cumartesi 08:18

 HDP'nin Anayasa Komisyonu üyeleri Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, anayasa çalışmaları ve güncel konularda açıklamalarda bulundu. 

Sancar, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminin ardından AK Parti, CHP ve MHP'nin anayasa değişikliği çalışması yapmaya başladığını anımsatarak, bir anayasanın güçlü toplumsal meşruiyetinin geniş katılımla demokratik olacağını vurguladı. 

Anayasa konusunda HDP olarak strateji belirlediklerini, anayasa yapımında esas alınması gereken temel ilkelere ilişkin metin hazırladıklarını ve yapılan son çalışmaların ardından eş genel başkanların bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını anlatan Sancar, "Türkiye'nin çatışmalı, aşırı kutuplaşmış ülke olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Bu tür toplumlarda anayasa yapmak zordur." dedi. 

Kalıcı bir anayasanın öncelikle geniş tabana oturması gerektiğine dikkati çeken Sancar, "Bütün tarafları kapsayan bir siyasal mekanizma oluşturmanız gerekiyor. Mutabakat ve uzlaşma her bir tarafın kendi tutumunu yumuşatmasıyla, belli taleplerini gözden geçirmesi, bazılarından vazgeçmesiyle mümkün olabilir. Anayasanın dinamik, katılıma açık, şeffaf olması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

Sancar, demokratik bir anayasanın ancak demokratik ortamda yapılacağını vurgulayarak, "Demokratik ortamda geniş katılımla, sağlıklı müzakerelerle yapılan anayasalar daha özgürlükçü ve barışı teşvik eden bir nitelik taşırlar. Anayasayı sadece belli bir dönemde, konjonktürel sorunları aşmak için bir araç gibi kullanmak tehlikeli yaklaşımdır. Kalıcı bir anayasa ancak barışı hedeflemekle mümkün olabilir. Biz, barış ve çözüm anayasasını öneriyoruz. Demokratik, çoğulcu bir anayasa, çözümü ve barışı hedefleyen bir anayasa bizim parolamız budur." diye konuştu. 

HDP'li Sancar, 1921 Anayasası'nın yapım sürecinin ilham alınarak yeni anayasa çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu. Sancar, 1921 Anayasası'nın halk egemenliğine uygun bir süreçte, halk egemenliği ve yerel demokrasi ilkesini buluşturarak yapıldığını anlattı. 

HDP Adana Milletvekili Beştaş da AK Parti, CHP ve MHP'nin yaptığı anayasa değişiklik çalışmalarının resmi olmadığını, kendilerinin süreçten basın aracılığıyla haberdar olduklarını belirterek, "Çalışma HDP olmadan, Meclis'te grubu bulunan parti bulunmadan devam ediyor. Eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, toplumun farklı katmanlarını kapsayan bir anayasa talebimiz her zaman olduğu gibi bugün de orta yerde duruyor. Biz, kendi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 3 partinin kapalı kapılar ardında, ne görüştüklerini toplumla paylaşmayan tutumları anayasa yapım sürecine, anayasa ruhuna uygun değildir." değerlendirmesinde bulundu. 

HDP'nin dışlandığı anayasa görüşmelerinin de meşruiyeti olmadığını savunan Beştaş, 3 partinin yaptığı anayasa değişikliği çalışmasının toplumda karşılık bulamayacağını öne sürdü. 

HDP Kars Milletvekili Bilgen de bir soru üzerine, TBMM Genel Kurulunda görüşülen torba tasarıdan Hakkari ve Şırnak'ın il statüsünden çıkarılması ile ilgili düzenlemenin geri çekilmesinin olumlu olduğunu belirterek, "Parlamentonun görevi toplumsal talebi, iradeyi dikkate alarak yasa yapmaktır. Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılmasıyla ilgili iradenin kime ait olduğunu biliyoruz. Ama halkın, o şehirlerdeki yaşayanların iradesi olmadığını biliyoruz." dedi. 

Bilgen, "belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili maddenin de geri çekilmesini olumlu bulduklarını" ifade etti. 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Suriye politikasına ilişkin yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Bilgen, Suriye'deki kaosun devam etmesinin başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerin hepsi için ciddi riskler taşıdığını söyledi. 

Kurtulmuş'un ifadelerinin sevindirici olduğunu vurgulayan Bilgen, "Türkiye, Esad konusundaki kırmızı çizgilerini gözden geçirerek, sorgulayarak iyi bir iş yapıyor." dedi. 

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise Genel Kuruldaki tasarının 23. maddesindeki belediye taşınmazlarına güvenlik gerekçesiyle el konulması maddesinin tekrar görüşüleceğini belirterek, bu düzenlemeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının terör nedeniyle zarar gören şehirleri imar etmesine yönelik maddelerin kendileri için önemli olduğunu söyledi.Haber okunma sayısı: 324

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sen-genclerimize-ne-verdin-sayin-erdogan

Sen gençlerimize ne verdin Sayın Erdoğan?

28 Eylül 2020 Pazartesi 18:55
dort-siyasi-partiden-ermenistana-kinama

Dört siyasi partiden Ermenistan'a kınama

28 Eylül 2020 Pazartesi 18:25
hedef-hdpsiz-bir-turkiyedir

Hedef HDP’siz bir Türkiye’dir

28 Eylül 2020 Pazartesi 18:19
herkes-kendi-gobegini-kesmek-zorunda

Herkes kendi göbeğini kesmek zorunda

28 Eylül 2020 Pazartesi 17:21
hukumet-egitimde-sinifta-kaldi

Hükümet eğitimde sınıfta kaldı

28 Eylül 2020 Pazartesi 13:15

ÜLKE GÜNDEMİ

Ece Üner'den Kim Kardashian’a muhteşem cevap

Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner, Ermeni asıllı ABD’li reality Show yıldızı Kim Kardashian’ın Azerbaycan

Düğün neyse de takılar ne olacak?

Pandemi nedeniyle nikah ve düğünler 2021’e erteleniyor. Öncelikli gerekçe kalitenin düşmesi, ikincisi ise

HKP'den Ermenistan'a sert tepki

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına sert tepki gösterdi.

TTB’de yeni yönetim belirlendi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Seçimli Büyük Kongresi 26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Ankara’da

Tek soruluk mülakatta elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak

Mansur Yavaş'tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL