28 Şubat 2021 Pazar

Bu reformu kimin için yapacaksın?

bu-reformu-kimin-icin-yapacaksin

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Erdoğan’a soruyorum. Bu reformu dün FETÖ için yaptın, sicilin bozuk. Şimdi soruyorum. Bu reformu faiz baronları için mi, beşli çete için mi, muhalefeti sindirme için mi, çok şımarttığın mafya için mi yapacaksın? Kimin için yapacaksın?"
20 Ocak 2021 Çarşamba 17:48

 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve KRT TV programcısı Afşin Hatipoğlu'na yapılan saldırılara ilişkin, "Bir milletvekili, soruşturmayı yürüten savcıyı tehdit ediyor. Adalet Bakanı'ndan tık yok. Üstelik milletvekili 'Sen kimin savcısısın?' diyor, Adalet Bakanı 'Benim savcım.' diyemiyor." ifadelerini kullandı.

 

CHP Grup Başkanvekili Altay, Türkiye'de Kovid-19 aşı takvimine ilişkin tahminlerin artık hava tahminleri gibi yapılmaya başlandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda açıklama yapmamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

 

Aşı sözleşmelerinin yapıldığını ve Türkiye'nin aşı için parasının bulunduğunu belirten Altay, "Aşı yok. Bu bir çelişkidir. Çelişki, beceriksizlikten olur. Un, yağ ve şeker var, helva yok." diye konuştu. 

Bazı siyasilerin ve devlet büyüklerinin aşılandığını anımsatan Altay, aşıda önceliğin devlet protokolüne değil tıbbi gereksinimlere göre olması gerektiğini belirtti.

 

Türkiye'deki aşıların, ilk aşılamaları tamamlanan 1,5 milyon sağlık çalışanının ikinci doz aşılamasında kullanılmak üzere saklanması gerektiğini ifade eden Altay, hükümeti, stratejik bir mesele olan Kovid-19 aşıları konusunda şeffaf olmaya davet etti.

 

CHP'li Altay, hükümetin, ülkeyi aylardır "hukukta reform" gündemiyle meşgul ettiğini savunarak, iktidarın 2010 yılındaki referandumla yargıyı FETÖ'ye teslim ettiğini iddia etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hukuk reformunu kimin için yapacağını soran Altay, "Bu reformu faiz baronları, beşli çete, muhalefeti sindirmek, çok şımarttığın mafya için mi yapacaksın? Yapacaksın da ne olacak? Bu reformu yaptığında Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına uymamak için verilen hükümlerin arkasından dolaşacak bir imkan getirecek misin?" sorularını yöneltti.

 

Reformla, muhalefetin açıklamalarının merkez medyada yer almasının önüne geçilip geçilmeyeceğini merak ettiğini belirten Altay, "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla devam eden yargılamaların reformla sona erdirilip erdirilmeyeceğinden endişe duyduğunu söyledi.

 

Altay, "Sorduğum bütün soruların cevabı, bana göre 'hayır'dır. Senin reform diye sunduğun şey Türkiye'yi olsa olsa deforme eder. 2010 yargı reformu, ülkenin başına darbeyi musallat etti, Meclis bombalandı. Şimdi yapacağın reform, sadece ve sadece devleti beşli çetenin, mafyanın, AK Parti yandaşlarının ve kadrolarının devletine dönüştürmekten başka bir işe yaramayacaktır." dedi.

 

Altay, Türkiye'de 3 milyon "tuzu kuru" bulunduğunu ancak "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'daki yeminine uyması, yargıya ve yürütmeye gölge etmemesi halinde 80 milyon insanın gelecek kaygısı taşımayacağını" söyledi.

 

CHP'li Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırılara sessiz kaldığını savunarak, "Erdoğan'ın bu sessizliği mafyanın cüretini artırır. Sokaktaki insanları mafyavari hareketlere teşvik eder. Kraldan çok kralcıların olduğu ülkemizde Allah esirgesin, istenmedik yeni saldırıların önü açılır. Bir milletvekili, soruşturmayı yürüten savcıyı tehdit ediyor. Adalet Bakanı'ndan tık yok. Üstelik milletvekili 'Sen kimin savcısısın?' diyor, Adalet Bakanı 'Benim savcım.' diyemiyor." sözlerini sarf etti.

 

Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) eski bir siyasetçinin açıklamalarına karşı bildiri yayımladığını anımsatan Altay, HSK'nin sosyal medya üzerinden bir milletvekilinin saldırıları soruşturan savcıya yönelik tehditlerini görmezden geldiğini ileri sürdü. Altay, "Hakimler Savcılar Kurulu, belli sizde izan yok ama vicdan da mı yok? Türkiye'yi bu ayıba mahkum etmeyin. Yargıya siyasetin tehdit ve baskısını gördük, şimdi yeni bir şey görüyoruz; yargıya, mafyayı korumak için basınç uygulanıyor." dedi.

 

"Son günlerde yaşadığımız bu tablo, aklıma Şirazlı Sadi'nin 'Hükümdar yol vermeden eşkıya kervan basamaz.' sözünü aklıma getirdi." diyen Altay, milletin huzuru ve mutluluğu için Erdoğan'ı, bu konudaki sessizliğini bozmaya davet etti.

 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Altay, eski CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sağ-sol kalmadı" sözlerini eleştirdiği belirtilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu sözlerin 21. yüzyılın güncel sorunlarının 18. yüzyılın anlayışıyla çözülemeyeceğine işaret ettiğini söyledi.

 

Engin Altay, bugün tüm demokratların birleşmesi gerektiğini dile getirerek, çevrenin korunması ve otoriter rejimlere karşı sağ ve sol görüşlülerin omuz omuza yürüdüğünü, Boğaziçi Üniversitesindeki olaylarda da teröristlerin değil sağ ve sol pencereden dünyaya bakan gençlerin yer aldığını ifade etti.

 

Altay, siyasette sağ ve sol cenahın ittifak oluşturduğunu, buna en iyi örneğin de Millet İttifakı olduğunu kaydetti.

 

CHP Grup Başkanvekili Altay, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin açıklamalarını hatırlatılması üzerine de Akbaşoğlu'nu bugün akşam saatlerinde Ankara'daki bir pazara gitmeye davet etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin milleti perişan ettiğini ve esnafı borç batağına sürüklediğini iddia eden Altay, "Akbaşoğlu, Çankırı'ya köyüne gitsin de çiftçinin haline bir baksın. Ahırdaki ineği, öküzü haczedilmiş. Bu sistem daha neyini haczedecek? Akbaşoğlu, gece 12'de Keçiören'de gidip bir evin kapısı çalsın, bakalım doğal gazlı kombinin vanası açık mı değil mi?" diye konuştu.

 

Engin Altay, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ve Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy'un, mektup yazarak parti yönetimini eleştirmesine yönelik bir soruyu yanıtlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, talep etmesi halinde bütün milletvekilleriyle görüştüğünü ve eleştirilerini dinlediğini anlattı.

 

Çelebi ve Aksoy'un Kılıçdaroğlu ile defalarca görüştüğünü ve son Karabük gezisine eşlik ettiklerini belirten Altay, CHP'de mektupla görüşme usulü bulunmadığını, eleştirilerin parti yöneticilerine randevusuz aktarılabileceğini söyledi. Altay, "Araya kağıt, kalem, mektup koymaya gerek yok." dedi.

 

Altay, iki milletvekilinin Muharrem İnce'nin kurmayı planladığı açıklanan partisine geçip geçmeyeceklerinin sorulması üzerine, "Siyasette herkes kendi yolunu kendi çizer, kendi göbeğini kendi keser." diye konuştu.

 

Bu tür ayrışmaların ne o kişilere ne de partiye bir faydası olacağını vurgulayan Altay, yeni bir parti kurulması halinde başarı dileklerini ileteceğini de sözlerine ekledi.
 Haber okunma sayısı: 218

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tamirat---tadilat-programi-onerecegiz

Tamirat - tadilat programı önereceğiz

01 Şubat 2021 Pazartesi 14:21
eski-belediye-baskani-yeni-trol

Eski belediye başkanı, yeni trol

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:21
bahceli-susuyor-yardimcilari-konusuyor

Bahçeli susuyor yardımcıları konuşuyor

30 Ocak 2021 Cumartesi 18:28
vatandasin-cebine-yeni-hortum

Vatandaşın cebine yeni hortum

30 Ocak 2021 Cumartesi 17:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL