19 Eylül 2020 Cumartesi

Böyle bir hadsizlik var mı?

boyle-bir-hadsizlik-var-mi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, adli yıl açılış törenine katılabilmesi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan koronavirüs testi istendiğini belirtti.
01 Eylül 2020 Salı 19:55

 Giresun'u afet bölgesi ilan etmek yerine, bakanların kendi sorumluluk alanlarında vergi ertelemesi gibi düzenlemeler yaptıklarını anlatan Özel, "Giresun'a 3'er bin lira para dağıtmak, o faciadan zarar görenlere destek değil, hakarettir. Devletin şefkatli elini göstereceği gün, bugündür." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın dün Giresun'da yaptığı konuşmasından sonra, "Tabiatın hakkına riayet edeceğiz ve Kanal İstanbul projesinden vazgeçiyoruz" demesini beklediklerini anlatan Özel, "Doğanın açmadığı bir boğazı sen açmaya kalkarsan, bugün Dereli'deki pişmanlığı yıllar sonra kim itiraf edecek. O acıları bize bırakıp gideceksin, yapılacak ilk seçimde. O yüzden eğer bu düşüncelerinde samimiyse birinci iş Kanal İstanbul'dan vazgeçeceksin. Doğayla inatlaşmayacaksan Kanal İstanbul'dan vazgeçeceksin." diye konuştu.

Kovid-19'un en büyük farklılığı Türkiye'de gösterdiğini savunan Özel, şunları söyledi:

"Bu virüs Ahlat'ta tehlikeli değil, Dumlupınar'da tehlikeli. Bu virüs, Ayasofya'da bulaşıcı değil, Anıttepe'de bulaşıcı. Bu virüs, tarihi yarımadaya 320 bin kişiyi çağırıp, dip dibe namaz kıldıracağın zaman öldürücü değil ama 320 kişi çelenk koymaya gidince çok. Virüsün bulaşıcılığının bile kendi dünya görüşü, tarihe karşı tutumu, tarihsel olaylara karşı duyduğu merak ya da gösterdiği husumet, tarihsel kişiliklere gösterdiği hürmet ya da gösterdiği husumet üzerinden şekillenen bir virüs ve pandemi yönetimi anlayışı var."

Özel, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2020-2021 Adli Yılı Açılış Töreni'ne ilişkin, "Yasama, yürütme, yargının birbirinden bağımsız olduğu, kuvvetler ayrılığına vurgu yapılması için bağımsız bir salonda ve yargının ev sahipliğinde olması gerekirken yine geçtiğimiz yıllarda da eleştirdiğimiz gibi yürütmenin başının davetiyle ve bir partinin genel başkanının himayesinde yapılan bir adli yıl açılışı." değerlendirmesinde bulundu.

CHP ve törene davet edilecek herkese gönderilen bir yazıda, adli yıl açılış programına katılacaklardan korona testi yaptırmasının istendiğini ifade eden Özel, bunun bir "hadsizlik" olduğunu iddia ederek, "Ya davetiye yollamayın ya bu rezilliği yapmayın." şeklinde konuştu.

Kırşehir Valiliğinin 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlediği fener alayı sırasında CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan'a polisin tekme attığı iddialarıyla ilgili açıklamaya yönelik Özel, "Vali, suçluların telaşı içinde. Sen, bekçiyi yeni bir kolluk olarak, polisten önde, dokunulmazlığı olan milletvekiline bile yumruk atacak yetki ve salahiyette kendini hissettiriyorsan işte sana orada yanlış." ifadelerini kullandı.

Metin İlhan'ın doktor raporunu okuyan Özel, Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın özür dilemesi gerektiğini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan böyle birşey beklemediklerini dile getirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, Barış Atay Mengüllüoğlu'na yönelik saldırı sonrası yaptığı açıklamaya işaret eden Özel, "Meclis Başkanı'nın Barış Atay konusunda takındığı tutumu takdir ediyoruz. Ancak Metin İlhan'dan bu nezaketi neden esirgedi onu anlayabilmiş değiliz." dedi.

Koronavirüsle mücadelede Türkiye'de verilerin şeffaf olmadığını ileri süren Özel, birkaç ilin sağlık müdürlerinin açıkladığı vaka sayılarının toplamının, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı vaka sayısından fazla çıktığını öne sürdü.

Sağlık çalışanlarının, büyük haksızlıklarla karşı karşıya olduğunu, sağlık çalışanlarına sahip çıkılmadığını iddia eden Özel, "Sağlık çalışanlarına en üstten döner sermaye veriyoruz" diyerek bir yalanın arkasına sığınıldığını, pandemi hastanelerinde döner sermayede para birikmediğini savundu.

Özel, Meclis'in açıldığı gün, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına şehitlik vermesi ve sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemeleri yapması gerektiğini kaydetti.Haber okunma sayısı: 1158

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aym-karari-mecliste-okunmali-

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

19 Eylül 2020 Cumartesi 01:31
cami-provokasyonu

Cami provokasyonu...

18 Eylül 2020 Cuma 23:27
simdi-mansur-yavastan-ozur-vakti

Şimdi Mansur Yavaş'tan özür vakti

18 Eylül 2020 Cuma 19:35
34-milyon-aclik-tehdidi-altinda-

34 milyon açlık tehdidi altında

18 Eylül 2020 Cuma 18:57
erdogandan-kisitlama-sinyali

Erdoğan'dan kısıtlama sinyali

18 Eylül 2020 Cuma 18:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararına ilişkin, "Geç de olsa

AKP sözcüsünden Halil Sezai açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, tartıştığı komşusunu darbeden şarkıcı Halil Sezai ile ilgili olarak, "Bu azgın

‘Bahçeli, tımarhaneye kapatılmalıdır!’

HDP Onursal Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal üyesi Ertuğrul Kürkçü, sosyal medya

İmamoğlu'ndan 'Melen Barajı' isyanı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alıp yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği ve gövdesinde

AK Parti tarihe damgasını vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL