22 Ocak 2020 Çarşamba

Belediye şirketleri şeffaf değil

belediye-sirketleri-seffaf-degil

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin raporuna göre, büyükşehir belediyelerine bağlı 204 belediye şirketinden sadece 16’sının mali bilgilerine ulaşılabiliyor. Üç büyükşehir belediyesinin şirketleri ile ilgili ise hiçbir bilgi bulunmuyor
07 Kasım 2019 Perşembe 09:22

 Yerel seçimlerin ardından harcamaları ve yönetim kurulu üyelikleri nedeniyle tartışma konusu olan belediye şirketlerinin mali bilgilerine ulaşılamıyor.

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Belediye Şirketleri İzleme Çalışması raporunda, belediye şirketlerinin yolsuzluk açısından riskli alanların başında geldiği vurgulandı. Rapora göre, 30 büyükşehir belediyesine bağlı 204 belediye şirketi bulunuyor. Dernek, internet sitesi aktif olan 146 belediye şirketi üzerinde yaptığı incelemlerin sonuçlarını raporlaştırabildi.

 

Raporda, sadece 16 şirketin mali tablolarına ulaşılabildiği, üç büyükşehir belediyesinin belediye şirketlerine ilişkin hiçbir bilgi paylaşmadığı belirtildi. Raporda, “Üç şehirde ilgili belediyenin internet sitesi veya belediye faaliyet raporlarından belediye şirketleriyle ilgili, şirket listesi de dahil olmak üzere herhangi bir bilgiye ulaşılamamaktadır” ifadeleri yer aldı. 

SADECE 12’Sİ FAALİYET RAPORU YAYIMLADI

 

Şirketlerin ticari, mali durumunu ve yapılan işlemlerin özetini göstermek amacıyla hazırlamak zorunda olduğu faaliyet raporlarını ise sadece 12 belediye şirketi yayımladı. Buna göre, faaliyet raporuna ulaşılabilen şirket oranı yüzde 8.2’de kaldı.

 

ŞİRKETLER USULSÜZLÜĞE ELVERİŞLİ

 

Çalışma raporunda belediye şirketleri ile ilgili şu değerlendirme yer aldı:

 

“Denetime dair yetersizliklerin yanı sıra yerel yönetimlerin şirketlerle ilgili temel bilgi ve verileri paylaşma konusundaki irade eksikliği ortaya çarpıcı bir tablo çıkarmaktadır. Belediye şirketlerinin temel şeffaflık, hesap verebilirlik ve dürüstlük mekanizmalarından yoksun olmaları, kamusal hizmet yürüten bu kurumları, kamusal kaynakların kişisel ya da politik çıkarlar için kullanımı ve usulsüzlüklerin gizlenmesi açısından elverişli hale getirmektedir.”

 

SERMAYE BİLGİLERİNE DE ULAŞILAMADI

 

146 belediye şirketinden yalnızca 21’inin sitesinden hem sermaye bilgilerine hem de ortaklık yapısına ulaşılabiliyor. Rapora göre, 58 belediye şirketinin aktif internet sitesi bulunmadığı için şirketlerin yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi bulunamıyor. 27 şehirdeki toplam 204 belediye şirketinden 172’sinin ticaret sicil numaralarına ulaşılabildiği de raporda yer aldı.

 

ZARAR EDİYORLAR

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan, kamuoyu araştırmalarına göre yurttaşların yüzde 50’sinin belediyelerde yolsuzluk yapıldığını düşündüğünü vurgulayarak, “Belediyelere ilişkin 2015 yılına kadar Sayıştay denetimi yoktu. Belediye şirketlerinin bir çoğu zarar ediyor. Şirketler belediyeye kaynak yaratması için kuruldu fakat kaynak yaratamadıkları gibi bazıları zarar ediyor. Şirketlerden bazıları çok büyük şirketler haline gelmiş ama denetimi uygun yapılmamış” diye konuştu.

 

 

KURUMLARA ULAŞILAMIYOR

 

Belediye şirketlerinin şeffaf olması gerektiğini de vurgulayan Özarslan şunları söyledi:

 

“Bazı belediye başkanlarını sekiz ayrı belediye şirketinden yönetim kurulu üyesi olarak maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Belediye şirketlerinin bu amaçla kullanılmaması için böyle bir araştırma yapmak istedik. Kaç belediye başkanı, kaç belediye şirketinden maaş alıyor diye bakmak istedik ancak buna ilişkin bilgilere ulaşamadık. Belediyelerin sitesinde bunların paylaşılması gerekiyor ve açıklanması gerekiyor. Mali bilgiler ve faaliyet raporuna kamu hizmeti gören kurumlarda yani belediye şirketlerinde ulaşılması gerekiyor.”

 

TAHHÜTNAME İMZALADILAR

Yerel seçim öncesinde çok sayıda belediye başkan adayı Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin “Şeffaflık Taahhütnamesi”ni imzaladı. Adayların imzaladığı taahhütnamede “Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını belediye internet sitesinden yayımlayacağım” denildi.

 

BİRGÜN/İsmail ARIHaber okunma sayısı: 99

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

16 bin 629 öğrenci tarım işçisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını

İşçiler ürettikleri değerden pay alamıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

AKP'li başkanın paylaşımı tepki çekti

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit'in vefatı ile ilgili bir

Son 29 yılın en işlevsiz Meclis’i

Ülke, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Erdoğan'ın kararnameleri ile yönetilirken etkisi

Kur'an kursu öğreticilerine adaletsizlik yapılıyor

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Libya'daki

Gökçek'te inanılmaz 29 Ekim harcaması

Görevinden istifa ettirilen Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara’daki ‘29 Ekim fener alayı’ için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL