TSK Mehmetçik Vakfı

19 Ocak 2019 Cumartesi

Bakanlıklarda kriz

bakanliklarda-kriz

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte birleştirilen bakanlıklarda yetki krizi yaşandığı ortaya çıktı. İşleyişte ciddi aksamalar olduğu bildirilirken, bakanlıkların yeniden bölünmesi için çalışmalar yapıldığı öğrenildi
03 Kasım 2018 Cumartesi 09:07

 24 Haziran seçimleri ile birlikte yürürlüğe giren “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” sonrasında oluşturulan bakanlıklarda kriz yaşandığı, bazı bakanlıklarda kurum içi evrak akışının bile yapılamadığı bildirildi.

 

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin devreye girmesi sonrasında bakanlık sayısı azaltıldı. 2-3 bakanlık lağvedilerek tek bakanlık haline getirildi. Ancak birleştirilen bakanlıklarda ciddi sorunların ortaya çıktığı belirlendi. Konu ile ilgili olarak bilgi Aydınlık’ın ulaştığı üst düzey yetkili, “Birleştirilen bakanlıklarda sistem uyuşmazlığı var. Daha önce her bakanlığın kullandığı bilgisayar sisteminin alt yapısı farklı olduğu için iç yazışmalar (-e yazışma) yapılamaz durumda. Elektronik imzada ve evrak akışında sorun yaşanıyor” dedi.

 

Örneğin Ticaret Bakanlığının üç bakanlığın birleştirilmesiyle oluştuğunu vurgulayan yetkili, bu bakanlıkta ciddi sorunlar yaşandığını, bakanlıktan hizmet alan vatandaşların ve firmaların da sıkıntı çektiklerini bildirdi. Kendi çalıştığı bakanlıkta da benzer sorunlar olduğunu ifade eden yetkili, kamuda kullanılan sistemde standart getirilmesi gerektiğini söyledi. 

YETKİ KARMAŞASI

 

Bakanlıklarda kriz sadece sistemle sınırlı değil. Birleştirilen bakanlıklarda işlerin yürümemesi, yeni atanan bakanların işlere yetişemediği, bürokraside yetki kargaşasının yaşandığı öğrenildi. Aydınlık’a bilgi veren özel sektör firma yetkilileri özetle şunları söylediler:

 

“Bakanlıklarda hangi işten kimin sorumlu olduğu belli değil. Bazen bakanlıklar arasında, bazen de aynı bakanlıkta birimler arasında yetki kargaşası yaşıyoruz. Bakanlıklar arasında ve bakanlıklarda genel müdürlükler arasında dolaşıp duruyoruz. Bazen basit bir iş için günlerce zaman harcıyoruz. Yeni sisteme geçiş için hiçbir hazırlık yapılmamış. zaten konuştuğumuz bürokratlar da bunu itiraf ediyor. Seçimin ve yeni hükümetin kurulmasının üzerinden 4 ay geçti. İşler hala düzelmiş değil. Bazı bakanlıklarda birleşmeler oldu. Sistemler farklı olduğu için evrak akışı bile sağlanamıyor. Tabi olan da bizlere oluyor.”

 

BÖLÜNME GÜNDEMDE

 

Bakanlıklarda yaşanan krizin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği, sorunun giderilmesi için bazı bakanlıkların bölünmesi ile ilgili çalışmalara başlandığı da öğrenildi.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’de ilk kez uygulandığını vurgulayarak, “Bazı sıkıntılar olduğu gerçek. Aynı bakanlıkta birleştirilen ancak farklı sistemler kullanan kurumlarda yaşanan sıkıntıları, evrak akışında karşılaşılan sorunları biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bunlar düzeltilecektir. Bazı bakanlıkların bölünmesi fikri tartışılıyor. Ama son kararı Sayın Cumhurbaşkanımız verecektir” dediler.

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

bakanlık, evrak, kriz


Haber okunma sayısı: 295

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akpde-aday-krizi

AKP'de aday krizi!

19 Ocak 2019 Cumartesi 16:49
ittifak-sitede-yok

İttifak sitede yok

19 Ocak 2019 Cumartesi 10:31
iste-chpnin-istanbul-adaylari

İşte CHP'nin İstanbul adayları

19 Ocak 2019 Cumartesi 09:12
emeklilere-igne-ucuyla-vekillere-kepceyle

Emeklilere iğne ucuyla, vekillere kepçeyle

19 Ocak 2019 Cumartesi 08:53

ÜLKE GÜNDEMİ

'Hayali' seçmenden sonra 'ölü' seçmen...

Temiz Seçim Platformu Başkanı Yaşar Okuyan, “Merkezden planlanan, seçim sonucunu etkileyebilecek organizasyon

Cumhur İttifakı millet için kambur ittifakıdır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin yarı yıl tatiline

Yıldırım Gelibolu'da karne dağıtım törenine katıldı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyanın en uzun teknoloji harikası 1915 Çanakkale Köprüsü'nün denizin

İnsanlık tarihinin en eski ham maddesi: Kenevir

Günümüzde 25 binin üzerinde kullanım alanı bulunan kenevir, ham madde olarak kullanılan en eski bitkilerden biri

1 Milyar doları aşan rekor ihracat

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) tarafından organize edilen basın toplantısında Türk oyun

Ziraat Bankası'ndan çiftçiye doksandan gol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Çiftçilerin borçları her yıl yaklaşık yüzde 35 faizle

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL