TSK Mehmetçik Vakfı

12 Kasım 2018 Pazartesi

Bakanlıklarda kriz

bakanliklarda-kriz

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte birleştirilen bakanlıklarda yetki krizi yaşandığı ortaya çıktı. İşleyişte ciddi aksamalar olduğu bildirilirken, bakanlıkların yeniden bölünmesi için çalışmalar yapıldığı öğrenildi
03 Kasım 2018 Cumartesi 09:07

 24 Haziran seçimleri ile birlikte yürürlüğe giren “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” sonrasında oluşturulan bakanlıklarda kriz yaşandığı, bazı bakanlıklarda kurum içi evrak akışının bile yapılamadığı bildirildi.

 

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin devreye girmesi sonrasında bakanlık sayısı azaltıldı. 2-3 bakanlık lağvedilerek tek bakanlık haline getirildi. Ancak birleştirilen bakanlıklarda ciddi sorunların ortaya çıktığı belirlendi. Konu ile ilgili olarak bilgi Aydınlık’ın ulaştığı üst düzey yetkili, “Birleştirilen bakanlıklarda sistem uyuşmazlığı var. Daha önce her bakanlığın kullandığı bilgisayar sisteminin alt yapısı farklı olduğu için iç yazışmalar (-e yazışma) yapılamaz durumda. Elektronik imzada ve evrak akışında sorun yaşanıyor” dedi.

 

Örneğin Ticaret Bakanlığının üç bakanlığın birleştirilmesiyle oluştuğunu vurgulayan yetkili, bu bakanlıkta ciddi sorunlar yaşandığını, bakanlıktan hizmet alan vatandaşların ve firmaların da sıkıntı çektiklerini bildirdi. Kendi çalıştığı bakanlıkta da benzer sorunlar olduğunu ifade eden yetkili, kamuda kullanılan sistemde standart getirilmesi gerektiğini söyledi. 

YETKİ KARMAŞASI

 

Bakanlıklarda kriz sadece sistemle sınırlı değil. Birleştirilen bakanlıklarda işlerin yürümemesi, yeni atanan bakanların işlere yetişemediği, bürokraside yetki kargaşasının yaşandığı öğrenildi. Aydınlık’a bilgi veren özel sektör firma yetkilileri özetle şunları söylediler:

 

“Bakanlıklarda hangi işten kimin sorumlu olduğu belli değil. Bazen bakanlıklar arasında, bazen de aynı bakanlıkta birimler arasında yetki kargaşası yaşıyoruz. Bakanlıklar arasında ve bakanlıklarda genel müdürlükler arasında dolaşıp duruyoruz. Bazen basit bir iş için günlerce zaman harcıyoruz. Yeni sisteme geçiş için hiçbir hazırlık yapılmamış. zaten konuştuğumuz bürokratlar da bunu itiraf ediyor. Seçimin ve yeni hükümetin kurulmasının üzerinden 4 ay geçti. İşler hala düzelmiş değil. Bazı bakanlıklarda birleşmeler oldu. Sistemler farklı olduğu için evrak akışı bile sağlanamıyor. Tabi olan da bizlere oluyor.”

 

BÖLÜNME GÜNDEMDE

 

Bakanlıklarda yaşanan krizin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği, sorunun giderilmesi için bazı bakanlıkların bölünmesi ile ilgili çalışmalara başlandığı da öğrenildi.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’de ilk kez uygulandığını vurgulayarak, “Bazı sıkıntılar olduğu gerçek. Aynı bakanlıkta birleştirilen ancak farklı sistemler kullanan kurumlarda yaşanan sıkıntıları, evrak akışında karşılaşılan sorunları biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bunlar düzeltilecektir. Bazı bakanlıkların bölünmesi fikri tartışılıyor. Ama son kararı Sayın Cumhurbaşkanımız verecektir” dediler.

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

bakanlık, evrak, kriz


Haber okunma sayısı: 173

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

chpden-mansur-yavas-aciklamasi

CHP'den Mansur Yavaş açıklaması

12 Kasım 2018 Pazartesi 17:47
trt-payi-yerel-basinla-bolusulsun

TRT payı yerel basınla bölüşülsün

12 Kasım 2018 Pazartesi 15:44
yakinda-goller-kuruyacak

Yakında göller kuruyacak

12 Kasım 2018 Pazartesi 15:32
iski-periyodik-olarak-zam-yapiyor

İSKİ periyodik olarak zam yapıyor

12 Kasım 2018 Pazartesi 15:27
daha-cok-somur-ki-akp-yasasin

Daha çok sömür ki AKP yaşasın

12 Kasım 2018 Pazartesi 15:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı'na zor soru

Milli Kurtuluş Savaşı için “Keşke Yunan gelip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu’na bir tepki de İYİ

Böyle etik dışı, davranışları hayretle karşılıyorum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TBMM'de CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan ile

Yakında göller kuruyacak

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yakın

Daha çok sömür ki AKP yaşasın

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifine ilişkin, "Türkiye'de

AKP'li belediyeden 'adrese teslim' ihale

AKP’li Burhaniye Belediyesi’nin akaryakıt alımına dair ihalesindeki rekabeti engelleyen maddeler nedeniyle

Suriyelilere şehit çocuğu ayrıcalığı

Adana Valiliği, kentteki Suriyeli çocukların ikametgahına bakılmadan okul kayıtlarının yapılması için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL