24 Ağustos 2019 Cumartesi

Bahçeli buna ne diyecek

bahceli-buna-ne-diyecek

AKP ve MHP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da 'Kürdistan' demesine MHP'den çok sert tepki gelmişti. 31 Mart Seçimleri'nden hemen önce Bahçeli'nin 'Kürdistan' demenin bölünmek olduğunu söylediği sözler gündeme gelmişti. Bahçeli'nin danışmanı Yıldıray Çiçek, Yıldırım'ın sözlerinin baştan aşağı yanlış olduğunu ifade etmişti. AKP'den ittifak yaptıkları MHP'yi kızdıracak bir hamle daha geldi. AKP'liler Esenyurt Meydanı'nda Kürtçe şarkılarla halay çekerek vatandaştan oy istedi.
10 Haziran 2019 Pazartesi 09:53

 Cumhur İttifakı'nın iki ortağı AKP ve MHP arasındaki kriz gün geçtikçe büyüyor. Bahçeli bu konulara çok girmese de en yakınındaki isimler AKP'ye cevap veriyor. AKP ve MHP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da 'Kürdistan' demesi ile tırmanan krizden sonra AKP'nin İstanbul seçimi için Kürtçe şarkılarla halay eşliğinde vatandaştan oy istediği görüntüler ortaya çıktı.

 

KRTTV'de yer alan habere göre, 31 Mart Seçimleri'nde AKP'nin kalesi olarak bilinen Esenyurt Belediyesi CHP'ye geçti. 31 Mart Seçimleri'nden önce Esenyurt Meydanı'nda HDP'liler Kürtçe şarkılarla halay çekerken AKP'liler ise tepki olarak büyük Türk Bayrakları açıyordu. AKP bu politikasında değişikliğe gitti. AKP, 23 Haziran İstanbul Seçimi için Esenyurt Meydanı'nda Kürtçe şarkılarla halay çekerek vatandaştan oy istedi. AKP standında hiç Türk Bayrağı olmaması dikkat çekti.

 

Yıldırım'ın, Kürdistan demesinden sonra sert tepki gösteren MHP'den nasıl bir hamle geleceği, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin ne söyleceği merak konusu oldu. 

İşte Esenyurt Haber'de yer alan o görüntüler:

 

YILDIRIM 'KÜRDİSTAN' DEDİKTEN SONRA NELER YAŞANMIŞTI

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın Dersim ve Kürdistan çıkışına sosyal medyadan tepki göstermişti. Çiçek,"Binali Yıldırım PKK ve HDP'yi yerden yere vursa bile Dersim ve Kürdistan mebusu ifadeleri baştan sona yanlıştır." demişti.

 

MHP Genel Başkanı Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Binali Yıldırım'ın Diyarbakır ve canlı yayında söylediği sözlere Twitter'dan tepki göstermişti. Çiçek, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

 

"BAŞTAN SONA YANLIŞ"

 

"Binali Yıldırım konuşmasında Ekrem İmamoğlu'na destek veren PKK ve HDP'yi yerden yere vursa bile Dersim ve Kürdistan mebusu ifadeleri baştan sona yanlıştır. Bu konuları ihanetine araç yapanlara vitaminden başka bir şey değildir. Bölge halkı bu kavramlarla değil, HDP ve PKK'yı ezince devlete yakınlaşması artmaktadır."

 

"SIRITANLARIN AĞZINA SAKIZ VERMEYE HİÇ GEREK YOKTUR"

 

"31 Mart'ta çakma Karadenizli Ekrem İmamoğlu'nu destekleyen terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin yine Ekrem İmamoğlu'nu destekleyecek olması bu gereksiz ifadelerin kullanılmasından dolayı örtbas edilmektedir. Hele birde CHP-PKK ilişkisine zerre ses etmeyen, 31 Mart'ta HDP'nin oyunu alırken 'HDP meşru parti değil mi canım' diye sırıtanların ağzına sakız vermeye hiç gerek yoktur.

 

"BU KARAKTERLERİN YAPISINI BİLEREK DAVRANMAK GEREKİYOR"

 

"Bunların yüzsüzlüğü, pişkinliği, algıda cazgırlığı ortada iken daha dikkatli olmak gerekiyor. Her gün teröristleşi alınırken 'Beka bitti' diye saçmalayanların karakteri ortada iken, bu karakterlerin yapısını bilerek de davranmak gerekiyor."

 

BİNALİ YILDIRIM NE DEMİŞTİ?

 

Diyarbakır'da konuşan Binali Yıldırım, "İstiklal mücadelesini başlatırken Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni toplayan Gazi Mustafa Atatürk'ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da Lazistan mebusu da vardı. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere asla prim vermeyeceğiz" demişti.

 

Binali Yıldırım, TRT Haber ve TRT Kürdi'de ortak yayınlanan programda "Bu ülkede bir Dersim hadisesi var. Dersim hadisesinden dolayı devlet adına özür dileyen bir iktidar var. Buna rağmen Dersim adını ağzına alamayan ve yaptıkları bu fahiş yanlışı bile ikrar edemeyen, kabullenemeyen bir CHP var. Burada yaşanan tezat, Kürtleri temsil ettiğini söyleyen partinin CHP ile ittifak halinde olması" demişti.

 

BAHÇELİ: MÜFLİS VE MELANET ÇEVRELERİN İŞİDİR

 

Bahçeli 31 Mart Seçimleri'nden önce, "Türkiye’de Kürdistan diye bir yer yoktur. Tarihin hiçbir döneminde de olmamıştır. Hem kazanıp hem kaybettirmek ancak ve ancak akıl tutulması yaşayan, mensubiyet bunalımına kapılan, zilleti baş tacı yapan müflis ve melanet çevrelerin işidir." ifadelerini kullanmıştı.

 

'KÜRDİSTAN DEMEK BÖLÜNME DEMEKTİR'

 

Bahçeli, Nevşehir’de düzenlenen mitingte de, "Cumhur İttifakı'nın haricinde hiç kimse de çıkıp 'Bu Kürdistan neresidir?' diye sormaya cesaret edemiyor. Kürdistan demek bölünme demektir, Kürdistan demek bekamızın imhasıdır. Türkiye'de Kürdistan yoktur, olmamıştır, olamayacaktır" demişti.

Haberin etiketleri:

AKP, İstanbul, Esenyurt, Kürtçe şarkı


Haber okunma sayısı: 182

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL