28 Şubat 2021 Pazar

Aşı bulmada 66. sıradayız

asi-bulmada-66-siradayiz

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 41'inci Birleşiminde İYİ Parti gurubu adına konuşan Aylin Cesur "Türkiye, nüfusuna aşı bulma sıralamasında dünyadaki ülkeler arasında 66'ncı ve -burada vaktim yok okumaya- Ekvador, Malezya, Bolivya, Tayland, El Salvador, Filipinler, Bahreyn bizden önce geliyor. Çok üzgünüm, çok üzgünüm," dedi
26 Ocak 2021 Salı 18:02

 Türkiye Büyük Millet Meclisinin 41'inci Birleşiminin açılışında gündem dışı konuşan İYİ Parti milletvekili Aylin Cesur, İktidara COVİD-19 aşısı konusunda ders verir gibi açıklamalarda bulundu:

 

Aylin Cesur Meclis Genel Kurulu'da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Geçen sene 30 Ocakta yani üzerinden tam bir sene geçmiş, iki gün var. Biz, İYİ PARTİ olarak "Covid-19 Türkiye'ye geliyor, gelin araştıralım." dedik, biz söyledik ve maalesef, reddetti iktidar partisi ve ortağı. O süreçten bugüne kadar, bir yıl içerisinde Covid-19 ülkemizde 25.210 can aldı ve 2,5 milyona yakın vatandaşımız da bununla mücadele etti, dünyada da 2 milyon 127 bin kişi Covid-19'dan vefat etti, Covid-19 bu kadar büyük salgın olarak karşımızdaydı ve hâlâ da öyle. Demek istiyorum ki: Siz bunları, buraya geleceğini bugüne kadar tahmin edemediniz, biz etmiştik. Ama burada söylemek istediğim şu da değil: "Biz tahmin ettik. Biz ne kadar iyi öngörüyoruz." filan değil, söylemek istediğim şu: Ellerinizi kaldırdığınız ve muhalefetin verdiği önergeleri reddetme modelini getiren sistemin adının ne olduğunu bile zikretmek istemiyorum ama bu sistemin sonucu olarak biraz sonra yine bu önergeyi reddedeceksiniz ya hani, belki bunu söyleyerek insaflarınıza hitap edebilirim çünkü sizlerin de yakınları vefat etti, vatandaşlarımız, geldiğiniz seçim çevresindeki insanlar vefat etti, teşkilatlarınızdan arkadaşlarınız vefat etti. Lütfen, insaflarınızla biraz sonra gerçekleri söyleyeceğim hadiseye oy verin çünkü geçen sene bu işin önemli olduğunu söylediğimiz zaman bu kürsüden, inanın, bugün çok daha vahim bir hâldeyiz, durum çok daha ciddi.Kaybımız bu kadar mı oldu? Bununla beraber sosyal ve ekonomik boyutları oldu, her gün esnaflarımız kepenklerini kapattılar, vatandaşlarımız ekonomik olarak çok zor duruma düştüler ve bu iş ne kadar çok uzarsa, bir an önce önlem alınmazsa onların da kaybı yine ölümler kadar, başka ölümlere sebep olacak kadar vahim. O yüzden, gelin, ben baştan söyleyeyim, önergemizi kabul edin.

 

Dünya aşı bulunana kadar önlemlerini alırken ve aşı geliştirme çalışmalarını fonladılar, aşı geliştiren farklı ilaç şirketleriyle anlaşmalar yaptılar çünkü bilinen şu: Aşılanmadan bu salgınla mücadele etmek ve salgını bitirmek imkânsız. Çok şükür, Allah'a şükür ki aşı bulundu. "Hangi aşı?" filan tartışmaları başka bir konu ama aşılanmak gerekiyor değerli arkadaşlar. Sadece sizin benimsediğiniz veya sizin belirlediğiniz miktardaki insanın değil, toplumdaki bütün herkesin Türkiye'de aşılanması gerekir.

 

Amerika, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ülkeleri salgını kontrol altına almakta en az Türkiye kadar başarısızdı ama biz Merkez Bankamızdaki eksi milyar dolarlık rezervle ve fırlayan dövizle uğraşırken onlar sahip oldukları ekonomik güç ve aşının geliştirilmesinde bizzat yaptıkları milyarlarca dolarlık ekonomik desteklerle salgının etkilerinden ilk kurtulan ülkeler olmaya adaylar ve Birleşik Krallık, Kanada 7; Amerika ve AB'de 6 farklı aşı şirketiyle anlaşmalar yaptı. Nüfuslarının yüzde 200 ila yüzde 300'üne yetecek kadar aşı siparişi verdiler. Hindistan milyarlarca doz aşı üretim üssü oldu ve ön anlaşmalarla 1,4 milyarlık nüfusuna 2 milyar dozluk aşı siparişi verdi. Rusya devlet destekli kendi aşısını üretebildiği için üretim kapasitesini artırdı ve aşı ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde bir şirkete ihtiyaç olmadan sorununu çözdü. Biz, 8 ayrı merkezde kendi aşımızı üretiyoruz. Bununla ilgili birtakım bildiriler var evet ama ne zaman olacak hiçbir şey belli değil. Yılbaşında "Yerli aşıya kavuşacağız." demiştiniz. Bakın, daha sonra "Yılbaşında olmadı Nisan" diyordunuz. Nisan, hangi nisan belli değil. Geçen seneden beri yaşananlara bakınca bu da muallaktaki bir konu.

 

Hıfzıssıhhayı kapattınız, on sene oldu. Maalesef, kurumlar kapandığı zaman hafızaları da beraber gidiyor. Altını çiziyorum, bir an önce Hıfzıssıhhayı açmalısınız. Dünya Sağlık Örgütü "Herkes güvende olana kadar hiç kimse güvende değil." diyor ve bunun dağılımını dünyaya sağlamak için bir kuruluş kurdu. Bunun adı "COVAX". Bu COVAX, 2021 sonunda 2 milyar doz aşıyı COVAX'a dâhil olmuş 190 ülkeye dağıtmayı hedefliyor ve Türkiye bu 190 ülke arasında değil çünkü COVAX'a üye olmadı, dâhil olmadı. "Neden?" diye soruyoruz. Sayın Bakan çıktı ve 8 Ocakta dedi ki: "Nüfusun yüzde 10'u kadar aşı veriyorlar." Ama ben söyleyeyim, yüzde 10'u kadar değil yüzde 20'si kadar aşı dağıttığını söylüyor COVAX ve 7 firmayla anlaşması var ve bunların 5 tanesi bilimsel ölçekte kabul edilmiş firmalar. Eğer "illa şu aşı" diyorsanız farkını vererek istediğiniz aşıyı oradan temin etmek de mümkün ayrıca. Peki, Türkiye neden COVAX'a dâhil olmadı? Neden, biz bunları, geç kalınmaması gereken tedbirleri söylerken, geçmişte, geçen sene burada "Aşı anlaşmaları yapın." derken siz yapmadınız bu anlaşmaları? Maske masallarıyla Türkiye'yi oyalıyordunuz o sırada. Sonuçta bizi dinlemediniz, uzmanları dinlemediniz, sivil toplum örgütlerini dinlemediniz. Türkiye tek bir aşıyla ve nüfusunun yüzde 30'una yetecek kadar 50 milyon doz aşı anlaşması yaptığını ilan etti.

 

Ve ortada olmayan bu 50 milyon doz aşının nüfusun yüzde 30'una yeteceğini belirtmek istiyorum. Şurada göstereceğim tablolarda Türkiye, nüfusuna aşı bulma sıralamasında dünyadaki ülkeler arasında 66'ncı ve -burada vaktim yok okumaya- Ekvador, Malezya, Bolivya, Tayland, El Salvador, Filipinler, Bahreyn bizden önce geliyor. Çok üzgünüm, çok üzgünüm, Türkiye bu durumlara düşmemeliydi. Sonuçta, maalesef, Çin'le yapılan anlaşmaların koşulları da hâlâ belli değil, badel harabül basra. Bakın, mutasyon tehlikesi dünyada baş gösterdi. Eğer gecikirsek ne olacak biliyor musunuz? Aşılananlar var ya, hani 25 bin doz aşı geldi ve sizler oldunuz, yakınlarınız oldu gibi iddialar var ya… Bakın, ben onlara hiç girmiyorum, hangi firmalarla yaptınız, hangi koşullarda yaptınız, onlara da girmiyorum; bu girmeyeceğimiz anlamına gelmiyor, günü girince onlara da gireceğiz ve giriyoruz da ama acil olan, herkesin aşılanması. Türkiye, bir an önce tüm vatandaşlarının ayırt etmeden aşısını yapacak şekilde aşısını bulmalıdır yoksa harap olduktan sonra Basra, yapacak hiçbir şey kalmıyor değerli arkadaşlar. 50 milyon doz aşı siparişinin 40 milyonu elimize ulaşmalıydı.

 

Dün gelen aşı siparişiyle beraber, dün gelen miktarla beraber hâlâ vadettiğiniz yüzde 30'un dörtte 1'ine ulaşmış vaziyettesiniz. Oysaki ilk başta dünyada 12'nci sırayla aşılama hızında başarılı olan Türkiye tekrar 33'üncülüğe düştü. Burada da 33 tane ülke var size göstereyim. Neden biliyor musunuz? Aşı yok çünkü elimizde. Oysaki bu 13 milyon aşı sadece yüzde 30'un dörtte 1'i. Türkiye'nin bütün vatandaşlarını, 80 milyonluk Türkiye'nin en az 70 milyonunu aşılayacak kadar, 150-160 milyon aşıya ihtiyacı var. Derhâl bunu yapmalısınız, yapmazsanız bugün vicdanlarınızda, yarın kanun önünde bunun sorumlusu olursunuz; bunu da size sorarız.

Haberin etiketleri:

İYİ Parti, Isparta, Aylin Cesur


Haber okunma sayısı: 312

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tamirat---tadilat-programi-onerecegiz

Tamirat - tadilat programı önereceğiz

01 Şubat 2021 Pazartesi 14:21
eski-belediye-baskani-yeni-trol

Eski belediye başkanı, yeni trol

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:21
bahceli-susuyor-yardimcilari-konusuyor

Bahçeli susuyor yardımcıları konuşuyor

30 Ocak 2021 Cumartesi 18:28
vatandasin-cebine-yeni-hortum

Vatandaşın cebine yeni hortum

30 Ocak 2021 Cumartesi 17:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL