23 Kasım 2020 Pazartesi

Aliyev TBMM Başkanı Şentop'u kabul etti

aliyev-tbmm-baskani-sentopu-kabul-etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak üzere Bakü'ye gelen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve beraberindeki parlamento heyetini kabul etti. Kabulde, Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği yinelendi.
19 Ekim 2020 Pazartesi 16:52

 Kabulde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Şentop ve parlamento heyetinin böyle olağanüstü bir dönemde Azerbaycan'ı ziyaretinin kendileri için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek tarih boyunca sürdürülen iyi ilişkileri, "tek millet iki devlet anlayışı" ile daha üst noktalara taşımaya devam edeceklerini vurguladı.

 

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TBMM Başkanı Şentop, parlamento heyeti ve Türk milletine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Aliyev, "Ermenistan'ın saldırıları başladığı andan itibaren aziz kardeşim Erdoğan'ın, TBMM Başkanı olarak sizin, Türk dışişleri ve milli savunma bakanlarının açıklamaları, bütün dünyaya net bir mesaj oldu. Sizin aracılığınızla aziz kardeşim Erdoğan ve Türk milletine selamlarımı iletiyorum." ifadesini kullandı.

 TBMM Başkanı Şentop da Azerbaycan ve Türkiye'nin derin tarihi temelleri olan ve ilelebet devam edecek kalıcı ve güçlü bir dostluğa sahip olduğunu belirterek, "Türkiye haklı davasında Azerbaycan'ın yanındadır. Azerbaycan ne zaman destek isterse yanında olmaya ve yardımda bulunmaya hazırdır." dedi.

 

Türkiye'nin Azerbaycan'a desteğinin birçok sebebi bulunduğunu ifade eden Şentop, şunları söyledi:

 

"Evvela Azerbaycan bizim dostumuz ve kardeşimizdir. Ama ikinci olarak, Azerbaycan haklı bir davayı savunmaktadır, işgal altındaki vatan topraklarını savunmaktadır. Bu haklı davayı herkesin desteklemesi lazım. Bir başka önemli sebep ise şudur: Ermenistan artık sadece Azerbaycan için değil, bütün bölgemiz için bir tehdittir. Sivilleri hedef alan, kadınları, çocukları katleden, böylece savaş suçu işleyen hukuk tanımaz bir organizasyondur Ermenistan. Bu bakımdan, Azerbaycan bölgenin istikrarını da savunan bir devlettir. Bu sebeple de yanındayız." ifadesini kullandı.

 

Meclis Başkanı Şentop, Aliyev'e Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Türk milletinin selamlarını ve muhabbetlerini iletti.

 

TBMM Başkanı Şentop’un başkanlık ettiği heyette, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı ve MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral yer aldı.

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "KARABAĞ, AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR."

 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Azerbaycan temasları kapsamında gazetecilerle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

 

Azerbaycan'ın mukaddes bir mücadele yürüttüğünü belirten TBMM Başkanı Şentop, Dağlık Karabağ başta olmak üzere işgal altındaki toprakların kurtarılması için yürütülen mücadeleyi sadece Türk devletinin değil 83 milyon Türk halkının desteklediğini vurguladı.

 

Şentop, Türk halkının Azerbaycan ordusunun muvaffakiyeti için dua ettiğini dile getirerek Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin dünyada benzeri olmayan ilişkiler olduğunu kaydetti.

 

"Tek millet iki devlet" sözlerinin kuru slogandan ibaret olmadığını, bu sözlerin tezahürlerinin bu gün ve geçmişte her alanda görüldüğüne vurgu yapan Şentop, şunları söyledi:

 

"Dostluğumuz ebediyete kadar sürecektir. Sadece dost olduğumuz için değil, Azerbaycan haklı olduğu için yanındayız. Dağlık Karabağ, hiçbir zaman Azerbaycan'dan ayrı bir yer olmamıştır. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan hem tarih hem de uluslararası hukuk açısından da haklıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), işgalin kayıtsız şartsız sonlandırılması yönünde kararları var. Uluslararası kuruluşların tüm kararlarında Ermenistan'ın işgalci olduğu bildiriliyor."

 

TBMM Başkanı Şentop, Gence'ye yapılan saldırının savaş suçu olduğuna dikkat çekerek savaş suçlarını işleyenlerin, sivillere saldırı emri verenlerin yargılanacağını, onların yaptıklarına göz yumanların da suç ortakları olduğunu kaydetti.

 

Ermenistan'ın bölge barışını tehdit ettiğini söyleyen Şentop, "AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkeler, Ermenistan'a silah bağışı yapıyor. Fakat bu ülkelerin üstlendiği sorumluluk, sorunu adil şekilde çözmek. 30 senedir çözülmemesinin sebebi budur. Çünkü çözmek istemiyorlar." diye konuştu.Haber okunma sayısı: 126

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partide-abdulhamit-kavgasi

İYİ Parti’de 'Abdülhamit' kavgası

23 Kasım 2020 Pazartesi 20:25
ticaret-bakanindan-pembe-tablo

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:32
koronavirus-hastasi-453535-vefat-12515

Koronavirüs hastası 453,535 vefat 12,515

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:18
minik-ortaktan-ogretmenlere-destek

Minik ortaktan öğretmenlere destek

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:07
ulkenin-tapusunu-katarin-ustune-yapin

Ülkenin tapusunu Katar'ın üstüne yapın

23 Kasım 2020 Pazartesi 18:46
3600-ek-gosterge-acilen-verilsin

3600 ek gösterge acilen verilsin

23 Kasım 2020 Pazartesi 18:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

3600 ek gösterge acilen verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim

6 adımda daha güçlü bağışıklık sistemi

2020 yılında tanıştığımız ve hepimizin hayatını değiştiren Covid-19 salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye

Başkandan pazar yerine 'virüs' denetimi

Vaka sayılarının son zamanlarda yoğun artış gösterdiği Lüleburgaz'daki pazar yerlerinde sıkı koronavirüs

MEB yine Atatürk'ü sansürledi

MEB’in desteğiyle öğretmenler için hazırlanan Medeniyet Bilinci seminerine göre Cumhuriyetin kuruluşuna

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL