25 Kasım 2020 Çarşamba

AKP'li vekiller çileden çıktı !

akpli-vekiller-cileden-cikti-

CHP Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye'nin ekonomik boyutlarını sıralayınca AKP'li vekiller tepki gösterdiler
20 Ekim 2020 Salı 22:28

 Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Malatya Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Biri Mersin'de, biri Kızılay'ın göbeğinde 2 kişi intihar ediyor. Konuştuğumuz konu da yoksulluk. Tarihimizin hiç kuşkusuz en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıyayız, en büyük yoksulluğu yaşıyoruz.

 

Belki haberiniz yok, aylık 970 TL'yle geçinen yaklaşık 11 milyon 641 bin kişi var. Aylık 1.079 TL alan 17 milyon 207 bin kişi var. Yine, TÜRK-İŞ'in açıklamalarında açlık sınırı 2.477 TL'nin altında yaşayan 2 milyon ücretsiz izne çıkarılan, 10 milyon asgari ücretli 

11,7 milyon emekli, 17 milyon sosyal yardımlarla geçimini sağlayan, 10 milyon 400 bin işsiz. Yani, dikkatinizi çekerim, Türkiye'nin yarısına yakın insan yoksulluk sınırının altında, açlık sınırının altında yaşıyor. Değerli milletvekilleri, bu iktidar Türkiye'yi ekmeğe muhtaç etti. Kim söylüyor? Sizin sevgili ortağınız Devlet Bahçeli söylüyor. Devlet Bahçeli diyor ki: "Bu iktidar Türkiye'yi ekmeğe muhtaç etti."

 

Yazar kasadan sonra -bakın, dikkatinizi çekerim- iktidara karşı yazar kasa atmadan sonra yapılmış en büyük eylem askıda ekmek meselesidir. Biliyorsunuz, yazar kasa atılırken Sayın Bahçeli koalisyonun ortağıydı; şimdi de koalisyonun sınırsız ve sorumsuz ortağı Sayın Bahçeli. Sayın Bahçeli'nin üflediği ocak su istemiyor, "Maşallah!" dediği çocuk kırk gün yaşıyor. 

 

Değerli arkadaşlar, üç şeyle iktidara geldi AKP: Yasaklar, yolsuzluk, yoksulluk.

 

Bakın, yasaklar meselesinde AKP'nin 1'inci Cumhurbaşkanı, 2'nci Genel Başkanı ve 1'inci Başbakanı diyor ki: "Tarihimizin en despot yönetimiyle karşı karşıyayız, nefes alamıyoruz. Türkiye âdeta bir cezaevine çevrildi."

 

Yolsuzlukla ilgili, on sekiz yılınızı anlatmaya yetecek bir tane resim var; o resim, değerli arkadaşlar, Türkiye'deki yolsuzluğu açıklamaya yeter.

 

Bakın, ödüllendirdiğiniz, velinimetiniz ve kahramanınız Rıza Sarraf. Bu rezil, bu kepaze, bu alçak, A Haber bültenlerinde Türk Bayrağı'nı fon yaparak kendi PR'ını yapmaya çalıştı. A Haber kimin? AK PARTİ'nin resmî yayın organı. Türk Bayrağı'nı kullanarak bu alçak ayrıca ne yaptı? Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri'ne esir etti bu alçak.

 

Ayrıca, bu alçak maalesef -"Bize ne?" diyebilirsiniz- bu adam Hatırlayın, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan idari Başbakandı, idari Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dı; mali başbakan ise Rıza Sarraf'tı. Niye? Çünkü bakanların maaşını Sayın Rıza Sarraf veriyordu, sizin patronunuzdu o zaman.

 

Diyor ki bu hazretleri: "Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Hep fakir fukara sabredecek." Değerli arkadaşlar, şimdi sorarım, kim sabretsin? Senin, çift maaş verdiğin eşine, kendine çift maaş verdiğin "Perguleci Fahrettin" biraz sabretsin. Kim sabretsin? Dönme köşe yazarları -hani, dönmeler sadrazam oluyordu ya- şimdi de döndürdüğünüz liberaller sabretsin. Kim sabretsin? Ziraat Bankasına atadığınız zübükler sabretsin.

 

Dört maaş beş maaş alan, sarayda danışmanlık yapan milletvekilleri sabretsin. Size son sözüm şu: Gemileri yürütüp İstanbul'u alanların torunları olduğunu iddia edenler, İstanbul'u yürütüp gemileri aldılar.

Haberin etiketleri:

CHP, veli ağbaba


Haber okunma sayısı: 370

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

CHP Pelikan yapılanmasını meclise taşıdı

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun görevden alındığı dönemde yayınladıkları bildiri ile tanınan ve

Pandemi kadınların yükünü artırdı

Araştırmalar pandemi döneminde kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını, işini kaybetme riski ile daha

Aşı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Covid-19 enfeksiyonu hızla yaygınlaşırken, sonbahar ve kış aylarında influenza ve dünyada milyonlarca çocuğu

30 Yıl sonra kız kardeşine kavuştu

Esra Erol’da kayıplar aranmaya devam ederken bugün bir mucize daha gerçekleşti. Hayat hikâyesini gözyaşları

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL