24 Ağustos 2019 Cumartesi

AKP Bozcaada seçmeninin yaklaşık 3'te 1'ini sildirdi!

akp-bozcaada-secmeninin-yaklasik-3te-1ini-sildirdi

AKP Bozcaada İlçe Başkanlığı, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde oy kulanacak 2 bin 476 seçmenden yaklaşık 700 tanesine itiraz etti. Bozcaada'ya sonradan yerleşerek adada yaşamaya başlayan seçmenlerin yanında 7 göbek adalıların bile adalı sayılmayarak itiraz edilmesi adada tansiyonu yükseltti. Öte yandan İlçe Jandarma Komutanlığı'nın ada dışındaki evlere giderek evde bulamadıklarını kaydettiği öğrenildi.
20 Ocak 2019 Pazar 08:56

 Bozcaada'da bugün tansiyon çok yüksek. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bozcaada İlçe Başkanlığı, 2 bin 476 seçmenden yaklaşık 700'üne itiraz ederek ada seçmeninin 3'te 1'ini yok saydı. Listede adaya sonradan yerleşen adalıların yanı sıra adada muhtarlık yapanları, 20-30 yıldır adaa görev yapan doktorları ve doğma büyüme adalıları bile oy kullanmasına karşı çıktı.

 

İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipleri de ilgili kurumlardan gelen emir doğrultusunda ada dışındaki evlere giderek, evde olmayanları rapor etti. Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipleri bugün ilgili kurumlardan gelen emir doğrultusunda ada dışındaki evlere giderek, evde olmayanları kaydettiği öğrenildi. Gelişmelerden haberdar olan ve liste dışında kaldığını öğrenen adalı seçmenler ilçe emniyetine ve ilçe jandarma komutanlığına elektrik ve su faturaları ile adalı olduklarını ispatlamaya çalıştılar. 

 

Bugün ise birinci ikimati adada olan adalılar,  Şubat tatili nedeniyle adadan ayrılan ya da senenin birkaç ayını ada dışında geçiren adalı seçmenler, ilk feribotla adaya dönerek soluğu ilçe emniyetinde ve jandarma da aldı. 

Öte yandan bugün ada merkezinde adalı seçmenler, CHP'li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, CHP Bozcaada İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş, İyi Parti Bozcaada İlçe Başkanı Şafak Güler birlikte buluşarak tepkilerini gösterdi.

 

İşte vatandaşların tepkileri:

 

 

Başkan Yılmaz: Eğer bu itirazlara müdahale edilmezse yalnızca Bozcaada'da değil, hiçbir yerde oy kullanamayacaklar. Dolayısıyla biz bu haklarınızı kaybetmeyiniz diye tanıdığımız, bildiğimiz adada en az 8-10 hatta 12 ayını geçiren bütün insanlara parti gözetmeksizin ulaşıyoruz. Ama ne yazık ki her ne hikmetse bu 660 kişinin hepsi CHP ve İyi Parti seçmeni. Bence bu infaal yaratan itiraz listesinin hiç incelemeden geçersiz sayılması gerekiyor. Şu an benim eşim de adada değil, şu anda Şubat tatilindeyiz, şimdi benim eşime de itiraz edilseydi benim eşim de yok mu sayılacaktı? İnsanlar gerçekten kendilerini üzgün hissediyorlar, yıllarını Bozcaada'da vermiş, iki ayrı mahallede 5'er sene muhtarlık yapmış bir kişiye bile itiraz edildiyse bu liste hukuken geçersizdir.

 

CHP İlçe Başkanı Durmuş: Biz burada yıllardır yan yana oturuyoruz. Aynı yerde yemek yiyerek, burada çay içiyoruz. Bu bizi çok üzdü. Biz bunun masum bir itiraz olduğuna da inanmıyoruz. Yıllardır adada yaşayan ve adada marka olan insanlara bile itiraz edildi. Adada yaşayan büyük sanatçılar var onlara bile itiraz edildi. Hatta hekimlerimize ve hemşirelerimize bile itiraz edildi. Bu bir hata da değil.  Öyle askerdeydim demekle olmuyor. Ki öyle bir şey ki itirazlar son gün yapılmış.

 

İyi Parti İlçe Başkanı Güler:  Tamamiyle manidar ve art niyetli bir olay. Dediğimiz gibi itiraz tarihi, zamanlama ve son gün mesai bitimine yakın bir sürede yapılması her şeyi gösteriyor.

 

Konuyla ilgili olarak 20 yıldır adada yaşadığını ancak senenin birkaç ayını İstanbul'da geçirdiği söyleyen Şeyda Eşsiz, 3 kuşaktır Bozcaadalı olduğunu ifade eden Cengizhan Totrakalanlı gibi birçok adalı da tepkilerini dile getirdi. 

 

AKP Bozcaada İlçe Başkanı Burak Aktan'da yaptığı açıklamada kendisinin bedelli askerlik yaptığı dönemde yapılan çalışma neticesinde bu listenin hazırladığını söyleyerek adalı birkaç ismi tenzi ettiğini ifade edereken “Yapılan yanlış ya da hata varsa, düzeltmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

Kaynak: bozcaadahaber.netHaber okunma sayısı: 159

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL