16 Ağustos 2020 Pazar

AKP ağlayan annelerin sesini duymadı

akp-aglayan-annelerin-sesini-duymadi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin anket ve saha çalışmalarına göre potansiyelini en fazla artırma imkanı olan 24 kente milletvekillerinden oluşan heyetler göndereceklerini bildirdi.
11 Eylül 2019 Çarşamba 19:06

 Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir yıl içinde bu illere yapacağı ziyaretlere yönelik olarak heyetlerin raporlarını hazırlayacağını da söyledi. Özel, bu raporların 4-5-6 Ekim günlerinde Abant'ta gerçekleştirecekleri kampta ele alınacağını, raporları hazırlayanların bilgilendirme yapacağını kaydetti.

Ülkenin gündeminde Diyarbakır'da bir siyasi partinin kapısında gözyaşı döken annelerin bulunduğunu ifade eden Özel, annelerin gözyaşının rengi olmadığını vurguladı.

Tüm annelerin acılarını CHP olarak kendi yüreklerinde hissettiklerini söyleyen Özel, "Bu annelerin bir devlet kapısında çare bulamayıp bir siyasi partinin kapısında bulunmalarını, devlet açısından görev ihmali görüyoruz. Ancak o annelerin acılarını hafifletmek için kimin elinden ne geliyorsa yapması gerekir. CHP de bu konuda en pozitif inisiyatifi göstermektedir, bu acıları paylaşmaktadır. Annelerin yerlerde oturdukları, ağladıkları görüntünün bir an önce sona ermesini, bu ülkede hiçbir annenin, hiçbir yerde gözyaşı dökmemesini temenni ediyoruz." diye konuştu.

Özel, oturma eylemi yapan ailelerin arasında, terör örgütünün elinde bulunan 12 polis ve askerin annelerinden bazılarının da yer aldığını belirterek, bu anne ve babaları CHP olarak 29 Mayıs 2019'da CHP grup salonunda misafir ettiklerini anlattı. Özel, bu ailelerin, CHP ve HDP dışındaki partilerden, özellikle AK Parti'den randevu alamadığını söylediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bugün Diyarbakır'da ağlayan anneler Mecliste de ağladılar. AK Parti, aylarca onların sesini duymadı. O gün Sayın Naci Bostancı ile yaptığım telefon görüşmesi sonucunda, ailelere aylar sonra randevu alma imkanı sağladık. Bu ağlayan annelere aylardır, yıllardır duyarsız kalan bir iktidar ve onun medya organı, bugünlerde bu anneler bir başka konumda ağlıyorlar diye bunu önemsiyor, herkese 'Biz bu anneleri önemsiyoruz, siz niye önemsemiyorsunuz' diyor. Vallahi billahi yalan. Hem asker, polis annelerinin hem de PKK'nın elinde çocuğu olan, kaçırılan, küçük yaşta kendi iradesiyle giden ancak henüz reşit olmadığı için mutlaka bu kandırılmaya karşı devletin sahip çıkması gereken bu çocukların annelerinin yanındayız. Ne yapılacaksa yapılsın ama bir tek şey söylüyoruz; istismar, hamaset yapılmasın, göz göre göre yalan atılmasın. Annenin gözünün yaşına duyarlı olmak iyi bir şeydir, bunu konjonktürel olarak ele almak sahtekarlıktır, siyasi çıkar uğruna ele almak samimiyetsizliğin dik alasıdır. Tüm tarafları samimiyete davet ediyoruz."

Özel, Milli Eğitim Bakanlığının 2018-2019 yılı istatistiklerinin açıklandığını anımsatarak, ilkokulda okullaşma oranının yüzde 91, ortaokulda 93,28 olduğunu kaydetti. Bu oranların, eğitimde 10 çocuktan birinin kayıp olduğunu gösterdiğini savunan Özel, 2011-2012'de 4+4+4 uygulaması başladığında bu oranın yüzde 98,67 olduğuna dikkati çekti.

CHP Grup Başkanvekili Özel, RTÜK Kanunu'na göre RTÜK üyelerinin, asli görevini aksatmayan bilimsel amaçlı eser hazırlama, ders ve konferans verme, jüri ve komisyon üyeliği yapma hariç resmi veya özel nitelikte hiçbir görev alamayacağını, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamayacağını, bu konularda hiçbir maddi menfaat sağlayamayacağını anımsattı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu temsilciğine atandığını ve TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiğini, buralardan da maaş aldığını savunan Özel, "Bunlar olduğunda ne olur? Yasanın 38. maddesi diyor ki, 'görevden çekilmiş sayılır'. RTÜK üyemiz Faruk Bildirici gerekli başvuruyu yaptı, RTÜK'ün bu konuda Meclise bir yazı yazarak, RTÜK üyesi seçmesi gerektiğini bildirdi. AK Parti'ye şunu söylüyoruz; sizin RTÜK üyeliğinize göz dikmiş değiliz, kanuna uygun görev yapacak RTÜK üyesi adayınız vardır." dedi.

Özel'e, Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın, HDP'li Ahmet Türk ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na yönelik açıklamaları da soruldu. Özgür Özel, AK Parti'den birisinin, bütün dünyanın bildiği, bütün Türkiye'nin gözleri önünde olan böyle bir gerçeği teyit etmesinin önemli, kıymetli olduğunu kaydetti.

Bunu kıymetli kılanın Arınç'ın bir doğruyu söylemesi değil, bu doğruyu AK Parti'de başka hiç kimsenin söylemeye cesaret etmemesi olduğunu belirten Özel, "Arınç'ın böyle bir fikri varsa, buna rağmen bu uygulama yapılıyorsa o zaman Arınç'a 18 bin lira maaşını niye ödüyoruz? Bir hata varsa yapan AK Parti'dir. Yanlışı söyleyene de sırf söylesin diye 18 bin lira maaş vermeye gerek yoktur. Sayın Arınç'a bu maaşı vermeseniz, farklı mecralardan, farklı kişilerin yanından bunları söylüyor olacaktı. O kurul konuşmasın, sussun, burada dursun, karşıya geçmesin diye oluşturulmuştur. Kesin maaşı, karşıya geçip söyleyecekler. Arınç'ın farkı, bunu içeriden söylemesi." değerlendirmesinde bulundu.

Arınç'ın ifadelerinden sonra AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın açıklamalarına ilişkin görüşü sorulan Özel, "AK Parti'de Turan'ın yaşı ve siyaset yaşı itibarıyla Arınç'a, o yaştaki birine o sözleri nasıl söyleyebildiğini hayret ve ibretle takip ediyoruz. AK Parti'nin erdemi buysa, milli değerlere saygısı buysa söyleyecek sözümüz yok. Bülent Turan, Bülent Arınç'a karşı siyaseten canlı bomba eylemi gerçekleştirmiştir." diye konuştu.Haber okunma sayısı: 144

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cumhurbaskani-erdogan-uyardi

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı

15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:01
misliyle-karsiligini-alacaklar

Misliyle karşılığını alacaklar

14 Ağustos 2020 Cuma 17:11
savas-siyaseti-onlari-kurtaramayacak

Savaş siyaseti onları kurtaramayacak

14 Ağustos 2020 Cuma 16:37
yandaslar-hakaret-kuyrugunda

Yandaşlar hakaret kuyruğunda

14 Ağustos 2020 Cuma 10:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Aile hekiminin sağlık raporuna güvenmediler

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, cezaevinde aile hekimliği yapan Dr. Çağlar Özen, şiddetli karın ağrısı

Wushuda ‘Yeğenini 1’inci yaptı’

2018 Türkiye Wushu Şampiyonası’nda hakem olan ve aynı zamanda Wushu Federasyonu başkanının eşi olan Fatma

İBB'den Hacıbektaş'a büyük destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 31. Hacı Bektaş-ı Veli Anma

Kötü kiracı evi sattırır

Kiralık olarak oturduğu taşınmazı mal sahibi gibi kiraya veren ya da taşınmadan önce komisyon talep ederek

Bitcoin çalan truva atına dikkat

ESET araştırmacıları Brezilya, Şili, Meksika, İspanya, Peru ve Portekiz başta olmak üzere İspanyolca ve

Nepotizm üniversiteleri teslim aldı

Liyakatin ‘kırmızı çizgi’ olması gerektiği üniversitelerde akraba kayırmacılığının ve kadrolaşmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL