24 Ekim 2019 Perşembe

Açık oturuma bütün adayların davet edilmesi gerekirdi

acik-oturuma-butun-adaylarin-davet-edilmesi-gerekirdi

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
14 Haziran 2019 Cuma 01:19

 Olağanüstü hal ilanından sonra kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilenlerin pasaportlarının iptal edildiğini hatırlatan İslam, KHK'lerin iptal edilerek mağdur olanların işlerine iade edilmesini istedi. 

İktidarın, yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifini "borç kapatma mekanizmasının bir unsuru" olarak ele alındığını ileri süren İslam, meselenin kalıcı, adil bir geleneğe ve uygulamaya oturtulmasının önemli olduğunu söyledi. 

Öncelikle savunmaya ve caydırıcılığa yönelik bir güvenlik siyasetinin tesis edilmesi gerektiğine işaret eden İslam, her vatandaşın dahil edildiği bir askerlik sisteminin oluşturulmasını istedi. 

Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ortak canlı yayına katılacağını hatırlatan İslam, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 4 adayın yarıştığı bir ortamda yalnızca 2 adayın açık oturuma çıkarılması bizce eksik bir uygulama. Açık oturuma bütün adayların davet edilmesi gerekirdi." diye konuştu. 

Türkiye'nin Rus yapımı S400 füze hava savunma sistemi almasının ABD'li siyasiler arasında tartışma yarattığına değinen İslam, "ABD 'ya benimlesin ya da düşmanımsın' siyaseti izliyor." dedi. 

ABD'nin, müttefiki olan veya olmayan ülkelerle eşit, ilkeli ve adil ilişki kurmayı bir türlü başaramadığını kaydeden İslam, "ABD, soğuk savaş dönemine özgü 'uydu devlet' anlayışının sona erdiğini bir türlü kabullenemiyor. Rusya'dan S400 savunma sistemi satın alıyor diye Türk halkını yıkıcı yaptırım ve ambargolarla tehdit etmek bir tür şiddettir, vandallıktır." ifadelerini kullandı. 

ABD kongre ve senato üyelerinin, konuya ilişkin neler olup bittiğini detaylarıyla bildiğini ve tartıştığını vurgulayan İslam, şöyle devam etti: 

"Biz TBMM üyeleri, olayların akışını yalnızca ilkeli yayın yapan medyadan öğrenebiliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı acilen TBMM'yi bilgilendirmelidir. Sayın TBMM Başkanı gerekirse kapalı oturuma geçmeli ve konu hakkında bütün milletvekilleri, yetkililer tarafından detaylarıyla bilgilendirilmelidir. Bu makamların bu konudaki muhatapları parti grup başkanvekillikleri değil TBMM'dir." 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanlığına bağlanan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü çalışanlarının hak kaybı yaşadığını savunan İslam, söz konusu uzmanların özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Haber okunma sayısı: 124

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

artik-korkma-sayin-erdogan

Artık korkma sayın Erdoğan

23 Ekim 2019 Çarşamba 21:20
chpli-oztunctan-sok-iddialar

CHP'li Öztunç'tan ŞOK iddialar

23 Ekim 2019 Çarşamba 16:33
turkiyenin-hakliligi-tescil-edildi

Türkiye'nin haklılığı tescil edildi

23 Ekim 2019 Çarşamba 15:11
yargi-paketi-dordu-bulabilir

Yargı paketi dördü bulabilir

23 Ekim 2019 Çarşamba 10:09

ÜLKE GÜNDEMİ

Temel atmama töreni yapacağım!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSO Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul’un muhtelif

Yargı paketi dördü bulabilir

Meclis’e sunulması beklenen yeni yargı paketindeki teklif sayısının dörde çıkabileceği belirtildi. Pakette,

İktidar 'yargı reformu' diyerek göz boyuyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, Meclis'te düzenlediği basın

İstanbul'da su sıkıntısı yok

İstanbul'da barajların doluluk oranı normal değerlerde ve bir su sıkıntısı bulunmuyor.

İran'dan bazı çatlak sesler geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekâtı’nın,

Liyakatın önemini gördünüz mü sayın Erdoğan?

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Prof. Dr. Gülnur Aybet'in ABD medyasına Barış Pınarı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL