24 Şubat 2020 Pazartesi

5.5 milyon kime gitti?

55-milyon-kime-gitti

CHP’li Emir’in Saray’a yönelttiği, “Para transferi yaptığınız dernek ve vakıflar hangileri?” sorusuna verilen yanıtta tüm kuruluşlar yer almadı. Saray, 2017’nin 5.5 milyon liranın verildiği dernek ve vakıfların sadece 13’ünün ismini açıkladı
15 Kasım 2018 Perşembe 09:35

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle Cumhurbaşkanlığı’nın son üç yılda hangi dernek ve vakıflara ne kadar “yardım” yaptığını sordu. Önergeyi yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, derneklerin ve vakıfların tümü yerine “bazılarının” isimlerini açıklarken üç yılda aktarılan tutarı Sayıştay’ın tespitinden 5 milyon 896 bin TL daha düşük gösterdi.

 

Oktay, kâr amacı gütmeyen dernek ve vakıflara 2015 yılında 4 milyon 150 bin TL, 2016 yılında 5 milyon 450 bin TL, 2017 yılında 5 milyon 475 bin TL olmak üzere üç yılda toplam 15 milyon 75 bin TL aktarıldığını belirtti. Dernek ve vakıfların isimlerine yönelik soru üzerine Oktay, bu kuruluşların tamamı yerine “bazılarının” isimlerini paylaştı. Oktay’ın yanıtına göre, para aktarılan kuruluşlardan isimleri açıklananlar şunlar: “Türk Ocakları Vakfı, Balkan Müslümanlarıyla Yardımlaşma Derneği, Yeşilay Cemiyeti, Beyazay Derneği, Fiziksel Engelliler Vakfı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Türk Devleti ve Toplulukları Vakfı, Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Türk Dil ve Edebiyat Derneği, Türkiye Verimlilik Vakfı, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Göç Araştırmaları Vakfı.” 

 

Emir’e verilen yanıtta 3 yılda kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 15 milyon TL aktarıldığı ifade edilse de Sayıştay raporuna göre bu tutar 20 milyon 971 bin TL oldu. Sayıştay’ın üç yıllık Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu’nda, bu kuruluşlara 2015 yılında 5 milyon 850 bin TL, 2016 yılında 7 milyon 146 bin TL ve 2017 yılında 7 milyon 975 bin TL aktarıldığı yer aldı. 

“Neden gizliyorlar?”

Murat Emir, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Dernek ve vakıfların tamamını açıklamak zorundalar. Halkın parasını aktardıkları kuruluşları neden gizliyorlar?” diye sordu. Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu’nu incelemesi sonucu dernek ve vakıflara aktarılan tutarın dikkatini çektiğini anlatan Emir, “Bu kuruluşların hangileri olduğu, tek tek ne kadar kaynak aktarıldığı belirtilmiyor. Milletin bir vekili olarak, hangi kuruluşa ne kadar kaynak transferi yapıldığını öğrenmek amacıyla sorular yönelttim. Ancak iletilen yanıtlar, tatmin etmek bir yana, yeni şüpheler oluşturdu” dedi.

 

Emir: Ensar ve TÜRGEV’i biliyoruz

 

Yardım yapılan dernek ve vakıfların sadece bazılarının açıklanmasını, “Gerçeğin üzerine örtmeye çalışmak” olarak değerlendiren Emir, şunları söyledi: “Ensar’a, TÜRGEV’e kamu kaynaklarının ölçüsüzce peşkeş çekildiğini biliyoruz da bizlerden topladıkları vergileri başka hangi derneklere, hangi amaçla aktardıklarını niye açıklamıyorlar? Yoksa Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerimize açıkça saldıran dernek ve vakıflara para aktarıyorlar da bunu bizden mi saklıyorlar? Kamuoyu ile bunun bilgisini paylaşmalıdırlar.”

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 219

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kongremize-katilan-halkimiza-minnettariz

Kongremize katılan halkımıza minnettarız

24 Şubat 2020 Pazartesi 19:28
1-milyon-suriyeli-silah-tutacak-durumda

1 Milyon Suriyeli silah tutacak durumda

24 Şubat 2020 Pazartesi 19:15
chpden-bir-kac-sehit-sozune-sert-tepki

CHP'den 'Bir kaç şehit' sözüne sert tepki

24 Şubat 2020 Pazartesi 19:00
hafiza-saraya-tasindi

Hafıza Saray’a taşındı

24 Şubat 2020 Pazartesi 09:19
yanar-doner-ulkucu-katili

Yanar döner Ülkücü katili

24 Şubat 2020 Pazartesi 09:14
copten-yemek-toplayanlar-

Çöpten yemek toplayanlar .....

24 Şubat 2020 Pazartesi 08:56

ÜLKE GÜNDEMİ

Lüks sever diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı, ocak ayından bu yana kurum içi çalışmalara yönelik toplantılar düzenlemeye

Atatürk'ün izinin silinmesine izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kurtuluş ve

Borç yapılandırma fonunun kurulması artık zorunlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu bireysel kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin değerlendirmede

Kadınların zihin dünyası muhteşem

Emine Erdoğan, Girişimci Kadın Merkezi Projesi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kadınların

BBP hedefinde İYİ Partili isim var

Büyük Birlik Partisi'nden yapılan açıklamada, isim vermeden, İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili'nin,

Ozan Ceyhun ülkücüleri çıldırttı

CiddiGazete'nin haberi gündem oldu. Öğrenci yurduna attığı bombayla Mustafa Erol isimli ülkücüyü şehit eden

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL