18 Eylül 2019 Çarşamba

5.5 milyon kime gitti?

55-milyon-kime-gitti

CHP’li Emir’in Saray’a yönelttiği, “Para transferi yaptığınız dernek ve vakıflar hangileri?” sorusuna verilen yanıtta tüm kuruluşlar yer almadı. Saray, 2017’nin 5.5 milyon liranın verildiği dernek ve vakıfların sadece 13’ünün ismini açıkladı
15 Kasım 2018 Perşembe 09:35

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle Cumhurbaşkanlığı’nın son üç yılda hangi dernek ve vakıflara ne kadar “yardım” yaptığını sordu. Önergeyi yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, derneklerin ve vakıfların tümü yerine “bazılarının” isimlerini açıklarken üç yılda aktarılan tutarı Sayıştay’ın tespitinden 5 milyon 896 bin TL daha düşük gösterdi.

 

Oktay, kâr amacı gütmeyen dernek ve vakıflara 2015 yılında 4 milyon 150 bin TL, 2016 yılında 5 milyon 450 bin TL, 2017 yılında 5 milyon 475 bin TL olmak üzere üç yılda toplam 15 milyon 75 bin TL aktarıldığını belirtti. Dernek ve vakıfların isimlerine yönelik soru üzerine Oktay, bu kuruluşların tamamı yerine “bazılarının” isimlerini paylaştı. Oktay’ın yanıtına göre, para aktarılan kuruluşlardan isimleri açıklananlar şunlar: “Türk Ocakları Vakfı, Balkan Müslümanlarıyla Yardımlaşma Derneği, Yeşilay Cemiyeti, Beyazay Derneği, Fiziksel Engelliler Vakfı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Türk Devleti ve Toplulukları Vakfı, Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Türk Dil ve Edebiyat Derneği, Türkiye Verimlilik Vakfı, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Göç Araştırmaları Vakfı.” 

 

Emir’e verilen yanıtta 3 yılda kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 15 milyon TL aktarıldığı ifade edilse de Sayıştay raporuna göre bu tutar 20 milyon 971 bin TL oldu. Sayıştay’ın üç yıllık Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu’nda, bu kuruluşlara 2015 yılında 5 milyon 850 bin TL, 2016 yılında 7 milyon 146 bin TL ve 2017 yılında 7 milyon 975 bin TL aktarıldığı yer aldı. 

“Neden gizliyorlar?”

Murat Emir, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Dernek ve vakıfların tamamını açıklamak zorundalar. Halkın parasını aktardıkları kuruluşları neden gizliyorlar?” diye sordu. Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu’nu incelemesi sonucu dernek ve vakıflara aktarılan tutarın dikkatini çektiğini anlatan Emir, “Bu kuruluşların hangileri olduğu, tek tek ne kadar kaynak aktarıldığı belirtilmiyor. Milletin bir vekili olarak, hangi kuruluşa ne kadar kaynak transferi yapıldığını öğrenmek amacıyla sorular yönelttim. Ancak iletilen yanıtlar, tatmin etmek bir yana, yeni şüpheler oluşturdu” dedi.

 

Emir: Ensar ve TÜRGEV’i biliyoruz

 

Yardım yapılan dernek ve vakıfların sadece bazılarının açıklanmasını, “Gerçeğin üzerine örtmeye çalışmak” olarak değerlendiren Emir, şunları söyledi: “Ensar’a, TÜRGEV’e kamu kaynaklarının ölçüsüzce peşkeş çekildiğini biliyoruz da bizlerden topladıkları vergileri başka hangi derneklere, hangi amaçla aktardıklarını niye açıklamıyorlar? Yoksa Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerimize açıkça saldıran dernek ve vakıflara para aktarıyorlar da bunu bizden mi saklıyorlar? Kamuoyu ile bunun bilgisini paylaşmalıdırlar.”

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 181

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saray-nedir-allah-askina-

Saray nedir Allah aşkına ?

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:13
kabinede-neden-mhpli-bakan-istemiyor-

Kabinede neden MHP'li bakan istemiyor?

17 Eylül 2019 Salı 23:02
gobekci-mudure-iadei-itibar

Göbekçi müdüre iadei itibar

17 Eylül 2019 Salı 17:21
mhpde-sanliurfa-depremi

MHP'de Şanlıurfa depremi

17 Eylül 2019 Salı 17:06
kulp-belediyesi-hukuksuzca-gasp-edildi

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

17 Eylül 2019 Salı 16:34

ÜLKE GÜNDEMİ

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler, sosyal

Diyanetin yeni hedefi özel eğitime tabi öğrencileri

Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri hedefine aldı. Antalya Kepez İlçe Müftülüğü ve

Hackerler sistemleri değil, insanları hedef alıyor

Yeni bir araştırma sonucuna göre, siber saldırıların yaklaşık %99’unda insan hatalarından yararlanılıyor.

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

HDP, Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki saldırının ardından tutuklanan ve bugün yerine kayyum atanan belediye eş

Savunma sanayinde 14 yeni proje tanıtılacak

Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi- MRBS, 2 Ekim’de

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL