21 Ocak 2021 Perşembe

3600 ek gösterge acilen verilsin

3600-ek-gosterge-acilen-verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanı'nın 18 yılda 7 kez, eğitim sisteminin ise 15 kez değiştiğini belirterek bu durumun hiç kimseyi tatmin etmediğini söyledi.
23 Kasım 2020 Pazartesi 18:26

 Eğitim sisteminin tüm paydaşlarının sorun yaşadığı bu yönetimin en büyük mağdurunun da öğretmenler olduğunu savunan Sunat, "Atanamayan öğretmenlerden ücretli öğretmenliğe, özür grubu atamalarından 3600 ek göstergeye, 2023 vizyon belgesi tanıtımında söz verilen 'Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndan' öğretmenlik mesleğinin itibar kaybına kadar yaşanan sıkıntılar oldukça büyümüş ve içinden çıkılamaz bir hal almıştır." diye konuştu.

Sunat, öğretmenlerin, pandemi sürecinde de eğitim sisteminin sorumluluklarını sırtlandığını, Vefa Sosyal Destek birimlerinde ve filyasyon ekiplerinde çalışan öğretmenleri duyduklarını dile getirdi.

Öğretmenlerin yaşadığı sorunlara değinen Sunat, öğretmenlerin ve öğrencilerin uzaktan eğitime oryantasyonunun bir an önce gerçekleştirilmesi, başta köy okulları olmak üzere teknik altyapının mutlaka sağlanması gerektiğini söyledi.

Eğitim sisteminin dijital tabanlı devam etmesi nedeniyle her okula bir bilişim öğretmeni ile öğretmen ve öğrencilerin sağlık kontrolleri için bir sağlık görevlisi atanmasının elzem olduğunu ifade eden Sunat, özür grubu tayinlerinin de hakkaniyetli şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Sunat, her seçim döneminde söz verilen 3600 ek göstergenin de en kısa sürede verilmesini isteyerek, "Öğretmenlik Meslek Kanunu"nun çıkarılması talebinde bulundu.

Aynı dersi anlatan, aynı fakülteden mezun kişilerin farklı unvanlarla öğretmenlik yapmasının da onur kırıcı olduğunu iddia eden Sunat, "Ücretli, sözleşmeli, yardımcı öğretmen gibi sınıflamalara son verilmeli, şartları sağlayan öğretmenler kadroya geçirilmeli, atama, terfi ve özlük haklarında yaşanan adaletsizliklere son verilmelidir. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında öğretmen bekleyen okullar ve öğrenciler olduğu aşikardır. Bu gerekçe ile en yakın zamanda en az 60 bin öğretmen mutlaka atanmalıdır." diye konuştu.

Sunat, eğitim sisteminin mevcut haliyle, neresinden tutulursa tutulsun elde kalacak bir hal aldığını iddia ederek, öğretmenlik mesleğinin kutsiyeti ve seçkinliğini topyekun bir eğitim seferberliği ile yeniden sağlayacak vizyonun İYİ Partide olduğunu ifade etti.

24 Kasım Öğretmenler Günü'nü de kutlayan Şenol Sunat, "Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, genç yaşta kalleşçe şehit edilen Necmettin öğretmeni, Aybüke öğretmeni ve tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum." dedi.Haber okunma sayısı: 151

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İYİ Parti'nin 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' taslağı hazır

İYİ Parti’nin, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, derneklerin de görüşünü alarak hazırladığı

Erdoğan ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı

Nükleer santral her zaman risktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol

Coronavac aşısı yan etkileri nelerdir?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL