TSK Mehmetçik Vakfı

21 Ocak 2019 Pazartesi

30 dakikada bütün yetkileri verdi

30-dakikada-butun-yetkileri-verdi

AB büyükelçileriyle bir araya gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, AKP-MHP ittifakına ilişkin “Türkiye’nin otokrasiye, tek adam rejimine teslim olmayacağı” mesajını verdiği belirtildi
12 Ocak 2018 Cuma 08:30

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim ittifakının otokrasiyi ve demokrasiyi savunanlar diye iki şekilde olacağını belirtti ve Türkiye’nin otokrasiye, tek adam rejimine teslim olmayacağı mesajını verdi.

 

Kılıçdaroğlu, Ankara’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen çalışma kahvaltısının ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ortak basın toplantısı düzenledi.

 

16 Nisan ‘işbirliği’Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, toplantıda seçim ittifakları konusunun da görüşüldüğünü belirtirken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mesajlarını aktardı.

 

Yılmaz, şu ifadeleri kullandı; “Özellikle AKP ve MHP’nin açıklamış olduğu ittifak, bu konuları sordu Sayın Büyükelçiler. Biz de yakından izlediğimizi, zaten bu ittifak sürecinin 16 Nisan Referandumu’nda bir şekilde cereyan ettiğini, aslında Türkiye’de ittifakın iki kesim arasında; otokrasiyi savunanlar bir de demokrasiyi savunanlar arasında olacağını, otokrasiyi, tek adam rejimini savunuların kendi aralarında uyum sağlayabileceğini ama demokrasi bileşenlerinin sayısının giderek artacağını ve Türkiye’nin otokrasiye ve tek adam rejimine teslim olmayacağını belirttik. Sayın Genel Başkanı’mız bunlara vurgu yaptı.” 

 

‘AB değerleriyle yeniden bütünleşme’

Türkiye’nin iç ve dış konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirten Öztürk Yılmaz, “Türkiye-AB ilişkileri, içeride sistemin maruz kaldığı zorluklar, erken seçim ihtimali, muhtemel ittifaklar, uyum yasaları ve sürece ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yaptık” diye konuştu.

 

Dış politikaya ilişkin ise Türkiye’nin özellikle Rusya, ABD ve AB ile ilişkileri konusunun geniş bir şekilde görüşüldüğünü kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti; “Bizim amacımız şudur; Türkiye’nin AB değerleriyle tekrar bütünleşebilmesi, demokrasiyle, insan haklarıyla, hukukun üstünlüğüyle tekrar uyumlu bir ülke haline gelebilmesi için çaba sarf ediyoruz. Bizim parti olarak bu konudaki çabamıza destek veren bütün taraflarla işbirliği içinde çalışmak istiyoruz.”

 

Diyalog mesajı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de, “Kılıçdaroğlu ile beraber Türkiye’deki mevcut siyasi durumu, ekonomik durumu, uluslararası ilişkileri ele aldık; özellikle Ortadoğu, Rusya, ABD. En önemlisi Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri derinlemesine ele alma fırsatı bulduk” diye konuştu.

 

Olumlu bir yaklaşım gördüklerini kaydeden Berger, “Sayın Başkan, AB ile yakın ilişkilerin sürdürülmesi arzularını ve bu yönde yoğun çaba gösterdiklerini dile getirdi. Bizler de AB olarak diyaloğu sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

‘Kararı Saray verir’

 

Edinilen bilgiye Kılıçdaroğlu, erken seçim ihtimali ile ilgili soruya, “Eğer erken seçim olacaksa, AKP kendisi için avantaj hissettiği yerde seçime gider. Bunun kararını tek başına verecek olan Saray’dır. Bu konuda Hükümetin yetkisi yok” dedi. AKP, MHP ve BBP’nin seçim ittifakı ile ilgili soruya da, “AKP, MHP ve BBP referandumda da birlikte hareket etmişti. Bu yeni bir ittifak değil. Türkiye’de demokrasiyi ve otokrasiyi tercih eden iki kesim var. Biz demokrasiyi savunan kim varsa dayanışma içinde olacağız, birlikte hareket edeceğiz. Ama otokrasiyi savunanlar da zamanla demokrasiyi tercih edecektir” diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa ziyareti sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’ye AB’ye tam üyelik dışında alternatif öneri sunmasının anımsatılması üzerine “Şu anda hukuk askıya alınmış, OHAL’e teslim olmuş bir Türkiye için AB hayali kurmuyoruz. Ama yeniden demokrasiyi ve hukuku tesis ettiğimizde tam üyelik dışında başka statü düşünmüyoruz” dedi. Türkiye’nin dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Biz ABD, AB ve diğer ülkelerle işbirliği ve anlayışını esas alan, Türkiye’nin çıkarlarını ön planda tutacak yeni bir dış politika vizyonu getireceğiz” dedi.

 

Sandık güvenliği soruldu

 

Kılıçdaroğlu seçimlerde sandık güvenliği ile ilgili soruya da, “Biz elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. AGİT ve Avrupa Konseyi seçim güvenliği ile ilgili raporlar hazırladı. Biz de gönüllü sivil toplum örgütü ve platformlarla sandık güvenliği sağlama çabası içindeyiz” dedi

 

30 DAKİKADA BÜTÜN YETKİLERİ VERDİ

 

Erdoğan ve Bahçeli'nin saraydaki ittifak görüşmelerini eleştiren CHP Gurup Başkan Vekili Özgür Özel'de "İçeriye girmesi, tokalaşması, çayı çorbası, her şey dahil 30 dakika. Biz Manisa'da apartmana yönetici seçtik 3 yıl önce, 4,5 saat sürdü. Devleti 5 yıl sınırsız yetkilerle yönetecek adama, 1,5 yıl öncesinden yetki veriyor; 'adayım yok' diyor ve 30 dakika sürüyor. 30 dakika; içeriye girme, bağlılıklarını bildirme ve partinin anahtarını teslim edip çıkma süresinden daha fazlası olamaz.

 

Bizlere sınırsız telefon geliyor, MHP'ye de geldiğini biliyoruz. MHP'nin doğal tabanından 'aldatıldık, kandırıldık, partimizin bu duruma düşmesine üzülüyoruz' şeklinde tepki telefonları geliyor. Bunun MHP yöneticilerine sorulması gerekiyor. 'Genel Merkezin santrali ne durumda?' diye sorulması gerekiyor. dedi

BİRGÜN/CUMHURİYET

Haberin etiketleri:

CHP, erdoğan, bahçeli, özgür özel


Haber okunma sayısı: 165

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AKP Bozcaada seçmeninin yaklaşık 3'te 1'ini sildirdi!

AKP Bozcaada İlçe Başkanlığı, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde oy kulanacak 2 bin 476 seçmenden

165 yaşında ki nine canlı yayına bağlandı

Türkiye'de Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yerel seçimler için açıkladığı listelere göre dünyanın en yaşlı

İhaleleri kaptı, oyunu da verdi

AKP’li Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden 1 milyon TL’yi aşan 3 ihale aldığı belirtilen eski Bakan Fatma Betül

'Hayali' seçmenden sonra 'ölü' seçmen...

Temiz Seçim Platformu Başkanı Yaşar Okuyan, “Merkezden planlanan, seçim sonucunu etkileyebilecek organizasyon

Cumhur İttifakı millet için kambur ittifakıdır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin yarı yıl tatiline

Yıldırım Gelibolu'da karne dağıtım törenine katıldı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyanın en uzun teknoloji harikası 1915 Çanakkale Köprüsü'nün denizin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL