18 Eylül 2019 Çarşamba

24 Haziran'da askeri öğrenciler nasıl oy kullandı?

24-haziranda-askeri-ogrenciler-nasil-oy-kullandi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, daha önce Meclis gündemine getirdiği askeri öğrencilere hukuka aykırı bir şekilde oy kullandırıldığı iddiaları hakkında soruşturma başlatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
30 Kasım 2018 Cuma 08:56

 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, Yeniçağ yazarı Ahmet Takan'ın 6 Kasım 2018'de "3 bin 129 askeri öğrenci 2 koğuşa nasıl sığar?.." başlıklı yazısında gündeme getirdiği 24 Haziran seçimlerinde askeri öğrencilerin kursiyer gibi gösterilip oy kullandırılması iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması talebiyle Meclis gündemine getirmişti.

 

Aydın, konunun bütün yönleriyle soruşturulması ve kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu.İYİ Parti Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Hasan Seymen, Avukat Metehan Kutlu ve Avukat Mustafa Tolga Öztürk’ün şikâyetçi vekili sıfatıyla yer aldığı başvuruda, ilgili Yüksek Seçim Kurulu ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu ile Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlisi veya görevlileri de şüpheli sıfatıyla yer aldı.

 

ASKERİ ÖĞRENCİLER NASIL SEÇMEN OLDU? 

Suç duyurusunun konusunda şöyle denildi: “24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığının tespit edilmesi nedeniyle şüpheli/şüpheliler hakkında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun madde138 (Görevi kötüye kullanma), madde 142 (Kütük düzenlemekle görevli olanların suçları), madde 174 (Genel hükümlerin uygulanması), madde 180 (Dava süresi) ve Türk Ceza Kanunu madde 257 (Görevi kötüye kullanma) suçlarından gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini isteminden ibarettir.”Başvuru dilekçesinin açıklamalar bölümünde askeri öğrencilerin ikametgâhlarının Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne nakledilmeleri, seçmen olmaları ve kamu araçlarıyla sandıklara toplu şekilde taşınıp oy kullandırılmaları maddeler halinde belirtildi.

 

AHLATLIBEL’İN SEÇMEN SAYISI BİR GÜNDE NASIL İKİYE KATLANDI?

 

Toplam 12 maddeden oluşan açıklamalar bölümünde:"24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığı tespit edilmiştir.Askeri Öğrenciler Ahlatlıbel Mah. İnce Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jant. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A Çankaya-Ankara ve Ahlatlıbel Mah. İnce Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jant. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi B Blok 14/24 B Çankaya-Ankara 3 bin 129 askerî öğrencinin yarısı bir misafirhanede diğer yarısı ikinci misafirhanede ikamet ettirilmiştir. Ahlatlıbel mahallesinin seçmen sayısı da bir günde 2 bin 180'den, 5 bin 309'a çıkartılmıştır.3 bin 129 kişinin Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından ikametgâh işlemlerinin ne şekilde yapıldığı ve bu kişilerinin seçmen yeterliliğine sahip olduğunun tespitinin nasıl sağlandığı tarafımızca anlaşılamamaktadır. Kaldı ki Hayatın olağan akışına açıkça aykırı olabilecek şekilde ikametgâh olarak belirtilen yerde 3 bin 129 kişinin ikamet etme imkânı da bulunmamaktadır." İfadeleri yer aldı.

 

YASAYA UYMAYANLAR VE GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANANLAR HESAP VERMELİ

 

Açıklamalar bölümünde konu mevzuat yönüyle tek tek izah edilirken, hukuku nedenler bölümünde de şöyle denildi:"Anayasa madde 67, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun madde 7, 32, 34, 40, 42 ve 43 madde 138 (Görevi kötüye kullanma), madde 142 (Kütük düzenlemekle görevli olanların suçları), madde 174 (Genel hükümlerin uygulanması), madde 180 (Dava süresi) ve Türk Ceza Kanunu madde 257 (Görevi kötüye kullanma)"Suç duyurusu dilekçesinde hukuki deliller olarak Yeniçağ Köşe Yazarı ve Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’ın 06 Kasım 2018 tarihli yazısı, Ankara Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na vermiş olduğu 15 Kasım 2018 tarih ve 7-473 kayıt numaralı soru önergesi, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ait tutanak ve kütük belgeleri gösterildi. Ayrıca 3 bin 129 kişinin ne zaman ve ne şekilde nüfus müdürlüğüne kaydedildiğinin öğrenilmesi amacıyla Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması da istendi.

 

Suç duyurusunun sonuç bölümünde şüpheli ve/veya şüphelilerin hakkında gerekli yasal soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Ankara Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın adına avukatları İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Av. Metehan Kutlu ve Av. Mustafa Tolga Öztürk tarafından verilen dilekçe, Memur Soruşturma Bürosu’na havale edilerek 22.11.2018 tarih ve 18/210389 kayıt numarasıyla işleme girdi. 

 

YENİÇAĞ GAZETESİ

 Haber okunma sayısı: 136

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saray-nedir-allah-askina-

Saray nedir Allah aşkına ?

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:13
kabinede-neden-mhpli-bakan-istemiyor-

Kabinede neden MHP'li bakan istemiyor?

17 Eylül 2019 Salı 23:02
gobekci-mudure-iadei-itibar

Göbekçi müdüre iadei itibar

17 Eylül 2019 Salı 17:21
mhpde-sanliurfa-depremi

MHP'de Şanlıurfa depremi

17 Eylül 2019 Salı 17:06
kulp-belediyesi-hukuksuzca-gasp-edildi

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

17 Eylül 2019 Salı 16:34

ÜLKE GÜNDEMİ

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler, sosyal

Diyanetin yeni hedefi özel eğitime tabi öğrencileri

Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri hedefine aldı. Antalya Kepez İlçe Müftülüğü ve

Hackerler sistemleri değil, insanları hedef alıyor

Yeni bir araştırma sonucuna göre, siber saldırıların yaklaşık %99’unda insan hatalarından yararlanılıyor.

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

HDP, Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki saldırının ardından tutuklanan ve bugün yerine kayyum atanan belediye eş

Savunma sanayinde 14 yeni proje tanıtılacak

Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi- MRBS, 2 Ekim’de

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL