27 Şubat 2020 Perşembe

15 Temmuz şehitleri için kanun teklifi

15-temmuz-sehitleri-icin-kanun-teklifi-

CHP, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Beşiktaş terör saldırısı mağdurları için toplanan 397.2 Milyon TL tutarındaki bağışların, doğrudan şehit yakınları ve gazilere dağıtılması için kanun teklifi verdi. Bağışlardan yaklaşık 3.5 yıldır mağdurlara tek kuruş yardım yapılmadığı vurgulanırken, “Bağışların mağdur ve mağdur yakınlarına ulaştırılması, TBMM’nin 15 Temmuz’da canı pahasına darbele direnen millete olan borcudur” denildi.
20 Ocak 2020 Pazartesi 18:07

 CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan “Yardım Toplama Kanunu ve Sosyal Hizmetler Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifin gerekçesinde, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve İstanbul Beşiktaş’ta 11.12.2106 tarihinde gerçekleşen terör saldırısında yaşamını yitiren ve yaralanan vatandaşlar için bağış kampanyaları düzenlendiği, toplanan bağışlardan aradan geçen 3.5 yıllık sürede mağdurlara tek kuruşluk yardım yapılmadığı belirtildi. Beşiktaş saldırısı için toplanan bağışların nemasıyla birlikte 58 milyon 262 bin TL, 15 Temmuz Bağış Kampanyası’nda toplanan bağışların da nemasıyla birlikte 338 milyon 971 bin TL’nin Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktırıldığına dikkat çekilirken, “Vatandaşlarımızın şehit aileleri ve gazilere iletilmek üzere yaptığı bağışların, her ne amaçla olursa olsun bir vakfa aktarılması hukuka, ahlaka ve vicdana sığmayacaktır. Çünkü bu bağışlar, mağdurlar için yapılmış şartlı bağışlardır ve doğrudan mağdurlara iletilmesi zorunludur. Aksi durum; toplumda aldatılma hissi yaratacak, toplumsal dayanışma duygusunu zedeleyecek hem de devlete olan güveni sarsacaktır. 15 Temmuz gecesi ve Beşiktaş saldırısında mağdur olanlar için yapılan bağışlar, bir vakfın geliri haline getirilemez” denildi. Teklifin gerekçesinde şöyle devam edildi:


BAĞIŞLAR UCUZ FON

Ayrıca şehit yakınları ve gaziler için devlete emanet edilen 361 Milyon TL tutarındaki bağışlar için 3 yılda sağlandığı açıklanan yaklaşık 35 Milyon TL’lik nema miktarı da ekonominin gerçeklerine uymamakta, bağışların “ucuz fon” olarak kullanıldığı tespitlerini haklı çıkarmaktadır. Yaklaşık 3 yılda yüzde 10’un altındaki bir nema geliri, şehit yakınları ve gazilerin haklarının heba edilmesidir.

Yaklaşık 3 yıllık sürede kendileri için yapılan bağışlardan bir kuruş dahi destek alamayan şehit yakınları ve gazilerin büyük sıkıntılar yaşadığı görülmektedir. Ekonomik sıkıntıları nedeniyle bir vatandaşın “şehit babasından satılık ev” şeklinde verdiği ilan, 15 Temmuz gecesi kollarından yaralanan bir vatandaşın “15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için bu kadar para topladınız. Ameliyat paramı bile ben borç almak zorunda kaldım” şeklindeki sosyal medya mesajı, bağışların 3 yıldır bekletilmesinin yanlışlığının ve hukuksuzluğunun kanıtı niteliğindedir.


GAZİ MECLİS’İN MİLLETE BORCU15 Temmuz gecesi hain darbecilerin hedefi olan ve bombalanan Gazi Meclis, şehit yakınları ve gazilerin yanında olmalı, milletin emanetinin mağdurlara ulaştırılmasını sağlamalıdır. Bu görev; TBMM’nin 15 Temmuz’da canı pahasına darbeye direnen millete olan borcudur. Kanun teklifi ile milletimizin; 15 Temmuz hain darbe girişimi ve Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit düşen ve yaralanan vatandaşlarımız için yaptığı bağışların doğrudan ve hızlı şekilde mağdurlar ile mağdur yakınlarına ulaştırılması öngörülmektedir.”


3 AY İÇİNDE ÖDENECEK

Beş maddelik teklif ile kamu kurum ve kuruluşlarınca doğal afet, can ve mal kayıplarına yol açan terör olayları ile afet benzeri olaylardan sonra, mağdur ve mağdur yakınları için düzenlenen bağış ve yardım kampanyaları altı ay içinde sonuçlandırılması öngörülüyor. Teklife göre, kanunun yayınlandığı tarihten önce düzenlenen 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası ile Beşiktaş terör saldırısı kampanyası için toplanan ancak Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktırılan bağışların ise Sayıştay denetiminin ardından 3 ay içinde mağdur ve mağdur yakınlarına, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre doğrudan dağıtılacak.

 

KANUN TEKLİFİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Haberin etiketleri:

CHP, kemal kılıçdaroğlu


Haber okunma sayısı: 64

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhpli--aycandan-koronavirus-uyarisi

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:23
siz-turkiye-degilsiniz

Siz Türkiye değilsiniz

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:11
sinirlarimiz-disinda-macera-aramiyoruz

Sınırlarımız dışında macera aramıyoruz

26 Şubat 2020 Çarşamba 18:29
turkiyenin--15ini-fisleyecekler

Türkiye'nin % 15'ini fişleyecekler

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:56
aksener--abdullah-gul-iddiasini-yalanladi

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

26 Şubat 2020 Çarşamba 09:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Elazığ faciası ile ilgili ürküten rapor

Türkiye’de standartlara uygun betonüretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, koronavirüse karşı tedbirlerin panik yapmadan artırılması

Her yönüyle Hocalı katliamı

Komşu ülkemiz Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, bazı gazeteci ve yazarların Abdullah Gül'ün ortak adaylığına ikna edildiği

AKP'de yeni kabine krizi!

AKP'de bir grup üst düzey yönetici, ekonomik kriz ve sosyal problemlerin önüne geçebilmek için yeni kabinede

Karabağ Türkiye'ninde meselesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ticaret

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL