TSK Mehmetçik Vakfı

23 Mart 2019 Cumartesi

Seçim ittifakı Meclis'te kabul edildi

-secim-ittifaki-mecliste-kabul-edildi

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.Teklif kabul edilirken, CHP ve MHP'li vekiller arasında kuliste kavga çıktı.
13 Mart 2018 Salı 10:15

 TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Bahçekapılı başkanlığında toplandı. 

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "İstiklal Marşı, aziz milletimizin diriliş destanıdır. İstiklale giden zamanlarda maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden milletimizin ortak duygusunun ve inancının sembolüdür." dedi. 

Bahçekapılı, ömrünü vatana ve millete hizmete adamış vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümsüz eseri İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümünün onurunun ve gururunun yaşandığını belirtti. 

TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, "12 Mart 1921 tarihinde TBMM'de kabul edilen İstiklal Marşı, aziz milletimizin diriliş destanıdır. İstiklale giden zamanlarda maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden milletimizin ortak duygusunun ve inancının sembolüdür." ifadesini kullandı. 

İstiklal Marşı'nda ortaya konan inanç ve güvenin, bugün de ihtiyaç duyulan atmosferi yansıtan bir yol gösterici olduğunu vurgulayan Bahçekapılı, "Dünyada hiçbir milletin milli marşında olmadığı şekilde istiklal ve bağımsızlık mücadelesi sonrası değil, öncesinde yazılıp kabul edilmesiyle de kurucu, yön gösterici, ümit verici bir metin olarak İstiklal Marşı'mız eşsizdir." diye konuştu. 

Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Savaşı'nın zor zamanlarında bütün millete ve siperlere ümit aşıladığını belirten Bahçekapılı, Ersoy'un, verilen mücadelenin büyüklüğünü, milletin zor şartlar altında gösterdiği kahramanlığı ifade ettiğini aktardı. 

İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümünü kutlayan Bahçapılı, başta Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şair Mehmet Akif Ersoy'u ve tüm kahraman şehitler ile gazileri saygı, rahmet ve şükranla andığını söyledi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da İstiklal Marşı'nın, devletin bir varlık ve yokluk savaşına girmesinin ardından, toplumsal ve politik şartları ince bir duyarlılık ve güçlü bir sesle dile getirdiğini, geleceğe de mesaj veren bir anlatımla bunu ortaya koyduğunu söyledi. Bostancı, İstiklal Marşı'nın, milletin kader ortaklığını geleceğe de ileten bir marş olduğunu belirtti. 

Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Bostancı, terör örgütüne destek olanların, halkların ve insanlığın düşmanı olduklarını kaydetti. Bostancı, Almanya'da camiye yapılan saldırıyı da şiddetle kınadı. 

Gündem dışı söz alana MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, milletin bağımsızlık destanı olan İstiklal Marşı'nın, TBMM'de defalarca okunarak coşkuyla ve gözyaşlarıyla kabul edildiği tarihin yıl dönümünün kutlandığını anımsattı. 

İstiklal Marşı'nın, cephedeki Türk ordusunu ve Türk milleti ayağa kaldırdığını dile getiren Akçay, "İstiklal Marşı'mız, aziz Türk milletinin yokluklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın belgesi, harap ve bitap düşmüş bir ülkenin küllerinden doğuşunun muştusu olmuştur." değerlendirmesinde bulundu. 

Akçay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin emin adımlarla Afrin'e doğru ilerlediğine değinerek, Zeytin Dalı Harekatı'ndaki başarının, Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını yedi düvele ilan ettiğini vurguladı. 

Başta Almanya'da olmak üzere Avrupa'daki camilere saldırıların devam ettiğini de aktaran Akçay, son olarak Almanya'da gerçekleştirilen cami saldırısının zanlılarının yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirtti. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy ile Berkin Elvan'ı saygı ve sevgiyle andığını ifade etti. 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünün 4. yılı olduğunu anımsatarak, Elvan'ı sevgiyle andığını dile getirdi. 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, nesilden nesile aktarılan değerli bir miras olan İstiklal Marşı'nın, milletin nasıl yedi düvele karşı meydan okuduğunu ve bağımsızlığı simgelediğini anlattı. 

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy milletimizin sesi, İstiklal Marşı ise milletimizin ufkudur. Akif'in vurguları, milli ruhumuzun ifadesidir." diye konuştu. 

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti Grubunun çalışma gündemi ve saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi. 

AK Parti Grubunun önerisi, Danışma Kurulu toplanamadığından Genel Kurulun onayına sunuldu. 

Kabul edilen öneriye göre, siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapmasına olanak sağlayan düzenlemeyi de içeren Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Genel Kurul gündeminin birinci sırasına alındı. Böylece teklifin görüşmelerine bugün başlanacak. 

Ayrıca Genel Kurulun, 16 Mart Cuma günü de dahil olmak üzere bu haftaki çalışma saatleri, günlük programların tamamlanmasına kadar olarak belirlendi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, söz konusu kanun teklifinin gündemin ön sırasına alınabilmesi için buna ilişkin gerekçenin milletvekillerine bildirilmiş olması gerektiğini, aksi halde içtüzüğe aykırı bir işlem yapılmış olacağını savundu. 

Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ise gerekçe olmadan da benzer işlemler yapıldığını belirterek, buna ilişkin örnekler verdi ve Meclis teamülünün bu şekilde gerçekleştiğini hatırlattı. 

Öte yandan Danışma Kurulu toplanamadığından Genel Kurulun onayına sunulan, HDP Grubunun Afrin konusunda, CHP Grubunun ise Aydın ve çevresindeki hava kirliliğine ilişkin araştırma önergelerinin bugün görüşülmesi önerileri, Genel Kurulda kabul edilmedi. 

HDP Grup önerisi üzerinde söz alan İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütlerine yönelik Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ve AK Parti'ye yönelik sözleri tartışmaya neden oldu. 

Harekatın, "Türkiye'nin güvenlik sorunundan dolayı değil, AK Parti iktidarının kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatıldığını" iddia eden Kaya'ya AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı söz alarak, "Halkımız kan ve vahşet üzerine var olmak isteyen hiçbir politikaya onay vermez. Halkımızı kimse aptal yerine koymasın." dedi. 

Kaya'nın tekrar kürsüye gelerek, "Polemik yapmak istemediğimi söyledim. Kur'an'daki o barış ve adalet referanslarından bir zerre inanç kaldıysa yüreğinizde, bu duygularınıza seslendim." şeklinde konuşması üzerine AK Parti ve HDP milletvekilleri arasında gerginlik arttı. 

Kaya'nın Afrin ile ilgili konuşurken "katliam" ifadesini kullanması üzerine Başkanvekili Bahçekapılı, mikrofonun kapatılmasını istedi. 

Bahçekapılı, "Yaşadığımız günler içinde Afrin'de bu ülkenin bütünlüğünü, bayrağını, milletini korumak için bir harekata girişen ve bu uğurda şehit veren askerlerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti'nden oluşan bir bütünü siz, 'Orada kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz' diye nitelendiremezsiniz. Asla bu kürsüden bunu konuşmanıza izin veremeyeceğim." değerlendirmesinde bulundu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da söz alarak Kaya'nın sözlerini kınadı. 

AK Partili ve HDP'li milletvekillerinin arasındaki tartışmanın sürmesi üzerine Bahçekapılı, birleşime ara verdi. Sözlü tartışma verilen arada da bir süre devam etti. 

Ara sonrasında söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Bahçekapılı'nın, Kaya'nın konuşma süresi dolmadan mikrofonu kapattırmasının Meclis İçtüzük'üne aykırı olduğunu savundu ve usul tartışması açılmasını istedi. 

Bahçekapılı ise böyle bir yetkisi bulunduğunu belirterek, tutanakları incelediğini, mikrofon kapatılmadan önce Kaya'yı temiz bir dil kullanması konusunda iki kez uyardığını, bu bakımdan usul tartışması açılmasına gerek olmadığını kaydetti. 

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, İran'da düşen Türk uçağında ölenlerle ilgili olarak sosyal medyada yer alan ifadeleri eleştirerek, bu olaya bu tarz yaklaşanları kınadığını ve hayatını kaybeden genç kızlara rahmet dileğinde bulunduğunu belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da ölenlerin statülerinin söz konusu edilmesini eleştirdi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de kazada hayatını kaybeden 11 genç kadını rahmetle andığını dile getirerek, konuyla ilgili sosyal medyada sorumsuzca kullanılan ifadeleri kınadıklarını söyledi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, kazada yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi. 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, uçak kazasında 11 genç kadının hayatını kaybetmesini üzüntüyle karşıladıklarını ifade ederek, ölümlere ilişkin sosyal medyadaki ifadeleri kınadıklarını kaydetti. 

TBMM Genel Kurulunda, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde görüşmelere başlamadan önce, CHP'nin talebi üzerine, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın, AK Parti'nin Genel Kurulun çalışma gün ve saatlerine ilişkin grup önerisini oylamasıyla ilgili usul tartışması açıldı. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, teklifin sıra sayısı alarak Genel Kurula gönderildiğini dile getirerek, TBMM Başkanlığının AK Parti'nin grup önerisini oylamasının iç tüzüğe, usule ve anayasaya uygun olduğunu belirtti. 

Kubat, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın, grup önerisini oylaması yönündeki tutumunun yerinde olduğunu söyledi. 

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, teklifin seçim güvenliğini ihlal ettiğini, anayasaya aykırılıklar taşıdığını, temsilde adalet ilkesini sağlamadığını ileri sürdü. 

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Bahçekapılı'nın tutumunun yerinde olduğunu belirtti. 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, teklifin anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek, teklifte seçme ve seçilme hakkının özüne ciddi şekilde zarar verildiğini iddia etti. Beştaş, teklifin anayasaya aykırı olduğunu ve maddelerine geçilmeden reddedilmesi gerektiğini savundu. 

Usul tartışmasının ardından teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi. 

Kanun teklifinin tümü üzerine MHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, milli dayanışma iradesinin siyasete de yansımasının, ülkenin geleceği için şart olduğunu belirtti. 

Mustafa Kalaycı, "2019 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kurum ve kurallarıyla yerleşmesi önümüzdeki en mühim hedeftir. Bizim kaygımız ülkemizdir, derdimiz milletin huzuru, refahı, esenliği ve güvenliğidir. Arzumuz milletimizin beklentilerine cevap verebilmektir. Türkiye'ye bir daha 15 Temmuz ve benzeri hain teşebbüsleri yaşatmayacak siyasi bir yönetim ortamını tesis ve temin etmektir." diye konuştu. 

Çok partili siyaset hayatında, 16 Nisan referandumunun bir milat, hatta demokratik bir misak olduğunu belirten Kalaycı, yeni sistemde kutuplaşma ihtimalinin en aza indirildiğini savundu. 

Kalaycı, seçim barajının fiilen yüzde 50 artı bire çıktığı göz önüne alındığında siyasi partilerin uzlaşmaktan ve ahlaki bir ittifak kurmaktan başka seçeneğinin de kalmadığını belirtti. 

Bu kanun teklifinin Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında CHP ve HDP milletvekillerince maddelerin tekliften çıkarılması isteği dışında, teklife ilişkin hiçbir katkı sunulmadığını dile getiren Kalaycı, teklifle siyasi partilerin ittifak yapmalarını engelleyen hükümler kaldırılarak, siyaset alanının daha demokratik hale getirildiğini ve siyasi partilerin özgürlük alanının genişletildiğini söyledi. 

Seçim ittifakının öteden beri yapıldığını ancak siyasi partilerin kanuna karşı hile yoluyla ittifaklar yaptıklarını söyleyen Kalaycı, geçmişten buna ilişkin örnekleri sıraladı. 

Kalaycı, "Bu kanun teklifi ile siyasi partilerin kanuna karşı hile yoluyla değil, bundan sonra hukuki ve meşru bir zeminde ittifak yapmaları amaçlanmaktadır. Yapılan düzenlemenin özü budur." değerlendirmesinde bulundu. 

Düzenlemenin temsilde adalet ilkesine de uygunluk taşıdığını vurgulayan Kalaycı, siyasi partilere şeffaf bir ortamda ve hukuki zeminde ittifak yapması imkanının sağlandığını vurguladı. 

"MHP olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ile kurduğumuz birliktelik milli hislerin tezahür ve tebliğidir." diyen Kalaycı, MHP'nin huzur ve beka için güç birlikteliğinden yana olduğunu belirtti. 

Kalaycı, sözlerine şöyle devam etti: 

"Kendi partilerine güvenemeyenler, kurdukları örtülü ittifaklarla milletin huzuruna çıkmaktan ve seçmene güvenmediğini açıklamaktan korkanlar, seçim güvenliği bahanesiyle seçim ittifaklarına giden süreci sabote etmek için ortalığı velveleye vermektedir. Sandık kurulu mührü olmayan zarflar ve oy pusulaları konusunda kara propaganda yapılmakta, ikircikli tavır sergilenmekte, milletimize yanlış bilgiler verilerek kargaşa ve kaos ortamı oluşturmaktan medet umulmaktadır." 

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da CHP'nin komisyona katkı vermediği iddiasının doğru olmadığını kaydederek, "Biz, demokrasinin katledilmesine yönelik olarak büyük bir refleks sunduk." ifadesini kullandı. 

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, mühürsüz oyların geçerli sayılmasıyla ilgili olarak, "O zaman hiç mühür koymamanız gerekir. Hiçbir şeye mühür koymayın, tamamen mühürsüz olsun, zaten mühürsüz oylar geçerli olacaksa mühür konmasının bir alemi var mıdır?" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Bu aynı zamanda bir kutuplaştırma yasasıdır" 

Teklifin tümü üzerine HDP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP olarak demokratik ittifaklara inanan ve bunu hayata geçiren bir parti olduklarını kaydetti. 

Söz konusu teklifin, "Anayasa Komisyonundan adeta yangından mal kaçırır gibi geçirildiğini" savunan Beştaş, baskın seçim için hazırlıkların yapıldığını iddia etti. 

Beştaş, teklifin içeriğinde yer verilen düzenlemelerin OHAL koşullarında yapılmasını da eleştirerek, teklifte halk iradesinin yer almadığını ileri sürdü. 

AK Parti ve MHP'nin ülkeyi adım adım kutuplaştırma sarmalına sürüklediğini savunan Beştaş, görüşülmekte olan yasa teklifinin aynı zamanda bir kutuplaştırma yasası olduğunu iddia etti. 

Türkiye'nin bu teklife ihtiyacının olmadığını dile getiren Beştaş, temsilde adaleti sağlayan bir düzenlemeye ihtiyacın bulunduğunu kaydetti. 

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, düzenlemenin şeffaf ve demokratik bir seçime zarar vereceğini savundu. 

Adıyaman, "Bu yasa teklifi aslında çoğunluğun değil, çokluğun iradesini yansıtan, bu anlayışla hazırlanmış olup, farklı kesimleri, düşünceleri ve partileri bu müzakere sürecine dahil etmeyen trajikomik bir düzenlemedir." iddiasında buldu. 

Mehmet Emin Adıyaman, "Milletvekilleri üzerindeki gözaltı, tutuklama, tehdit, gazetecilerin, akademisyenlerin, sivil toplum kurumlarının, basın ve tüm toplum kesimlerinin susturulduğu, adeta baskılandığı ve kimseye söz söyleme hakkının tanınmadığı bu süreçte bu yasayı bu parlamentoya getirmek, bu antidemokratik yasayı bu parlamentodan geçirmek, aslında tam bir provokasyondur." görüşünü ileri sürdü. 

Yasa teklifinin iki siyasi partinin çıkarları doğrultusunda hazırlandığını savunan Adıyaman, bu teklifin toplumun farklı kesimlerinin görüşleri alınmadan, antidemokratik siyaset mühendisliği anlayışıyla düzenlendiğini savundu. 

Haberin etiketleri:

seçim ittifakı, TBMM


Haber okunma sayısı: 313

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhpden-skandal-paylasim

MHP'den skandal paylaşım

23 Mart 2019 Cumartesi 22:09
kimse-senin-arkani-toplayamaz

Kimse senin arkanı toplayamaz

23 Mart 2019 Cumartesi 21:30
ne-yilariz-ne-korkariz

Ne yılarız, ne korkarız

23 Mart 2019 Cumartesi 21:21
damadina-uc-keci-versen-ikisini-kaybeder

Damadına üç keçi versen ikisini kaybeder

23 Mart 2019 Cumartesi 21:12
erdogan-bu-millete-ihanet-etti

Erdoğan bu millete ihanet etti

23 Mart 2019 Cumartesi 20:58

ÜLKE GÜNDEMİ

'Güruh' dediği ülkücülerden oy istiyor!

Cumhur İttifakı’nın AKP’li Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin'in 2013 yılında Ülkücülere 

Kimse senin arkanı toplayamaz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde

Teröristlerin eylemlerini işlerine geldiği ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya mitinginde yaptığı konuşmada, “Terör örgütleri konusunda ikircikli davranma

İyi Partili Yokuştan Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’i hedef alarak, "Şu anda senin iyi günlerin sen

Su uyur AKP uyumaz, uyanık olalım

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır Çınar'da düzenlediği mitinge katıldı.

'Beka sorunu yok' diyenler, kafanızı kaldırıp bakın

BBP Genel Başkanı Destici, "Hudutlarımızın öbür tarafında PKK terör devleti kurmanın çalışması

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL