TSK Mehmetçik Vakfı

14 Aralık 2018 Cuma

Mahir Ünal'dan önemli açıklamalar

-mahir-unaldan-onemli-aciklamalar

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.
01 Ağustos 2018 Çarşamba 09:02

 Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere ilişkin, "Hazırlıklara kasım ayı gibi başlarız." dedi.

 

Papaz Andrew Craig Brunson davası ve ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırım tehdidinin hatırlatılması üzerine Ünal, "Müttefikliğin gereği olarak bütün sorumluluklarımızı yerine getirmemize rağmen maalesef Suriye'de terör örgütüne 5 bin tır ve iki bin kargo uçağı silah yardımı ile hemen bizim sınırımızda PYD'den dolayısıyla PKK'dan oluşan 30 bin kişilik bir milis gücü oluşturma cüretine bile maalesef ABD kalkıştı. Buna rağmen biz ısrarla her defasında pozisyonumuzu koruyarak diğer taraftan müttefikliğin gereğini ABD'ye hatırlatarak bugüne kadar geldik." ifadesini kullandı.

 

Ünal, Türkiye-ABD ilişkilerinde gelinen noktaya ilişkin, "Rahip Brunson üzerinden Türkiye'ye tehditler savrulması tabii ki kabul edilebilir bir şey değil. Her şeyden önce bu, diplomasinin, uluslararası ilişkilerin nezaketine uymadığı gibi Türkiye egemen bir devlettir ve Türkiye'ye dönük herhangi bir şekilde birilerinin tehdit diliyle konuşmasını asla kabul edemeyiz. Söz konusu husus yargının meselesi ve görünen o ki söz konusu kişi onlar için çok önemli. Kalkıp 'Bunu serbest bırakın' demek her şeyden önce Türkiye'nin yargısına, hukuk sistemine ve egemenlik hakkına yönelik bir saygısızlıktır. Bir bakıyorsunuz Trump bir tweet atıyor Suriye'den çekiliyoruz diyor. Sonra bakıyorsunuz savunma bakanı hayır efendim bunu nereden çıkardınız diye başka bir cevap veriyor. Menbiç konusunda bir kanat bir yaklaşım sergilerken başka bir kanat başka bir yaklaşım sergiliyor. Bir kafa karışıklığı mı var yoksa bu yeni bir yönetim stratejisi mi? Bu bizim sorunumuz değil. Bizim çizgimiz son derece net. Öncelikli olarak uluslararası anlaşmalardan ve müttefiklerimize kaşrı sorumluluklarımızdan herhangi bi taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Amerika ile olan müttefikliğimiz bu şekilde devam ederse Amerika'nın şunu bilmesi gerekiyor, çok ciddi anlamda ilişkilerimiz zarar görecektir. Çünkü Türkiye boyun eğecek, korkacak geri adım atacak bir ülke değil. Daha makul, daha diplomasiye, nezakete uygun bir dil ve yaklaşıma dönmesi gerekiyor ABD'nin.  

Uluslararası AK Parti Sempozyumu

 

Muhalefetin, "Yargı iktidardan talimat alıyor' şeklindeki eleştirilerine yanıt veren Ünal, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Türkiye'de yargının olmadığını, hakim ve savcıların iktidardan talimat aldığını, yurt dıışna, yatırımcılara dönük bir söyleme dönüştürdü CHP bunu.  Bunu yoğun olarak FETÖ yargılamalarının olduğu dönemde yaptılar. Çünkü FETÖ yargılamaları sonuçlandığında muhtemelen bazı FETÖ'cü avukatlar bunu alacaklar Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürdüklerinde bu kararlarla ilgili altlığı CHP hazırlamış durumda. Adalet Yürüyüşü sonra Adalet Çalıştayı ve ondan sonra hazırlanan bir rapor vardı. Sadece o raporu alıp götürseler AİHM için bir altlık niteleğinde. Peki FETÖ yargılamaları CHP'nin dediği gibi mi oldu? Hayır, son derece şeffaf, uluslararası hukuk normları birebir uygulandı. Ama CHp sistematik olarak bu işi AİHM'de bozduracak altlığı hazırladı. Bu ülkenin hakimi savcısı onurlu insanlardır. Kimseden talimat almazlar. CHP'nin kalkıp da bu ülkenin hakimlerine savcılarına iftira etme hakkı yoktur. Bu fotoğrafı görmek gerekir. CHP'nin yaptığı muhalefet terör örgütleriyle söylem birliği ve Türkiye düşmanlarının dilini içerde siyasal bir söylem haline getirmektir. CHP'nin aldığı pozisyona baktığınız zaman her konuda Türkiye'nin yanında bir pozisyon olmadığını görürsünüz. CHP özellikle Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bunu sistematik olarak sürdürüyor. 50 bine yakın belge koyabilirim açık kaynaklardan bu konuda. Bu konuda kitap da önerebilirim, "Yolunu Şaşıran Ok" CHP'nin bu konuda yaptıkları kitap oldu. "

 

Bizim CHP'nin içiyle bir sorunumuz olmaz. Bunlar onların sorunları. Bana bir soru soruldu, ben de dedim ki; Muharrem İnce'nin yenilgiyi kabul etmeyenler zafer kazanamazlar sözü kıymetlidir. Kılıçdaroğlu yenilgiyi kabul etmezken İnce dedi ki bu yenilgiyi kabul etmemiz gerekir. Kazanmadığınız her seçimi şaibeli görüyorsunuz, anayasayı, cumhurbaşkanlığını gayri meşru görüyorsunuz. Bu illegaliteye davettir. İnce'nin davranışı demokrasimiz açısından takdir edilmesi gereken bir davranıştır dedim. 

 

Ünal, 14 Ağustos'ta AK Parti'nin kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yurt dışından çok sayıda misafirin katılımıyla "Uluslararası AK Parti Sempozyumu" düzenleyeceklerini bildirdi.

 

"AK Parti yönetiminde köklü bir değişim olur mu?" sorusu üzerine Ünal, şunları kaydetti:

 

"AK Parti 2002'den bu yana her genel seçimde yüzde 50-55 oranında bir yenilenme mutlaka gerçekleştirdi. Yerel seçimlerde aynı oranda bir yenilenme gerçekleştiririz. 16 yıldan beri AK Parti neden her seferinde kazanıyor, her seferinde kendi krizlerine aşarak, sorunlarını çözerek ve kendini yenileyerek yoluna devam ediyor, tam da işte bu sebepten. Grup yönetimimizde yaptığımız değişikliklere, kabineyle ilgili oluşturduğumuz çerçeveye ve bunlardaki anlayışa baktığımızda kongrede de nasıl bir değişiklik ortaya çıkacağının izlerini çok net bir şekilde görebilirsiniz."

 

"Yerel seçim hazırlıklarına ilişkin bir takvim söz konusu mu?" sorusuna Ünal, "Yerel seçim hazırlıklarına kasım ayı gibi başlarız." yanıtını verdi.

CNNTÜRK/akparti.org.trHaber okunma sayısı: 444

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

chpnin-ankara-adayi-yavas-mi

CHP'nin Ankara adayı Yavaş mı?

14 Aralık 2018 Cuma 08:46
mhp-iki-ili-akpye-birakti

MHP, iki ili AKP'ye bıraktı

14 Aralık 2018 Cuma 08:39
koray-aydindan-istifa-aciklamasi

Koray Aydın’dan istifa açıklaması

13 Aralık 2018 Perşembe 23:07
iyi-partiden-akplileri-kizdiran-konusma

İYİ Parti'den AKP'lileri kızdıran konuşma

13 Aralık 2018 Perşembe 20:18
sizin-havaniz-da-saraylariniz-da-batsin

Sizin havanız da, saraylarınız da batsın.

13 Aralık 2018 Perşembe 19:56
mhp-siyasette-uzlasmayi-esas-almistir

MHP siyasette uzlaşmayı esas almıştır

13 Aralık 2018 Perşembe 19:35

ÜLKE GÜNDEMİ

'Sinop merkezde Müslüman yok' diyen müftü durmuyor

"Merhaba" diyenleri, Peygamber Hz. Muhammed'e "ölüm üzerinize olsun" diyenlere benzeterek hedef gösteren Sinop

İYİ Parti'den AKP'lileri kızdıran konuşma

Ceza ve İnfaz Kurumu ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Kişisel

MHP siyasette uzlaşmayı esas almıştır

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın

Çocukları eşek sırtında taşınmaya mahkum ettiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya; Keçiören İbrahim Akoğlu İlköğretim

Sayın Öcalan diye başladı, sayın Öcalan diye bitirdi

Bütçe görüşmeleri sırasında HDP adına konuşan Musa farisoğulları "Tutuklandığı günden bu yana Sayın

Cumali dayı, geçmediği köprünün parasını ödüyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde devam etmekte olan bütçe görüşmeleri sırasında İYİ Parti adına konuşan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL