16 Haziran 2019 Pazar

Biz egemen bir devlet miyiz değil miyiz?

-biz-egemen-bir-devlet-miyiz-degil-miyiz

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ABD'nin, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi alımına ilişkin sergilediği tutumu değerlendirirken, "Muhalefetteki partilerin, Atatürk'ü ağzından düşürmeyen partilerin, çıkıp buna iki kelime edememeleri üzüntü vericidir. Siz hükümete muhalefeti her alanda yaparsınız ama bu artık savunma sistemi konusunun ötesine taşmıştır." dedi.
20 Mayıs 2019 Pazartesi 17:33

 Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, S-400 konusunda Türkiye'nin aylardır ABD'nin adeta tehdit ve şantajına maruz kaldığını söyledi. 

Hükümetin bu konuda açıklama yaptığını ancak muhalefetten bir ses duymadığını vurgulayan Yılmaz, "Çin'den alacağımız sistemlerle ilgili baskılara maruz kaldık ve bundan vazgeçtik. Burada da benzer bir şey oluyor. Bu artık hükümet konusu değildir bu artık milli bir konudur. Çünkü bir kuvvet sizin neyi alacağınızı, almayacağınızı dikte ediyor. " ifadelerini kullandı. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin dün yapıldığını anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu: 

"Orada pek çok söz söylendi, paylaşıldı, bunların hepsini olumlu görüyoruz ancak Atatürk'ü sadece kağıt üzerinde, rozetle, Anıtkabir ile özdeşleştirmek yanlıştır, onun ruhunu anlamak lazım. O ruh, 1919'da Türkiye'nin karşısında duran o egemen güçleri ayaklarının altında alıp ezmiştir. Türkiye otonom, egemen bir devlet olarak çıkmıştır. Bugün o ezdiklerinin taşeronları, Türkiye'nin bu karaları karşısında Türkiye'ye başkaldırıyor, parmak sallıyorlar. Bu konu bu nedenle önemli. Biz egemen bir devlet miyiz değil miyiz? 'Bazı konularda egemeniz, bazılarında değiliz' diyorsak ve bunu bazıları içine sindiriyorsa diyeceğim bir şey yok. Ama muhalefetteki partilerin, Atatürk'ü ağzından düşürmeyen bu partilerin, çıkıp buna iki kelime edememeleri üzüntü vericidir. Siz hükümete muhalefeti her alanda yaparsınız ama bu artık savunma sistemi konusunun ötesine taşmıştır. " 

Muhalefet partilerine yönelik "Nasıl olsa hükümet, Amerika ile itişiyor, canı cehenneme ne yaparsa yapsın anlayışıyla mı gideceksiniz, yoksa bu Türkiye'nin konusu mu diyeceksiniz?" sorusunu yönelten Yılmaz, bazı konuların iktidarı-muhalefeti olmayacağına dikkati çekti. 

Böyle bir durumunda Türkiye'nin fazla tehdit ve şantaja maruz kalacağını anlatan Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Gelinen aşamada aylardır muhalefetten çıt çıkmıyor, sanki böyle bir konu yokmuş gibi. Bir taraftan 'Kuvayımilliye, bağımsız Türkiye, egemen Türkiye, büyük Türkiye, güçlü Türkiye, şu, bu' diyorsunuz ama birileri şantaj, tehdit yapıyor çıkıp iki kelime söyleyemiyorsunuz. Bu konuda sizin doğru bir yerde durmanızı dilerim. Türkiye'yi yönetmek isteyen insanların, önce Türkiye'ye sahip çıkması gerekir. İyisiyle kötüsüyle karaları eleştirirsiniz, içeride her türlü eleştiriyi yapabilirsiniz ama bu 'Türkiye bu kararı tek başına verebilir mi veremez mi, egemen mi değil mi, bağımsız mı değil mi, başkalarının baskısına maruz kaldığında u dönüşü yapıyor mu yapmıyor mu' kararıdır. Burada nerede duruyorsunuz, çıkın açıklama yapın. Türkiye siyasetini şekillendirmek isteyen bazı odaklara, 'aman bir şey demeyelim, hoş görünelim edasıyla' gittiğinizde siz hiçbir zaman ulusal olamazsınız, milli olamazsınız. Konjonktürden yararlanıp belki yol yürüyebilirsiniz ama asla bu millet sizi tasvip etmez. Şimdi bir şantaj var, bir tehdit var. Türkiye'ye yönelik bir eğilim var siz bunun neresindesiniz? 

Atatürk şarkıları, türküleri söylemek kolay, siz gerçekte neredesiniz? 1919'da Atatürk kimleri ayaklarının altına aldı ezdiyse o çevreler bugün yine Türkiye'nin karşısındadır, biz de onların karşısında durmaya yine devam edeceğiz. "Haber okunma sayısı: 62

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tartismalardan-kim-galip-cikti

Tartışmalardan kim galip çıktı?

16 Haziran 2019 Pazar 10:58
numan-kurtulmusa-sok-tepki

Numan Kurtulmuş'a şok tepki

16 Haziran 2019 Pazar 09:12
ekrem-imamoglunu-yeniden-sececegiz

Ekrem İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:32
imamoglundan-siginmaci-aciklamasi

İmamoğlu'ndan sığınmacı açıklaması

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Tartışmalardan kim galip çıktı?

Bugün AKP döneminde bir ilk yaşanacak ve iki aday karşı karşıya gelerek İstanbul’u konuşacak. Sınırları

İmamoğlu, sandık görevlileriyle buluştu:

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNR Expo'da gerçekleştirilen ''Sandık Görevlileri Buluşması''na

Tarihi skandal! Engin Altan’ı, Ertuğrul Gazi yaptılar

Bilecik Ertuğrul Gazi Müzesindeki Ertuğrul Gazi heykelinin, Osmanlının kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul

Yandaş Beyaz TV’ye vatandaştan ‘yalan haber’ tepkisi

İktidara yakınlığıyla bilinen Beyaz TV’ye bir yurttaş yalan haber yaptıkları gerekçesiyle tepki gösterdi.

Erdoğan'ın yeğeninden not 'Sopadan geçirildi'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeğeni Ömer Erdoğan, Yeni Akit gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın darp

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL