TSK Mehmetçik Vakfı

16 Ekim 2018 Salı

Uzun hayatın sırrı onlarda mı?

uzun-hayatin-sirri-onlarda-mi

Kutsal yerlere ve kutsal sulara olan inanç, insanlığın en eski dini hikayelerine kadar uzanır. Ve bu hikayeler değişik biçimlerde anlatılsada her kıtada yaygın şekilde yerini alır. Su ve maneviyat arasındaki ilkel bağlantılarda her zaman değişik biçimlerde yerini korumuştur
29 Ekim 2017 Pazar 11:49

 İnsanın eliyle yaptırdığı en eski türlerden birinin muhtemelen  ilkbahar da kayaların arasından köpürerek çıkan suyun önüne yapılan bir kuyu olduğu düşünülmektedir. Modern çağımızda bile, çeşme, havuz, kutsal kuyu, ya da doğal bir kaynak üzerine yapılmamış bir kilise ya da tapınak bulmak oldukça zor. 

 

Ney Springs (Mount Shasta), fotoğraf telif hakkı Dustin Naef.  "Kaliforniya Shasta Dağı çevresindeki vahşi doğada gizlenmiş eski bir baharın kalıntıları".

 

Suda Bir ŞeyAntik dinlerin ve su kültlerinin gelenekleri, su cisimcikleriyle yakından ilintili folklorun, ruhların, tanrıların ve gizemli inançların geniş bir ifadesini doğurdu; Gizli kuvvetlerin ve suların yeryüzünün derinliklerinde kabarcıklandığı yerlerde yoğunlaştığına hâlâ inanılıyor; Bunlar, başka bir gerçeklikten ince bariyerlerle ayrılmış, görebilecelikten uzak ayna benzeri pencere ve portallar gibidir

 

Büyücülük, Jan van de Velde II (1626). "Bir cadının kazanı imgesi, yayları çevreleyen eski putperest inançlara, gizli bir gücün depoları ve başka bir dünyaya giden yollarla ilgili olabilir". ( CC BY 4.0 )

 

Avrupa'daki eski ülkelerde, On dokuzuncu yüzyıla ait bir seyahatçinin aşağıdaki alıntıda belirtildiği gibi, suya dini açıdan bakan bazı nesiller bazen modern insanların su konusundaki şaşkınlığına saygı duyuyordu:

 

"Bu kutsanmış kuyulardan birçoğunun göze çarpmayan küçüklüğünden çok anıları ve hala yarı kutsal karakteri onları daha da dikkat çekici hale getiriyordu. İrlanda'daki yabancı ya da İskoçya Yaylaları'nda yaşayanlar birkaç kilometre uzakta seçkin bir kuyunun söylentilerini duyarlar. Üzerinde eski bir yapı, ya da göze çarpan başka bir olgu bulacağını düşünür. Çok uzak bir mesafeden kayalara oyulmuş bir kuyunun içinden fışkıran suyun neyle çevrildiğini görmek mümkün değildir. Hergün yüzlerce insanın yürüyerek ulaştığı bu kutsal kuyunun, bir ilçenin kaderini değiştirdiğinide unutmamak gerekiyor.

 

200 yıldan daha önce ölen bir Azizin hayatında bu kuyunun özel bir yeri olduğu ve Azizin öldükten sonra bu kuyunun suyu ile kutsandığı hikayeside kuyunun şöhretini fazlasıyla artırıyor.

 

Castle Rock, fotoğraf telif hakkı Dustin Naef.  "Shasta Dağı'nın güneyindeki Upper Sacramento Nehri boyunca bulunan köpüren bir mineral kaynağı."

 

Kutsal suların doğaüstü güçlerine olan inanç ve onların etrafında yapılan ayinler kutsal suların geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.Suyun kutsiyeti dinî inancın bilge erkekleri ve kadınları tarafından anlatılarak ziyaretçilere aşılandı.

 

Yüzyıllar boyu şifa veren sular ve gençlik çeşmeleri araştırmacıların akınına uğramış, hac ziyaretlerine vesile olmuşlardır. Bu eski kaynaklardan ve kuyulardan bazıları bugün hala varlığını sürdürüyor; diğerleri ise ya yok edildi, ya da yeterli ziyaretçilere sahip olmadıkları için zaman içinde unutuldu.

 

Ahşap Kesim: Hans Sebald Beham - Gençlik ve Hamam Çeşmesi (1536)

 

Business Insider'da yayınlanan yeni bir makalede, dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden birçoğunun, ölümle mücadele için cömertçe finansman sağladığını yapılan çalışmalar sonunda da, ölümü  olabildiğince uzun süre ertelendiği ortaya çıkarıldığı yazıldı. Bu şaşırtıcı olmamalı, çünkü dünyada servetle satın alınamayan tek şey gençlik  Ve geçen her an hayatınızın bir bölümünü daha almaktadır

 

Ölümsüzlük için özlem, tarihin ve keşiflerin iptal edilmesinde yeni bir şey değildir, genç çeşmesini arayış, binlerce yıldır devam ediyor. Krallar, soylular ve Cetvelleri bu arayışı saplantı haline getirmiş, okyanus ötesi seferlere çıkmışlardır. Bu seferler çoğunlukla kan dökülmesine sebep olunca araştırmalara son verildi

 

Tıp biliminin gelişmesinden önceki dönemde, okült (Okült, bilimsel yöntem dışındaki yollar ile "gizli" bilginin araştırılması demektir) bilimlerin ve yenilenmiş doğal kaynakların varlığını ima eden efsaneler nedeniyle ebedi hayat ve uzun ömür asırlar boyu arandı. İnsanoğlunun asırlardır peşinden koştuğu gençlik pınarları bulunmasada, binlerce yıllık gizemli inanışları ve dini inançlarla desteklenen efsaneleri günümüze kadar taşıdı 


Gençlik Çeşmesi: Yaşlı Lucas Cranach (1546).


Avrupa Çağı boyunca, Gençlik Pınarları popüler bir sanatsal motif haline geldi, Ortada Gençlik Çeşmeleri'ne ait bir görüntü olmasada bu konuda uydurulan efsaneler halkı etkiliyordu


Gençlik Pınarı olduğuna inanılan havuzlara yaşlı insanlar sokularak banyo ettiriliyor, gençleşmesi için soğuk suyun içinde saatlerce bekletiliyorlardı. Havuzuna girdikten sonra yaşlı insanların bazıları suyun dışına çıktıklarında, vücutlarının parladığına ve gençleştiklerine inanıyorlardı 


Christopher Columbus, Seferleri sırasında Eden Bahçesi'ni keşfetmeyi çok istiyordu Bazı yazılarında Eden Bahçesi'ni bulmaya çok yaklaştığını ima ediyordu. Columbus'un 1493'te Yeni Dünya'ya yaptığı yolculuk sırasında ona eşlik eden Juan Ponce de Leon  1513'de Florid a'da Gençlik Çeşmesi'ni bulduğunu iddia etti. Ve yerel halkın bu çeşmelere düzenli olarak ziyarette bulunduğunu çeşmelerde yıkanan ya da çeşmelerin suyunu içen yaşlıların oldukça uzun bir yaşam sürdüklerini, tekrar evlenerek çocuk sahibi olduklarını yazdı


Shasta Gölü Yansıyan Dağı, fotoğraf telif hakkı Dustin Naef.

Mount Shasta'nın Efsanevi Suları


Kuzeybatı'da yaşayan Amerikan yerlileri geleneksel olarak bölgelerinde bulunan büyük nehirleri, gölleri ve yayları kutsal yerler olarak görüyorlardı. Madencileri baştan çıkaran altın ile kaplanmış parlak nehirlerin yanı sıra, diğer topraklardan gelen efsanelere uyumlu suların hastaları iyileştirdiğine dair masallarıda vardı


Mount Shasta'nın iyileştirici suları hakkındaki bilgilerin bazıları, California Gold Rush'a giderek bölgeyi araştıran kürk avcıları vasıtasıyla Avrupalı ​​Amerikalılara ulaşmış olabilir. Kürk avcılarının yapmış olduğu keşifler ve farklı kabilelerden elde ettikleri istihbarati bilgiler, daha sonra  ABD ordusu tarafından Yerli Amerikalılara karşı California ve Pasifik Kuzeybatısı istilası sırasında kullanıldı. 


Trajik olarak, yerli halkın keşif yapan kürk avcılarını korkutmak ya da güvensiz kılmak için hiçbir sebebi yoktu; Onlarla arazileri ve kültürleri hakkında paylaştıkları bilgilerin daha sonra kendilerine ihanet etmek için kullanılabilecekleri konusunu akıllarına dahi getirmemişlerdi


Kaliforniya'daki Shasta Dağı çevresinde yerli Amerikalılardan gasp edilen en değerli kaynaklardan biri altın, diğeri ise yerli halk tarafından binlerce yıldır kullanılan tıbbi sulara sahip olduğu bilinen doğal kaynaklardı. Bu doğal kaynakların birçoğu bugün hala varlığını sürdürüyor ve değişik mineral özelliklere sahipler.


Mossbrae Falls, fotoğraf telif hakkı Dustin Naef. "Shasta Dağı'nın güneyindeki Mossbrae Şelaleleri, suları, onlardan içenlere sağlık ve uzun ömür atfeden bir Yerli Amerikan kutsal alanı."


Şifa Suları

Shasta Dağı'nın altında yaşayan mistik Lemuryalıların hikayeleri ortaya çıkmadan önce, Shasta Dağı'nın efsanevi iyileştirici sularının hikayeleri, 1850'lerden itibaren kent turistlerini bölgeye çekmeye başlamıştı. Bu suların şifalı olduklarıda bu turistler sayesinde her tarafa yayılmıştı.


1887'de demiryolunun tamamlanması, Shasta Dağı'nın güneyindeki Dunsmuir kasabasının kurulmasına ve Castle Rock adında yükselen granit bir dağın altına yerleşmesine yol açtı ve kasaba hızla Castle Rock'un şifa verici yaylaları ve suları ile meşhur oldu. 1880'lerin sonunda bu sular şişelenerek ve dünyadaki prestijli müşterilere satılmaya başlamıştı.


Shasta Springs, 1895 yılında yayınlanan erken tarihsel fotoğraf. (Kamusal Alan)


O dönemin en ünlü tatil beldelerinden biri olan Mossbrae Falls'un hemen üzerinde bulunan Shasta Springs'di. Suları antik çağlardan beri sihirli ve tıbbi nitelikleri ile biliniyordu ve kullanılıyordu; Efsane şelalenin ve yaylaların Büyük Ruh tarafından yaratıldığına, bu nedenlede  kaynaklar, iyi ruhların bulunduğu bir mekan olarak görüldü. Ve iyi ruhların şelalenin altındaki havuzda içki içip banyo yaparak uzun bir hayatın ve sağlığın keyfini çıkaracaklarına inanılıyordu


Yarı sakat mason olan Prof. Charles H. Allen, Shasta Springs'i bir "gençlik çeşmesi" olarak tanımladı ve erdemleri hakkında oldukça geniş bir şekilde yazdı.

 

Boilard Gravür - Yaşlı ve sakat insanların kalabalıkları, gençleştirici sulara içme imtiyazı için bir aristokrat ödemek için gençliğin çeşmesine ulaşır;  sola şifa veren suyla gençleşip dans edip şarkı söyleyen genç insanlar var.

 

Shasta Springs tatil beldelerinin çoğu bugün yıkılmış olmasına rağmen, Shasta Dağı'nın "Fountain of Youth" (Gençliğin Çeşmesi) hâlâ varlığını sürdürüyor. Ancak maalesef halka bu bölgeye girmesi yasak. Shasta Springs ve Mossbrae Falls'a giden yol, kameralarıı tarafından izlenmektedir Ve buralar Saint Germain Vakfı'nın mülkiyetindedir.

 

Çeviri: Bayram ALACATLI

 

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS

 

Haberin etiketleri:

gençlik çeşmesi


Haber okunma sayısı: 471

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

30-milyar-dolarlik-sir

30 milyar dolarlık sır

12 Ekim 2018 Cuma 09:14
leydi-godivanin-ciplak-gercegi

Leydi Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:26
seytanin-incili-codex-gigas

Şeytanın incili Codex Gigas

07 Eylül 2018 Cuma 18:36
eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

06 Eylül 2018 Perşembe 23:20
uzayli-gizemini-cozecek-9-kanit

Uzaylı gizemini çözecek 9 kanıt

01 Eylül 2018 Cumartesi 22:45
antik-misirin-14-gizemi

Antik Mısır'ın 14 gizemi

14 Ağustos 2018 Salı 18:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Brunson, Donald Trump'a 6 Kasım hediyesi

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ABD'li din adamı

Van Valisi kimin malını kime satıyor?

Yazılı bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi "Van’da kayyum işlevi gören Vali’nin yaptıklarına

Edebimden, saygımdan sustum

CHP'nin eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP İzmir İl

Parlamentoda kavga eden olmayacağız

Erzincan'da basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ensarioğlu, "Parlamentoda kavga

9 öğrenci için 70 kişi çalışıyor

İktidarın seçim yatırımına dönüştürdüğü ‘her kente üniversite’ projesindeki çöküş sürüyor.

Peki şimdi kim bu 'o çocukları'

ABD'li rahip Andrew Brunson serbest bırakılması, akıllara Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • 30 milyar dolarlık sır

    Thomas Beale’nin 1820’de emanete bıraktığı şifreli 3 mektubun, 30.000.000 dolarlık bir

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL