27 Ekim 2020 Salı

Mitolojide ezilmiş 10 çilekeş karakter

mitolojide-ezilmis-10-cilekes-karakter

Mitoloji evreni bize her zaman fantastik ve güzel bir dünya gibi görünmüştür. Ama mitoloji aynı zamanda karakterlerin ego çatışmalarına, güç mücadelelerine ve birbirlerinin arkasından kuyu kazmasına da sahne olmuştur.
23 Eylül 2020 Çarşamba 21:56

  İşte mitoloji evreninin; ezilmiş, ötelenmiş, hırpalanmış ve hor görülmüş çilekeş karakterleri.

 

1. Hades

Hades kardeşleri Zeus ve Poseidon ile birlikte babaları Kronos’u yenilgiye uğrattıktan sonra Herkes gibi ödül almayı beklerken Zeus onu kandırmıştır. Zeus tüm yaratılanların ve dünyanın efendisi aynı zamanda Olimpos dağının kralı olurken, Poseidon Serin denizlerin efendisi olmuştur. Hades ise istemediği halde karanlık ve sıcak yeraltı krallığının efendisi olmuştur. Zeus Olimpos dağında Afrodit’le gününü gün ederken, Poseidon ise sabah akşam okyanuslarda tatil yapmaktadır. Ancak Hades yeraltı dünyasına yalnız başına hükmetmektedir, ayrıca Zeus yaşarken sevmediği ölümlüleride öldükten sonra işkence çekmesi için yeraltı dünyasına dolayısıyla Hades’e itelemiştir. Hades kötü olmasında kim olsun? 

2. Set

Set, her zaman tamamıyla şeytani bir figür olmamıştır. Onun yer altına yaptığı karanlık yolculuk boyunca, Horus ile kavgasında O’nu hamisi olan Ra’nın mavnasında olan güneşi korumuştur. Yılan şeklindeki canavar Apep ile kavga etmiştir. Ayrıca, 19. hanedan döneminde kısa bir süre çölün güçlerini sakinleştiren tanrı olarak Set’e duyulan saygı büyümüştür. Birçok firavun, o dönemde Set’in isminden türeme örneğin Seti gibi isimleri kendilerine isim olarak seçmişlerdir. Set ölümsüzlerin ve tanrı yiçilerin babası olarak anılır, tek amacı Dünya’yı ele geçirmektir bu sebeple firavun olmaya çalışır.

 

3. Prometheus

Prometheus tanrıların ve onların düzeninin yanlış olduğunu düşünüyordu. Prometheus titanların isyanı sırasında tarafsız kalmış ve Zeus onu ölümsüzlerin arasına almıştır. Ancak Prometheus Zeus’a karşı kin beslediğinden ondan gizli olarak kendi gözyaşları ve balçıktan ileride Zeus’u hor görecek bir tür olan insanı yaratmıştır. Ancak onun çok aciz oldunu görünce Zeus’tan ateşi çalarak insanlara vermiş ve bunu sayesinde insanlar medeniyete ve uygarlığa ulaşabilmiştir. Ancak egoist Zeus buna çok kızmış ve onu Kafkas dağında zincire vurmuştur. Her gün bir kartal gelip karaciğerini yemekte ve ertesi güne iyileşmektedir. Bu şekilde sonsuz bir azaba mahkum edilir. Şerefsiz Zeus bununla da kalmaz ve Hephaistos’a yine su ve balçıktan ilk bakirenin heykelini yaptırır ve içine kendi ruhundan bir parça yerine Prometheus’un çaldığı ateşin kıvılcımlarından birini yerleştirir. Böylelikle Prometheus’a bir ders vermeyi amaçlar. Yaratılan ilk bakirenin adı Pandora’dır.

 

4. Atlas

Atlas kardeşleri arasında en güçlü olandı. Ancak oda Zeus’u sevmiyor ve onunla savaşmak istiyordu. Bunun farkında olan Zeus; Atlas titanlarla birlikte Olimpos’a saldırınca aradığı fırsatı bulmuş ve egosunu tatmin etmek için onu Gökkubbeyi sonsuza kadar sırtında taşımakta cezalandırmıştır.

 

5. Herkül

Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene’nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles’in Zeus’un çocuğu olduğunu anlayan Hera, önce Zeus’u oyuna getirerek ona Perseus kavminden ilk doğanın hükümdar olacağını yemin ettirmiş sonra da kuzeni Eurystheus’u önce doğurtarak Herakles’in daha doğmadan önce taht hakkını elinden almıştır. Herakles üstün bir eğitim görmüştür. En iyi yaptığı işler ok atmak, at sürmek ve güreşmektir. 18 yaşına geldiği zaman Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü canavarı öldürmüştür. Kendisine ödül olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur. Hera işe karışarak Herakles’i çıldırtmış, Herakles de kendi karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Miken kralı Eurystheus’un hizmetine girip, onun her istediğini yapması gerekmiştir. Herkül bunun sonucunda biribirinden zor ve zahmetli 12 görevi yerine getirmek zorunda kalmıştır.

 

6. Medusa

Medusa zamanında o kadar güzel bir kadındır ki gören herkes ona aşık olmaktadır. Büyüleyici altın sarısı saçları Poseidon’unda dikkatini çeker. Ancak Medusa Poseidon’a yüz vermez. Bundan dolayı çılgına dönen Poseidon tanrıça Athena’nın tapınaklarının birinde Medusa’ya zorla sahip olur. Medusa harap bir şekilde Athena’dan yardım ister ancak Athena’da Poseidon’a yanıktır. Kıskançlıktan eli ayağı titreyen ve deliye dönen Athena kendisinden yardım isteyen Medusa’yı bir canavara dönüştürür. Güzel altın sarısı saçlarının her biri zehirli yılanlara dönüşür ve kime bakarsa taşa dönüşür. Athena bununla da kalmaz onu Dünya’nın en kuzeyine Hyperborea’ya sürer. Bununlada kalmaz Perseus’un Medusa’ı öldürmesine yardım eder. Perseus kılıcıyla Medusa’nın kafasını gövdesinden ayırır ve başını Athena’ya verir. Athena’da onun kafasını kalkanına takar. Böylelikle intikamını almış olur.

 

7. Daphne

Apollon aslında çok iyi bir okçudur ve kendiyle övünmeyi çok sever. Birgün kendisi gibi iyi bir okçu olan Afrodit’in oğlu genç Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk kabiliyeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Buna karşılık, Eros öç almak ister ve iki ok hazırlar. Biri altın suyuna batırılmıştır ve saplandığı kişiye tutku ve sonsuz aşk verecektir. Diğer ok ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkudan tamamen uzaklaştıracaktır. Altın ok Apollon’un kalbine saplanır ve Daphne’ye umutsuzca aşık olur. Fakat ne yazık ki diğer ok Daphne’nin kalbine saplanmıştır. Daphne, Apollon’dan sürekli kaçar ve aşkını reddeder. Bir gün Daphne yine kaçarken Apollon’la karşılaşır ve kaçmaya başlar. Bu sefer yakalanacağını anlayan Daphne babası Peneus’dan yardım ister. Peneus, Daphneyi Defne ağacına dönüştürür ve Apollon ona ulaştığında kalp atışları halen duyulmaktadır. Daphne sonsuza dek defne ağacı olarak kalacaktır. Ama içinde aşk ateşi yanan Apollon onu unutmayacağına ve unutturmayacağına söz verir. Zaferlerin simgesi başlara konan bir taç olarak unutulmamasını sağlar.

 

8. Odyssey

Odyssey İthake kralı olduğunda eşi olması için Dünyanın engüzel kızı Helena’ya talip oldu ancak alamadı. Penelope ile evlenen Odyssey Helena’nın babasına kızın kimi isteğne kendisinin karar vermesini istedi. Helena’da Agamemnon’un kardeşi Menelaos’u seçti. Ancak Helena daha sonra Truva prensi Paris’e kaçınca Truva savaşı patlak verdi. Odyssey savaşa katılmamak için elinden geleni yapsada Agamemnon’un entrikaları sonucu savaşa katılmak zorunda kaldı. Odyssey Akhilleus’u kandırarak uzun süren savaşın ve ordunun üstündeki uğursuzlukların defedilmesi için Akhilleus’un nişanlısının kurban edilmesini ve tahta at fikrini ortaya atarak Truva şehrinin yağmalanmasını sağlayınca tanrılar tarafından asla eve dönememekle lanetlendi. Savaş bittiğinde bir fırtına sonucu denizde mahsur kaldı ve yıllarca evine dönebilmek için boşa çabaladı.

 

9. Akhilleus

Akhilleus (Aşil) tanrıça Thetis ve bir ölümlünün yarı tanrı oğludur. Annesi Thetis onu Styx nehrinde yıkamış ancak elini suya sokmaması gerektiğinden onu topuğundan tutarak yıkamıştır. Bu yüzden sadece topuğuna gelecek bir darbe sonucu öldürülebilir. Aşil öleceğini bilerek sırf şan ve şöhret kazanabilmek için Truva Savaşı’na katılmıştır. Savaş sırasında ordunun üzerinde Artemis’in laneti vardı bu lanetin kalkması için Agamemnon’un kızı kurban edilmeliydi. Kız Aşil’in nişanlısıydı. Odyssey Aşil’i kandırdı ve Aşil’de bütün bunlardan habersiz kızın oraya getirilmesini sağladı. Sonra kızın kafasını kestiler ve Aşil kendisini kandıran Odyssey’in lanetledi. Truva Savaşı’nın son günlerinde Truva prensi Paris tarafından zehirli bir okla topuğuna vurulunca öldü

 

10. Lilith

                        

İlk insan olan Adem yaratıldığında tanrı ona eş olarak ilk olarak Lilith’i yarattı ancak Lilith ile Adem; Adem’in kendini Lilith’ten üstün görmesi, Lilith’in görevlerinin sadece ev işlerini yapmak ve çocuk doğurmak olduğunu düşünmesi, Adem’in cinsel ilişki sırasında kadının sürekli altta olmasını istemesi (bunu da kadına üstünlüğünün gereği olarak görür) anlaşamadılar ve Lilith cenneten kaçarak Dünya’ya sığındı. Dünyada cinlerin kralı olan Şamael’e aşık olan Lilith ondan 100 çocuk doğurdu. Adem onun gidişine çok üzüldü ve Tanrıdan Lilith’i geri getirmesini istedi. Tanrı Dünya ya üç tane melek yolladı ve geri dönmezse bütün çocuklarını öldüreceklerini söylediler. Ancak geri dönmedi. Bunun üzerine Tanrı Adem uyurken onun kaburga kemiğinden Havva’yı yarattı. Havva Lilith’e o kadar benziyordu ki Adem farkı anlamadı ve mutlu yaşadılar. Lilith ise Adem ve onun soyundan gelen bütün insanların baş düşmanı olmaya yemin etti. (LİSTELİST)Haber okunma sayısı: 1503

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

filmlere-konu-olan-yamyam-albert-fish

Filmlere konu olan yamyam 'Albert Fish'

24 Ekim 2020 Cumartesi 18:52
insan-eliyle-gelmis-en-korkunc-11-felaket

İnsan eliyle gelmiş en korkunç 11 felaket

19 Ekim 2020 Pazartesi 16:27
ortacagin-hayvan-mahkemeleri

Ortaçağ'ın hayvan mahkemeleri

14 Ekim 2020 Çarşamba 22:12
deniz-kizlarinin-tuhaf-hikayeleri

Deniz kızlarının tuhaf hikayeleri

11 Ekim 2020 Pazar 20:02
antik-cagda-korkunc-kurban-cinayetleri

Antik çağda korkunç kurban cinayetleri

10 Ekim 2020 Cumartesi 14:50

ÜLKE GÜNDEMİ

Önce hanımefendi çantasından kurtulsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Boykota uçaklarını satarak başlasın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Sağlık Bir-Sen soruyor: Sağlıkçılar üvey evlat mı?

Kurulduğu tarihten itibaren "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır düsturuyla hareket eden, güçlünün

Türkiye halkı bir ekmeğe muhtaç hale geldi

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2021 Yılı Merkezi

Komşuluğun en büyük düşmanı çıkarcılık…

Günümüzde modern şehir yaşamında komşuluk ilişkilerinin zayıfladığını belirten Psikiyatrist Prof. Dr.

Ayasofya için 1 milyon TL harcanmışmış

Vakıflar Genel Müdürlüğü, temmuz ayından camiye dönüştürülen Ayasofya’nın tuvaletlerini yenilemek için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL