TSK Mehmetçik Vakfı

26 Eylül 2018 Çarşamba

Mayaları uzaylılar mı eğitti?

mayalari-uzaylilar-mi-egitti

1526'da İspanyol fatih Francisco de Montejo, Meksika Yucatan Yarımadasına geldi ve büyük Maya şehirlerinin çoğunun yıkılmış olduğunu ve toprağın altına girdiğini keşfetti. Şehirleri tasarlayan ve inşa eden usta inşaatçılardan, mühendislerden ve bilim adamlarından birçok nesil ortadan kaldırılmış geride kalan Maya toplumu kan ayinleri ve insan kurbanını uygulayan gruplar halinde gelmişti
30 Mayıs 2017 Salı 11:21

  Chichen Itza'nın büyük kentinde bulunan, binalar, piramitler ve diğer yapılar aradan geçen zaman içinde yıkılmış yığınlar taş yığını haline gelmişti Maya büyükleri, Chichen Itza'nın öğretmenlik yapan bir üniversite olduğunu ve Amerika kıtasındaki farklı kültürlerin çeşitli bilimlere, tarımsal araştırmalara ve yüzlerce hatta binlerce yıllık şifa sanatlarına erişebildiğini anlatmışlardı. 

 

Maya'nın toplumunun gerçek yaşı hala tam olarak öğrenilmiş değil. Dr. Richard Hansen'in Guatemala'daki El Mirador havzasında yaptığı son kazılar, Mayaların 5.000 yıl öncesine kadar M.Ö. 2.600 yıllarda bu  bölgede hüküm sürdüklerini ortaya çıkarttı

 

Son derece gelişmiş BilimlerAntik Maya toplumunun astronomi konusunda inanılmaz derecede bilgiye sahip olduklarını ve uzayı gözlemlediklerini biliyoruz.Yetenekli mühendisleri geçmişte milyarlarca yılı ve gelecekte çok ileri tarihleri hesaplayabilen bir matematiğe sahipti. Friar Diego de Landa ortaya çıkartılan tarihi binalarda bulduğu metinleri keşfettiğinde yaşayan insanların bunları kullanmaması için  onları yaktı. Antik Mayalar'a ait teknik el kitaplarını ve gezegenimizdeki en gelişmiş kültürlerden birinin tarihini yok etti. Ve merak ettiğimiz çok gelişmiş antik Maya toplumunu tanımamıza engel oldu.

 

Chichen Itza'daki El Caracol (Laurent de Walick / CC BY 2.0)

 

1913'te Carnegie Enstitüsü'nde çalışan Amerikalı bir arkeolog Sylvanas Morley'e, Meksika hükümeti Chichen Itza'daki ana Akropol'de kazı yapmasına izin verdi. Sylvanas Morley yaptığı kazılar sırasında ortaya çıkan bu binalardan birinin, gökyüzünü incelemek için kurulan astronomik bir gözlemevi olduğunu tesbit etti

 

[Top] Büyük Kazı başlamadan hemen önce görülen El Caracol (MALER, 1892) ve bugün olduğu gibi [Alt] El Caracol (Kelly Lenfest, 2016 / CC BY-NC-SA 2.0 )

 

Kazı ekibi binayı yeniden onarmaya başladığında, merkezi gözlemevinin gelişmiş bir tasarımla evrene doğru ayarlandığını farkettiler

 

Kazı ekiplerinin buldukları bu ilginç binayı yeniden yapılandırması sayesinde Mayalar'ın spesifik gezegenlerin hareketini, mevsimlerin başlangıcını, sona ermesini ve diğer astronomik olayları grafikler haline getirmek için bu gözlem evini kullandıkları ortaya çıktı.

 

Uzay ve Zamanı Gözleme

El Caracol adı verilen gözlemevini, 75 ve 57 metre ölçülerinde (246 x 246 ayak) büyük bir platform üzerine yerleştirmiş, herhangi bir yer hareketine karşı dengeyi sağlamak içinde yeni bir sistem geliştirmişler. Meksika hükümeti platformun içinde ne olduğunu tespit etmek için yüzey delici aletlerin kullanılmasına izin vermemiş. 

 

Çevrede oluşacak suların platform çevresinde birikmesini engellemek için değişik bir drenaj sistemi kullanmışlar. Gözlemevini platforma bağlayan 26 x 30 metre ölçerinde ki (85 x 98 fit) teras, çok gelişmiş mühendislik özelliklerini içeriyor. Terasa çıkan İki merdiveni sizi 18 metrelik (59) yuvarlak bir tabana oturan ve çıkıntılı kornişleri olan Puuc tarzı frizlerle kaplı oldukça karmaşık silindirik yapıya götürür.

 

El Caracol'daki frizler (Wolfgang Sauber / CC BY-SA 3.0)

 

Ana görüntüleme alanı olan kule, zeminin yüksekliği seviyesinden 28 metre (92 feet) yüksekte duruyor ve iki büyük, kavisli yuva ile çevreleniyor. Batıya bakan yanı, binanın tabanına sekiz metre (26 feet) inerken, doğuya bakan yanı ise sadece birkaç adım derinliğindedir. Ancak her iki tabanın sabitlenmiş hareketli bir görüntüleme aparatını destekleyecek şekilde tasarlandığına dikkat edilmelidir.

 

Sanatçının hareketli cephe tasarımı, büyük yuvalar içinde nasıl konumlandırıldığına dair bir fikir vermektedir. (Mark Lamirande, Lamirande Design'un Grafiği

 

Caracol kulesi halka tonlama ile ayrılmış üç adet konsantrik silindirle sonuçlanan bir dizi ilginç teknolojik ve mimari yeniliği içeriyor. Dış silindir, pusulanın ana noktasına yerleştirilen dört kapıya sahip. Dairesel bir "koridor", orta silindirden sekiz metre (26 fit) çapta olanı ayırır. İkinci daire, dışarıdakilerle olan ilişkilerde beşli bir sıraya yerleştirilmiş dört kapıya (çapraz olarak beş puan yerleştirilmiş) sahiptir. Birinci oda da tonozlu bir tavan var. Buradan dar ve spiral bir geçişle kulenin en yüksek odasına gidiliyor. Duvarlar sağlam bir merkezi kaide üzerine oturtulmuş. 

 

Bina keşfedildiğinde çok ağır hasar gördüğü ortaya çıkmıştı. Gözlemevinin işleyişini anlamak için sağlam denilebilecek üç arkelog ekibine yeterli bilgiyi vermişti

 

El Caracol'daki bir casusluk. (Yazar üzerinden)


Maya Astronomik Sistemi Ortaya Çıktı


Astronomik gözlemler, tünel boyunca ilerleyen ışığın izlediği açılar incelenerek yapıldı; Uzun dar darbaz deliği oluşturuldu. Dış deliğin sağ kenarıyla iç deliğin sol kenarı arasındaki açının ölçülmesi son derece hassas gözlem olanağı sağladı. Şimdi anladığımız, ilk gözlem diyaframının doğrudan güneye bakmasıdır; Ikinci delik, 21 Mart tarihine göre ayarlanıp hizalanmış. Üçüncüsü doğrudan doğruya batıya doğru, 21 Mart ve 21 Eylül tarihleri arasında güneşin ekinlere yaklaştığı noktaya doğru bakmaktadır.


Kuyruk deliği tam olarak güneşin ekinoks ve gündönümü gözlemleri için konumlandırıldığı yerdeydi.  (Yazar üzerinden)


İkinci deliğin diğer bir bakış açısıda 21 Haziran'daki yaz güneşinin ayarına karşılık geliyor.. Bu ayrıntılar, Maya astronomik sisteminin temelleri; Daha detaylı gözlemlerin dayandığı X ve Y.


Bulmacada ki  eksik parça

Mayalar, Venüs'ün, güneş ve ay da dahil olmak üzere diğer gezegenlerin hareketlerini hesaplayabildi mi? Arkeologlar bize bu gözlem ve hesaplamalar için çıplak gözün yeterli olduğuna inanmamızı istesede, bu bulmacanın eksik bir parçası olduğu gerçeğinide göz ardı edemeyiz. Gözlemevinin üst bölümünün ciddi şekilde hasar görmüş olması gökyüzünü izlemek için kullanıldığı düşünülen araçlarında yok olmasına neden olmuştu. 


Bilim adamları, Maya astronomi gözleminde güneş, ay ve Venüs'ün kilit faktörler olduğuna ve casuslukların gezegenlerin hareketini izlemek için kullanıldığına karar verdi.  (Kaynak: YucatanToday.com)


Gözlemevinin orijinal tasarımı çok işlevli görünüyor ve gelişmiş görüntüleme için izin verilen bir takım mühendislik özelliklerine sahip olduğu anlaşılıyordu. Kule çok aşınmış olduğundan, gözlemevinin çalışma anındaki görünümünü bilmek mümkün değil. Ancak bugüne kadar hiç anlaşılmamış bazı ipuçları var.  Teras tasarımında şüphelenilecek şeyin mümkün olup olmadığını ancak bir mühendis belirleyebilir.


Arkeolog gurubu  Maya yapım teknikleri konusunda ve garip yuvaların işlevi hakkında bilgi vermesi için  adli mühendis Jim O'Kon'u davet etti


Geliştirilmiş görüntüleme için mekanik ve optik

Dış terasa, kulenin eğriliğini takip eden ve görüntüleme mekanizmasını destekleyen iki yuva (çukurlar) tasarlanmıştı, Batıya bakan yarık yaklaşık sekiz metre derinliğinde olduğu için gezegenlerin hareketi ile hareket eden artikülasyonlu bir cephe barındırabilirdi. Daha küçük doğu yuvası, yaklaşık 2.5 metre (8 ayak) derinlikte ve menzili sınırlı  harekete sahipti.Mühendis Jim O'Kon Mayalar'ın bu yuvaları bir görüntüleme aparatı olarak tasarladıklarını hareketli bir cepheyi ve sabit optiği destekleyecek şekilde inşa ettiklerini açıkladı. Bu dış yapı, bir operatörün yukarı veya aşağı hareket ettirebilmesi için her yarığın altına manuel olarak yerleştirilmişti.


Gözlemevinin hava fotoğrafı, Doğu / Batı'ya bakan dışa dönük cepheyi destekleyen kavisli yarıkları göstermektedir. ( Fly Riviera Maya , Youtube.com ekran görüntüsü)


Jim O'Kon tarafından sağlanan mühendislik uygulamaları.  Bu iz sistemi, her oyuğun tabanında (çukur) oturmuş ve bir artikülatif cephe desteklemiştir.  (Resim: Jim O'Kon)


O'Kon, Maya'nın tekerleği (tekerleklerle açılan çok sayıda oyuncakla kanıtlandı) geliştirdiğine inanıyor ve geliştirilen bu mekanik veya dişli takımı, cihazın dikey ve yatay hareket etmesine imkân tanıdığını iddia ediyordu.; Bu mekanik ve dişli takımı bir nevi asansör işlevi görüyor, gökyüzünün gündüz veya akşam gözlemini sağlıyordu


Honduras'taki eski Maya kenti Copán'da çekilen bu nadir fotoğraf, erken nesillerin binalarda ve Chichen Itza'daki Gözlemevinde kullanmış olabileceği bir dişli sistemi ayrıntılarını ortaya koyuyor.  (Fotoğraf, Maya Astronot Tanrıları, Erich von Däniken tarafından).


Cephe hareketini destekleyen ve yuvalara, iç cephe kaplamalarına ve döşemeye uyumlui eşsiz bir mühendislik özelliğine sahip bir palet sistemi olduğu O'Kon tarafından ortaya çıkartıldı.Tabanlar hareketli aparata yerleştirildi ve hareketli aparat terasta elle çalıştırıldı. Aparatın çalışmasıyla batı duvarı içine yerleştirilmiş bir kapı açılarak içeriye giriş yapılması sağlandı


Romalıların, Roma'daki devasa Kolezyum'da platformları yükseltmek ve indirmek için benzer kaldırma sistemleri kullandıklarını biliyoruz . Bu asansörler, gladyatörleri ve hatta vahşi hayvanları ana amfitiyatroya taşınmak üzere tasarlandı. 


Gözlemevindeki muazzam görüntüleme cephelerinde aynı asansör tipinin kullanılmış olması muhtemel. 


Batı kanadı. Takviyeli duvarlara dikkat edin. (Yazar üzerinden)


Göksel Hareketler İçin Lensler

 

Gökyüzü hareketlerini görüntülemek için belirli optiklerin kullanılması gerekiyor. Objektif bir şekilde kesilerek parlatılmış aygıtlarla gökyüzünün tam anlamıyla incelenmesi mümkün değil. İnanılmaz derecede astroloji bilgisine sahp olan Mayaların gökyüzünü incelemek nasıl bir optik kullandıkları ise bilinmiyor

 

En bilinen bilinen lensler eski Asuriye'de (Irak ve Suriye'de) ve Mısır'da bulundu ve yaklaşık M.Ö. 750. Bu erken lensler optimum netlik için kristalden şekillendirilmiş ve cilalanmıştı. Optik bilimi daha sonraları tasarlandı. Orta Çağ'a kadar geçen zamanda modern objektif izine rastlanmadı.

 

Orta Amerika'da hiçbir mercek keşfedilmemiş olmasına rağmen insan kafataslarının en sofistike kristal oymalarının ortaya çıkması garip. Bu kafataların en dikkat çeken kısmı, her biri modern işçilikte bulunan kesin hassasiyetle zımparalanmış ve cilalanmış Mitchel-Hedges, Aztec ve Maya kafataslarıdır. Optikler bulunana kadar sadece Maya'nın gökyüzünü incelediği düşünebiliriz.

 

İngiliz Müzesi'ndeki kristal kafatası, daha ayrıntılı Mitchell-Hedges kafatasına benzer.  (Rafał Chałgasiewicz / CC BY 3.0)

 

El Caracol, Maya gözlemevinin dünyada bir benzeri yok. Mayaların yaptığı tasarımın dünyanın  herhangi bir yerinde çoğaltılması mümkün değil. Ve daha önceki satırlarımızda belirttiğimiz gibi Mayaların astroloji konusunda yaptıkları bir öğretim aracı olduğu görülmektedir. El Caracol, Maya gözlemevinin yaşı büyük olduğundan, çalışması, işlevi ve Mayalar'ın evreni tararken keşfettikleri sırrını korumaya devam ediyor. Bu sırlarda yığınla soruyu gündeme getiriyor.

 

Arkeologlar Mayalar'ın eski tarihini ortaya çıkarmaya devam ettikçe, sonraki kodekslerin veya kutsal astronomi kitaplarının ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

 

Cliff Dunning ev sahibi / popüler podcast yapımcı, Toprak Eskiler : Bizim gezegenlerden uzak geçmişte yeni keşifler Startling. En yeni kitabı The Black Knight Satellite 2017 sonbaharında piyasaya sürülecek . 

 

Çeviri: Bayram Alacatlı

Kaynak. ANCİENT-ORİGİNS.NET

 

Haberin etiketleri:

maya, Chichen Itza, meksikai gözlem evi


Haber okunma sayısı: 768

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

leydi-godivanin-ciplak-gercegi

Leydi Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:26
seytanin-incili-codex-gigas

Şeytanın incili Codex Gigas

07 Eylül 2018 Cuma 18:36
eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

06 Eylül 2018 Perşembe 23:20
uzayli-gizemini-cozecek-9-kanit

Uzaylı gizemini çözecek 9 kanıt

01 Eylül 2018 Cumartesi 22:45
antik-misirin-14-gizemi

Antik Mısır'ın 14 gizemi

14 Ağustos 2018 Salı 18:24
antik-dunyanin-gizemli-5-piramidi-

Antik dünyanın gizemli 5 piramidi

05 Ağustos 2018 Pazar 21:01

ÜLKE GÜNDEMİ

'Bir muhabir nasıl çıldırtılır'ın videosu

Röportaja yanıt veren türbanlı bir kadının, ülkenin gidişatından memnun olduğunu ve her şeyin çok iyi

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL