21 Mayıs 2019 Salı

Leydi Godiva'nın çıplak gerçeği

leydi-godivanin-ciplak-gercegi

Leydi Godiva, MS 11. yüzyılda yaşayan İngiliz asilzadesi bir kadındı. Üst sınıfa mensup olmasına rağmen, köylülere ve yoksullara karşı sempati duyar, onlara yardım etmektende zevk alırdı. Oldukça sempatik ve hayırsever bir kadındı.
25 Eylül 2018 Salı 14:26

 Leydi Godiva fakirlere olan ilgisinden çok, kasabayı tamamen çıplak bir şekilde at sırtında geçmesiyle tanınıyordu. İşte bu nedenle Leydi Godiva'nın hikayeleri günümüze kadar geldi.

 

Leydi Godiva kimdi?

Godiva adının eski İngilizce 'Godgyfu' veya 'Godgifu' kelimelerinden türetildiği, 'Tanrı'nın armağanı' veya 'iyi hediye'anlamı taşıdığı ifade ediliyor. Leydi Godiva'nın yaşamı hakkında tam anlamıyla bilinen bir şey yok. Nerede doğduğu,oraya nasıl geldiği, anne ve babasının kim olduğu, asilda mi, yoksa bir köylü mü olduğu bilinmiyor. Gerçek anlamda bilinen tek şey, sadece adı.

 Leydi Godiva'nanın unutulmamasının bir nedenide kocası Mercia Kontu Leofric'ti . Leofric, 11. yüzyılda yaşayan en güçlü İngiliz soylulardan biriydi. İngiliz kralı Cnut, 1035 yılında öldüğünde, Leofric, Harold Kralı'nı destekliyordu  Harold aynı zamanda İngiltere kralı olan Harold Harefoot olarak da biliniyordu. 1051'de Leofric sayesinde iç savaşın önüne geçilmişti. Leofric güçlü olduğu kadar iyi bir siyasetçiydi. Kral Edward Confessor ile Earl Godwin arasındaki savaşı onları Gloucester'de buluşturarak bitirmeyi başarmıştı. 

 

Leofric ve Leydi Godiva kiliselere yaptıkları yardımlarla, rahiplerin dostluğunu ve övgülerini kazanmışlardı. Ama kiliselerin övgüleri ve dostlukları onlara yeterli gelmemiş olacak ki kendilerine ait bir manastır inşa ettiler.

 

Manastırın etrafını botanik bahçesi haline getirirken içinide süslemerle zenginleştirdiler.Süslemeler için kullanılan, altın, gümüş, mücevher ve değerli taşlar manasıtırı İngiltere'nin en görkemli ibadethanesi haline getirirken, Leofric'in hazinesinide boşaltmıştı.

 

Domesday Kitabının 13. yüzyıldan kalma bir kısaltmasından (kısaltma) gelen sayfa.  Kral Edward’ın Confessor’i ve Mercia’dan Earl Leofric’i görmek, Mesih'in yüzünü Eucharist gofretinde ve John Baptist’te bir dilenciye verilen bir ringin iadesinin altında görüyor.

 

Leofric manastıra yaptığı masrafın bir bölümünü çıkartmak için, Coventry halkına ağır vergiler yüklemeye başladı. Karısı Leydi Godiva halkı inleten bu ağır vergilerden memnun değildi. Bu nedenle Leofric ile arası bozulmuş adeta ona cephe almıştı. Şehir halkına salınan vergilerin durdurulması için Leofric' baskı yapıyordu.

 

Leofric karısının bu isteğini devamlı şekilde reddetti, ama Leydi Godiva pes etmedi. Sonunda, Leofric pes etmek zorunda kaldı. Ama bir şartı vardı. Leydi Godiva'na atın üzerinde tamamen çıplak bir halde şehrin içinden geçerse vergileri kaldıracaktı.  Leydi Godiva bu şartı hemen kabul etti.

 

Coventry halkı vergilerin kaldırılması için leydi Godiva'nanın şehri tamamen çıplak dolaşacağını duymuş ve buna karşı çıkmışlardı. Bu hareketi onur kırıcı olarak niteliyor çok sevdikleri Godiva'nın bunu yapmasını istemiyorlardı. Ama onu sözünden döndürmek mümkün olmadı. Coventry halkıda Godiva'nın çıplak bir halde şehre ineceği saatte geçeceği alanları tamamen boşaltma kararı aldı.

 

Edmund Blair Leighton tarafından 'Lady Godiva' (1892)

 

Leydi Godiva elbiselerini çıkardı, vücudunu uzun saçlarıyla kapladı ve atına binerek iki şövalye eşliğinde, şehri bir baştan bir başa geçti.Leofric sözünü tuttu ve vergi alımlarını durdurdu.

 

Marshall Claxton tarafından 'Lady Godiva' (1850).

 

Ama hikayenin acı bir kısmı vardı.Şehir halkının sokakları boşaltma kararından habersiz olanlar, Leydi Godiva'yı tamamen çıplak bir halde izlemek zorunda kaldılar. 

 

Godiva şehri at üzerinde çıplak gezerken, ister istemez onu izleyenlerin tamamı şövalyeler tarafından katledildiler. Ona çıplak izleyenlerden sadece biri sağ bırakıldı.Thomas adında ki bu adam pencere arkasından Leydi Godiva'yı çıplak halde izlediğini çevresine anlatınca, ibret olsun diye iki koluda kesildi.

                                

Gözetleme Tom'un ahşap heykelini W.Reader tarafından Conventry'de çizim (1826).

 

Bu çıplak yolculuk gerçekten oldum?  

 

Bazı akademisyenler Leydi Godiva'nın yolculuğunun bir hikaye olduğunu ileri sürdüler. Hikayelerin gerçekliğini öğrenmek oldukça zor ve çözümlemesi imkansızdır. Akademisyenler hikayelerin gerçekliğini çözmek için, hikayenin bilinen ilk hesabının ortaya çıktığı zamanla son anlatılan hikaye arasındaki süreyi temel alırlar. Bu araştırmacılar,yaptıkları hesaplamalar sonunda çıplak yolculuğun Leydi Godiva'nın gününün kroniklerine uymadığını iddia ediyorlar.

 

Gezintinin arkasındaki mantığın, mantıklı olup olmadığı konusunda da bir tartışma var. Leydi Godiva'nın çok büyük bir toprağa sahip olduğu gücünün ve servetinin kendi topraklarından geldiği söylenir. Kocasının bu topraklardan gelecek olan vergilerinden sorumlu olduğu ileri sürülmüştü. Leydi Godiva ölümü halinde bu toprakların kocasına kalacak olması, köylüleri fazlasıyla tedirgin ediyordu. Çünkü Godiva'nın aksine kocası oldukça acımasız birisiydi. Ama köylülerin tedirginliği fazla uzun sürmedi Leofric Godiva'dan önce ölünce, onun bütün servetide karısına kaldı.

                                    

Ekim 2011'de Broadgate, Coventry'de Lady Godiva heykeli.


Godiva eğer çıplak gezintiye çıkmışsa, muhtemelen köylüleri kötü duruma düşürmemek için böyle bir eyleme kalkışmıştır. 


Başka bir gurup ise, Godiva'nın dindar bir kadın olduğunu, çıplak gezintiyi köylülere karşı dini bir kefaret olarak yapmış olabileceği iddiasında bulunmuştu.


İddiaların şekli ne olursa olsun, Godiva'nın at üstünde çıplak bir şekilde gezinti yaptığı ve bu çıplak gezinti sayesinde Leydi'nin tarihteki yerini aldığı gerçeğini değiştirmiyor.


ANCİENT-ORİGİNS


Çeviri ve düzenleme: Bayram ALACATLI

Haberin etiketleri:

Lady Godiva


Haber okunma sayısı: 897

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3200-yillik-top-oyununda-futbol-izleri

3.200 Yıllık top oyununda futbol izleri

11 Nisan 2019 Perşembe 20:54
sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:11
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:13

ÜLKE GÜNDEMİ

Halfeti’de yaşanan barbarlığı yakinen takip ediyoruz

Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlara işkence yapıldığı

İYİ Parti'de hedef hemşehri seçmen

AKP'nin itirazı ve YSK'nın kararı nedeniyle yenilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine

İkinci çözüm süreci İstanbul seçimi için yapıldı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Bahçeli'nin Öcalan'ın avukatları ile

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

Kamu Özel İşbirliği projelerinde Türkiye, 2014-2018 yılları arasındaki 22.76 milyar avroluk yatırım

'Suriyelilere özel mezarlık' iddiasına yalanlama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 'Avrupa Yakası'ndaki Kilyos Mezarlığı ile Anadolu Yakası'ndaki

Biz egemen bir devlet miyiz değil miyiz?

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ABD'nin, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi alımına ilişkin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL