TSK Mehmetçik Vakfı

26 Eylül 2018 Çarşamba

Kırmızı Kraliçe'nin gizemi

kirmizi-kralicenin-gizemi

Meksika'nın Palenque kentindeki XIII. nolu Tapınak'ta daha önce bilinmeyen bir altyapı içerisinde bir kraliyet mezarının keşfedilmesi onyıllardır gömülü olan bir sırrı ortaya çıkardı.
24 Eylül 2017 Pazar 23:00

  Meksikalı arkeolog Fanny Lopez Jimenez 1994 yılında tapınak merdivenlerinde yabani otlar tarafından kamufle edilmiş olan kısmen örtülü bir çatlak keşfettiğinde rutin stabilizasyon çalışmaları yapıyordu. Ayna ve bir el fenerini kullanarakçatlağın içinde yaptığı araştırmada altı metre uzunluğunda ve tamamen pislikten temizlenmiş dar bir geçit gördü. Geçişin sonunda, dik açıdan başka bir pasaj ve bu pasajı kapatan büyük kapalı bir kapı farketti. 

 

Ertesi gün ekip tarafından çatlak genişletilerek koridora rahatlıkla inilecek bir delik oluşturdu. Delikten içeriye giren arkeologlar kapalı kapının her iki tarafında ritüellerin yapıldığını gösteren iki boş oda buldular

 

XIII nolu Temple tapınağına bitişik yer altında küçük bir piramit bulunması arkeologları şaşırtmıştı .piramit yapısı, Meşhur Maya hükümdarı K'inich Janaab Pakal I.'in mezarının bulunduğu piramit'e çok benziyordu.  

K'inich Janaab Pakal I.'in mezarı Alberto Ruz LHUILLIER tarafından 1942 yılında kazılmıştı. Bu mezarda bulunan  yeşim, seramik ve mücevher zenginliği Mısır Kralı Tut'ın türbesi ile karşılaştırılmıştı 

 

Arkelog ekibi, mühürlü kapının üstünden küçük bir delik açarak kapının öteki tarafını bir lambayla aydınlatınca odayı neredeyse dolduran kapalı bir lahit ortaya çıktı, Devasa lahit kırmızı cinnabar ile kaplanmıştı

 

Cinnabar, eski mezarlarda bir koruyucu olarak kullanılmıştır.

 

Mercuric oxide (cinnabar), kraliyet mezarlarında bir koruyucu olarak eski Mayalar tarafından kullanılmıştır. 

 

Arkeologlar deliği genişleterek İki hafta sonra odaya giriş yaptılar Ve MS 600-700 yılına tarihlenen mezarlıkta seramik çanaklar ve figürin düdükleri ile kadınlar tarafından kullanılan bir iğ tokluğu da dahil olmak üzere pek çok eser buldular.

 

Arkeolog Arnoldo Gonzalez Cruz ve Fanny Lopez Jimenez, Kızıl Kraliçe'nin kriptinin açılışı ve lahit kapağı açıyor.  Resim: INAH

 

Bu bulgular Fanny Lopez'in lahitten Pakal ile bağlantılı bir kraliyet kadınının kalıntılarını bulduğu konusunda kuşkuya düşmesine neden oldu. Eğer öyleyse, bu buluntu ilk Maya kraliçesine aitti. 

 

Ekip, lamine edilmiş kalker kapağını lahitten kaldırmak için özel bir hidrolik asansör kullansa da, kapağa zarar vermeden kaldırmak için iki ay uğraşmak zorunda kaldılar. Kapağı kaldırdıkları zaman, on dört asırdır, kemikleri kırmızı kehribal tamamen kaplanmış olan, kraliyet iskeleti ortaya çıktı.

 

Ortaya çıkan sadece kehribal ile kaplanmış bir iskelet değildi.; Kafatası, yeşim boncuklarından oluşan bir taçla süslenmişti. Ve iskeletin çevresi yeşim, inci, gibi değerli taşlarla çevrilmişti. Obsidien bıçak, eksen ve kemik iğnelerde mezarın değerli eşyaları arasındaydı. Bu Kırk yıl içinde yapılan en büyük Maya arkeolojisi keşfiydi.

 

Lahitte Mayalı Kızıl Kraliçe iskeleti, cinnabar ile nüfuz etti. Resim: INAH

 

Üç ay sonra, Meksika fiziksel antropolog Arturo Romano Pacheco, iskeleti incelemek üzere INAH (Meksika Ulusal Antropoloji Enstitüsü) tarafından gönderildi. 

 

Pelvik kemiklerin şeklini, çene ve kafa yapısını inceledikten sonra cesedin bir kadına olduğuna karar verdi.Bu tesbit Fanny Lopez'in heyecanlanmasına neden oldu. Çünkü ilk gömülen Maya kraliçesinin bulmuştu. 

 

Ama kadın kimdi? 

 

Kript duvarları ve lahit hiyeroglif ve resimlerden tamamen yoksundu. Bu oldukça şaşırtıcı bir durumdu. Çünkü Pakal'ın mezarı, atalarının tüm soylarını detaylandıran çok sayıda portreye ve ataya sahipti. Pakal'ın mezarının aksine, kadının mezarında kadını tanımlayacak herhangi bir bilgi yoktu, Bununla birlikte birkaç ipucu Pakal'la olan ilişkisini gösteriyordu. Kadının mezar piramidi Pakal'ın mezar piramidine bitişikti.Ve ikisinin lahdi monolitik kapakla örtülmüş, mezarın içi yeşim maskeleri, mücevher taşları ve incilerle süslenmişti.. Her iki iskelette cinnabar ile kaplanmıştı. Tahminen ayni süre içinde de gömülmüşlerdi Arkeologlar iki piramit  arasında bir tünel aradıysa da bulmayı başaramadılar

 

INAH için Palenque projesinin Proje Direktörü Arkeolog Arnoldo Gonzalez Cruz bilinmeyen kraliyet kadınına "Kırmızı Kraliçe" lakabını verdi. Kimliğiyle ilgili dört aday vardı; Mezar piramitinin üstündeki tapınakta geniş hiyeroglif paneller ve oğulları tarafından yapılan diğer yapılardaki kabartma oymalardan ortaya çıkan dört aday şunlardı:

 

Yohl Ik'nal, Pakal'ın büyükannesi 

- Kalp Rüzgar Yerinde Sak K'uk, Pakal'ın annesi

 - Muhteşem Beyaz QuetzalTz'aakb'u Ahau (Ajaw), Pakal'ın karısı 

- Lor ds Akümülatörü K'inuuw Mat, Pakal'ın kayınvalisi

 - Güneş sahibi Pamper

 

Yohl Ik'nal

Pakal'ın büyükanesi olan Yohl Ik'nal, kendi başına hakim olan ilk Maya kraliçesiydi. Muhtemelen yönetim babası Kan Bahlam I'den miras kalmıştı. Doğum tarihi bilinmiyor, ancak Yazıtlar Doğu Paneli Tapınağı'ndaki glifler, MS 583 yılında tahtına çıktığını, neredeyse yirmi iki yıldır hüküm sürdüğünü ve 604 yılında öldüğünü yazıyordu. AD. Pakal  lahit duvarlarında iki kez tasvir edilmiş ve adı glif, kapağın kenarlarında hanedan listesine dahil edilmişti. XVI. Tapınak'taki Khan Tok Tablet'in bir başka glif seti, hükümdarlığının geç  lord tarafından denetlediğini kaydediyor. 


Bu  kural, Kalakmul saldırılarından kurtulup yeni yapılanmaya ve Palenque'nin refah düzeyinin yükselmesine neden oldu. Mayalar, hükümdarlığından sonra hanedanlık devralımına katılmıyorlar. Kullanılan yorumda, oğlu Aj Ne Ohl Mat'in başarılı olduğu ve MS 605-612 yılları arasında hüküm sürdüğü ve daha sonra kızkardeşi Sak K'uk'un MS 612-615'ten hükümdar olduğu belirtildi. Kızıl Kraliçe'nin kimliği araştırmaya başlanınca, Yohl Ik'nal, mezarının inşa edilmesinden yetmiş yıl öldüğü ortaya çıkıyordu.


Arkeologlar, daha önce ölmüş birinin kemiklerinin daha sonra bir mağarada bulunan ikinci bir gömü ile ilgisi olmadığına karar vermişlerdi.


Pakal'ın annesi Sak K'uk, MS 578 yılında doğdu ve Palenque'in ikinci kadın hükümdarı oldu. Pakal'ın lahit kapağının kenarında, meşru bir hükümdar olarak listelendi; saltanatı Pakal'ın yanında uzun yıllar devam etti. Oval Tablet yalnızca Sak K'uk'u ve Pakal'ı tasvir ederek kraliyet başlığını oğluna uzattığını gösteriyor. Bununla birlikte, Doğu Tapınağı'nda bulunan başka bir tablette Pakal'dan önce Muwaan Mat'ın hüküm sürdüğü yazıyordu. Ama arkeloglar  Palenque'nin hükümdar olup olmadığı konusunda karar veremediler. Bu konudaki tartışmalar hala devam ediyor  


Başlangıçta Muwaan Mat glifi Sak K'uk iki ayrı isim olarak düşünülmüş uzun süre yapılan araştırmalar bunun tek isimden ibaret olabileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştı. (Bu isim aynı zamanda hâkim hanedanın inandığı Palenque Üçlü Tanrılar doğurmuş İlkel Anne Tanrıçası'nın adıdır.) 


 611 yılında Sak K'uk Palenque Kalakmul'un yenilgiye uğrattı ve kardeşi Aj Ne Ohl Mat'in yakalayarak öldürdü daha sonrada tanrılara ve atalara manevi bir portal olarak hizmet eden kutsal türbeyi yıkarak ortadan kaldırdı. Şehir, liderliği yapmadı ama ülkeninin krizden çıkmasını sağladı.


Sak K'uk, kaosu ırmak için çeşitliadımlar attı. Oğlu Pakal, on yaşına gelinceye kadar tahtta kaldı, Büyük ihtimalle oğlu tahta çıktıktan sonrada birkaç yıl perde arkasından liderlik etmeye devam etti. Ve MS 640 yılında Kızıl Kraliçe'nin gömülme süresi içinde öldü. 


Tz'aakb'u Ahau

Tz'aakb'u Ahau (Ajaw), MS 626 yılında komşu bir kentten  evlenmek üzere gelen Pakal'ın karısıydı. Yazıtlar Tapınağı'nda bulunan West isimli tablete evlilik ve ölüm tarihlerini kaydedilmiş ve bu tarihler diğer iki tabletede oyularak işlenmiş.Saray Tablet'inde ise Pakal, ikinci oğlu K'inich Kan Joy II. Chitam'ın her iki yanında oturur halde tasvir edilmiş. Dumbarton Oaks Tablet'inde ise, K'inich Kan Joy II. Chitam annesi ve babasının yanında yağmur tanrısı olarak dans ederken tasvir edilmiş. 

 

Arkeologlar, Yazıtlar Tapınağında bulunan tabletlerde yaptıkları incelemelerde, Pakal'ı üç ya da dört oğlu olduğu sonucuna vardı. Bu oğullardan ikisi, daha sonra Palenque'nin hükümdarı oldu; fakat hiçbir mirasçı bırakmadı. Tahtta çıkmadan önce ölen en küçük oğlunun oğlu hanedanlığın devamlılığını sağladı

 

Pakal  ve mirasçıları ömürleri boyunca, Maya mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği yeni bir merkez kompleksi ve merkezin içinde bir sarayı yaparak şehri büyük ölçüde genişlettiler. Yaklaşık 60 yıl boyunca kentin dini mabetlerini restore ederek, bu mabetleri gölgede bırakacak yeni bir mabet inşaa ettiler. Muhtamelen bu mabedin yapılmasının nedenide kraliçe Tz'aakb'u Ahau 

 

Tz'aakb'u Ahau, Pakal'ın 683'te ölümünden on bir yıl önce yani 672  yılında öldü. Pakal , kraliyet mezarını veTz'aakb'u Ahau'ya ait piramidin kendi yanına inşa edilmesini isteyebilirdi. Ortaya çıkan tabletler bulunan yeni piramidin Pakal'ın ölümünden sonra yapıldığını ortaya koyuyordu. Piramidin Pakal'ın ölümünden yapılmasına rağmen, birçok arkeolog bu pramidin Kızıl Kraliçe'ye ait olduğuna inanıyordu. 

 

Başka bir şehirden gelen, muhtemelen Tabasco ovalarında Uxte'kuh olan K'inuuw Mat  adındaki kadın hakkında çok az şey biliniyor.Pakal'ın en küçük oğlu olan Kocası MS 647'de doğdu ve 680'de otuzüç yaşında öldü. Evlilik muhtemelen politik bir ittifaktı. Oğlu K'inich Ahkal Mo'Nab III 678'de doğdu ve 721'de tahta çıktı. K'inuuw Mat Tapınak XIX'taki Kölelerin Tabletinde. O ve kocası, oğullarının egemenlik ve ilahi ataları sembolleri sunarken gösterilir  Ne zaman öldüğüne dair bir kayıt yok. Kızıl Kraliçe için daha az olası bir adaydır, çünkü hem Pakal'ın büyük oğulları öldüğünde yaşıyordu ve onu dışarıda bırakacak özel hiçbir sebep yoktu. Ayrıca Pakal 80 yaşına kadar yaşamış oğullarına yıllarca danışmanlık yapmıştı.. En büyük oğlu K'inich Kan Bahlam II, MS 684 yılında 49 yaşında ve K'inich Kan Joy Chitam II ise MS 702 yılında 58 yaşında tahta çıkmıştı. Bir sonraki hükümdar K'inuuw Mat'in oğlu Pakal'ın torunu idi. 

 

Gizemli Kızıl İskelenin Adaylarının Azaltılması

Arkeolojik kanıtları, tarihler için epigrafik verileri ve bir çıkarma sürecini kullanarak Kırmızı Kraliçe için adaylarıır şöyle sıralanır Pakal'ın annesi Sak K'uk'a ve Pakal'ın karısı Tz'aakb'u Ahau'ya . Her iki kadın da Maya imparatorluğu hayatında önemli rol oynadı ve onları portrelerde ve glifik hikayelerde yaşatmaya çalıştı. Fakat, bu kayıtlar, kriptasının ve lahit duvarlarından yoktu, Bu yüzden Kırmızı Kraliçe ve Pakal'ın kemikleri üzerine bilimsel çalışmalar yürütülüldü. Korunum için kullanılan cinnabar cüruflu oksit, kemik matriksine nüfuz etmiş ve kemiklerin tamamını parlak kırmızıya boyamıştı. Mayalar için kırmızı, kanın kutsal enerjilerini sembolize ediyordu, Buna "itz" deniyordu ,Kırmızı doğunun rengi, yükselen güneş, ebedi hayatın yenilenmesi idi. Kemiklerin kırmızı renklenmesi ve kemik matrisinin zamanla bozulması arasında mikroskopik muayene yapmak çok zordu.        

                                                

İlk çalışmalar ana kayada bulunan  yaş ve kaya türüne göre değişen stronsiyum izotoplarından oluşmaktadır. İzotoplar taştan toprağa ve yeraltı sularına geçer, bitkiler ve besin zinciri tarafından emilir. İnsanlarda, iskelet kemiklerindeki stronsiyum izotopları, sonraki hayat yıllarında diyet gösterirken, diş minesindeki  stronsiyum izotopları çocukluk döneminde diyet gösterirler. Jeolojik olarak farklı bölgelerin izotop oranları değişir. 1999 ve 2003 yılları arasında bir INAH projesi hem Pakal hem de Kızıl Kraliçe'den kemik ve diş örnekleri çıkardı. Analizler, Universidad Autonoma de Yucatan'ın Dr. Vera Tiesler ve Dr. Andrea Cucina tarafından yürütüldü. Pakal'ın kemiklerinin ve dişlerinin stronsiyum izotop profili, Palenque bölgesinde doğduğu ve sonraki yaşamda bulunduğu gerçeğini gösterdi. Kızıl Kraliçe'nin diş minesinde farklı bir coğrafi bölge için izotop oranları vardı, Bu, büyük olasılıkla Tortuguero ya da Pomona gibi farklı bir şehirde büyüdüğünü gösteriyor. Stronsiyum izotop çalışmaları, Kırmızı Kraliçe'nin muhtemelen Pakal'ın annesi olduğunu gösterdi; Pzakal'ın annesi farklı bir bölgede doğsada hayatını Palenque'de yaşamıştı

 

Uzmanlar, stronsiyum izotoplarının temel kanıt olduğuna karar verselerde Kırmızı Kraliçe'nin Pakal ile olan ilişkisini teyit etmek zorundaydılar. Bunun içinde belirgin bir şey gerekiyordu. Bununla birlikte, daha ileri kemik çalışmaları ve DNA analiz teknikleri için bir on yıl daha beklemek zorundaydılar. Pakal ve Kırmızı Kraliçe'nin kemiklerinden DNA çıkarmak için yapılan ilk girişimler, cinnabar ve bozulan matristen dolayı başarısız olmuştu. Bir grup bilimadamı eski biyolojik kalıntıları analiz etme teknikleri üzerinde çalışıyordu. Kanada'daki Lakehead Üniversitesi'nden Dr. Carney Matheson ve grubu eski biyomoleküllerin ve parçalanma süreçlerinin incelenmesi konusunda uzmanlaşmış ve DNA ekstraksiyonu ve iyileştirilmesi için yeni teknikler geliştirmişti. Pakal, Kırmızı Kraliçe ve Palenque'ten üç diğer iskeletten alınan birkaç kemik örneğini analiz ettiler.

 

INAH, Haziran 2012'de Dr. Matheson'un grubunun DNA analiz sonuçlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Sonuçlar "Kırmızı Kraliçe ve Pakal arasında herhangi bir ilişki olmadığını doğruladı." Pakal ve Kızıl Kraliçe ortak DNA paylaşmadığından, kan akrabası olamazdı. Bu, annesi Sak K'uk'ü, kırmızı ile nüfuz eden gizemli mumyanın kraliçe olmadığı tezini ortaya çıkartıyordu. Çoğu Mayanist şimdi Kırmızı Kraliçe'nin Pakal'ın karısı Tz'aakb'u Ahau olduğunu iddia ediyordu

 

Bütün uğraşlara rağmen Kırmızı Kraliçe'nin gizemi tamamen ve kesin olarak çözülemedi. İskeletin kayınpederi K'inuuw Mat'in veya başka keşfedilmemiş bir başka kraliyet kadınının olabileceği ihtimalide ortaya çıkıyordu. Arkeologlar gelecekte yapılacak kazılarda Pakal'ın oğullarından birinin mezarını ortaya çıkartabileceklerini düşünüyorlardı.Uzmanlar Pakal'ın oğlunun DNA'sını inceleyecek ve Kırmızı Kraliçe'nin DNA'sıyla karşılaştıracaklar ve ortak DNA paylaştıkları takdirde Pakal'ın karısı olduğunu teyit edeceklerdi.

Tapınak XIII (Kırmızı Kraliçe'nin mezar piramidi) bitişik olan Yazıtlar Tapınağı (Pakal'ın mezar piramidi, solda). Palenque, Chiapas, Meksika. Resim: INAH

Çeviri: Bayram ALACATLI

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS.NET

Haberin etiketleri:

kızıl kraliçe


Haber okunma sayısı: 561

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

leydi-godivanin-ciplak-gercegi

Leydi Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:26
seytanin-incili-codex-gigas

Şeytanın incili Codex Gigas

07 Eylül 2018 Cuma 18:36
eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

06 Eylül 2018 Perşembe 23:20
uzayli-gizemini-cozecek-9-kanit

Uzaylı gizemini çözecek 9 kanıt

01 Eylül 2018 Cumartesi 22:45
antik-misirin-14-gizemi

Antik Mısır'ın 14 gizemi

14 Ağustos 2018 Salı 18:24
antik-dunyanin-gizemli-5-piramidi-

Antik dünyanın gizemli 5 piramidi

05 Ağustos 2018 Pazar 21:01

ÜLKE GÜNDEMİ

'Bir muhabir nasıl çıldırtılır'ın videosu

Röportaja yanıt veren türbanlı bir kadının, ülkenin gidişatından memnun olduğunu ve her şeyin çok iyi

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL