25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kazak-Büyücüler

kazak-buyuculer

Hemen hemen herkes Japon Ninjaları ve Çin Shaolin keşişlerini biliyor. Onların dövüş becerileride Hollywood'un yaptığı filmler sayesinde iyi tanınıyor. Japon ninja ya da Shaolin rahiplerinden daha güçsüz olmayan, hatta onların gücünü aşan savaş becerilerine sahip askerlerin olduğu bilinmesine rağmen.Japon Ninjalar ve Çin Shaolin keşişleri her zaman ön planda tutuldu. Ama bu kayrımcılığa rağmen Kazak savaşçıların becerileri asla silinemedi
31 Mart 2018 Cumartesi 23:30

Kazak Büyücüleri Kimdi?

16. yüzyılda, modern Güney Ukrayna topraklarında Zaporizhian Sich adında Dnipro nehri üzerindeki kalenin bulunduğu yerde Zaporizhian Ordusu adı verilen bir örgüt kuruldu.

 

Zaporijya siçi , (yeniden açık Müzesi) 16 inci için yüzyıl merkezi Zaporizhian Ordusu. (Kredi: Dodenrutj ) 

Üyeleri, daha sonra Rye Topluluğu olarak bilinen Polonya'nın bir parçası olan Ukrayna'nın çeşitli toplumsal katmanlarından alınmıştır. Politik yapısı, büyük ölçüde Karayip Korsanları topluluğuna benzesede demokratik olarak örgütlenmişti. Başlıca meslekleri; avcılık, balıkçılık, ticaretti, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlılar yanında deniz seferlerine katılsalarda, Kırım Hanı'nın vesayeti altındaydılar. 

 

Topluluk, Moskova  ve İsveç'e karşı yürütülen askeri kampanyalara nadiren katılmasına rağmen, çoğunlukla Milletler Topluluğu'na karşı başlatılan isyanların içinde yer almıştır.

 

Ünlere Avrupa'ya ve Asya'ya yayılınca kendilerine Türkçe çeviride 'özgür insanlar' anlamına gelen 'Kazaklar' adını verdiler,

 

Zaporizhian Sich'in topraklarında yaşayan Kazaklar arasında,sihirli yetenekleri olan  ve 'Kazak-Büyücüleri' olarak adlandırılan bir gurup daha vardı. Folklor'a göre, bunlar efsanelerin anlattığı gerçek savaş mekanizmalarıydı. Bununla birlikte, modern fantazi savaşçılarının aksine, şimşek çaktırmadılar ve su üzerinde ateş yakmadılar. Onların silahları ve yetenekleri diğerlerinden oldukça farklıydı

 

Site müzesinde Zaporizhzhya Sich düzeninin modeli. ( Ortak Alan )

 

Kazak-Sihirbazların Özel Yetenekleri

Halkın hayal gücüne göre, Kazaklar hazineleri bulup saklayabildiler, büyü ile yaraları iyileştirebildiler ve mermileri havada yakalayabildiler. Sıcak çubuklara dayanabilir, hava koşullarını değiştirebilir ve kale kapılarını çıplak elleriyle açabilirlerdi. İçinde bulundukları teknelerle, denizleri ve nehirleri kesip geçiyor, bir kilim üzerinde oturur gibi güçlü fırtınaların ortasında rahat bir biçimde oyuruyor, yıldırım hızıyla bozkırların bir yanından diğerine geçiyorlardı. Psikoterapiyi biliyorlardı, botanakçiliği anlıyorlar hipnoz sanatına çok önem veriyorlardı. Kazakların katlandığı süper insan beden eğitimi ve daha fazlası hakkında da iddialar vardı.

 

Kökenleri neydi?

Cossack-Sorcerers'ın aslında nasıl başladığı hakkında yeterli bir bilgi yok. Birçok Efsanede Kazaklarının Magi'nin eski Slav Yazykh rahiplerinden geldiğini ileri sürülüyor. Prens Büyük Vladimir'in  988'de Slav putperestliğinden Hristiyanlığa dönüştürüldükten ve Kiev Rus'unun Hıristiyanlaştırılmasından sonra, prensin Bizans'ın kabul ettiği yabancı inancı kabul etmesi rahipleri kızdırdı. Prens dövüş sanatlarını öğrenmek ve bu savaş sanatını öğretmek için savaş ağalarının bulunduğu bozkırlara kaçmak zorunda kaldı.

 

Efsaneler detaylı bir şekilde anlatsada bu spekülasyonlar herhangi bir tarihsel ya da arkeolojik temele dayalı değil. Ancak Azak Denizi ve Tuna arasındaki bozkırlarda, yaşadıkları bir Slav Brodnici popülasyonu (Slav brodŭ) ve Berladnici oldukları ileri sürülsede (Bazıları Rus prenslerinin iç savaşlarına katılan Polonyalı Kazakların prototipi ve Poliktsy'nin Türk göçebe kabilesi olduğunu da iddia ediyor) Macaristan ve Bulgaristan'a yönelik kampanyalara katılmaları onların Karadeniz'in üst kesimlerde yaşadığı iddiasınıda güçlendiriyor.

Efsaneler tarih konusunda kesin bir yargı içermiyor.Kesin bir yargı içermediği içinde, bu guruba ait değişik tarihler veriliyor. Gerçek olansa gurubun, Prens Vladimir'den iki yüzyıl sonra ortaya çıkmasıydı. O tarihlerde putperest olmadıkları, liderleri arasında da büyücü ve putperest rahip olmadığı iddia edilemez. Muhtemelen, sosyal bozkırdan ya da prens zulümlerinden kaçarak bozkırların güneyine sığınan ve ülkeler arasındaki savaşlara paralı asker olarak katılan insanlardı.

 

Varşova Ulusal Müzesi'nde Józef Brandt tarafından "Zaporozhians'ın arka muhafızı" . ( Ortak Alan )

 

Aryan Descent'in İddiası

Başka bir versiyona göre, Sorcerer sınıfının başlangıcı, MÖ 2. binyılın Tunç Çağı'nın Aryan kabileleri arasında, Karadeniz'in kuzeyindeki steplerden Hindistan'a göç etmeden önce gerçekleşir. Aryan kabileleri arasında, savaşçıların ve dövüş sanatlarının yardımıyla çok sayıda rakibe karşı tek başına savunma yapabilecek askerler olan Maharathi olarak bilinen Hindistan'a gittikleri iddia edilen sihirli savaşçılar olduğu iddia edildi. Hint destanı Mahabharata'da Maharathi'den bahsedilmiş, Karadeniz'in bozkırlarında kalan grup, büyücünün temelini oluşturduğu dile getirilmişti

 

Ancak, bu versiyon şüpheli gibi görünüyor çünkü Karadeniz halklarının tarihi eski zamanlarda bile belgelenmiştir. Örneğin, bizzat İskitlere ve onlara komşu olan halklara bir gönderme yapan ilk Herodotos tanımının hiçbir yerinde büyücü savaşçıların örgütlenmesinden söz edilmiyor. Diğer Yunan ve Roma tarihçileri de bunlardan bahsetmiyor. Volga Vseslavovich'in Rus destanlarında bir bölüm var: Ancak yüzyıllar boyunca Kazak-Büyücüleri açıkça anlatan gerçeklere dayalı güçlü bir referansın olmadığı biliniyor.

 

Mülteciler Topluluğu

Büyük olasılıkla, Kazak-Büyücüler, her türden tanrının, cadı avcısının, siyah muhasebecinin ve kaderlerin öncüllerinin ortasında var oldular. Gerçekten de, Kazaklar arasında sadece Polonyalı lordların tiranlığından ve Tatarların saldırılarından kaçan fakir brokerlar ya da köylüler değil, resmi tarihin söylediği gibi. Sow Society arasında, Kazaklar kendilerini çağırırken, farklı mesleklere sahip birçok farklı insan vardı. Ve bunların arasında, bilgi ve becerilerini Kazakların askeri sanatına uyarlayan sihir meslekleri olan insanlar vardı. Aynı zamanda, göç eden sanatçıların, sirklerin ve büyücülerin Doğu Slav halkları arasında yayıldığını da belirtmek gerekir.

 

Jozef Brandt (1841–1915) tarafından Dinyeper üzerinde Kazak İzle . ( Ortak Alan )

 

Hileler, Yanılsamalar ve Ninja Becerileri

Zaporizhzhya Sich "farklı insanlar için bir eritme potası olabilir" desede Kazaklar arasında bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşarak güçlenmiş bir topluluk da mevcut olabilir. Bu bilgiye hakim olarak, Kazaklar kehanet, karizma ve mistisizm pratiğini, Japon ninja gibi, illüzyon ve savaş sanatı ile birleştirebilirdi. Mesela, bilinen Japon sapan Ninja Kato Danzio (1503-1699), çeşitli mistik uygulamaları yanıltıcı sanatla birleştiriyor. Bu tür uygulamalar uzun süredir Antik Mısır ve Babil'in eski rahipleri ve Batı Avrupa fuarlarında konuşan, kart kehanetini, sihirli kart hileleri, kafa avı ve şifa ile birleştiren ortaçağ büyücülerine bağlı kalmıştır. Bu nedenle, mistik bir karaktere sahip olan, abracadabra kelimesi hastalıkların iyileşmesive kötü ruhların kovulması için büyü olarak kullanılmıştır.

 

Kozak Mamay, eski bir Ukrayna resminde, 19. yüzyılın başlarında. ( Ortak Alan )


Efsaneler ve Kahramanlar Vakfı

Kazak-Büyücü, insanlık tarihinin birçok ilgi çekici bölümlerinden sadece bir tanesidir, ancak Ukrayna'nın tarihi için çok özel bir varlık haline gelmiştir. Ne de olsa, yabancıların boyunduruğu altında uzun yıllar boyunca uğraşan Ukraynalılar, bir efsane gibi söz edilsede bu üstün nitelikli büyücülerin özgürlük fikrini ve kahramanlarını sevdiler. Ondokuzuncu yüzyılda bile, Kazak, Mamay adlı bir karikatür, Kazaklı bir gezgin, bir büyücü, bir adaçayı ve bir kişide yansıyan büyücünün idealize görüntüsünü somutlaştıran tablolar zenginlerin oturduğu kırsal Ukrayna kulübelerine asıldı. 

 

Bu tür kahramanlar Ukrayna folklorunda bol miktarda bulunur.

 
ANCİENT-ORİGİNS

Çeviri: Bayram ALACATLI

Haberin etiketleri:

kazak savaşçıları


Haber okunma sayısı: 1521

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3200-yillik-top-oyununda-futbol-izleri

3.200 Yıllık top oyununda futbol izleri

11 Nisan 2019 Perşembe 20:54
sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:11
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:13

ÜLKE GÜNDEMİ

Talimat yok. Hanımla konuştum diyeceksin!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim çalışmalarına da 31 Mart'ta olduğu gibi

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

Satış sırası ona mı geldi?

Bloomberg haber ajansının iddiasına göre üçüncü havalimanı açılışının üzerinden bir sene geçmeden

AKP tabanında çözülme var

İktidar beka söylemini sıklıkla vurgularken, KONDA Genel Müdürü Ağırdır, “Seçmenin beklentisi adalet”

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL