24 Şubat 2021 Çarşamba

İspanyollar Müslümanları cadı diye yaktı

ispanyollar-muslumanlari-cadi-diye-yakti

İspanyol Engizisyonu çok kötü bir üne sahipti. Bununla birlikte, İspanya'nın bazı bölgelerinde eylemlerine fazla rastlanmadı. Çünkü hedeflerinde cadılar değil, Müslümanlar ve Yahudiler vardı. Engizisyon Cadı oldukları iddia edilenleri evlerine gönderirken onlarca Müslümanın cadı diye diri yakılması emrini verdi.
27 Ocak 2021 Çarşamba 22:39

  Engizisyon mahkemelerinin dehşeti 1478'de Kral Ferdinand V ve eşi Kraliçe Isabela I İspanyol Engizisyonunu kurmak için papadan izin istediğinde başladı. 13. yüzyılda bu tür uygulamaların büyücülüğe ve cadılığa karşı yapıldığı iddia edilsede, engizisyon görevlilerinin hedefinde başkaları vardı. 5.000 erkek ve kadın büyücülükle suçlanmasına rağmen Engizisyon bunların sadece, yüzde birinden de aşağısını ölüm cezasına çarptırmıştı.


Aragon Kralı Ferdinand ve Kastilya Kraliçesi Isabella'nın düğün portresi. ( Kamusal Alan )


İspanyollar tarafından kutsal olarak adlandırılan engizisyonunun en canavar yüzü Kraliyet Engizitörlerinin başı olan Tomas de Torquemada idi. 1420 ile 1498 yılları arasında yaşamış olan Tomas de Torquemada İnsanları Hıristiyanlığa dönüştürmek ve bu yolu takip etmek istemeyen insanları cezalandırmakla ilgili bir Engizisyon modeli yarattı. Kurbanlarının çoğu Müslümanlar ve Yahudilerdi. Tüm davaların, işkencelerin ve duruşmaların resmi olarak Hıristiyan inancını korumak için düzenlendiği söyleniyordu.
Büyük soruşturmacı olarak addedilen Torquemada, zamanla, sapık inancı uğruna verdiği mücadele nedeniyle İspanya'nın en acmasız insanı olarak anılmaya başladı. Hıristiyen olmayan binlerce insana işkence etmesine ve yakmasına rağmen İspanya kiliseleri canavarlığını kapatmak için, onu efsaneleştirme çabası içine girdiler.Kiliselerin önüne heykellerini dikip, duvarlarına resimlerini astılar. Bununla birlikte, engizisyon için çalışan rahiplerin çoğu onun canice uygulamalarını asla tasfip etmediklerini söylemekten çekinmediler. Engisiyon duruşmaları sırasında Torquemada'nın kararlarına katılmadıklarını söyleyenlerin, yada onu eleştirenlerin bazıları görünmez kazalara kurban gittiler. Hatta bazıları büyücülükle suçlanıp idamda edildiler.


Büyük Engizisyoncu Tomás de Torquemada. ( Kamusal Alan )


İspanyol Engizisyonu, Torquemada'nın etkinliği sırasında, yüzlerce kafirin (Müslüman ve Yahudi'nin) bir seferde yakılabileceği auto-de-fe adı verilen töreni geliştirdi. Muhtemelen intikam için yakılan Müslüman ve Yahudilere'de “cadı” damgası vuruldu.


İspanya'da bir cadı tanımının en önemli yaratıcılarından biri Sevilla'daki İsidor'du. Sadece cadıların değil, aynı zamanda büyücülerin, hidromatörlerin, falcıların, astrologların ve insanlara yardım etmek için sihir kullanan şifacıların da cadı olduğuna inanıyordu. Buna rağmen İspanya'nın birçok bölgesinde cadılar büyücüler kadar sert cezalandırılmadı. 


Aziz Isidore, Murillo tarafından tasvir edilmiştir. ( Kamusal Alan )


Ülkenin en kırsal kesimlerinde görevli olan rahipler insanlara hizmet etmek yerine Yahudileri, Müslümanları ve diğer sapkınları aramakla o kadar meşguldüler ki, bitki eken, iksir yapan ya da kutlama yapan kadınları takip etmek için yeterli zaman bulamıyorlardı. Bu nedenden dolayıda, büyücü ve cadılar yerine Müslümanlar ve Yahudiler öldürülüyordu


Galiçyaca'da "Eu non creo nas meigas, pero habelas hainas" adlı popüler bir ifade vardır, "cadılara inanmıyorum ama onlar var" anlamına geliyor. Yakıldığı iddia edilen cadıların çoğu daha önce rahipler tarafından zehirlenerek öldü. Her infaz, çoğunlukla cadıların bir hayat kurtarabilecek ve birçok yönden yardım edebilecek şifacılar olduğuna inanan yerel halk tarafından tepkiyle karşılandı. Ama içlerinde bir şüpheninde doğmasına neden oldu. İnfaz edilenler geçekten cadı ve büyücü mü? Yoksa Müslüman ve Yahudi mi?


Cadılara yapılan zulüm. ( Kamusal Alan )


Üsteki fotoğrafa dikkatle bakarsanız, cadı yada büyücü olarak yakıldığı söylenen kadınların başörtülü olduğunu, görebilirsiniz.

 

Sanık suçlu olduğu için hüküm giydiğinde en yaygın cezalardan biri "sokaklarda yürürken kırbaçlanmaktı", bu durumda erkek ise beline kadar çıplak sıyrıldı, genellikle daha fazla acı çekmek için bir eşeğe bindirildi. rezalet ve uygulayıcı tarafından belirlenen sayıda kirpikle kırbaçlandı. Sokaklardaki bu yolculuk sırasında yayalar ve çocuklar, ona taş atarak kafirlere olan nefretlerini gösterdiler.

 

Engizisyon, sapkınlığın ilerlemesini önlemek için oluşturulmasına rağmen, amacının dışına çıkarak Hıristiyan karşıtı dinlere bağlı olanlarla uğraştı. 

 

İspanya tarihi, 1560-1700 yılları arasındaki dönemde Hıristiyan olmayan 49.092 kişi yargılandığını açıkladı: 

 

İspanyol tarihçilere göre dağılım şöyleydi :Yahudi (5007); Moors (11 311); Lutherciler (3499); Illuminati (149); Batıl inançlı (3750); kafirler (14,319); bigamistler (2790); talepler (cemaatçilerdeki rahipler tarafından) (1241); Kutsal Ofise hakaret (3954); diğerleri (Müslüman oldukları iddia ediliyor) (2575). Ancak araştırmacılar bu verilerin doğru olmadığını binlerce insanın öldürülerek gizlice toplu mezarlara gömüldüğünü ileri sürdüler. Buna kanıt olarakta en ufak bir iz bırakmadan ortadan kaybolan yüzlerce Müslümanları gösterdiler.

Müslümanların yerleşik olarak yaşadıkları İber Yarımadası'nda bulunan Müslüman köylerinin tamamı yakılarak yıkılmış, şehirlerde ve kasabalarda bulunan evleri ise bir gecede boşaltılmıştı. Bazı evlerin duvrlarınada haç işareti çizilmişti. Yakılıp yıkılan köylerde, şehir ve kasabada bulunan evlerde yaşıyanların ise nereye gittikleri bilinmiyordu. Sanki yüzlerce Müslüman buharlaşıp havaya karışmıştı.
 

Engizisyon işkence ve sorgular sırasında, ben Hıristiyanım demek zorunda kalanlan Yahudi ve Müslümanların önüne domuz eti konularak yemeleri isteniyordu. Ölüm korkusu nedeniyle domuz etini yiyenler serbest bırakılırken, domuz eti yemeyi reddedenler ölüme mahkum oluyordu 

 

49.092 kişiden kaç tanesinin yakılaraköldürüldüğü, kaç tanesinin işkenceler sırasında can verdiği ve kaç tanesinin hapishanelerde gizlice öldürüldüğü bilinmiyor. Bilinen tek şey ise canlarını kurtarmak isteyen 80 bin Yahudi'nin İspanya'yı terk ettiğidir.

 

İspanyol Engizisyonun hedef almasının nedenide 7 Yüzyılda  İspanya'nın bir bölümünün Müslümanlar tarafından işgal edilerek İslamiyet'in Avrupa'da yayılmasından kaynaklanıyordu.

 

Başkenti Şam'da bulunan Emevî Devleti daha İslâmiyetin ilk yüzyılı olan 7. yüzyılda Kuzey Afrika'nın tümünü eline geçirmişti. 8. yüzyılın başında Emevî Devleti'nin Kuzey Afrika'daki valisi olan Musa Bin Nusayr, Emevî Halifesi Velid Bin Abdülmelik'in desteğiyle bir Berberî kumandan olan Tarık bin Ziyad'ı Cebelitarık Boğazı'nı geçerek İber Yarımadası'na gönderdi. O zamanlar İber Yarımadası Germen asıllı bir ulus olan Vizigotların elindeydi ve başkentleri Toledo kentinde bulunuyordu. Tarık bin Ziyad'ın savaşta ricat olmaması için geri dönüş olasılığını kaldırmak üzere kendi gemilerini yaktırdığı belirtilir. Tarık Bin Ziyad, Vizigot kralı Rodrigo'yu ağır bir yenilgiye uğratmış, Vizigot krallığı parçalanmış ve bütün İber Yarımadası kısa bir süre içinde Müslümanların eline geçmişti.

 

İspanya kralı III. Felipe 22 Eylül 1609 tarihli bir fermanla 1610-1614 yılları arasında Müdeccenleri (bulunduğu mekâna yerleşip kalmış, oraya uyum sağlamış) İspanya'dan kovdu. Çoğu cami, kümbet, medrese, köşk, saray ve eşsiz yapılar yıkıldı veya tahrip edildi. Müslümanlar kadın, çocuk fark etmeksizin katledildi veya İspanya dışına göç etmeye zorladı. İspanyol ve Avrupalı tarihçiler  "300.000 kadar Müdeccen, vatanlarını terkettiler." desede bunun gerçek olmadığı ve binlerce Müslüman'ın engizisyon eliyle katledildiği biliniyor. 


By By Natalia Klimczak

Kaynak: ancient-origins

              Bayram Alacatlı

 Haber okunma sayısı: 3548

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

on-inanilmaz-antik-metin

On inanılmaz antik metin

31 Ocak 2021 Pazar 18:41
10-korkunc-arkeolojik-kesif

10 Korkunç arkeolojik keşif

24 Ocak 2021 Pazar 21:09
beyaz-sarayin-hayaletleri

Beyaz sarayın hayaletleri

23 Ocak 2021 Cumartesi 16:29
kral-midas-efsane-mi-gercek-mi

Kral Midas efsane mi, gerçek mi?

20 Ocak 2021 Çarşamba 18:00
mary-celeste-gemisinin-laneti

Mary Celeste gemisinin laneti

18 Ocak 2021 Pazartesi 11:33

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL