26 Nisan 2018 Perşembe

Görünmez şehir Kitezh

gorunmez-sehir-kitezh

Rusya'da bulunan Kitezh şehri 1200 yılında Moğallar tarafından büyük bir saldırıya uğradı. Ama Moğollar istila edemeden koca şehir biranda ortadan kayboldu. O günden sonra şehirin ve şehirde yaşayan halkın nereye gittiğini kimse öğrenemedi.
05 Mayıs 2017 Cuma 17:44

 Rusya'da bulunan, gerçek mi, yoksa hayal mi olduğu bir türlü öğrenilemeyen Kitezh şehri video oyunlarına konu olmuş ve bu oyunun filmide çekilmişti. 

 

Oyunun hikayesi kurmaca bir eser iken, ortaya çıkan tarihsel metinler, 'Görünmez Şehir' olarak bilinen Kitezh'in Rusya'nın Svetloyar Gölü'ne batmış olduğu gündeme getirdiler

 

Nizhny Novgorod sakinleri Kitezh efsanelerinin Rusya 'nın ilk günlerinden kalma olduğuna inanıyorlardı. Ancak bu kutsal şehre ait olduğu iddia edilen buluntular Kitezh şehrinin çok eskilere dayanmadığını ileri sürüyordu. 

Eski İnananlar  17. yüzyıldaki Rus kilisesi hiçbir zaman uzlaşmayan Rus Ortodoks karşıtlarının yaşayacağı ve ibadet edebileceği gizli bir şehir yapma fikrini beğendiler. Sadece seçilenlerin girebileceği şehir seçilenlerin girebileceği şehir kısa bir süre içinde yapıldı. Adına da Kitezh denildi

 

Yazar  Chronicle'ye  göre Kitezh şehri Prens Georgy tarafından kurulmuş. Chronicle,  Volga Nehri kıyısındaki Maliy Kitezh'den (Küçük Kitezh) bahsediyor ve  Moğol istilaları sırasında her iki şehrin de yok edildiğini belirtiyor. Kentin göle karıştığından ise bahsetmiyor. Sadece yıkılıp tüm sakinleri öldürüldükten sonra ortadan yok olduğunu iddia ediyor

 

Bu Kitaba göre, Lesser Kitezh şehri, Orta Rusya'daki Nizhny Novgorod Oblastının Voskresensky Bölgesi'ndeki Volga Nehrinin kıyısında, Vladimir'in Büyük Prensi Georgy tarafından kuruldu. Daha sonra, Svetloyar Gölü kıyılarında, Büyük Kitezh şehrini kurmaya karar veren güzel bir yer keşfetti. Manastır kenti olarak kurulmuş ve yerleşim görenler tarafından kutsal sayılmıştır.

 

"Prens kenti güzel yaptı, kiliseler, manastırlar, saraylar ile doldurdu. Daha sonra şehri surlarla çevirdi" The Russia Reader: History, Culture, Politics "in Barker & Grant yazıyor.

 

Voskresensky Bölgesi'nde Svetloyar Gölü 

 

Kitezh'in İmha Edilmesi

Kuzeydoğu Rusya, 1207-1255 yılları arasında Altın Ordu kurucusu Hükümdar Batuh Han'ın öncülüğünde ki moğollar tarafından istila edildi  Vladimir şehrini ve Suzdal çevresindeki şehirleri kuşatan Han, bu kuşatmalar sırasında gizemli Kitez kentini duydu ve onu bulmaya karar verdi.Bazı şehirlerdeki kuşatmaları kaldırarak, ordunun bir bölümüyle önce Lesser Kitezh'e geldi. Prens Georgy, Batu Han'ın ordusunu karşılamak için ordusuyla beraber şehirden çıkma gafletinde bulundu. Ama güçlü Moğol ordusu karşısında fazla tutunamadı  ve yeri Moğollardan gizlenen Büyük Kitez'e doğru geri çekilmek zorunda kaldı.

 

Vladimir'in duvarlarının altındaki moğollar. 

 

Batu Han, Büyük Kitezh şehrinin yerini söyleyene kadar tutsaklara işkence yapılmasını emretti. Şehrin yerini söyledikleri taktirde, şehrin onları ve torunlarını ebediyete kadar lanetleyeceğine inanan tutsaklar konuşmaktansa ölmeyi tercih edince Batu Han'ın canı sıkılmıştı. Batu Han "Tamam bitti" diye düşünürken, yapılan işkencelere dayanamayan tutsaklardan birisi konuşmak zorunda kaldı. Ve Svetloyar Gölü'ne giden gizli yolları tarif etti.

 

Yazar Chronicle'nın bundan sonra olanları tanımlaması belirsiz "Bilinen tek şey, Prensin göldeki kutsal kapları ve ayinlere ait giysileri gizlemeyi başardığı ve ardından savaşta öldüğüdür. Tanrı'nın isteği üzerine şehir kendisi görünmez hale geldi; Yerine su ve orman görüldü "diyor Barker & Grant.

 

Konstantin Gorbatov'un Kitezh Görünmez Kasabası (1913), 1876-1945

 

Görünmeyen Şehir Efsaneleri

Kitezh'e tam olarak ne olduğu tam olarak belli değil. Efsaneler ve folklor, gizemli kayboluşu yüzyıllardır saklıyor. Popüler bir masala göre,hazinelerin Moğolların eline geçmesini önlemek için Tanrı şehrin üzerini suyla kapatmıştı. Bu efsane Svetloyar Gölü'nün "Rus Atlantis" olarak adlandırılmasına yol açtı. 

 

Legend, Golden Horde'daki ormanın gölün içindeki göle doğru sarkmasını dehşet içinde seyrettiğini, en son gördüğü şeyin katedralin beyaz parıltılı kubbesi ile kubbenin üzerinde parlayan olduğunu söylüyor. Şehrin aniden ortadan kaybolduğu iddia edilsede bazı arkeologlar, toprak kayması nedeniyle kentin kayan toprakla beraber gölün içine dolduğu tezini savunuyorlar

 

Halk masallarında, Kitezh kentinin yalnızca yüreklerinde ve ruhlarında saf olanlara göründüğü söylenir. Efsanelere inananlar, çoğu zaman gölden gelen kilise çanlarını duyuyor, ışıkların ve su yüzeyinin altındaki binaların ana hatlarını görüyorlar. Geçmiş zamanlarda, hacılar çanları duymak için göle gider, orada ibadet eder ve kent sakinlerine sadaka bırakırlardı Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sırasında kadınların göle giderek oğullarının sağ salim geri dönmeleri için dua ettikleri söylenir.

 

Sahne Seti Dizisi, Rimsky-Korsakov tarafından hazırlanan "Kitez'in Kaybedilen Kenti ve Kız Kardeşliği" operasının Dördüncü Yasası'nın Sahne Seti tasarımı.  1929

 

Rus Atlantis'i Arayışında 

2011 yılında Vetluzhsky arkeoloji ekibi Svetloyar Gölü çevresinde arkeolojik kalıntıların bulunabileceğini düşüncesi ile  yola çıktı. Günlerce süren kazılar sonunda, geleneksel Rus çanak çömlek parçalarının yanı sıra eski bir yerleşimin izlerinden başka birşey bulamadılar. Onların yaptığı değerlendirmeye göre, kalıntıların bulunduğu yer heyelana uygundu. Heyelanlardan birinin, antik bir şehri göle doğru ittiği ve üzerini toprakla kapattığı tezini daha güçlü bir olasılık olarak düşünüyorlardı.


Arkeolojik keşif heyeti başkanı Evgeny Chetvertakov, "Büyük olasılıkla, bu bir şehir değil, 10 ila 15 kişi barındıran geniş müştemilatlı bir ev" dedi. "Belki de gerçekte bu yerleşim daha büyüktü, ancak bir kısmı heyelan tarafından Svetloyar'a gömüldü, bu Kitezh kentinin gizemli kaybolmasıyla ilgili efsanelerin temelini oluşturdu."


Efsanenin doğuşu


Svetloyar gölü uzun süredir efsanelere ve söylentilere konu olmuştur. Volga Nehri'nin ötesinde ormanların içinde, neredeyse tamamen oval, soğuk, berrak suyla dolu bu göl diğerlerinden farklı değil. Ama bilim adamları gölün nasıl oluştuğu konusunda değişik fikirler öne sürüyoranlaşamıyor; Bazı jeologlar Svetloyar'ın bir deprem tarafından yaratıldığına inanıyor; bazıları ise gölün tarih öncesi bir meteorit kraterinde olduğunu iddia ediyor.


1968'de ünlü arkeologlar Mark Barinov ve Tatiana Makarova önderliğindeki bilim adamları kayıp şehri araştırmaya başladı ve göl kıyalarının her köşesini inceledi; Dalgıçlar göl tabanının topografyasını bileçıkardı. Ne yazık ki, 19. yüzyıldan daha eski bir eser bulunamadı. Sonunda bilim adamları Kitez'in efsanenin dışında hiçbir zaman var olmadığı tezinde birleştiler. Ancak altı yıl önce, Vetluzhsky arkeoloji ekibi Svetloyar gölü'nün içini değilde çevresini araştırmaya karar verdi.  Daha önceki seferler sırasında yeterince incelenmemiş olan eski bir kilisenin bulunduğu Krestovozdvizhensky Tepesi'ni incelemeye başladılar 


Chetvertakov, "Önceki seferlerin raporlarını okuduk ve orada bir şeylerin belirtilmediğini düşündük ve her şeyi kendim kontrol etmek istedim." dedi


Grubun 2011 yazında gerçekleştirdiği ilk araştırma, beklenmedik bir keşifle başladı. Tepede, arkeologlar antik bir yerleşimin izlerini buldular. Ve Göl kıyısından kiliseye doğru çıkan bir ayin yolunun olduğunu ortaya çıkardılar. Yol kenarlarında geleneksel Rus çanak çömlek parçalarını buldular. Bu yıl, bilim adamları kazılara devam etme niyetinde; Keşfettikleri köyün büyüklüğünün eski yerleşimin gerçek sınırlarını yansıtmadığına inanıyorlar


Chetvertakov "Bununla birlikte, bu yerleşimin bilinmeyen bazı nedenler yüzünden vatandaşlar tarafından terk edildiğini güvenle söyleyebiliriz" dedi. "Belki de Büyük Yenişehir  Han Yedigei'nin kalabalık birlikleri tarafından 1408'de harap edilmesinden kısa süre sonra onu Nizhny Novgorod'un düşüşüyle ​​bağlantılı olarak terk ettiler. Sonra yeni yerleşimciler buraya geldi ve terk edilmiş şehir kalıntıları bulundu. 


Volga Nehri'nin ötesinde ormanların kalbinde kalan mucizevi Kitez kentinin efsanesi aradan yıllar geçsede gizemini koruyacağa benziyor.


Çeviri: Bayram ALACATLI

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS.NET 

Haberin etiketleri:

rusya, kitezh, moğollar, batu han, altın ordu


Haber okunma sayısı: 538

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

rh-negatif-kanin-gizemi

Rh Negatif kanın gizemi

08 Nisan 2018 Pazar 00:41
teotihuacandan-yeralti-dunyasina-inis

Teotihuacan'dan yeraltı dünyası'na iniş

07 Nisan 2018 Cumartesi 21:36
fbi-4000-yillik-mumyanin-dnasi-buldu

FBI 4000 yıllık mumyanın DNA'sı buldu

05 Nisan 2018 Perşembe 22:54
kazak-buyuculer

Kazak-Büyücüler

31 Mart 2018 Cumartesi 23:30
51-bolge-gercegi

51. Bölge gerçeği

18 Mart 2018 Pazar 09:10

ÜLKE GÜNDEMİ

Özgür Özel’den Abdullah Gül isyanı!

CHP'li Muharrem İnce'nin attığı Abdullah Gül tweetinin ardından CHP'den peş peşe açıklamalar geldi. Parti

AKP’li eski vekilden AKP grubuna flaş sözler

AKP Samsun eski Milletvekili Musa Uzunkaya, TBMM’de yapılan AKP Grup toplantısına katıldı. Uzunkaya, grup

İYİ Parti'den flaş Abdullah Gül açıklaması

Fox TV'de Çalar Saat programının yapımcısı ve sunucusu İsmail Küçükkaya, İYİ Parti Genel Başkan

Bizim görüşmelerimiz, milletin önünde oluyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile birlikte

TSK'nın taşeron işçileri memurlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin TSK’nın içine bile ayrımcılık yerleştirdiğini, sivil

Gökçek'in pabucu dama atıldı

Melih Gökçek'i sevenler bugünlerde hayli hüzünlü. Çünkü bir ömür sayılabilecek siyasi kariyerine ne

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL