24 Kasım 2020 Salı

Filmlere konu olan yamyam 'Albert Fish'

filmlere-konu-olan-yamyam-albert-fish

Sergilediği Korkunç Davranışların Ardından Yediği Çocuklarla Dünyanın En Cani Katilleri Arasına Giren 'Albert Fish'Sadece filmlerde rastlayacağınız katilin yaşanmış hikayesi tüylerinizi ürpertecek
24 Ekim 2020 Cumartesi 18:52

  Hamilton Howard "Albert" Fish (19 Mayıs 1870 - 16 Ocak 1936) bir sürü vahşi cinayet işleyen Amerikalı seri bir katil aynı zamanda da ocuk tecavüzcüsü ve yamyamdı .  

 

Fish bir zamanlar "her eyalette çocuğu olduğu" nu söyleyerek övünmüş  ve bir keresinde de kurban sayısının 100 civarında olduğunu belirtmişti. Ancak, bu anlatımlarının tecavüzle mi yoksa yamyamlıkla mı ilgili olduğu öğrenilememişti.

 

Fish, en az beş cinayetten şüpheli olmasına rağmen, günlerce süren sogusunda sadece üç cinayet işlediğini, en azda iki kişiyi bıçakladığını itiraf etmişti. Ama yeterli kanıtlar bulunamadığı için bu itirafları onun hapsi boylamasına yetmedi.  

Polis aylarca Fish'i gizlice takip etti. Ve 13 Aralık 1934'te Grace Budd kaçırmaktan ve öldürülmekten tutuklandı. Yapılan yargılama sonunda da idama mahkum edildi. 16 Ocak 1936'da 65 yaşında elektrikli sandalyeye oturtularak idam edildi.

 

Albert Fish, 19 Mayıs 1870'te Washington DC'de Randall (1795 - 16 Ekim 1875) ve Ellen (née Howell; 1838 – c. 1903  ) Fish'te dünyaya geldi . Fish'in babası İngiliz kökenli Amerikalı,  annesi ise İskoç-İrlanda kökenli Amerikalıydı . Babası, annesinden 43 yaş büyüktü. Fish doğduğu zaman babası 75 yaşındaydı. Fish ailenin en küçük çocuğuydu. Walter, Annie ve Edwin isminde yaşayan üç kardeşi daha vardı. Albert isimli bir kardeşi de Fish doğmadan önce ölmüştü. Ailede ölmüş olan kardeşinin ismiyle ona hitap ediyordu. Ölmüş kardeşinin "Albert" olan ismiyle anılmasından ve çocukluğunun büyük bir bölümünü geçirdiği yetimhanede kendisine "Ham & Yumurta" lakabının verilmesinden fazlasıyla rahatsızdı

 

Fish'in ailesinin insanı ürkütecek boyutta akıl hastalığı geçmişi vardı . Amcası maniden muzdaripti , erkek kardeşlerinden biri bir eyalet akıl hastanesine kapatılmış kız kardeşi Annie'ye de "zihinsel rahatsızlık" teşhisi konmuştu. Annesininde "işitsel ve / veya görsel halüsinasyonları " vardı. 

 

Fish'in babası Randall bir nehir teknesi kaptanı ve bir gübre üreticisiydi. 1875'te Washington'un Altıncı Cadde İstasyonunda bir kalp krizi sonucu ölmüş 19 Ekim 1875 günü toprağa verilmişti. Fish'in annesi onu önce bir yetimhaneye yatırmış bir süre sonrada çıkartmıştı. Ama bir süre sonra yoğun bir geçim sıkıntısı çekmeye başlayan kadın, oğlunu sık sık istismara uğradığı Washington'daki Saint John Yetimhanesine koymak zorunda kaldı. Fish orada dayakların getirdiği fiziksel acıdan tat almaya başladı . Yetimhanede geçirdiği süre için "Neredeyse dokuz yaşıma kadar oradaydım ve yanlış alışkanlıklara burada başladım. Merhametsizce işkencelere tabi tutulmak bir süre sonra bana zevk vermeye başladı. Ama beni asıl etkileyen Erkeklerin yapmaması gereken şeyleri yaptıklarını görmemdi."

 

1880'de, bir devlet dairesinde göreve başlayan annesi onu yetimhaneden çıkardı. 12 yaşına geldiğinde bir telgrafçıyla eşcinsel bir ilişki kurdu. Bir süre sonra urolagnia (içme idrar) ve coprophagia (dışkı yeme) diğer çocukların soyunmasını izleyebileceği hamamları ziyaret etme alışkanlıkları başladı ve hafta sonlarının büyük bir bölümünü bu ziyaretlerle geçirdi. Yaşamı boyunca, isimlerini gizli reklamcılık ve evlilik ajanslarından aldığı kadınlara müstehcen mektuplar yazdı

  

Fish 1890'da New York'a geldi ve genç çocuklara tecavüz etmeye başladığını söyledi . 1898'de annesi, kendisinden dokuz yaş küçük olan Anna Mary Hoffman ile onu evlendirdi. Bu evlilikten Albert, Anna, Gertrude, Eugene, John isimlerinde altı çocukları oldu.

 

Fish, 1898 yılı boyunca ev ressamı olarak çalıştı. Çoğunluğu altı yaşından küçük olan çocukları taciz etmeye devam ettiğini söyledi .Bir erkek sevgilinin onu balmumu müzesine götürdüğünü burada ortadan ikiye bölünmüş bir penis heykeli görünce, onu uzun süre izlediğini de anlattı. Balmumu müzesinde karşılaştığı bu görüntü Fish'i cinsel sakatlamaya takıntılı hale getirdi 1903'te hırsızlıktan tutuklandı , hüküm giydi ve Sing Sing'de hapsedildi .

 

Fish , 1910 yılında Wilmington , Delaware'de çalışırken 19 yaşındaki Thomas Kedden adında bir gençle tanıştı. Kedden'i kaldığı yere götürdü ve ikisi arasında sadomazoşist bir ilişki başladı. Fish'in bu ilişki için Kedden'i zorlayıp zorlamadığı bilinmiyor. Ancak polise yaptığı itirafında adamın zihinsel olarak engelli olduğunu iddia etti. 

 

Evine götürdükten on gün sonra, Kedden'e işkence yapmaya başladığı. Kedden'in işkence sırasında bağırması nedeniyle, oradan çıkartarak "eski bir çiftlik evine" götürdü. Burada ki işkence iki haftadan fazla sürdü. 

 

Fish sonunda Kedden'i bağladı ve penisinin yarısını kesti. "Kedden'in penisi kesilirken attığı çığlığı ve bana nefretle bakan gözlerini asla unutmayacağım," diye polislere açıklamada bulundu. 

 

Başlangıçta Kedden'i öldürmek, vücudunu parçalara eve götürmek niyetindeydi, ancak onu başkalarının görmesinden korkuyordu. Bunun yerine, kesik penisin üzerine peroksit döktü , Vazelin kaplı bir mendile sardı, ona10 dolarlık bir banknot bıraktı, öptükten sonra oradan ayrıldı. 

 

Fish, "Eve dönebileceğim ilk trene bindim. Ona ne olduğunu merak etmedim öğrenmeye de çalışmadım," dedi.

 

Ocak 1917'de Fish'in karısı, çocuklarını gemi tamircisi olan John Straube'ye bıraktıktan sonra ortadan kayboldu. Fish çocuklarını bekar bir ebeveyn olarak büyütmek zorunda kaldı . 


Fish, tutuklanmasının ardından bir gazeteye, karısının onu terk ettiğinde, ailenin sahip olduğu her şeyi aldığını söyledi. 


Karısının kendisini terketmesinden sonra işitsel halüsinasyonlar görmeye başladı. Bir defasında Havari Yuhanna'nın talimatlarını izlediğini söyleyerek kendisini bir halıya sardı . 

 

Halüsinasyonlar görmeye başladıktan sonra Fish kendine zarar vermeye de başladı . Tutuklanmasının ardından X ışınları, pelvik bölgesine en az 29 iğne saplandığını  ortaya çıkardı . Ayrıca yapılan muayene sırasında çivili bir kürekle kendisine defalarca vurduğu ve çakmak sıvısıyla ıslatılmış yünleri anüsüne yerleştirerek ve ateşe verdiği de anlaşıldı. 


Kendi çocuklarına fiziksel olarak saldırmayan ve onları taciz etmeyen Fish, çocuklarının arkadaşlarını taciz etmiş,  çivili kürekle kalçalarına vurmaları için teşvikte bulunmuştu.  


Fish yamyamlığı da büyüyen bir takıntı haline getirmiş ve sadece çiğ etten oluşan akşam yemekleri hazırlamaya bu yemekleri çocuklarına da yedirmeye başlamıştı.

 

1919'da Georgetown, Washington, DC'de zihinsel engeli bir çocuğu bıçakladı . Kurban olarak zihinsel engelli veya Afrikalı kökenli Amerikalıları seçiyor bu insanları  öldürüldüğünde kimse tarafından özlenip aranmayacağını düşünüyordu.


Fish, daha sonra, kendisi için kimsesiz çocukları getirmeleri karşılığında erkek çocuklara ödeme yapıyor, ağızlarını sıkı tutmaları içinde onları öldürmekle tehdit ediyordu. 


Polis Fich'in evinde yaptığı aramada "Cehennem aletleri" ile işkence yapılarak öldürülen ve parçalara ayrılan çocuklara ait kanıt bulmasa da  bir et bıçağı , bir kasap bıçağı ve küçük bir el testeresi bulmuştu

 

11 Temmuz 1924 tarihinde, sekiz yaşındaki Beatrice Kiel'e ailesinin çiftliğinde yalnız oynarken rastlamıştı. Kendisiyle beraber ravent bitkisi araması için para vereceğini söyleyerek onu kandırmaya çalışmıştı. Ama Beatrice Kiel ile konuşurken annesine yakalanınca kaçarak çiftliğin ahırına girmiş ortalık sakinleşene kadar saklanmıştı. Ama ahırda da  Beatrice Kiel'in babasına yakalanmıştı.


1924 yılında, psikozdan muzdarip 54 yaşındaki Fish Tanrı'nın kendisine çocuklara işkence yapmasını ve cinsel olarak sakat bırakmasını emrettiğini çevresinde bulunanlara anlatmaya başlamıştı.

 

Fish, Grace Budd'ı kaçırmadan kısa bir süre önce, Cyril Quinn adında taciz ettiği bir çocuk üzerinde "Cehennem aletlerini" test etmeye çalışmıştı. Ama bu işkence testi ona yeterli gelmemişti. Kaldırımda kutuyla top oynamaya çalışan Quinn ve arkadaşına karınlarının aç olup olmadığını sormuş, olumlu cevap alınca da, onlara sandviç ikram etmek için evine davet etmişti. İki çocuk Fish'in yatağında güreşirken yatağını içinde bir bıçak, küçük bir el testeresi ve bir et bıçağı görünce korkarak evden kaçmış, olası bir tacizden ve işkencelerden kurtulmuşlardı.


Fish 6 Şubat 1930'da Waterloo, New York'ta Estella Wilcox ile yeniden evlendi, ama bir hafta sonrada boşanmak zorunda kaldı. Bir hafta sonra hangi nedenden ayrıldıkları konusunda tek kelime etmediler.

 

Mayıs 1930'da "bir hizmetçi ilanına cevap veren bir kadına müstehcen bir mektup gönderdiği" gerekçesiyle tutuklandı. 1931'de bir tutuklanmasının ardından, gözlem için Bellevue psikiyatri hastanesine gönderildi . 

 

25 Mayıs 1928'de, New York World'ün Pazar baskısında "Genç adam, 18 yaşında, ülkede yer almak istiyor. Edward Budd, 406 Batı 15. Cadde" yazan gizli bir ilan gördü . 28 Mayıs'ta, 58 yaşında olan Fish, Edward'ı işe alma bahanesiyle Manhattan'daki Budd ailesini ziyaret etti ; Daha sonra Edward'ı bağlamayı, onu sakat bırakmayı ve kanamadan ölüme terk etmeyi planladığını itiraf etti. 

 

Fish kendini Farmingdale'de çiftçilik yapan, Frank Howard olarak tanıttı . New York'ta yaşayan Edward ve arkadaşı Willie'nin aileleriyle görüşerek onları çiftlikteki bazı işleri yapmak için birkaç günlüğüne götüreceğini sonra geri göndereceğini söyledi. Willie geri dönmedi. Edward ise ailesine özür dileyen daha sonra döneceğini açıklayan bir telgraf gönderdi. Ama bu mektubun gerçekten Edward tarafından mı gönderildiği öğrenilemedi.

 

Fish New York'a döndüğünde Edward'ın küçük kız kardeşi Grace Budd ile tanıştı. Aileyle kurduğu yakın ilişki sayesinde onların güvenini kazandı. Bir süre sonra yeğeninin doğum günü partisine katılmak için kısa bir süreliğine New York'tan ayrılmak zorunda olduğuna dair bir hikaye uydurdu. Grace'in doğum günü partisinde kendisine eşlik etmesi için Ebeveynleri Delia Flanagan ve Albert Budd'i ikna etti. Grace o gün Fish'le ayrıldı ama bir daha geri dönmedi. 

 

Polis , 5 Eylül 1930'da, Grace'in kaybolmasıyla ilgili eski karısı tarafından suçlanan Pope, 66 yaşındaki baş komiser Charles Edward tarafından tutuklandı. 22 Aralık 1930'da tutuklanan ve 108 gün hapis yatan Pope mahkeme tarafından suçsuz bulunarak serbest bırakıldı.

 

Grace Budd'ın annesine mektup

Kasım 1934'te Grace'in ailesine, isimsiz bir mektup gönderildi.  Bayan Budd okuma yazma bilmediği için oğluna okuttu. Ve bu isimsiz mektup polisin Fish gitmesini sağladı

 

Grace Budd'ın annesine gönderilen mektup, cümle düşüklükleri ile doluydu.

 

İşte okurken anlaşılması oldukça zor olan o mektup:

 

Sevgili Bayan Budd, 1894'te bir arkadaşım Tacoma, Kaptan John Davis gemide güverte yardımcısı olarak gönderildi. San Francisco'dan Hong Kong Çin'e yelken açtılar. Oraya vardığında o ve iki kişi karaya çıktı ve sarhoş oldu. Geri döndüklerinde tekne gitmişti. O sırada Çin'de bir kıtlık vardı. Her tür et, pound başına 1 ila 3 Dolar arasındaydı. Çok fakirlerin çektiği acı o kadar büyüktü ki, 12 yaşın altındaki tüm çocuklar, başkalarının açlıktan ölmesini önlemek için kesilip yiyecek için satılmak üzere Kasaplara satıldı. 14 yaşın altındaki bir erkek veya kız sokakta güvende değildi. Herhangi bir dükkana gidip biftek - pirzola - veya güveç et isteyebilirsiniz. Bir erkek ya da kızın çıplak vücudunun bir kısmı dışarı çıkarılır ve ondan tam da istediğiniz şey kesilirdi. Vücudun en tatlı kısmı olan ve dana pirzola olarak satılan bir erkek veya kız en yüksek fiyatı getirdi. John orada o kadar uzun süre kaldı ki insan etinden zevk aldı. New York'a döndüğünde iki erkek çocuğu, biri 7 biri 11 çaldı. Onları evine götürdü, onları çıplak bir dolaba bağladı ve sonra üzerlerindeki her şeyi yaktı. Her gün ve gece birkaç kez etlerini güzel ve yumuşak hale getirmek için onlara şaplak attı - onlara işkence etti. İlk önce 11 yaşındaki çocuğu öldürdü, çünkü en şişman kıçı ve elbette en çok eti ondaydı. Baş kemikleri ve bağırsakları dışında vücudunun her parçası pişirilip yenildi. Fırında kavrulmuş, (kıçının tamamı) haşlanmış, kızartılmış,  . Sıradaki küçük çocuk da aynı şekilde gitti. O zamanlar 409 E 100 St, arka - sağ tarafta yaşıyordum. Bana o kadar çok insan etinin ne kadar iyi olduğunu söyledi, onu tatmaya karar verdim. 3 Haziran 1928 Pazar günü sizi 406 W 15 St.'den aradım. Size çömlek peynir - çilek getirdim. Öğle yemeği yedik. Grace kucağıma oturdu ve beni öptü. Onu bir partiye götürüyormuş gibi yemeye karar verdim. Evet, gidebilir dedin. Onu Westchester'da önceden seçtiğim boş bir eve götürdüm. Oraya vardığımızda ona dışarıda kalmasını söyledim. Kır çiçekleri topladı. Yukarı çıktım ve tüm giysilerimi çıkardım. Yapmazsam kanının üzerlerine bulaşacağını biliyordum. Her şey hazır olduğunda pencereye gittim ve onu aradım. Sonra o odaya girene kadar bir dolaba saklandım. Beni çıplak görünce ağlamaya başladı ve merdivenlerden aşağı koşmaya çalıştı. Onu tuttum ve annesine söyleyeceğini söyledi. Önce onu çıplak sıyırdım. Nasıl tekmeledi - ısırdı ve tırmaladı. Onu boğarak öldürdüm, sonra etimi odalarıma götürebilmek, pişirip yiyebilmek için küçük parçalara böldüm. Küçük kıçı fırında ne kadar tatlı ve yumuşaktı. Tüm vücudunu yemem 9 günümü aldı. Onu becermedim, yine de dileyebilirdim. Bakire olarak öldü.

  

Mektubu araştıran polis Hong Kong'daki "Kaptan Davis" ve "kıtlık" ile ilgili hikayenin uydurma olduğunu, Grace'in öldürülmesiyle ilgili kısmın ise doğru olduğunu ortaya çıkardı. Ama Fish'in, Grace'in vücudunun bir kısmını gerçekten yemiş olup olmadığını öğrenmeleri ise mümkün olmadı.


Ele geçirmek

Mektup, "New York Özel Şoför Yardımseverler Derneği" ni temsil eden "NYPCBA" harflerinin bulunduğu küçük altıgen bir amblemin bulunduğu bir zarf içinde teslim edilmişti. Şirketteki bir kapıcı, kırtasiye malzemelerinin bir kısmını evine götürdüğünü 200 Doğu 52. Cadde'deki  evinden taşınırken de kırtasiyelerin bir kısmını evde bıraktığını polise anlattı. Ev sahibesi, Fish'in bir kaç gün kapıcının odasında kaldığını ve odadan ayrıldığını söyledi. Fish'in oğlunun ona para gönderdiğini ve ondan bir sonraki çekini onun için tutmasını istediğini söyledi. 


William F. King, davanın baş müfettişiydi. Fish dönene kadar odanın dışında bekledi. Eve geldiği anda yakalayarak polis merkezine götürdü.

 

Fish, Grace Budd'ın cinayetini inkar etmek için hiçbir girişimde bulunmadı ve Grace'in kardeşi Edward'ı öldürmek için eve götürdüğünü de söyledi. 


Fish, kıza tecavüz etmek için çok uğraştığını ama muaffak olamadığını söyledi. Ama daha sonra avukatına Grace'in göğsüne diz çöküp onu boğarken iki istemsiz boşalması olduğunu itirafta bulundu. Bu bilgi, kaçırmanın cinsel amaçlı olduğunu anlamak için yeterli olmuştu. Ama bu kolay itiraflar nedeniyle yamyamlıktan herhangi bir şekilde bahsedilmedi.

 

Fish'in tutuklanmasının ardından keşfedilen diğer suçlar


Francis McDonnell

14 Temmuz 1924 gecesi, 9 yaşındaki Francis McDonnell'in ailesi tarafından kayıp olduğu bildirildi. Staten Island'ın Port Richmond mahallesinde arkadaşlarıyla yakalamaca oynayan Francis McDonnell aniden ortadan kayboldu. Polis geniş çaplı bir arama başlattı. Bu arama sonunda Francis McDonnell'in  cesedi, evinin yakınındaki ormanlık bir alanda bir ağacın yanında asılı bulundu. Tecavüze uğradıktan sonra asılarak öldürüldüğü ortaya çıktı. Francis McDonnell'e yapılan otopside bacaklarında ve karnında geniş bir yırtık açıldığı ve sol hamstringi (Hamstring kasları, bacağınızın arka kısmında, diz kapağınızın hemen üstünden kalçanıza kadar uzanan bölgede bulunan üç kasın oluşturduğu gruptur. Bu kaslar, bacağınızı vücudunuzun önüne atmanıza ve diz çökmenize yaramaktadır)  neredeyse tamamen etinden sıyrılmıştı. 


Fish,Francis McDonnell'i öldürmediğini bu konuda kendisine yönetilen suçlamaları reddettiğini söyledi. Ancak daha sonra Francis McDonnell'i hadım etmek için götürdüğünü ama birisinin bölgeye yaklaştığını görünce çocuğu bırakarak kaçtığını anlattı.

 

McDonnell'in arkadaşları polise onun gri bıyıklı yaşlı bir adam tarafından götürüldüğünü söyledi. Bir komşu da polise, benzer görünümlü bir adamla çocuğu yakındaki ormana doğru yürürken gördüğü bilgisini verdi. Francis'in annesi Anna McDonnell'de, aynı adamı o günün erken saatlerinde gördüğünü söyledi. Gazetecilere, "Sokakta kendi kendine mırıldanarak geldi ve elleriyle garip hareketler yaptı ... Kalın gri saçlarını ve sarkık gri bıyığını gördüm. Onunla ilgili her şey solmuş ve gri görünüyordu." 

 

Bu açıklama, gizemli yabancının "Gri Adam" olarak tanınmasına neden oldu. McDonnell cinayeti, Grace Budd cinayetine kadar çözümsüz kaldı. 


Aralarında Staten Island çiftçisi Hans Kiel'in de bulunduğu birkaç görgü tanığı, Albert Fish'i McDonnell'in ortadan kaybolduğu gün Port Richmond civarında görülen garip yabancıya benzettiklerini söyleyince, Richmond İlçe Bölge Savcısı Thomas J.Walsh'in Fish için bir iddianame hazırlamasını sağladı. Ama Fish iddianamediki bütün suçlamaları reddetti. 


Sadece Mart 1935'te, Budd cinayetiyle ilgili davasının sonuçlanmasından ve Billy Gaffney'in öldürüldüğünü itiraf etmesinden sonra, araştırmacılara McDonnell'e tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etti. McDonnell itirafı kamuoyuna açıklandığında, New York Daily Mirror gazetesi , Fish'in "suç tarihindeki en acımasız çocuk katili" ününü pekiştirdiğini yazdı. 

 

Billy Gaffney

11 Şubat 1927'de 3 yaşındaki Billy Beaton ve 12 yaşındaki erkek kardeşi, 4 yaşındaki Billy Gaffney ile Brooklyn'deki apartman koridorunda oynarken Billy Beaton ve Billy Gaffney aniden ortadan kayboldu. 3 yaşındaki Billy Beaton daha sonra dairelerin çatısında bulundu. Gaffney'e ne olduğu sorulduğunda, Beaton " onu öcü aldı " dedi . Gaffney'in cesedi asla bulunamadı. 

 

Başlangıçta, çocuğun cinayetinde baş şüheli seri katil Peter Kudzinowski'ydi.  Polis bütün olanaklarıyla Kudzinowski'yi yakalamaya çalışırken, Polise ifade veren Joseph Meehan isimli bir motorcu, bir gazetede resmini gördüğü Fish ile 11 Şubat 1927'de gördüğü yaşlı adamın aynı kişi olduğunu söyledi. Joseph Meehan verdiği ifade de "Yaşlı bir adamın el arabasında küçük bir çocuğu taşıdığını, çocuk annesini isteyerek ağladığı için susturmakta güçlük çektiğini, adam çocuğu susturamayınca arabadan indirdikten sonra sürükleyerek götürdüğünü" söyleyince  polis Beaton'ın "öcü" tanımı ile Fish eşleştirdi. Manhattan Kayıp Kişiler Bürosu dedektifleri, Fish'in Şubat 1927'de bir Brooklyn emlak şirketi tarafından ev ressamı olarak çalıştırıldığını ve Gaffney'in ortadan kaybolduğu gün çocuğun bulunduğu yerden birkaç mil uzakta bir yerde çalıştığını tespit edebildiler. 

Fish, avukatına yazdığı bir mektupta şunları iddia etti:

 

Onu Riker Bulvarı çöplüğüne getirdim. Çırılçıplak soyup ellerini ve ayaklarını bağladıktan sonra çöplükten aldığım bir parça kirli bezle ağzını tıkadım. Sonra elbiselerini yaktım. Ayakkabılarını çöplüğe attım. Kızı o şekilde bırakarak çöplükten ayrıldım. Saat 2'de 59. caddeye tramvayla gittim tramvaydan indikten sonra oradan eve yürüdüm. Ertesi gün öğleden sonra 2 civarında, aletler aldım, Kemerlerimden birini ikiye bölerek, kestiğim yarılardan birinden 20 cm uzunluğunda altı şerit yaptım. Altı uçlu kırbaç haline getirdiğim kırbaçla bacaklarından kan akıncaya kadar kızın çıplak poposunu kırbaçladım. Önce kulaklarını ve burnunu kestim. Sonra ağzını kulaklarına kadar yardım. Gözlerini oydum. Gözlerini oyarken ölmüştü. Bıçağı karnına soktum ve ağzımı vücuduna dayayıp kanını içtim. Dört eski patates çuvalı aldım ve bir yığın taş topladım. Burnunu ve kulaklarını yardığım karnına doldurduktan sonra vücudunu küçük küçük parçalara böldüm. Böldüğüm parçaları içlerine taş doldurduğum çuvallara koydum. North Beach'e giden yol boyunca göreceğiniz köpüklü su havuzlarına attım. Su 3 ila 4 ft derinliğindedir. Hemen battılar. 

Kestiğim vücudun en lezzetli et kısımlarını eve getirdim. Bir kısmından yahni, bir kısmından fırında kızartma, bir kısmından da haşlama yaptım.Yaklaşık dört gün içinde etin her bir parçasını yedim. Küçük maymun bir ceviz kadar tatlıydı. Yiyemediğim kısımları ise tuvalete attım.

 

Gaffney'nin annesi Elizabeth, Dedektif King ve diğer iki adamla birlikte Sing Sing'de Fish'i ziyaret etti. Ona oğlunun ölümünü sormak istedi ama Fish onunla konuşmayı reddetti. Bayan Gaffney, avukatı James Dempsey aracılığıyla kendisine iki saat soru sorduktan sonra pes etti. Fish'in oğlunun katili olduğuna hala ikna olmamıştı. 

 

Yargılama ve infaz

Albert Fish'in Grace Budd cinayetiyle ilgili davası 11 Mart 1935'te New York, White Plains'de başladı . Duruşma 10 gün sürdü. Fish kendisdini deli gibi göstererek kurtulmaya çalışıyordu. Bu nedenle Tanrı'dan çocukları öldürmesini söyleyen sesler duyduğunu iddia etti . Çeşitli psikiyatristler Fish hakkında cinsel fetishes dahil, sadizm , mazoşizm , kırbaçlama, Teşhircilik , röntgencilik , piquerism , yamyamlık , coprophagia , urophilia , hematolagnia , pedofili , nekrofili ve Infibulasyon teşhisi koydular. Bayan Gaffney'in avukatı James Dempsey  duruşma sırasında, Fish'in "psikiyatrik bir fenomen" olduğunu ve yasal veya tıbbi kayıtların hiçbir yerinde bu kadar çok cinsel anormalliğe sahip başka bir kişinin olmadığını belirtti. 

 

Savunmanın uzman tanığı, New York ceza mahkemeleri için psikiyatrik muayeneler yapan, çocuk gelişimine önem veren bir psikiyatrist olan Fredric Wertham'dı . İki günlük tanıklık sırasında Fish'in dine olan takıntısını ve özellikle onun İbrahim ve İshak'ın İncil'deki öyküsüyle meşgul olduğunu açıkladı (Yaratılış 22: 1-24). Wertham, Fish'in benzer şekilde bir çocuğu "feda etmenin" kefaret olacağına inandığını söyledi. Kendi günahlarından ötürü, yaptığı eylemin kendisi için yanlış olduğunu bilse bile, Tanrı onaylamasa melekler bunu engelleyecekti. 

Edward Budd sıradaki kurbandı, ancak beklenenden daha büyük olduğu ortaya çıktı ve bu yüzden Grace'e kaçırmaya karar verdi. Grace'in kız olduğunu bilmesine rağmen, onu bir erkek olarak algıladığına inanılıyordu. 

Wertham daha sonra Fish'in yamyamlığını , zihninde komünyonla ilişkilendirdiğini ayrıntılarıyla anlattı .Avukat Dempsey'in Wertham'a sorduğu son soru Fich'in hayatını detaylandırdığı 15.000 kelime uzunluğundaydı, Soru doktorun Fich'in zihinsel durumunu bu hayata dayalı olarak nasıl değerlendirdiği ile ilgiliydi. Wertham basitçe "O deli" diye cevapladı. Fish'in doğru ile yanlış arasındaki farkı bilip bilmediği konusunda sorulan başka bir soruya ise, bildiğini ancak günah, kefaret ve din hakkındaki görüşlerine dayanan sapkın bir bilgi ve dolayısıyla "delice bir bilgi" olduğunu söyledi. Savunma, Wertham'ın bulgularını desteklemek için iki psikiyatrist daha çağırdı. 

 

Dört tanığın ilki , Fish'in 1930'da tedavi edildiği Bellevue psikiyatri hastanesinin eski müdürü Menas Gregory idi. Gregory Fish'in anormal, ama aklı başında olduğunu söyledi. Çapraz sorgulamada Avukat Dempsey, koprofilinin, ürofili ve pedofilinin aklı başında veya deli bir kişiyi gösterip göstermediğini sordu. Gregory, böyle bir kişinin "zihinsel olarak hasta" olmadığını ve bunların "sosyal açıdan tamamen iyi" yaygın sapkınlıklar olduğunu ve Fish'in "milyonlarca diğer insandan hiçbir farkı olmadığını", bazıları çok önemli ve başarılı olduğunu ve bunlardan acı çektiğini söyledi. 

Bir sonraki tanık The Tombs'da yerleşik doktor olan.Perry Lichtenstein. Avukat Dempsey, psikiyatri eğitimi olmayan bu doktora itiraz etti, Ancak hakim Justice Close, "Bir hapishane doktorunun vereceği ifadenin ne kadar güvenilir olacağına juri karar verecek" diyerek itirazı reddetti. 

Lichtenstein'e, Fish'in kendine acı çektirmesinin zihinsel bir durum olup olmadığı sorulduğunda "Bu mazoşizm değil", çünkü sadece "cinsel tatmin elde etmek için kendini cezalandırıyor" cevabını verdi. 

Sonraki tanık Charles Lambert, koprofilinin yaygın bir uygulama olduğunu ve dini yamyamlığın psikopatik olabileceğini, ancak "bir zevk meselesi" olduğunu ve bir psikoz kanıtı olmadığını ifade etti. 

Son tanık James Vavasour, Lambert'in görüşünü tekrarladı. 

Bir diğer savunma tanığı, Fish'in 17 yaşındaki üvey kızı Mary Nicholas'dı. Fish'in kendisine ve kardeşlerine mazoşizm ve çocuk tacizinin tonlarını içeren birkaç oyunu nasıl öğrettiğini anlattı. 

 

Jüri üyelerinden hiçbiri Fish'in deli olduğundan şüphe etmedi, Ancak, yaptıkları düşünüldüğünde delide olsa yaşamasının insanlar için çok tehlikeli olabileceği düşüncesi ağır bastı. Aklı başında bir suçlu gibi idam edilmesi gerektiği kararını verdiler. Yargıç idam cezası verdi . Fish Mart 1935 yılında sing sing cezaevinde getirildi ve 16 Ocak 1936 tarihinde elektrikli sandelyede idam edildi. idam edildi Cesedi Sing Sing Hapishanesi Mezarlığı'na gömüldü. 

Fish'in uygulayıcıya elektrotları vücuduna yerleştirmesine yardım ettiği, son sözlerinde ise "Neden burada olduğumu bile bilmiyorum." dediği açıklandı.

İdamı izleyen bir tanık, Fish ölmeden önce iki defa sarsıldığını, vücuduna yerleştirilen aparatın kısa devre yaptığına söyledi. Ama hapishane müdürü idam edilen diğer mahkumlar gibi Fish'inde sorunsuzca idam edildiğini açıkladı.

 

Fish'in avukatı James Dempsey, infazdan sonra muhabirlerle yaptığı toplantıda, müvekkilinin ölümünden hemen önceki saatlerde kaleme aldığı birkaç sayfalık elle yazılmış bir notu kendisine verdiğini, notun içeriği pis küfürlerle dolu olduğu için bunu okumayacağını ve kimseyede vermeyeceğini söyledi.

 

Kaynak:wikipedia 

Haberin etiketleri:

Albert Fish


Haber okunma sayısı: 1474

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

filmlere-konu-olan-yamyam-albert-fish

Filmlere konu olan yamyam 'Albert Fish'

24 Ekim 2020 Cumartesi 18:52
insan-eliyle-gelmis-en-korkunc-11-felaket

İnsan eliyle gelmiş en korkunç 11 felaket

19 Ekim 2020 Pazartesi 16:27
ortacagin-hayvan-mahkemeleri

Ortaçağ'ın hayvan mahkemeleri

14 Ekim 2020 Çarşamba 22:12
deniz-kizlarinin-tuhaf-hikayeleri

Deniz kızlarının tuhaf hikayeleri

11 Ekim 2020 Pazar 20:02
antik-cagda-korkunc-kurban-cinayetleri

Antik çağda korkunç kurban cinayetleri

10 Ekim 2020 Cumartesi 14:50

ÜLKE GÜNDEMİ

Pandemi kadınların yükünü artırdı

Araştırmalar pandemi döneminde kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını, işini kaybetme riski ile daha

Aşı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Covid-19 enfeksiyonu hızla yaygınlaşırken, sonbahar ve kış aylarında influenza ve dünyada milyonlarca çocuğu

30 Yıl sonra kız kardeşine kavuştu

Esra Erol’da kayıplar aranmaya devam ederken bugün bir mucize daha gerçekleşti. Hayat hikâyesini gözyaşları

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

3600 ek gösterge acilen verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL