21 Mayıs 2019 Salı

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Tarot falı, bilindiği kadarıyla insanlık tarihinin en eski kehanet yöntemlerinden biridir. Orta Çağ’ın sonlarına doğru çıktığı tahmin edilen tarot falı, toplam 78 karttan oluşur. Tarot destesindeki kartlar, iki ana bölüme ayrılır. Büyük ve küçük arkana. Büyük arkana (arkana majör) 22 karttan meydana gelirken; küçük arkana (arkana minör) 56 adet karttan oluşmaktadır. Küçük arkana, klasik İskambil kartlarının çıkış noktası yani bir nevi atasıdır. Ayrıca 56 kart da kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar ise, 16 saray kartı ve 40 takım kartıdır. Kartları, büyük sırlar ve küçük sırlar serisi olarak ikiye ayıranlar da vardır.
06 Eylül 2018 Perşembe 23:20

  Tarot kaç yaşında?

 

Bu, bugün cevaplaması kolay görünen bir sorudur. Oyun kartları olarak, Tarot'u 15. yüzyılın başlarına kadar güvenle götürebiliriz. 

 

Aslında Şey, o kadar basit değil. 

Tarot kartı - Asılmış Adam, 15. yüzyıl. ( Ortak Alan )

 

Eski Bilgelik ve Geleceği Görme

Tarot kartları iki bölümden oluşuyor: Binbaşı Arcana ve Minor Arcana, ve çok daha eski bir sembolizmi içeren Binbaşı Arcana

 

Birçokları için,Tarot kartları Majör Arcana sembollerinin eski Mısır'a kadar uzandığına ve Kabalistik bilgeliği içerdiğine inanan İsviçreli bir Mason olan Antoine Court de Gébelin'in eseridir .

 

Tarot kartları ile Prens Castracani Fibbia (1360-1419). ( Ortak Alan )

 

De Gébelin'den sonra Jean-Baptiste Alliette ve Eliphas Lévi gibi ezoterikçiler, kartların gizli anlamlarını ve kehanet potansiyelini ortaya çıkartmaya çalıştılar. Tarot'un birincil kullanımının kart oyunlarından dönüştürülmesi, geleceği görmenin bir yolu haline gelmesi ve kartın arcane simgelerinin deşifre edilmesiyle, arayanın erişebileceği gizli bilgilerin ortaya çıkartılması çok uzun sürmedi.

 

Isis Antik Tableti

Tarot'un antik çağındaki bir başka ünlü savunucusu Athanaius Kircher'dı. Kircher'in ilk yüzyılın Roma altarı Tableti olan, Isis'in Bembine Tabletini yorumlaması Tarot araştırmasında  en büyük izi bırakmasını sağlamıştı.

 

Her ne kadar Kircher'in ünü, Mısır hiyeroglifleri hakkındaki şaibeli yorumuyla ciddi şekilde zarar görmüş olsa da, eski Mısır ve modern Kıpti form arasındaki bağlantıyı gösterdiğini unutmak mümkün değildir

 

Bununla birlikte, Atlantis haritasının çıkarılması ve Voynich El Yazması'nın bir evrensel dil biçimi olduğu yönündeki iddiaları da dahil olmak üzere, diğer araştırmalar onu daha sıradan olan 17. yüzyıla ait bilim adamlarının arasına yerleştirmiştir

 

Gizemli Voynich el yazmasından bir resim ve metin sayfası.  (Ortak Alan)

 

Çin'deki ilk kağıt üretiminin yaklaşık 200 BCE'de yapıldığı göz önüne alındığında Tarot'un eski bir kağıt kabuğunda bir kart destesi olarak bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz . 

 

Ama Tarot'un sembolleri ne olacak ? 

 

Kartlarda yer alan görüntüler eski bir dönüştürücü bilgi sistemini temsil edebilir mi ve bu semboller, kutsal emirlerin saflarında ilerledikçe tören ayinlerinde neler olacağını ortaya çıkarılabilir mi?

 

Tarocco Siciliano'dan Tarot kartları (Countakeshi / CC BY-SA 4.0 )

 

Enigmatik Tablet

Isis'in Bembine Tableti, 50 x 30 inç (127 x 76 cm) boyutlarında ve bronz, emaye ve gümüşten yapılmıştır.

 

Isis'in Bembine Tablosu. ( Ortak Alan )

 

Tablet, Mısır'ın oyulmuş hiyerogliflerinde tasvir ediliyor. Hepsi de Tanrıça İsis olduğu düşünülen, merkezi bir figüre yöneliyor. Tarot büyük olasılıkla İlk yüzyılda Roma'da yaratıldığı için, uzun zaman ezoterik temeli olmayan sadece anlamsız bir hayal olarak görülmüştür. Ama bu düşünce, Kircher'in, gizli, mistik bir ritü temsil ettiği görüşü, daha sonra Champollion'un 1820'lerde Rosetta Taşı üzerine yaptığı çalışmalardan sonra reddedildi.

 

Rosetta Taşı (© Hans Hillewaert /  CC BY-SA 4.0 )

 

Bununla birlikte, 1860 yılında Eliphas Levi (gerçek adı,  Alphonse Louis Constant ) The Magic of History adlı eserinde Kircher'ın doğru yolda olduğunu ancak doğru şifreyi çözemediğini ve tablet üzerinde tasvir edilen ritimlerin arasındaki gizli ilişkileride bulamadığını iddia ederek,  Kircher'ın sadece bir hikaye canlandırdığını yazdı.

 

Eliphas Levi

Unutulan Evrensel Bilgi

Levi, mevsimi, zodyakı ve Tetragrammaton'u, Tanrı'nın gizli ismini ve Tarot'un 22 Major Arcana'sını deşifre edebilecek bir anahtar yarattığını iddia etti.

 

18. Yüzyıl sonlarında Mahkeme de Gébelin tarafından yapılan ilk soruşturmaların ardından 22 Büyük Arcana ve Kabala arasındaki ilişkiyi titizlikle detaylandıran ilk kişi oldu.

 

Eliphas Lévi'nin mikrokozm veya insanın bir sembolü olduğu düşünülen Tetragrammaton pentagramı.  (Ortak Alan)

 

Levi, bulguları konusunda kararlıydı ve şöyle yazdı: “Tarot'tan başka bir kitabı olmayan hapsedilmiş bir kişi, nasıl kullanılacağını bilseydi, birkaç yıl içinde evrensel bilgi edinebilir ve eşitsiz öğrenme ile tüm konularda konuşabilirdi."

 

Levi Binbaşı Arcana'nın sembollerinin unutulmuş ama ebedi hakikatlerin gizli anahtarı olduğuna inanıyordu.

 

Eliphas Levi'nin Bembine Tablet'in anahtarı. ( Ortak Alan )

 

Tarot konusunda bilge olduğu ileri sürülen Robert Place, Tarot: Tarih, Sembolizm ve Kehanet adlı kitabında şöyle yazıyor : “Levi, Plato gibi tüm bilginin içinde olduğunu ve bizimde onu onayladığımızı düşündü.”

 

Peki, bu Tarot'un yaşı açısından ne anlama geliyor? 

 

Tarot bütün spekülasyonlara rağmen özünde, tartışmasız bir antik köken tabletidir. Bu tablet, antikacılar tarafından, ilk yüzyılda, bir Roma tapınağınkabaca, İsis'e adanmış bir Roma tapınağına kadar söylenir.

 

Pietro Bembo tarafından1527 satın alınan Tablet 1527'de Roma'nın torbasına kadar Cardinal Bembo tarafından satın alıncaya kadar ortadan kayboldu.

 

Herhangi bir gizemli tarikatın kökenini izlemeye çalışan herkes için sorun, onların tanımları gereği, ayinleri ve tarihinin gizlenmesidir. Yani, bu bağlamda, gerçekten Isis'in Bembine Tabletini bir sahtekarlık olarak adlandırabiliriz, çünkü biz onun sembolizmini hala anlamadık mı?

 

Gizli Mesajlar

Tablet, incelemede antik metalurjinin en güzel örneklerinden biridir ve bronz, siyah çelik, gümüş ve bakır ile özenle dekore edilmiştir. Görüntüler, gizli tarihçilerin gözünde, inisiyasyonlar haricinde sır olarak kalacak olan arkaik, ezoterik sistemlere karşılık gelir.

 

Plutarch'ın Isis ve Osiris üzerine yazdığı Isis ve Osiris gibi eserlerinden , Mısır'daki törenlerin yorumlanmasından oluşan ayinleri ve bu tür tapınakların birbirinden bağımsız veya merkezi bir sistemle bağımsız olarak geliştiğini söyleyen Isis ve Osiris eserleri gibi çalışmalardan biliyoruz .

 

Bu sistemler aynı zamanda kutsal bilgilerini sadece her bir tapınağın rahipleri ve rahipleri tarafından tanınabilecek bir şekilde kaydetmiştir. Merkezi ideolojinin anlaşıldığı ve sürdürüldüğü sürece, semboller ve dış dekorasyon ve imgeler konum ve kültürel etkilere göre değişebilir.

 

Fakat Isis'in Bembine Tableti, eski bir gizli bilgi sistemini tasvir ettiyse, aynı döneme ait aynı motiflerin en az bir başka örneğininin bulunması gerekir ki, buna tek örnekte Cebes Tableti'dir 

 

Gezegenler, Takımyıldızlar ve İnsan Ruhu

 

Bu, ruhani hayatı betimleyen bir tabletin, varoluştan öbür dünyaya kadar geçen bir iddia olduğunu ileri süren kabaca ilk yüzyıldan kalma bir çalışmadır. Tarot ve Kabalistik Hayat Ağacı gibi, tablet hayatın sıradan rutinleri ve gezegenlerin ve takımyıldızların yolculuğu ve etkisi de dahil olmak üzere birçok farklı seviyede 


'Yukarıdaki gibi, yukarıda olduğu gibi' simyasal ve hermetik ideolojisini ifade ediyor izlenimi veriyor


Yukarıdaki gibi, aşağıda.  Rider-Waite tarot güvertesinden sihirbaz.  (Ortak Alan)


Ronald Decker’in son eseri The Esoteric Tarot’a göre , “ Ruh’un ilerleyişini yaşamın kesiştiği noktadan geçiriyor.”


Decker, aha da ileri giderek, “Tarot kullananları karşılaştırarak: sevgi, erdemi

ve akraba” ile ilgili ayrıntıları olduğu gibi yazıyor 


Tablet daha sonra, Young Hollung (1497-1543) tarafından bir gravür olarak yeniden yorumlandı.


Hans Holbein, Genç, 1521. ( Public Domain ) tarafından Cebes Tablet A. Metalcut olarak adlandırılan Tabula Cebetis ile Başlık Sayfası


Öyleyse, bu bizi Tarot'a ve özellikle de Başlıca Arcana'ya nasıl bağlar?


Gizli Bilgi, Kutsal Törenler

Kabala'da kullanılan İbranice alfabesinin 22 harfinin, Mısır hiyerogliflerinden evrimleşen Fenike senaryosundan geldiğini düşünürsek, aslında çok ilginç bir bağlantı ortaya çıkar


Bugün bazı akademisyenler Fenikel alfabesini takımyıldızları ile ilişkilendiriyorlar ve Kabala'nın kendisinde 22 yol, genellikle ruhun ve yaratılışın yollarına atıfta bulunuyorlar. Bu yaratılış ve dönüşüm teması psikolog Carl Jung tarafından “Tarot kartlarındaki resimler dizisinin, dönüşümün arketiplerinden uzak bir şekilde alçalmış gibi gözüktüğü” belirtiliyor


Ayrıca, Yunan tarihçi Ammianus'un (330-395) boyalı tapınakların ve gizli oymaların sadece kutsal törenlerde başladığını gösteren gizli bilgileri temsil ettiği ve Mısır tapınaklarının altındaki gizli odalardan söz ettiğinide unutmamak gerekiyor


Gizli Öğretilerin bir numaralı ismi Manly P. Hall'a göre , Thomas Taylor'ın yazdığı bir yazı, Bembine Tablet'in, büyük gizemlerini işaret ederken, verilen bu bilgilerin Platon'un önünde durduğu bir sunaktan ileri gidemiyor. Eğer öyleyse,Binbaşı Arcana'nın bilgeliği için Tarot'ta kullanılan sembollerin Mısır kökenli olduğunu düşünebiliriz.


Belki de bu gizli, kutsal bilginin kalıntıları olarak Isis'in Bembine Tableti ve Cebes Tableti'nin yeniden değerlendirilmesinin zamanı gelmiştir.

 
ANCİENT-ORİGİNS

Çeviri-Düzenleme: Bayram Alacatlı

Haberin etiketleri:

tarot


Haber okunma sayısı: 1024

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3200-yillik-top-oyununda-futbol-izleri

3.200 Yıllık top oyununda futbol izleri

11 Nisan 2019 Perşembe 20:54
sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:11
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:13

ÜLKE GÜNDEMİ

Halfeti’de yaşanan barbarlığı yakinen takip ediyoruz

Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlara işkence yapıldığı

İYİ Parti'de hedef hemşehri seçmen

AKP'nin itirazı ve YSK'nın kararı nedeniyle yenilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine

İkinci çözüm süreci İstanbul seçimi için yapıldı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Bahçeli'nin Öcalan'ın avukatları ile

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

Kamu Özel İşbirliği projelerinde Türkiye, 2014-2018 yılları arasındaki 22.76 milyar avroluk yatırım

'Suriyelilere özel mezarlık' iddiasına yalanlama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 'Avrupa Yakası'ndaki Kilyos Mezarlığı ile Anadolu Yakası'ndaki

Biz egemen bir devlet miyiz değil miyiz?

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ABD'nin, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi alımına ilişkin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL