18 Ocak 2021 Pazartesi

Deniz kızlarının tuhaf hikayeleri

deniz-kizlarinin-tuhaf-hikayeleri

Antik Asur kökenli deniz kızlarına tapınmaları Yunanistan ve Roma'ya yayılan tanrıça Atargatis efsanesiyle binlerce yıldır hayal gücümüzü meşgul ediyor. Bir anlatımda Atargatis, insan sevgilisini kazara öldürdüğü için utançtan kendini yarı insan, yarı balık haline dönüştürür. Bununla birlikte, diğer kayıtlarda, Atargatis, Ascalon'daki balık gövdeli bir tanrıçayla ilişkilendirilen bir doğurganlık tanrıçasıdır. Atargatis ve Ascalon'a yapılan ibadetlerin sonunda tek bir 'deniz kızı tanrıçası' olarak tanımlanmasına yol açacak şekilde birleştiği düşünülmektedir.
11 Ekim 2020 Pazar 20:02

   Tarihte deniz kızları, sel, fırtına, gemi enkazı ve boğulma dahil olmak üzere Avrupa, Afrika ve Asya kültüründeki tehlikeli olaylarla ilişkilendirilmiştir. Homer onlara Odyssey'de denizcileri ölümlerine çeken sirenler çağırdı . Etrurian heykellerinde, Yunan destanlarında ve Roma mezarlarındaki kısma resmedilmişlerdir. 1493'te Christopher Columbus, Karayipler'e yaptığı yolculukta deniz kızları gördüğünü bile bildirdi.


Ama bizim deniz kızı konseptimiz gerçekten gerçek bir tıbbi rahatsızlıktan kaynaklanmış olabilir mi?

 

Adını efsanevi Yunan sirenlerinden alan ve 'deniz kızı sendromu' olarak da bilinen Sirenomelia, alt ekstremitelerin füzyonu ile karakterize, nadir görülen ve ölümcül bir konjenital malformasyondur. Bu durum, balık kuyruğuna benzeyen tek bir uzuv gibi görünen bir şeye neden olur ve bazılarının, durumun eski vakalarının geçmişin efsanelerini etkileyip etkilemediğini sorgulamasına yol açar. Örneğin, deniz canavarlarının eski tanımlarının, o zamanlar nadiren görülen ve çok az anlaşılan balinalar, dev kalamar ve morslar gibi gerçek yaşam türlerinin görülmelerinden kaynaklandığı bilinmektedir. 

O zamandan beri, deniz kızı masalları , Hans Christian Andersen'in ünlü peri masalı "The Little Mermaid" (1836) gibi popüler sanat ve edebiyat konuları haline geldi. Daha sonra operalarda, resimlerde, filmlerde, kitaplarda ve çizgi romanlarda tasvir edildiler.

 

John Williams Waterhouse tarafından 'A Mermaid' ( 1900). Kraliyet Sanat Akademisi. ( Kamusal Alan )

 

İlk Denizkızı Masalları

En eski deniz kızı hikayeleri , utanç verici tanrıça Arargatis'in yanlışlıkla insan sevgilisini öldürdüğü için kendisini bir denizkızına dönüştürdüğü antik Asur'da ortaya çıktı . Denizkızının erkek eşdeğeri deniz adamıydı ve her iki cinsiyetin de insanlara aşık olma alışkanlığı vardı - Bu ilişkiler genellikle gözyaşlarıyla sonuçlanıyordu

 

İlk deniz kızlarının duygusal ve psikolojik özelliklerinin çoğu , Yunan mitolojisinin hikayelerine yansıtıldı , Ancak bu sihirli okyanus yaratıkları aynı zamanda fırtınalar, seller, gemi enkazları ve denizdeki boğulmalar gibi güçlü doğal olaylarla da ilişkilendirildi.

 

Kuzey İskoç adaları Shetland ve Orkney, Avrupa Deniz Kızı folklorunun merkezleri olarak adlandırılabilirken, MS 1737'de Exeter yakınlarındaki güney İngiliz sularında tuhaf bir olay meydana geldi. 

 

10 Kasım 1737 Perşembe günü, Topsham Bar adlı bir balıkçılık sahasında, sekiz kişilik bir balıkçı gurubu bütün gün trolle balık avlamaya çalışıyordu. Öğlen saatleri sırasında ağlarını güverteye çektiklerinde, iki ayaklı, insan şeklinde bir yaratığın ağın içinde olduğunu farkettiler. Korku ve panikle ne yapacaklarını şaşıran balıkçılar ağı serbest bıraktılar. 

 

Sekiz balıklı yaşadıkları bu olayı kasabada anlatınca polis tarafından gözaltına alındılar. Sekiz balıkçıda ayrı odalarda bir birlerinden bağımsız ifade verdiler. Sekiz tanığın tamamı yaratığın "ağdan fırlayıp kaçtığını" belirttiler. Gizemli varlığı yakaladıklarında "Ölmek üzere olduğunu ve bir insan gibi inlediğini "söylediler. Balıkçılardan biri polise daha detaylı bilgiler vererek şunları söyledi: "Ayakları ördeğinki gibi perdeliydi ve bir erkeğinkine benzeyen gözleri, burnu ve ağzı vardı." Somon gibi bir kuyruğu olduğunu ve yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde olduğunuda sözlerine ekledi.

 

Athanasius Kircher'den Derceto, Oedipus Aegyptiacus, 1652. ( Kamu Malı )

 

İnsanların fok derisi giyerek yarı insan yarı deniz tipi yaratıklara dönüştükleri balıkçılıkla uğraşanlar arasında sıkça anlatılan kötü bir hikayeden ibaretti. Ama sekiz balıkçının anlattıkları deniz kızlarının klasik veya arketip tanımlarına uymuyordu . Bu "Exeter olayı" ilginç bir şekilde farklıydı ve yaratığın tanımı sekiz balıkçının tümü tarafından onaylanıyordu; Alt bacakların etrafı dokuma gibi sarılmış balık kuyruğu halini almıştı. İnsani bir beden ve bu bedenin alt kısmına yerleştirilmiş iri bir balık kuyruğu.

 

Daha sonra, MS 1812'de, Exeter yakınlarındaki Exmouth'da , Bay Toupin adında bir balıkçı ve ekibi, "Balık kuyruğu olan, insan benzeri bir yaratığın müziğe benzer bir ses çıkardığını iddia etti. Bu ses, balıkçılar tarafından "Siren" olarak adlandırıldı. Yarı balık yarı insan olan bu yaratıkların balıkçıları denizin içine çekmek için bu sesi çıkardıkları söylentisi klasik denizkızı masallarının içine yerleşti.

 

' Balıkçı ve Syren Frederic Leighton ile' (1856-1858). ( Kamusal Alan )

 

Toupin'in "Tam olarak tarif etmenin imkansız olduğu tekil bir sese çekildiklerini ,sesin vahşi şekilde  çınlayan eski tip bir piyano melodisine benzediğini"söyledi. 


Toupin denizde gördüklerini iddia ettiği yaratığı şu şekilde tanımladı; "Büyük bir çevikliğe sahipti. Her iki tarafında dört perdeli parmakla sonlanan iki kol vardı. Uzun, oval bir yüze sahipti. Uzun saçları, başını taçlandırıyor gibiydi." 


Toupin'e göre, "1,70 uzunluğundaydı ve üç hızlı dalmadan sonra, hızla yüzerek uzaklaşmış gözden kaybolmuştu" Canavar dedikleri bu deniz yaratığını tekrar ortaya çıkartmak ve yakalamak için,bol miktarda balığı kaynatarak suya atmışlardı.


Exmouth sahil şeridi, 1812'deki Deniz Kızı olayına sahne olan Dawlish Warren'dan alınmıştır. ( Public Domain )


Bu olaydan  11 yıl sonra Exeter'de, Ex Nehri'nde (1823) yine 1737 raporunda olduğu gibi, “Belin altına iki bacak yerleştirilmiş” bir yaratık gördüklerini iddia eden bir sürü insan vardı. Bu insanlar gördüklerinin yaratık olmadığını bir düzine deniz kızı olduğunuda iddialarına eklediler. 


"Devon Times gazetesinde yer alan bir habere göre, başka bir raporda , "belden aşağısı somon balığına benzerlik gösteren ve şaşkın izleyicilerden korkarak kaçarken kayalıklara çarparak yaralanan bir deniz kızı yer alıyor."


İngiltere'nin kuzey ucunda, Peak Bölgesi'nde iki deniz kızı efsanesi yer alıyor. 


İlk denizkızı hikayesi suyu tuzlu olan bir gölle anlatılıyor 


Yüksek bir dağ zirvesinin hemen altında yer alan Kinder Scout'a yakın suyu tuzlu bir göl bulunuyor.İç kesimlerde böyle bir tuzlu suya sahip gölün bulunması bu bölgede yaşıyanlar tarafından oldukça tuhaf bir durum olarak algılanıyor. Bu gölün okyanusla bağlantısının bulunduğu ve okyanuslarda yaşayan denizkızlarının bu yoldan gelerek tuzlu gölü havuz olarak kullandıkları söyleniyor. 


Derbyshire'daki Kinder Scout yakınlarındaki Deniz Kızı Havuzu. (Dave Dunford / SA 2.0 TARAFINDAN CC )


Deniz Kızı Havuzunun, içinde yıkanacak kadar cesur olanlar için iyileştirici güçlerle sahip olduğu, eğer biri Paskalya'da gece yarısı göle girerde Deniz Kızı ona sevgiyle bakarsa o kişi sonsuza kadar yaşayacak, ama deniz kızı ona sevgiyle bakmazsa, gölün derinliklerine çekilerek sonsuza kadar yok olacak, inancı bu bölgede tabu halini almıştı


Howard Pyle tarafından 'Deniz Kızı' (1910). ( Kamusal Alan )


İkinci deniz kızı masalının Staffordshire Peak District'in güneybatı ucundaki Black Mere Pool'da (Blakemere Göleti, Deniz Kızı Göleti)ortaya çıktığı söyleniyor; 


Blakemere Göleti, Pırasanın altı mil (9.66 km) kuzeybatısında bulunan, yaklaşık 50 yarda (45,72 metre) çapında küçük, neredeyse dairesel bir doğal göl. Dipsiz olduğu söylenen bir efsaneye göre, deniz kızı buraya "yakındaki Thorncliff kasabasından bir denizci tarafından yüzlerce yıl önce getirilmişti."


Su perisi ve denizci arasındaki klasik aşk hikayesi denizcinin ölümünden sonra dramatik bir hal aldı. Denizcinin ölümüyle ne yapacağını şaşıran denizkızı birdaha denize dönemedi. Sevgilisinin ölümünün intikamını almak için gölde yüzmek isteyenlere saldırdı. Bir süre sonra denizkızıda öldü. Ama ölünce vücudu değişikliğe uğrayarak tam bir insan bedeni halini aldı.


Bu denizkızı hikayesi gerçek bir yaşam olayından esinlenlenerek ortaya çıkmışta olabilir. 


MS 1679'da seyyar satıcılık yapan genç ve güzel bir kadının yerel bir seri katil tarafından öldürüldükten sonra çırıl çıplak göle atılmasından sonra  denizkızı hikayesinin ortaya çıkmış olmasıda olasılıklar dahilinde


Gerçeği kurgudan ayırmaya çalışan İngiliz Sub-aqua kulübünün Kuzey Staffordshire şubesi komitesi üyesi Stoke-on-Trent'ten Bay Philip Davis, bir kurbağa adam kıyafeti giyerek gölde araştırma yaptı. Yaptığı araştırma sonunda, gölün en derin noktasının yaklaşık yedi fit kadar olduğu ve tabanının çamurla kaplı olduğu ortaya çıktı.


Blakemere Göleti, İngiltere, Staffordshire'da bulunan küçük, doğal bir göldür. (Graham Richter / CC BY SA 3.0 ) Su birikintisi, suyun bir denizkızı hayaletinin peşinden gittiğini iddia eden kalıcı bir efsanenin konusudur.


Bu gölü çevreleyen daha karanlık bir denizkızı hikayesi, daha var. Hikayede Joshua Linnet adlı yerel bir adamın güzel bir genç kadın tarafından reddedildiği anlatılıyor. Joshua Linnet aşkına karşılık vermeyen kadını cadı olmakla suçladı. Yöre halkını onu Kara Gölet'te boğmaya ikna etti Genç kadın boğulurken Joshua'ya lanet okudu.


Üç gün sonra vücudu, "iblis deniz kızı" nın neden olduğuna inanılan "pençe izleriyle kaplı " cesedi havuzda yüzerken bulundu. Boğularak öldürülen kadının ruhunun Kara göle musallat olduğuna yöre halkı inanmaya devam ediyor. Bu nedenden dolayı yöre halkı bu göle girmeye korkuyor


Elisabeth Jerichau-Baumann'ın 'Mermaid' (1873). Denizkızı masalları, dünya çapında sanatlar için popüler ilham kaynaklarıdır. Kaynak: CC BY SA 3.0

 

Japon Folklorunun Büyülü Deniz Kızları


Japon folklorunda anlatılan  Ningyo'yu, (insan balık) batı efsanelerinde sözü edilen denizkızları ile karşılaştırmak mümkün. Kavramda bir birlerine bezeselerde, yani ningyo ve denizkızı hem insan hem de balık vücuduna sahip canlılar olmasalarda, bu iki varlık aslında oldukça farklıdır.


Örneğin, Batı folklorunda, deniz kızları genellikle erkekleri baştan çıkartacak ve ölümlerine neden olacak kadar güzel olsalarda, Japon ningyosunun buna benzer  'standart' hikayeleri yoktur. Çünkü ningyolar sadece görünüşleri açısından değil, aynı zamanda insanlarla etkileşime girmeleri bakımından da denizkızlarından oldukça farklıdır.


Farklı Görünüm

Batılı denizkızlarının aksine, Japon ningyoları genel olarak çok daha az çekicidir. Genellikle bir maymunun üst yarısı ile bir balığın alt yarısı olan yaratıklar olarak tasvir edilirler. Bu tür bir ningyo, Japonlar tarafından da yapılmıştır, en ünlü örneklerden biri PT Barnum'un 'Fiji Deniz Kızı'dır .


Bununla birlikte, Batı'nın deniz kızlarına daha az benzerlik gösteren ningyo da vardır. Örneğin, birçok yerel gelenekte ningyoların insan (hatta maymuna benzer) gövdelerine sahip olmadığı iddia edilmiştir. Bunun yerine, bir balığın vücuduna tutturulmuş insan / maymun benzeri / sürüngen bir kafaları vardır. Bazen, bu kafalar garip bir şekilde, yani şekilsiz / boynuzlu / ağız dolusu jilet keskinliğinde dişlerle tasvir edilmiştir.


Bir balık gövdesi ve bir insan kafası ile bir ningyo. ( CC BY SA)


Bir kuş gagasına sahip olduğu söylenen ve boyundan aşağısı pullarla kaplı amabie / amabiko olarak bilinen bir tür ningyo da vardır.


Mistik Yetenekler

Japonya'da Ningyoların mistik yeteneklere sahip olduğuna inanılıyor Örneğin; bazı Ningyoların ağladıkları zaman gözyaşlarının inci olarak döküldüğüne, bazıların ise geleceği önceden bildirebileceğine inanılmaktadır.


19. yüzyılda kaydedilen bir hikayede, bir amabinin (Japonların Şifacı Deniz Yaratığı) ortaya çıktığı ve hem iyi hasatı müjdelediği, hem de veba salgını konusunda uyardığı söylenir. Kehanet bununla sınırlı kalmamış, Ek olarak, Japonların Şifacı Deniz Yaratığı "Amabie"  vebadan kaçınmak için insanların kendi benzerliğinde bir görüntü oluşturmaları gerektiğini açıklamış.


Edo döneminden bir Amabie ile bir çini gravürü. ( Kamusal Alan )


Amabie'nin aksine diğer ningyoların daha az yardımsever olduğu ve insanları denize çekmek için  şekil değiştirme yeteneklerini kullandıkları, denize çektikleri insanlarıda öldürdükleri anlatılır .


800 Yaşındaki Rahibe

Bununla birlikte, ningyo'nun doğaüstü güçleri hakkında en iyi bilinen inanç, insanın etini yiyerek sonsuz yaşama veya uzun bir ömüre erişebildikleridir.  Ningyo'nun bedeninin büyülü niteliklerini anlatan çok sayıda hikaye var. Yine de hiçbiri 'Happyanku Bikuni'den (' 800 yaşındaki Budist rahibe 'anlamına gelir) daha ünlü değildir.


Happyanku Bikuni'nin hikayesi ningyo yakalayan bir balıkçı ile başlıyor. Ningyo'yu yakalayan balıkçı onu güzelce pişirerek, etini yemeleri için bütün arkadaşlarını evine davet etti. Pişirilen balığın farklı bir yapıya sahip olması eve gelen misafirlerin kuşkulanmasına neden oldu. Bu kuşku nedeniyle misafirler kendilerine ikram edilen balık etine yemek yerine, sadece ekmek yemekle yetindiler. Ancak balıkçının küçük kızı babasının dalgınlığından faydalanarak eti yedi. Ve eti yiyen kız 15 yaşında büyümeyi bıraktı. Yaşıtları teker teker ölürken kendisinin gencecik bir kız gibi durmasına dayanamayarak, sonunda rahibe  olmaya karar verdi. Ve 800 yaşına kadarda rahibeliğini sürdürdü


Toriyama Sekien'in Konjaku Hyakki Shūi'sinden bir ningyo. ( Kamusal Alan )


Tenshou-Kyousha Tapınağı Ningyo

Eski Japonlar ningyo'nun varlığına inanıyorlardı ve hatta varlığına dair fiziksel kanıtlar bile vardı. Fujinomiya'daki Tenshou-Kyousha Tapınağı, varsayılan bir ningyo'nun korunmuş bedenine ev sahipliği yapıyor. Bir efsaneye göre, bir Japon prensi ölmek üzere olan bir ningyoya rastladı. Ningyo bir zamanlar balıkçı olduğunu, balık tutmak için korunan sulara girdiğini ve burada lanete uğrayarak ningoya dönüştüğünü anlattı.


Fujinomiya'daki Tenshou-Kyousha Tapınağı. ( güzellik bakıcısı )


Balıkçı diğer balıkçıların görünüşünden ders almaları için prensten korunmuş kalıntılarının sergilenebileceği bir tapınak yapmasını istedi. Pren Ningyo bedeni haline dönüşmüş olan balıkçının son vasiyetini yerine getirmek için, onun bedeninin saklanacağı bir tapınak yaptırdı. Bu, bu yaratığın bedenine bakan herkese yaşamın kutsallığını hatırlatmak için yapıldı. 


enshou-Kyousha Mabedi'nin ningyo'su. ( güzellik bakıcısı )


Rusalka: Efsanevi Slav Deniz Kızı

 

Slav mitolojisinde rusalka (rusalka: tekil,  rusalki), Kelt deniz kızlarına veya Yunan sirenlerine benzer bir şeydir. Kısacası rusalkiler, su kütlelerinde yaşayan ve erkekleri baştan çıkarmaktan hoşlanan güzel genç kadınlardır. Rusalki kavramı, genç kadınların doğurganlığın sembolleri olduğu Slav pagan geleneğinden kaynaklanıyordu. Rusalkiler insan hayatına çok fazla müdahale etmediler ve her bahar ay ışığında dans etmek için karaya çıktıklarında tarlalara ve ormanlara hayat veren nemi sağladılar. Su ruhlarının mahsullerin bol miktarda büyümesine yardımcı olduğuna inanılıyordu ve bu nedenle rusalkilere genellikle saygılı davranılıyordu. Ama 19. yüzyıla gelindiğinde, bir rusalka'nın temel amacının insan nüfusunu taciz etmeye dönüştüğü iddiası ortaya çıktı.

 

Rusalki'nin Kökenleri

Pagan su perisi olarak dünyaya gelen, deniz kızı rusalka'nın oldukça çeşitli köken hikayeleri vardır. Tipik olarak, şiddetli ölümlere neden olan genç kadınları içeriyordu. Bu ölümlerinde çeşitleri vardı. Bazen cinayet, bazen intihar vakaları ortaya çıksada başlıca ölüm nedeni suda boğulmaydı. Rusalka hikayeleri genellikle bir koca veya sevgili tarafından ihanete uğratılmış kadınların etrafında döner. Bazı rusalkiler evlilik dışı hamile kaldığı için göle veya nehre atlamak zorunda bırakılan genç kadınlardır. Yine başka efsaneler, vaftiz edilmeden önce ölen bebeklerin su spriteleri olarak yeniden doğduğunu söylüyor. Bu versiyon, evlilik dışı doğan bebeklerin sözde boğulduğu fikriyle bağlantılıdır. Son olarak, bazı efsaneler rusalka'nın kirli bir ruh olduğunu iddia eder

 

Rusalka, Ivan Bilibin , 1934. ( Kamu Malı )

 

Birçok rusalki'nin belirli bir yaşam süreleri olduğu söylenir. Bunlar, yeryüzünde kendilerine ayrılan zamanları tamamlanıncaya kadar suda oyalanırlar Rusalki gölleri, nehirleri, göletleri, bataklıkları, bataklıkları ve diğer su kütlelerini ziyaret eder. Genellikle iri göğüslü ince olarak tanımlanırlar. Soluk tenlidirler, Sarı, açık kahverengi,yada yeşil uzunve gevşek saçlara sahiptirler. Gözlerinde canlılık olmadığı söylenir ve eğer rusalka kötüyse,gözleri yeşil olabilir.

 

Bir rusalka'nın motivasyonları, nerede yaşadığına bağlı olarak değişir, kökleri eski pagan mitlerinde olabilir. Ukrayna ve Tuna Nehri çevresindeki bölgeler gibi bitki yaşamının bol olduğu ve mahsulün iyi yetiştiği yerlerde, rusalki büyüleyici ve eğlencelidir. Bununla birlikte, daha sert iklimlerde, rusalki vahşi ve kötüdür. Bu kötü ruhlar, erkekleri, suyun derinliklerine sürüklemek için gecenin ortasında sudan dışarı çıkarlar.

 

 

Sudan çıkan deniz kızı. ( Kamusal Alan )

 

Rusalki Haftası

Balık kuyruklu deniz kızlarının aksine Rusalki'nin bacakları vardır ve karada yürüyebilir. Ağaçlara tırmanmayı ve dansetmeyi severler. Her yıl yazın başında, Haziran ayının ilk haftasında, Slav kültürleri Rusalki Haftasını kutlar. Bu süre zarfında, her hangi bir su kütlesinde yüzülmesi yasaktır.Bu dönemde Rusalki'nin ağlayan söğütte oynamak ve huş ağaçlarında sallanmak için karaya çıktığına inanılıyor. Karaya çıktıktan sonra ay ışığında toplanarak çember halinde dans ettikleride söylenir. Bu olaylardan birine tanık kişi, ölene kadar onlarla dans etmeye zorlanır. Haftanın sonunda, su kütlelerinin yakınındaki kasaba ve köyler, rusalki'yi yatıştırmak ve / veya onları tekrar suya sürmek için sembolik tören cenazeleri düzenler.


Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS

 

Haberin etiketleri:

deniz kızları


Haber okunma sayısı: 3858

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

buyuk-giza-piramidi-ne-icin-yapildi

Büyük Giza Piramidi ne için yapıldı?

16 Ocak 2021 Cumartesi 18:20
zehir-kralicesi-giulia-tofana

Zehir kraliçesi Giulia Tofana

14 Ocak 2021 Perşembe 17:35
mezari-bulunamayan-7-buyuk-hukumdar

Mezarı bulunamayan 7 büyük hükümdar

11 Ocak 2021 Pazartesi 09:31
antik-dunyanin-7-cilgin-hukumdari

Antik dünyanın 7 çılgın hükümdarı

04 Ocak 2021 Pazartesi 17:30
longyou-magaralarinin-on-gizemi

Longyou mağaralarının on gizemi

25 Aralık 2020 Cuma 15:38
antik-dunyanin-on-muhtesem-hazinesi

Antik dünyanın on muhteşem hazinesi

22 Aralık 2020 Salı 22:33

ÜLKE GÜNDEMİ

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

Erdoğan'dan gelecek için pembe tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve

İnternet arama motorlarından kayıt nasıl silinir

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama

Kasım ayında ihracat ve ithalat arttı

İstanbul’da, Kasım ayında, 12.7 milyar dolar ithalat, 7.9 milyar ihracat gerçekleşti; hem ihracat hem de ithalat

CHP'den 'sen varsan biz varız' kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL