24 Şubat 2021 Çarşamba

Beyaz sarayın hayaletleri

beyaz-sarayin-hayaletleri

Beyaz Saray, birkaç nedenden ötürü Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en tanınmış yerdir: politik, tarihi, kültürel. Her gün Beyaz Saray'daki güncel olaylar dünya çapında aktarılıyor. Her gün 1600 Pennsylvania Bulvarı'ndan gelen tüm haberlere rağmen, önemli bir husus sürekli olarak gözden kaçıyor:
23 Ocak 2021 Cumartesi 16:29

 Oval Ofis'e musallat olan geçmiş dönemlere ait Amerikan başkanları hakkında çok eski sayıda hayalet hikayesi var. Yaşadıkları ve çalıştıkları yerlere musallat olmak için ölüler dünyasından dönen gezgin ruhlar, dünyanın en eski kültürlerinde binlerce yıldır folklor ve mit masallarının temel bileşenleri olmuştur. Hayalet veya hayalet kavramının tamamı, bir kişinin ruhunun bedenden bağımsız olarak var olduğu ve bedenin ölümünden sonra da var olmaya devam ettiği inancına dayanmaktadır. Bu nedenle, birçok tarih öncesi toplum, ölü insanların ruhlarının gömüldükten sonra yaşayanları rahatsız etmemesini sağlamak için karmaşık cenaze ve ölüm ritüelleri gerçekleştirdi. Bununla birlikte, tarihsel kayıtlar incelendiğinde, bunun her zaman plana uygun olmadığı hemen anlaşılır. İnsanlık tarihini dolduran hayalet hikayelerini anlatma bitirmek mümkün değil.

 

Yunan Stoacı Filozof Athenodorus, Henry Justice Ford'un Perili Evini Kiraladı (c. 1900) ( Public Domain)

 

MS 1. yüzyılda Romalı yazar, Genç Pliny, klasik hayalet hikayesini kaydeden ilk kişiydi. Pliny hikayesinde uzun sakallı, çıngıraklı ve zincirlerle hizmetçisini Atina'daki evinde rahatsız eden yaşlı bir adamın hayaletini anlattı. Bu hikaye zaman içinde öylesine popüler bir hale geldiki, ağzı laf yapan herkes yeni hayalet hikayeleri ile toplumun karşısına çıktı. Bugün  kötü ruh (poltergeist) olarak tanımlanan hayalet hakkında ki ilk kayıt ise MS 856 yılında yazılı hale getirildi. Hikaye Almanya'da bulunan bir çiftlik evinde geçiyor. Eve musallat olan kötü ruh, perdeleri sallıyor, kapıları çarpıyor, aile bireylerine taş atıyordu. Dışarıda hava çok olmasına ve evin içinde içeriyi ısıtacak soba olmamasına rağmen, evin içinde sanki ateş yanıyordu. Aylarca süren araştırmalara rağmen bu garip olayların nedeni bulunamayınca aile çifliği terketmek zorunda kalmış.  

James McBryde tarafından MR James'in "Oh, Whistle, And I'll Come To You, My Lad" (1904) hikayesi için çizim.  (Kamusal Alan)

 

Daha erken ve modern zamanlarda ise, Amerika Birleşik Devletleri geçmişinin en önemli figürlerinden olan eski ABD başkanları yeni başkanların dünyalarına musallat olmak için geri döndüler. Bu listenin zirvesinde ise George Washington, Benjamin Franklin ve Abraham Lincoln var. 

 

Muhtemelen trajik ölümünün küçük bir kısmı nedeniyle , Beyaz Saray'da en çok bildirilen hayalet, Abraham Lincoln'ün hayaleti olmuştur. 

 

Abraham Lincoln suikastı, 14 Nisan 1865'te, Kutsal Cuma'da gerçekleşen, Amerikan İç Savaşının son önemli olaylarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Abraham Lincoln, Ford's Theatre'da eşi ve iki konukla birlikte Our American Cousin oyununu seyrederken silahla vuruldu.

 

Aktör ve Konfederasyon sempatizanı olan suikastçı John Wilkes Booth, diğer suikastçılar Lewis Powell ve George Atzerodt ile birlikte sırasıyla (o zamanın Dışişleri Bakanı) William H. Seward ile Başkan Yardımcısı Andrew Johnson'ı da öldürmeyi planladı. Booth Lincoln, Seward ve Johnson'ı öldürerek kaos yaratmayı ve Federal Hükûmeti yıkmayı umdu. Booth Lincoln'ü öldürmeyi başardıysa da, plan genel olarak amacına ulaşamadı. Seward da saldırıya uğradı, ancak iyileşti. Johnson'ı vuracak olan kişi ise paniğe kapılarak Washington'a kaçtı.

 

Lincoln'ün suikaste uğrayarak öldürülmesinden sonra onun yerini hayaleti aldı. Ve onun hayaleti, ölümünden bu yana Amerikan siyasi tarihinin çeşitli yöneticileri tarafından görüldü.

 

Lincoln'ün Hayaleti'ni gördüğünü ilk itiraf eden, 1923-1929 yılları arasında Başkan olarak görev yapan Başkan Calvin Coolidge'in First Lady'si Grace Coolidge oldu. Coolidge, Lincoln'ün ofisi olan Lincoln Yatak Odasında duran hayaletini anlattı. Hayalet bir pencereden dışarı baktı. Dikkat çekici bir şekilde, o pencere, bir zamanlar İç Savaş savaş alanlarının olduğu yerde, Virginia'ya bakıyordu. Hayalet daha sonra ortadan kayboldu. Belki de Lincoln hâlâ bittiğini bilmediği savaştan endişeliydi.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin ikinci başkanı John Adams ve eşi Abigail Adams, eski başkent Philadelphia'dan yeni başkente ve Beyaz Saray'a taşındı. İnşası tamamlanan sarayın Suya yakınlığı ve inşa edildiği arazisi nedeniyle başkent nemliydi.

 

Bu nem nedeniyle Abigail Adams'ın Beyaz Saray'da nemli çamaşırları asacak kadar sıcak ve kuru bir yer bulması gerekiyordu. Adams o yeri Beyaz Saray'ın Doğu Odası'nda buldu. Alanı derme çatma bir çamaşır odası olarak kullandı.

 

First Lady, bu davranışı sık sık uygulamış olmalı, çünkü ölümünden sonra bile odada kıyafetlerini denemeye ve kurutmaya devam ettiği söyleniyor. Bir şapka ve dantel bir pelerin giyen Abigail Adams'ın hayaleti, zaman zaman Beyaz Saray'ın en büyük odası olan Doğu Odası'na doğru yürürken görülmüştür. 

 

1824'te John Quincy Adams, yoğun bir başkanlık seçimi sürecinin ardından Andrew Jackson'ı yendi. Jackson, 1828'de Oval Ofis'e gelmesine rağmen, Adams'ı onun yerine destekleyenleri asla unutmadı.

 

First Lady Mary Todd Lincoln'e göre, Jackson'ın hayaleti hayatındaki bu mutsuz kızgınlığı ölümüne taşıdı.

 

İç Savaş sırasındaki çağdaşlarının çoğu gibi First Lady Mary Todd Lincoln de hayaletlere ve spiritüalizme sıkı bir şekilde inanıyordu. 1862-1863 yılları arasında, hasta oğlu Willie'yi iyileştirmek için Beyaz Saray'da seanslar düzenledi. Willie 1862'de 11 yaşında büyük bir ihtimalle tifo hastalığından öldü.

 

Paranormal olaylara olan duyarlılığı göz önüne alındığında, Mary Todd Lincoln, Jackson'ın özellikle eski yatak odası olan Rose Room'da gezdiğini ve küfrettiğini duydu. Açıkça görülüyor ki, Jackson'ın hayaleti hayatındaki o önemli seçimi kaybetmiş olmanın öfkesini hâlâ ifade ediyordu.

 

1911'de hayalet bir varlık olan Şey, Başkan William Howard Taft'ın personelini korkuttu.Başkan Taft'ın askeri yardımcısı Binbaşı Archibald Butt Şey'i genç bir çocuk olarak tanımlandı:

 

Görünüşe göre hayalet on dört ya da on beş yaşında, buruşuk sarı saçları ve üzgün mavi gözleri olan genç bir çocuk. . . Şey'in mevcudiyetine dair ilk bilgi garip dokunuşlar ile ilgiliydi. Sanki birisi ne yaptığınızı görmek için sizin üzerinize eğilerek omuzlarınıza baskı yapıyormuş gibi bir his uyandırıyordu 

 

Başkan Taft, Şey'in hayranı değildi. Aslında Taft, ofisindeki gulyabaniye dair çılgın hikayelerden o kadar ağırlaşmıştı ki, Taft bu konuda konuşanı işten atacağını söyleyerek tehdit etmek zorunda kaldı.

Kaynak: DCGHOSTS
              ANCİENT-ORİGİNS

Haberin etiketleri:

Beyaz Saray, Oval Ofis, Hayalet, Amerika


Haber okunma sayısı: 4071

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

on-inanilmaz-antik-metin

On inanılmaz antik metin

31 Ocak 2021 Pazar 18:41
10-korkunc-arkeolojik-kesif

10 Korkunç arkeolojik keşif

24 Ocak 2021 Pazar 21:09
beyaz-sarayin-hayaletleri

Beyaz sarayın hayaletleri

23 Ocak 2021 Cumartesi 16:29
kral-midas-efsane-mi-gercek-mi

Kral Midas efsane mi, gerçek mi?

20 Ocak 2021 Çarşamba 18:00
mary-celeste-gemisinin-laneti

Mary Celeste gemisinin laneti

18 Ocak 2021 Pazartesi 11:33

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL