TSK Mehmetçik Vakfı

15 Ekim 2018 Pazartesi

Antik dünyanın gizemli 5 piramidi

antik-dunyanin-gizemli-5-piramidi-

Giza'nın Büyük Piramidi, şüphesiz, antik dünyanın en tanınmış ikonlarından biridir. Önemli piramitler sadece Mısır'da görünsede, Avrupa'da, Asya'da , Okyanusya'da ve Amerika'da enaz Giza Piramidi kadar gizemli olan piramitler bulunduğuda bir gerçek.Birbirleri ile hiçbir temasta bulunmayan, hatta ayrı ayrı kıtalarda yer alan eski uygarlıkların değişik şekillerde piramitler inşaa etmesi hala gizemini korumaktadır
05 Ağustos 2018 Pazar 21:01

 Bu etkileyici muhteşem anıtların çoğu, eski kültürlerin mirası olarak günümüze kadar varlıklarını korumasına rağmen gizemleri hala çözülememiştir.

 

İşte size antik dünyanın az bilinen 5 gizemli piramiti

 

1. Roma, İtalya'nın Kalbinde Bir Piramit 

Kolezyum, Pantheon, Trajan Market ve Roma Forumu - adlarını taşıyan tarihi eserlere sahip olan Roma iyi antik mimarisi ile tanınır Ama bu antik mimari yapılarla ilişkisi olmayan bir piramitin Roma'nın tam kalbinde yer almasının sırrı henuz tam olarak çözülebilmiş değil.

 

Roma'nın ortasına yerleştirilmiş, 30 metre genişliğinde ve 35 metre yüksekliğinde olan 2.000 yıllık Cestius Piramidi'ni çok az kişi duysada, piramitler arasında önemli bir yere sahiptir.

 

Cestius Piramidi, eski Roma'da önemli bir yol olan Via Ostiensis boyunca MÖ 18 ile 12 arasında inşa edilmiştir. 

 

Mısır piramitlerinin mezar olarak kullanılıp kullanılmadığı tartışılırken, Cestius piramidi ile ilgili böyle bir tartışma yok. piramidin doğu ve batı kenarlarındaki yazıtlara göre, Piramidin içinde,Gaius Cestius Epulo , bir tribün, praetor ve rahipliğin üyesi olarak bilinen bir Romalı politikacının cesedini barındıran bir tonozlu mezar odası bulunmaktadır. İkinci bir yazıtta ise, bu piramidin 330 günde tamamlandığı ifade edilmektedir

 

Cestius Piramidi ( CC, SA 2.0 )

 

2. Tenerife, Kanarya Adaları Gizemli Piramitleri

Kanarya Adaları'ndaki Tenerife bir tatil beldesi olarak bilinir. Adaya gelen yabancılar orada bulunan piramitlerden ve piramitlerin gizeminden habersiz olarak ziyaretlerini sürdürürler 

 

Piramitleri kim inşa etti, ne zaman yapıldı, ve neden adaya inşaa edildi?

 

Piramitler, Tenerife'nin güneyinde bir kasaba olan Güímar'da bulunuyor . Lav taşından harç kullanılmadan yapılmış olan piramitler, akademisyenler arasında büyük tartışmalara neden olmuştur. Bilimsel çalışmalar sonunda piramitlerin MS 19. yüzyılda yapıldığı iddia edildi.Piramitlerin çevresinde yapılan kazılar sırasında bulunan çömleklere dayanarak, çiftçilerin araziyi temizlerken buldukları volkanik kayalarla bu piramitleri yaptıları ileri sürüldü. Ancak, Norveçli gezgin Thor Heyerdahl,hiçbir dayanağı olmayan bu tezlere itiraz etti. Heyerdahl, piramitlerin, M.Ö. 1000 civarında takımadalara göç eden Kanarya Adaları'nın yerli Berberi sakinleri olan Guanches tarafından inşa edildiğini savundu. Hayerdahl, yapıların özenli bir şekilde, Yaz Gündönümünde gerçekleşecek olan törenler için kademeli hizalamalarla tasarlandığını belirti. 

 

1991'de, Canary Astrofizik Enstitüsü'nden araştırmacı olan Juan Antonio Belmonte Avilés, Antonio Aparicio Juan ve César Esteban López, Güímar'ın piramitlerini çevreleyen terasların bazılarının uzun kenarlarının kış ve yaz gündönümü yönünü gösterdiğini ortaya koymuştur. 

 

Heyerdahl, Kanarya piramitlerinin eski Mısır ve Maya uygarlığı arasındaki seferler üzerinde geçici ve coğrafi bir duraklama noktası oluşturduğunu, tarihçilerin, arkeologların, astronomların ve tarihte genel ilgisi olanların yer aldığı bir tartışma başlattığını öne sürdü.

 

Güímar Piramitlerinden biri (Fotoğraf:  Colin Moss )

 

3. Cholula, Meksika'nın Büyük Piramidi

450 x 450 m tabanı ve 66 m yüksekliğe sahip olan Cholula Büyük Piramidi  (Toplam hacmi 4.450.000 m³ olarak tahmin ediliyor) Guinness Rekorlar Kitabı tarafından, dünyanın en büyük piramidi olarak tanınmasına rağmen birçok kişi Cholula Büyük Piramidi'ni duymamıştır. Sadece Puebla şehir dışında bulunan piramit Mezoamerikan panteonunun en önemli tanrısı olan Quetzalcoatl'a, adandı. zamanla Cholula büyük bir şehir haline gelerek Meksika'nın dini merkezi oldu. Tapınağın yapımı M.Ö. 2. yüzyılda başlamış ve son halini almadan önce birkaç aşamadan geçmiştir. MS 1100 civarında, şehir Toltec-Chichimecas'ın eline geçti ve piramitin üzerine yeni tapınaklar inşaa ettirdi.

 

Cholula’ya hakim olan her grup piramide (teknik olarak tapınak, piramit değildir.) eklemelerde bulundu ve hacmi, Mısır piramitlerinden daha kitlesel bir yapı büyüklüğüne ulaştı. Cholula’da insanlarının katıldığı, özellikle çocukların kurban edilmesi gibi dini ritüeller çoktu. Bir süre sonra Cholula piramidi terk edildi ve yabani bitkilerin kapladığı bir höyük altında kayboldu. Diğer tapınaklar bu yapay tepenin üzerine inşa edildi. 

 

Eski kroniklerden; bölgede kuraklık yaşandığı ve yardıma gelen rahiplerin yağmur tanrısı Tlaloc’a haberci göndermeye ihtiyaç duydukları anlatılır. Bu haberciler çocuktu ve diğer dünyaya haber göndermek için başları kesildi. Günümüzde, Altar con Ofrenda diye bilinen yerde kurban edilen idam edilmiş iki çocuğun ciddi deforme kafatasları bulunmuştur. Zamanla önemli bir kutsal merkez oldu, hatta Aztek liderlerinin de ibadet için Cholula’ya gittikleri iddia edilir. Hac ibadeti yapılan ilk şehirdir, diye biliriz. Aztekler, Xelhua Mitolojisinde yer alan devlerden birinin Cholula piramidini inşa ettiğine inanıyorlardı. Cortes geldiğinde, Cholula bazı tahminlere göre 100,000 nüfusa sahip, Meksika'nın en büyük ikinci şehri idi. Yaşayan halkın binlercesi İspanyollar tarafından katledildi. Tapınakları yıkıldı ve bir kilise, Cholula piramidinin üzerine inşa edildi.

 

1930 yıllardan itibaren arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Tünellerin içi (bunlar yaklaşık 8 km) kazılmış ve birbiri üstüne inşa edilen çeşitli yapılar hakkında keşifler yapılmıştır. Önemli freskler, içme ve sarhoşlukla ilgili bir yaşam sahnesinin bulunduğu duvar resmi keşfedildi.

 

Halk İspanyol katliamından kurtulmak için Cholula'yı terkedince, Meksikanın en büyük şehride gizemli bir şekilde kaybolarak, tabiat ananın korumasına sığındı.

 

1910 yılına kadar tabiat ana tarafından korunan Cholula'nın yerine akıl hastahanesi yapılmaya başlanınca gizemli yapıda ortaya çıktı.

 

4. Xian, Çin Efsanevi 1.000Ft Beyaz Piramidi

Shaanxi eyaletinde izole, düz ovada dağılmış, Xi'an antik başkenti yakınlarındaki küçük Çin dışında olduğu iddia edilen muhteşem piramit. Mısır'da bulunan Giza hatta Büyük Piramit'den daha büyük olduğu iddia edilen bu piramidin en büyük özelliği ise tamamen beyaz renkte olması ve mücevher gibi parlaması. 1.000 metrelik beyaz renkli, mücevherle kaplı Xian piramidinin hala tam olarak yerinin tesbit edilememiş olması, onu bir efsane olmaktan öteye taşıyamıyor. 

 

1912'de Shaanxi Eyaletindeki bir Budist keşiş rehberi ile yürürken 500 metre genişliğinde en az 300 metre (Yaklaşık 1000 fit) yüksekliğinde dev bir piramit bulduğu Amerikalı seyahat acentesi ve tüccar Fred Meyer Schroder'e haber verdi. Keşişin bulduğunu iddia ettiği piramit Mısır'da bulunan Büyük Piramit'den on kat daha büyüktü.Schroder'ın Moğol rehberi Bogdo, ona piramitlerin en az 3000 yıl olduğunu ve bu konudaki bilgilerin antik manastır belgelerinde kaydedildiğini ve yerel efsanelerde iyi bilindiğini söyledi.

 

Xian piramidine ait iki gözlem 1940'larda pilotlar tarafından gerçekleştirildi. Yaptıkları bu gözlemde, daha önceki raporlarda ifade edilen, piramidin büyüklüğünü özelliklerini destekliyordu. 

 

Bazıları,bu büyüklükteki Beyaz Piramidin, Qin Ling Dağları'nın engebeli arazisinde, yükselen dağlar ve derin boğazlar arasında yer alamıyacağına inanıyordu. Sayısız araştırmacı ve kaşif,yıllarca Xi'an Beyaz Piramidi'ni araştırdı, ancak bugüne kadar hiçbiri başarılı olmadı.

 

Uzakdoğu'da savaşan, ABD Hava Kuvvetleri Pilotu James Gaussman Hindistan'daki Assam'a geri döndü, motor güçleri Çin'deki düşük bir irtifaya inmeye zorlandığında, 'Burma Hump' - Hindistan'dan Chungking, Çin'e ithal malzemeleri getiriyordu.

 

Gaussman bu yolculuk sırasında gördüklerini şöyle anlatıyordu "Bir dağın etrafında uçtum ve sonra bir vadiye geldik. Doğrudan altımızda devasa bir beyaz piramit vardı. Bir peri masalıymış gibi görünüyordu. Piramidin ışıltılı beyazı örtülmüştü.

 

Metal veya başka bir taş şekli olabilirdi. Her tarafta beyazdı. En çok merak edilen şey, onun büyük bir mücevher benzeri malzeme olan büyük bir parçasıydı. Ben şeylerin muazzam büyüklüğünü görünce inanılmaz bir şaşkınlığa uğradım "

 

Gaussman çektiği piramide ait fotoğraflar ve yazdığı raporlar  ABD ordusunun gizli servis dosyaları arasına konarak 45 yıl yayınlanmadan bekletildi. 

 

İki yıl sonra, 1947'de, başka bir ABD pilotu olan Maurice Sheahan - bu kez Xian'dan çok uzak olmayan Shaanxi Eyaleti üzerinden uçan - dev bir piramidin görüntüsünü yakaladı aşağıda puslu manzarada ve hızla resimleri çekti. Bu kez, 28 Mart 1947'de New York Times dahil olmak üzere birkaç ABD gazetesi, hava aracının çektiği fotoğrafları yayınladı. Fakat Çinli arkeologlar böyle bir yapının varlığını inkâr etmeye devam ettiler, ancak Sheahan'ın fotoğrafları Mısır'daki herhangi bir piramitten daha yüksek olduğunu gösterdi.

 

 Auckland, Yeni Zelanda'dan Yüzbaşı Bruce Cathie , bir havayolu pilotu olan kaşif ve UFO araştırmacısıdır. 1962'de Schroder'in günlüklerini okuyarak, Çin'deki bu piramitlerle ilgili gerçeği almaya karar verdi. Cathie, Wellington'daki Çin büyükelçiliğine başvurdu. Çin'den gelen cevabi yazıda butür piramitlerin varlığı inkar edildi.

 

 Daha sonra, yetkililer bu tür yapıların varlığını kabul ettiler. Ancak onları piramitler olarak nitelendirmediler. Daha doğrusu, Cathie'ye, Han Hanedanlığı'ndan kalma yamuk mezarlar olduklarını söylediler. 

5. 5.000 Yıllık Piramit Kenti, Caral, Peru

Supe, Peru Norte Chico uygarlığı, Amerika'nın bilinen ilk uygarlığıydı. Başkentleri Kutsal Karal Şehriydi - karmaşık tarım uygulamaları, zengin kültür ve taş ve toprak platform höyükleri, tapınakları, amfitiyatroları, batık yuvarlak plazaları, yerleşim alanları ve altı büyük anıtsal mimari ile tamamlanan 5.000 yıllık bir metropol piramitlerle doluydu. 


Antik şehir ilk olarak 1905'te Alman arkeolog Max Uhle tarafından keşfedilmişti. Ancak 1970'lere kadar, arkeologlar doğal oluşumlar olarak tanımlanan tepelerin aslında basamak piramitleri olduğunu fark etmemişti.  Beş bin yıldır kumun altında gömülü olan Caral'ın büyük şehri ve altı piramidi,1990'larda, gömüldükleri yerden gün ışığına çıkartılmıştı.


Büyük Caral Piramidi kalıntıları. Resim kaynağı:  Christopher Kleihege / UNESCO


Dünyadaki binlerce piramidin varlığını zaten biliyor olsak da, henüz keşfedilemeyen yüzlerce piramit olduğu ivarsayılmaktadır. Güney Amerika ve Asya'nın yoğun ormanlarında, doğal tepeler ile kolaylıkla karışabilen bitki örtüsü altında ve karla kaplı bölgelerde bulunan piramitler eski geçmişinden, günümüze çıkartılamadı 


ANCİENT-ORİGİNS


çeviri ve düzenleme: Bayram ALACATLI

Haberin etiketleri:

piramitler


Haber okunma sayısı: 623

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

30-milyar-dolarlik-sir

30 milyar dolarlık sır

12 Ekim 2018 Cuma 09:14
leydi-godivanin-ciplak-gercegi

Leydi Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:26
seytanin-incili-codex-gigas

Şeytanın incili Codex Gigas

07 Eylül 2018 Cuma 18:36
eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

06 Eylül 2018 Perşembe 23:20
uzayli-gizemini-cozecek-9-kanit

Uzaylı gizemini çözecek 9 kanıt

01 Eylül 2018 Cumartesi 22:45
antik-misirin-14-gizemi

Antik Mısır'ın 14 gizemi

14 Ağustos 2018 Salı 18:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Van Valisi kimin malını kime satıyor?

Yazılı bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi "Van’da kayyum işlevi gören Vali’nin yaptıklarına

Edebimden, saygımdan sustum

CHP'nin eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP İzmir İl

Parlamentoda kavga eden olmayacağız

Erzincan'da basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ensarioğlu, "Parlamentoda kavga

9 öğrenci için 70 kişi çalışıyor

İktidarın seçim yatırımına dönüştürdüğü ‘her kente üniversite’ projesindeki çöküş sürüyor.

Peki şimdi kim bu 'o çocukları'

ABD'li rahip Andrew Brunson serbest bırakılması, akıllara Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak

'Ver mehteri' diyen sunucunun zor anları

Yandaşlık da sınır tanımayan A haber sunucusu Erkan Tan ofsayta düştü

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • 30 milyar dolarlık sır

    Thomas Beale’nin 1820’de emanete bıraktığı şifreli 3 mektubun, 30.000.000 dolarlık bir

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL