23 Ekim 2020 Cuma

Hepatit nedir ve nasıl anlaşılıtr?

hepatit-nedir-ve-nasil-anlasilitr

Korku ve kaygı sıklıkla Hepatit tanısını izler. Bu bir var bulaşıcı ona sahip olanların karaciğerlerinde, genellikle ciddi ve bazen ölümcül enfeksiyona yol açması anlamına gelir karaciğer, hastalık. Ancak tüm hepatit tipleri eşit derecede ciddi değildir.
21 Mayıs 2019 Salı 11:34

 Yazan: Anna Kučírková

 

Ondan uzak durmaya çalışıyorsanız, olası semptomlarınız varsa veya bu tanıyı bile aldıysanız, hastalığın sözleşmesinin nasıl yapıldığından, nasıl önlenebileceğinden ve bu tedaviler için hangi tedavilerin mevcut olduğu hakkında tam olarak bilgilendirildiğinizden emin olun. Hepatit var.

 

Hepatit Nedir?Hepatit, iltihaplanmaya yol açan karaciğer hastalığı için genel bir terimdir. Enflamasyon skarlaşmaya neden olabilir ve bazı  durumlarda nihayetinde karaciğer yetmezliğine yol açar.

 

Hepatit genellikle virüslerden kaynaklanır, ancak karaciğer problemleri fiziksel yaralanma, bakteriyel enfeksiyondan karaciğere zarar verme, bazı ilaçlar veya ters ilaç etkileşimleri, otoimmün hastalık, ağır alkol kullanımı ve bazı toksinler nedeniyle de oluşabilir.

 

Bir hepatit (A) tipinde sadece bulaşıcı değildir - bulaşıcı da olabilir (doğrudan kişiden kişiye geçer.) Ancak, diğer biçimlerde maruz kalma, riskli davranışlara katılırken (uyuşturucu iğneleri paylaşırken, alkol bağımlılığı veya korunmasız olarak) ortaya çıkar. cinsiyet) veya hijyen zayıf olduğunda.

 

Beş çeşit virüs, hepatit karaciğer hastalığı ile ilişkilidir. Beşinci en son ele geçen; yıllarca sadece dört hepatit suşuna başvurulmuştur. Bu nedenle hastalığa verilen 5 farklı ismi göreceksiniz - Hepatit A, B, C, D ve E. Bunların arasında Hep A, B ve C en yaygın olanlarıdır.

 

Hepatit belirtileri nelerdir?

Bağışıklama Eylem Koalisyonu , Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışır, viral hepatit belirtileri sahip olursanız olun hepatit hangi tür benzer olduğunu açıklar.

 

“Semptomlar ortaya çıkarsa, aşağıdakilerden herhangi birini veya tümünü yaşayabilirsiniz: sarılık (cilt ve gözlerin sararması), ateş, iştahsızlık, yorgunluk, koyu renkli idrar, eklem ağrısı, karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma. Tüm viral hepatit tipleri için, semptomlar çocuklarda yetişkinlerden daha az görülür. HCV'li (hepatitin C formu) her yaşta insanlar için semptomları daha az yaşamaları olasıdır. ”

 

Beş Hepatit türü nedir?

 

Beş tipin anlaşılması önemlidir. Hiç aynı değiller. Önerilen tedaviler farklılık gösterir ve her türün belirli bir risk seviyesi vardır. Onlara ayrı ayrı bakalım:

 

Hepatit a

 

Bulaşıcı , bu yüzden kişiden kişiye geçebilir.

Genellikle bulaşmış yiyecekleri veya içme suyunu (dışkıda oral yol olarak adlandırılır) yiyerek veya daha önce enfekte olmuş bir kişi veya nesneyle yakın temas kurarak sözleşmeli.

Genel olarak kısa süreli karaciğer enfeksiyonu, haftalar veya birkaç ay içinde düzelir.

Çoğu tamamen iyileşir, ancak bazı durumlarda ciddi olabilir veya hastaneye yatış gerektirebilir.

Hep A. için spesifik bir tedavi yoktur. Ağrı, kaşıntı ve bulantı için semptom hafiflemesi gerekebilir.

İyi hijyen, hepatit A'ya karşı en iyi korunma yöntemlerinden biridir.

Aşılar risk faktörü olan kişiler için mevcuttur / önerilir.

Virüsün yaygın olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız önerilen aşılar. Orta Amerika, Güney Amerika, Hindistan Yarımadası, Afrika, Uzak Doğu ve Doğu Avrupa.

 

Hepatit B

 

Enfekte olmuş kan, semen veya diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla oluşur.

Maruz kalma cinsel ilişkilerden, iğnelerin / ilaç enjeksiyon ekipmanının paylaşılmasından veya diğer kirli kanlara maruz kalmadan kaynaklanır (teknik, laboratuar veya hemşirelik personeli için işteki iğneler gibi)


Anneler yenidoğanlara doğumda veya kısa bir süre sonra geçebilirler.

Kasılma yapan yetişkinlerin çoğu iyileşir, ancak bazıları taşıyıcıdır. Kendi semptomları kaybolduktan sonra onu başkalarına yayabilir.

Çocuk gibi enfekte olan insanlar uzun süreli enfeksiyon geliştirir: kronik hepatit B. Antiviral ilaç tedavisidir. Siroz / karaciğer kanserine yol açabilir.

 

Hepatit C

 

Kan kaynaklı virüs esas olarak kontamine kan, yasadışı uyuşturucu enjeksiyonu için iğneler, dövmeler için kontamine iğnelerle temas yoluyla yayıldı.

 

Bazen semptom olmaz veya sadece hafif olanlar görülür, ancak siroza (karaciğerin skarlanması) yol açabilir.

Kronik olabilir.

 

Hep B'den farklı olanlarda, genellikle diğer vücut sıvıları değil, sadece kandan kana temas yoluyla yayılır.

 

Hepatit D

 

Sadece hepatit B ile enfekte olmuşsa oluşur; bu hastalığı daha şiddetli hale getirme eğilimindedir.


Cinsel ilişkiler ve anneden çocuğa yayılır.

 

Hepatit E

 

Dört Hep E suşu tanımlanmıştır.

Bir doktor, virüse karşı antikorları için kan testleri yaptığında teşhis edilir. Teşhis zor olabilir; Çeşitli hepatit formlarını ayırt etmek zordur.


Genellikle kendi kendine temizlenir. Nadiren akut karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Başlıca Asya, Meksika, Hindistan ve Afrika'da; kötü sanitasyon hastalıkları olarak kabul edilir.

ABD'deki davalar esas olarak salgınların yaşandığı ülkelerden dönenlerden kaynaklanmaktadır.

Genellikle Hep A'ya benzer şekilde dışkı maddesiyle kontamine olmuş olanları yiyip / içerek sözleşmeli.


Bunun için ölüm oranları düşüktür. En çok risk altındaki gebeler ve baskılanmış bağışıklık sistemi olanlar, kronik bir versiyon geliştirme riski altındadır.

 

Hepatit E virüsünün (HEV) dört türü nedir?

 

Dünya Sağlık Örgütü  en az 4 farklı hepatit genotipleri karıştığı olarak semptomatik HEV enfeksiyonu anlatmaktadır - Genotipler 1, 2, 3 ve 4 numaralı:

 

Genotip 1 ve 2 sadece insanlarda bulundu. Genotip 3 ve 4 virüsleri herhangi bir hastalığa neden olmadan çeşitli hayvanlarda (domuzlar, yaban domuzları ve geyikler dahil) dolaşır ve bazen insanları enfekte eder.

 

Virüs fekal-oral yolla bulaşır. Enfekte kişilerin dışkılarına dökülür ve suyu kirletir. Genellikle enfeksiyon kendi kendini sınırlar ve 2-6 hafta içinde düzelir. Bazen fulminan hepatit (akut karaciğer yetmezliği) olarak bilinen ciddi bir hastalık gelişir ve bu hastalığa sahip kişilerin bir kısmı ölebilir.

 

Su kirliliği sıklığı sık görülen kaynakların yetersiz olduğu bölgelerde, su kaynakları, sağlık, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan sınırlı kaynaklar bulunmaktadır. Bu alanlarda, hastalık hem salgınlar hem de sporadik durumlar olarak ortaya çıkar.

 

Salgınlar genellikle içme suyu kaynaklarının dışkı kontaminasyon sürelerini takip eder ve birkaç yüz ila birkaç bin kişiyi etkileyebilir, ancak güvenli içme suyu kaynaklarına sahip bazı bölgelerde bazı E E vakaları vardır. Daha iyi temizlik ve su temini olduğu durumlarda, Hepatit E hastalığı, yalnızca ara sıra sporadik vakalarda nadirdir.

 

Hepatit bulaşmasından nasıl kaçınıyorsunuz? Tedaviler nelerdir ve tedavileri var mı?

 

Çeşitli hepatit tiplerinden kaçınmak için en iyi yöntemler vardır:

 

Hep A - Tuvaleti kullandıktan sonra veya enfekte olmuş bir kişinin kanı, dışkıları veya diğer vücut sıvılarıyla temas ederseniz ellerinizi iyice yıkayın. Temiz ve kirlenmemiş olduğundan emin olmadığınız yiyecek veya sulardan kaçının. Şansını zorlama.  Bakterileri temizleyen ve virüs riskini azaltan bunun gibi kişisel bir su filtreleme sistemi kullanmak güvenli bir bahis.

 

Hep B - Hep B için aşılar vardır. Aşı, genellikle 1 ila 6 aylık bir sürede 2, 3 veya 4 atış olarak verilir. CDC’nin aşı yaptırması gerektiğini söyleyenlerin listesi çok uzun.

 

Bebekler ilk dozlarını hepatit B aşısını doğumda almalı ve genellikle 6 aylıkken serileri tamamlayacaktır.

 

Aşı yaptırmamış olan, 19 yaşından küçük tüm çocuklar ve gençler de aşılanmalıdır.

 

Hepatit B aşısı, hepatit B virüsü enfeksiyonu riski taşıyan aşılanmamış yetişkinler için önerilmektedir:

 

Seks partnerleri Hepatit B olan kişiler

 

Uzun süreli tek eşli ilişki içinde olmayan cinsel açıdan aktif kişiler

 

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık için değerlendirme veya tedavi isteyen kişiler

 

Diğer erkeklerle cinsel ilişkide bulunan erkekler

 

İğneleri, şırıngaları veya diğer ilaç enjeksiyonu ekipmanını paylaşan insanlar

 

Hepatit B virüsü bulaşmış biriyle evde temasta bulunan kişiler

 

Sağlık ve kamu güvenliği çalışanları kan veya vücut sıvılarına maruz kalma riski altındadır

 

Gelişimsel engelli insanlar için tesis sakinleri ve tesis personeli

 

Düzeltme tesislerindeki kişiler

 

Cinsel saldırı veya istismar mağdurları

 

Hepatit B oranlarının arttığı bölgelere seyahat edenler

 

Kronik karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, HIV enfeksiyonu veya şeker hastalığı olan kişiler

 

Hepatit B'den korunmak isteyen herkes

 

Ekipman paylaşıldığında, bu tür yasadışı enjekte edilmiş uyuşturucu kullanımıyla sözleşme yapma riski yüksektir. Sadece güvenli seks yap. Prezervatifleri doğru ve tutarlı bir şekilde kullanın ve eşinizin geçmişini öğrenin. Bağışlanan kan ve organlar virüs için önceden taranmalıdır. İşiniz için kan / vücut sıvılarını kullanmanız gerekirse, her zaman önlem alın.

 

Hep C - Hepatit C virüsü enfeksiyonunu önleyen aşı yok. Riskli cinsel davranışlardan kaçınmak. Bir lateks prezervatif kullanın ve eşinizin cinsel geçmişini öğrenin.

 

Hep D - Sadece Hep B'li kişilerde meydana geldiğinden, en kısa sürede B'nin tespiti ve tedavisi Hep D'nin önlenmesine yardımcı olabilir. İntravenöz ilaç kullanımından kaçının. İğneleri asla paylaşmayın. Hepatit B'ye karşı aşı olun.

 

Hep E - Halen aşı mevcut değil. Hep A gibi, genellikle kirli bir su hastalığıdır. Her zaman suyun, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki koşullara dikkat edin. Diş fırçalamak için bile, bunun gibi bir filtreden akan su gibi, yalnızca arıtılmış su için. Buz eklemeyin. Sebze, meyve ve kabuklu deniz ürünleri veya suda durulanan diğer maddeler gibi bu alanlarda pişmemiş ya da soyulmamış yiyeceklerden kaçının. Sıcak servis edilen sıcak ve sıcak yemekler genellikle normaldir.

 

Hepatit E'den şüphelenildiğinde ve karaciğer bağışıklık sisteminiz normal olduğunda, ilaçlara ihtiyacınız olmayabilir. İstirahat, bol miktarda sıvı alınması ve alkolden uzak durulması önerilen yaklaşımdır. Bazı çalışmalarda, 3 hafta boyunca ribavirin ile tedavi, karaciğer fonksiyonunda iyileşmeye neden oldu (sadece ciddi akut hastalığı olanlar ve hamile olmayanlar için).

 

Hepatit hastalarına bakış açısı nedir?

Hiçbir hepatit riski yoktur. Bazılarının diğerlerinden daha az şiddetli olduğunu görebilirsiniz. Kendinizi korumak için akıllıca kararlar vererek ciddi olanlardan bile kaçınılabilir.

 

Hepatit teşhisi talihsizliği yaşarsanız,  sağlığınızı yeniden kazanmak için gereken tüm bilgileri sağlayın ya da mümkün olan en iyi yaşamı sürdürmek için doğru tedaviyi alın. Devam eden araştırmalar ve yeni tedaviler, hepatit ile yaşamanın kim olduğunuzu tanımlaması gerekmediğini umuyor.

 

https://businessconnectworld.com/2019/04/24/what-is-hepatitis-and-how-is-it-contracted/

 

Haberin etiketleri:

Anna Kučírková, Hepatit


Haber okunma sayısı: 721

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

143-bin-covid-19-hastasina-evde-tedavi

143 bin Covid-19 hastasına evde tedavi

22 Ekim 2020 Perşembe 20:06
korona-hastalari-kobay-yapildi

Korona hastaları kobay yapıldı

19 Ekim 2020 Pazartesi 10:39
grip-asisi-sayisi-artirilmali

Grip aşısı sayısı artırılmalı

13 Ekim 2020 Salı 19:34
bakanlik-asi-konusunda-sessiz

Bakanlık aşı konusunda sessiz

13 Ekim 2020 Salı 10:47

ÜLKE GÜNDEMİ

Özgürlük zehirlenmesi aileye zarar veriyor

İstanbul Valiliği ile iş birliği protokolü imzalanan ‘Aileler Üniversitede’ projesi hakkında

İstanbul'da bir ilk: YAYA DURAĞI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile

Bu parayı yiyenlere zehir zıkkım olsun

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından “pandemi döneminde esnaf ve KOBİ'lerin durumuna” ilişkin ülke genelinde

Fransa'ya gösterilen tepki, Çin'e gösterilmiyor

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Uygur

İşte İYİ Parti’nin oy oranı

Gazeteci İsmail Saymaz, Habertürk’te katıldığı Türkiye’nin Nabzı programında, İYİ Parti’nin 40 ilde

Cumhurbaşkanı Yardımcısı 2021 yılı bütçesini sundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL