TSK Mehmetçik Vakfı

26 Eylül 2018 Çarşamba

Aile hekimliğinin çöküşü

aile-hekimliginin-cokusu

Sağlık Bakanlığı, haziranda İstanbul için 886 yeni aile hekimliği kadrosu açtı ancak sadece 35 hekim başvurdu. Başvuruların da 21’i ile sözleşme imzalandı. Bu durum sistemde yaşanan krizi de gösterdi. Kadrolara bu kadar az başvuru yapılmasının nedenlerinin başında hekimin çalışacağı binayı bulma, kiralama, ekibi oluşturma, tüm altyapıyı kurma ve hatta hastayı da bulması geliyor.
02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:12

 Sağlık Bakanlığı, haziran ayında İstanbul için 886 yeni aile hekimliği kadrosu açtı. Yalnızca 35 hekim boş kadrolara başvurdu ve bu başvuruların da 21’i ile sözleşme imzalandı. Açılan kadrolara bakıldığında birçoğunun binasının bile olmadığı, hekimin kadro açılan yerlere yerleştirilmesinin yapılması durumunda çalışacağı binayı bulma, kiralama, ekibi oluşturma, altyapının tamamını kendisinin tamamlaması gibi durumlarla karşı karşıya olduğu görülürken; bazı semtlerde ise aile hekimine kayıtlı nüfus sayısının sıfır olduğu, atanan doktorların bu nedenle ayrıca bir de hasta bulmak zorunda kalacağı belirtiliyor.

 

Sorunlar bu kadarla bitmiyor. Atanan hekime bakanlık 22 günlük süre veriyor ve bu süre içinde tüm eksikleri tamamlayarak hizmete başlaması, aksi halde hiçbir haktan yararlanamayacağı, 1 yıl boyunca yeniden aile hekimliği yerleştirme başvurusunda bulunamayacağı ifade ediliyor. Hekimler, aile hekimliğinin eskisi kadar cazip olmadığını, tercih edilmediğini, hatta istifaların bile yaşandığını belirterek “Aile hekimliği sistemi çöktü, sistem krizde. Koruyucu hekimlik yapılamaz hale geldi. Birinci basamak sağlık hizmeti tümüyle kamusal hizmet olmalı, yani binası kamu binası, çalışanları da sözleşmeli değil kamu personeli olmalı. Hekim bina bulma, araç-gereç temini gibi konularla ilgilenmemeli” diyorlar. İstanbul Tabip Odası Pratisyen Hekimlik Komisyonu’ndan hekimler, 2004 yılından bu yana ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinde “Sağlık parayla, binası kirayla” döneminin başladığını belirterek “Hekim bina, araç-gereç, demirbaş hatta motorlu taşıtını dahi kendisi temin edecektir. Artık bir ekip hizmeti kalmamıştır. Bir aile hekimliği birimi, bir hekim ve bir aile sağlığı çalışanından ebe, hemşire, sağlık memuru veya acil tıp teknisyeninden ibarettir. Halen İstanbul’da 300 aile hekimi tek başına hizmet veriyor. Bu iki kişilik ekip bile oluşturulamıyor” diyorlar. Hekimler, “Yıllardır Sağlık Bakanlığı’nın yapamadığını 22 günde meslektaşımızdan yapmasını istiyor. Sistem krizde. Birinci basamak sağlık hizmeti yurttaşın hatta hekimler gözündeki konumu yıpranıyor” diyor.

 

CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 96

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sagliga-zarar-atama

Sağlığa zarar atama

23 Eylül 2018 Pazar 10:28
10-hastalik-10-tuhaf-komplo

10 hastalık 10 tuhaf komplo

20 Eylül 2018 Perşembe 09:09
tip-bilimine-yon-veren-100-turk

Tıp bilimine yön veren 100 Türk

04 Eylül 2018 Salı 20:11
sarbon-hakkinda-bilmedikleriniz

Şarbon hakkında bilmedikleriniz!

04 Eylül 2018 Salı 19:58
gozdeki-bu-6-belirtiye-dikkat

Gözdeki bu 6 belirtiye dikkat

04 Eylül 2018 Salı 19:51

ÜLKE GÜNDEMİ

'Bir muhabir nasıl çıldırtılır'ın videosu

Röportaja yanıt veren türbanlı bir kadının, ülkenin gidişatından memnun olduğunu ve her şeyin çok iyi

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL