05 Mart 2015 Perşembe

Hileli boşananlara müjde

hileli-bosananlara-mujde

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu.
12 Eylül 2013 Perşembe 12:11

SON.TV- SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi.


SABAH Gazetesi'nden Başak Birdal'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Yargıtay ne diyor?


suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."

Dava açılmalı


Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."Haber okunma sayısı: 252

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

avsara-vatan-haini-rolu-yakisir

Avşar'a vatan haini rolü yakışır

05 Mart 2015 Perşembe 00:23
kim-takar-ulkuculeri

Kim takar Ülkücüleri

04 Mart 2015 Çarşamba 18:45
fislenen-polisler-savciliga-basvurdu

Fişlenen polisler savcılığa başvurdu

04 Mart 2015 Çarşamba 18:27
uzerimizden-siyaset-yapiyorlar

Üzerimizden siyaset yapıyorlar!

04 Mart 2015 Çarşamba 11:28
tsknin-yuzde-10u-cemaatci

TSK’nın yüzde 10′u cemaatçi!

04 Mart 2015 Çarşamba 11:17
yolsuzluk-var-diyen-artiyor

‘Yolsuzluk var’ diyen artıyor

04 Mart 2015 Çarşamba 11:04

ÜLKE GÜNDEMİ

Avşar'a vatan haini rolü yakışır

Ülkü Ocakları'ndan ‘Veda Mektubu-Başkent Ankara Yazı’ filminde Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesini

Haramı çok olanlarda korku çok olur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parlamento muhabirleri ile sohbetinde, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Camiler AKP'nin seçim bürosu oldu

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, "Başkanlık sistemine geçilecek olursa, şimdiden halifelik sistemine

AKP ile HDP seçim işbirliği yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç,CHP’ye yönelik olarak MİT

Fişlenen polisler savcılığa başvurdu

BİNGÖL Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan ve isimleri bugün sosyal medyada fişlenen polisler listesinde yer

AKP’lilerin utanmaları, arlanmaları kalmamış

Bazı medya mesuplarının MHP'yi karalamak için faliyete başladığını iddia eden MHP Genel Başkan Yardımcısı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

İdam cezası geri gelsin mi?

İdam cezası geri gelsin mi?

Ankete Katıl Sonuçlar