04 Ekim 2015 Pazar

Hileli boşananlara müjde

hileli-bosananlara-mujde

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu.
12 Eylül 2013 Perşembe 12:11

SON.TV- SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi.


SABAH Gazetesi'nden Başak Birdal'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Yargıtay ne diyor?


suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."

Dava açılmalı


Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."Haber okunma sayısı: 317

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

baris-icin-savasa-hazir-olmaliyiz

Barış için savaşa hazır olmalıyız

03 Ekim 2015 Cumartesi 21:07
allah-icin-vurun-peygamber-icin-vurun

Allah için vurun, peygamber için vurun

03 Ekim 2015 Cumartesi 20:56
yandasa-verilen-ihale-iptal

Yandaşa verilen ihale iptal

03 Ekim 2015 Cumartesi 20:38
melih-gokcek-ile-dalga-gectiler

Melih Gökçek ile dalga geçtiler

03 Ekim 2015 Cumartesi 20:14
iyi-sofor-itfaiyeci-teknikerler-amele

İyi şoför itfaiyeci, teknikerler amele

03 Ekim 2015 Cumartesi 19:31
hukumet-yanlisi-olmak-zorunda-degilim

Hükümet yanlısı olmak zorunda değilim

03 Ekim 2015 Cumartesi 19:18

ÜLKE GÜNDEMİ

Yargıda kaç Aktrol hakiminiz var?

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Twitter'da muhalefet liderleri ve gazetecilere hakaretler yağdıran Aktrolün,

Kopyala - Yapıştır komedisi

Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olarak kayıtlara giren 17-25 Aralık

PKK her yere silah stoklamış

Çözüm Süreci’nin sona ermesiyle birlikte hükümetin değiştirdiği terörle mücadele stratejisi çerçevesinde

O vekili zamanında ihraç etselerdi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gazetecilere yönelik yapılan saldırıları toplumun her kesimin

O hakime tepkiler dinmiyor!

Sosyal medyada gazeteci ve muhalefet temsilcilerine ağza alınmayacak küfürler yağdıran hâkim Muhammet Feyzi

Herkes köpeğine sahip çıksın

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınarken ağır

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar