26 Kasım 2015 Perşembe

Hileli boşananlara müjde

hileli-bosananlara-mujde

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu.
12 Eylül 2013 Perşembe 12:11

SON.TV- SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi.


SABAH Gazetesi'nden Başak Birdal'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Yargıtay ne diyor?


suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."

Dava açılmalı


Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."Haber okunma sayısı: 333

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

can-dundar-ve-erdem-gul-tutuklandi

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

26 Kasım 2015 Perşembe 21:46
sifirlama-tapeleri-rus-medyasinda

Sıfırlama tapeleri Rus medyasında

26 Kasım 2015 Perşembe 19:11
dundar-ve-erdem-gule-tutuklama-talebi

Dündar ve Erdem Gül'e tutuklama talebi

26 Kasım 2015 Perşembe 18:44
bu-formulu-anlayabilene-askolsun

Bu formülü anlayabilene aşkolsun

26 Kasım 2015 Perşembe 18:02
rusyadan-ozur-dilemeyecegiz

Rusya'dan özür dilemeyeceğiz

26 Kasım 2015 Perşembe 17:53
vecihi-de-rus-ucagi-dusurdu

Vecihi de Rus uçağı düşürdü

26 Kasım 2015 Perşembe 11:32

ÜLKE GÜNDEMİ

Kurumsal yapıyı ileriye taşıyacağız

AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini devralan Recep Akdağ, "Bu partinin çatısı altında,

HDP'li Baluken yine devleti suçladı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Her iki tarafa çağrı

DAİŞ çıkardığı petrolü Esed'e satıyor

Türkiye’nin farklı illerinden gelen AKP'li mahalle ve köy muhtarları ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Putin'inki fos bir sızlanma...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, düşürülen Rus uçağına ilişkin, "Rusya Devlet Başkanı Putin’in,

Vecihi de Rus uçağı düşürdü

Hava sahası ihlali nedeniyle düşürülen SU-24 tipi Rus uçağı Türk pilotlarının tarihte düşürdüğü ilk

AKP'nin 'Seçim Zaferini' bakın neye benzettiler

Kasım sayısı kapağında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başında takkesiyle namaz kılarken çekilmiş

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar