28 Ağustos 2015 Cuma

Hileli boşananlara müjde

hileli-bosananlara-mujde

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu.
12 Eylül 2013 Perşembe 12:11

SON.TV- SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi.


SABAH Gazetesi'nden Başak Birdal'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Yargıtay ne diyor?


suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."

Dava açılmalı


Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."Haber okunma sayısı: 301

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sumeyye-erdogan-devlet-buyugu

Sümeyye Erdoğan 'devlet büyüğü'

27 Ağustos 2015 Perşembe 23:06
iste-erdogani-cildirtan-o-goruntu

İşte Erdoğan’ı çıldırtan o görüntü

27 Ağustos 2015 Perşembe 19:16
minibus-yolculari-dehseti-yasadi

Minibüs yolcuları dehşeti yaşadı

27 Ağustos 2015 Perşembe 12:01
yesil-alan-otopark-cikti

Yeşil alan otopark çıktı

27 Ağustos 2015 Perşembe 10:18
yargida-mit-fisi-destekli-orgutlenme

Yargıda MİT fişi destekli örgütlenme

27 Ağustos 2015 Perşembe 10:13
pis-yedili

Pis yedili

27 Ağustos 2015 Perşembe 09:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Sırada Fatih Erbakan mı var?

Seçim Hükümeti’nde görevlendirilecek isimleri seçen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun listesinde Fatih

CHP o danışmanı kovdu

Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’nun "haddini bildirin" çağrısına yanıt...

Tuğrul Türkeş hakkında şok iddialar!

Tuğrul Türkeş'in seçim hükümet'inde bakanlık teklifini kabul etmesi, MHP'de şok etkisi yarattı.

AKP adaletinin Tektaşı

Deniz Feneri ve 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten savcılara ceza verilmesini isteyen Müfettiş Vedat Ali

Bürokrasiyi uyarıyoruz hesap sorarız

İktidarın seçim öncesi muhalif medyayı susturmaya yönelik operasyon hazırlığında olduğu iddiasına

Baykal, Sarıgül ve Karayalçın’ın gözü onda!

CHP’nin yönetmelik değişikliğinin YSK tarafından kabul edilmesinin ardından gözler Genel Başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar