TSK Mehmetçik Vakfı

22 Nisan 2019 Pazartesi

En önemli TC belgesi kayıp

en-onemli-tc-belgesi-kayip

CHP'nin 1925-1960 yılları arasına ait CHP grup konuşmaları tutanaklarının kayıp olduğu iddia edildi. AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, bu konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.
13 Kasım 2013 Çarşamba 19:25

 AK  Parti   İstanbul  Milletvekili Erol Kaya, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, 1925-1960 yılları arasına ait CHP grup konuşmaları tutanaklarının kayıp olduğunu ileri sürdü.

AK  Parti  milletvekili Erol Kaya, 1925-1960 yılları arasına ait CHP grup konuşmaları tutanaklarının kayıp olduğunu ileri sürdü. Kaya, 'Geçmişin hatıraları ve acı izleri var. Kuruluş döneminde yaşadığımız bazı tatsızlıklar var. O döneme ait net bilgi sağlanırsa tartışmaların daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum' diye konuştu. Tutanakların kaybolması, yine o yıllara ait çok önemli bir başka  belgenin  kaybolması olayını akıllara getirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş  belgesi  olan Misakı Milli belgesi ile Cumhuriyet Senatosu'na ait 1960-1980  belgelerinin  kaybolduğu ortaya çıkmış, bunun üzerine harekete geçen Adalet Platformu 2011'de savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 

Bu suç duyurusuyla ilgili bugüne kadar hiçbir gelişme yaşanmadı. Muhtemelen CHP tutanaklarıyla aynı süreçte ve aynı kaynaklarca kasten kaybedildiği şüphesi doğan Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli ve kuruluş  belgesi  niteliğindeki 'Misakı Milli Belgesi'yle ilgili soruşturmada 2 yıldır en ufak bir gelişme yaşanmaması şaşkınlıkla karşılanıyor.

13.11.2013 09:53 Atatürk'ün gizli vasiyetinin aydınlatılması için geçtiğimiz Ocak ayında Meclis'e soru önergesi vermesiyle gündeme gelen AK  Parti   İstanbul  Milletvekili Erol Kaya, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, 1925-1960 yılları arasına ait CHP grup konuşmaları tutanaklarının kayıp olduğunu ileri sürdü. 1925 yılından 1960 yılına kadar parlamentoda bütün milletvekillerin  parti  grubunda yaptığı konuşmalarının zabıtlarla tutulmuş  durumda  olduğunu belirten Kaya, ancak 1980'li yıllarda gizli bir elin Meclis'e girerek CHP'nin grup tutanaklarının tamamını, Demokrat  Parti  tutanaklarının ise bir kısmını aldığını söyledi.

Bir yıldır bu kayıp tutanakların peşinde olduğunu söyleyen Kaya sözlerine şöyle devam etti: 'Nerede bu grup tutanakları? 1979 yılında Kültür Bakanlığı'nın Müzeler Genel Müdürlüğü'nde; 1980 yılında ise TBMM Müzesi'nde tutulduğunu öğreniyoruz; ondan sonrası kayıp... Devlet arşivlerine gittiği söyleniyor ama bunu orada göremedik.' Tüm meclis konuşmalarının arşivde mevcut olduğunu belirten Kaya, Demokrat Parti'nin iktidar olduğu yıllarda 1950-60 arasındaki grup konuşmalarının arşivde olduğunu; ancak muhalefet zamanlarındaki grup konuşmalarının ise kayıp olduğunu belirtti.Demokrat Parti'nin muhalif yıllarındaki  parti  grup konuşmalarının da kayıp olmasıyla CHP'nin o dönemdeki karar süreçlerinin tamamen ortadan kaybolduğunu belirten AK Parti'li Kaya, 'Geçmişin hatıraları ve acı izleri var. Kuruluş döneminde yaşadığımız bazı tatsızlıklar var. O döneme ait net bilgi sağlanırsa tartışmaların daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum' diye konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ÖNEMLİ  BELGESİ  DE KAYIP!

AK Parti'li Kaya'nın gündeme getirdiği, devlete ait  belgeler  olan 1925-1960 arası CHP Meclis tutanaklarının kaybolması akıllara 2 yıl önce  verilen  bir suç duyurusunu getiriyor. Devlete ait çok önemli bazı resmi  belgelerin  kayıp olduğunun ortaya çıkması üzerine Adalet Platformu 2011'de savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kayıp olduğu anlaşılan Meclis tutanakları arasında; Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş  belgesi  olan Misakı Milli  belgesi  ile Cumhuriyet Senatosu'na ait 1960-1980  belgeleri  bulunuyordu.

Yukarıda bir resmi görülen ve Milli Yemin anlamına gelen "Misakı Milli"  belgesinin  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, TBMM, Türk İnkılap  Tarihi  Enstitüsü, Genelkurmay  Tarihi  ve Stretajik Etüt Başkanlığı'nda olmadığı ortaya çıkmıştı. Tutanakların ve Misakı Milli  belgesinin  kaybolması ile ilgili CHP yetkilileri de zan altında. Misak-ı Milli'nin 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştiren Kenan  Evren  ve arkadaşları tarafından kağıt üretiminde kullanılmak üzere SEKA'ya devredilen siyasi  parti   evrakları  içinde yok edilmiş olabileceği de ileri sürülmüştü.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi olarak da nitelendirilen Misakı Milli  belgesi  devletin en önemli  belgesi   özelliğine  sahip. Londra Konferansı ile tüm dünyaya duyurulan 28 Ocak 1920 tarihinde Misak-ı Milli şu maddelerden oluşuyordu:

1- Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandığında Türk askerlerinin elinde bulunan  topraklar  bir bütündür,  parçalanamaz . Mütareke Antlaşmasının çizdiği sınırlar içinde, din, ırk ve asılca birlik oluşturan vatandaşların oturduğu yerler hiçbir biçimde yurttan kopartılamaz.

2-Osmanlı saltanatının ve halifeliğin merkezi İstanbul'un güvenlik içinde bulunması şartı ile Boğazlar açılabilir. Arap topraklarının, Batı Trakya'nın ve Kars, Ardahan ve Batum'da halkoyuna başvurulması gerekir.

3-Osmanlı Devleti'ndeki Arapların çoğunlukta olduğu yerlerde de halkoyuna gidilmelidir.

4-Bağımsızlığımızı sınırlayacak siyasî, ekonomik hiç bir antlaşma kabul edilemez (kapitülasyonlar).

5-Ülke hudutları içinde kalan azınlıklara komşu ülkelerdeki Müslüman halka tanınan haklardan fazlası tanınamaz.

6-Bu şartlar kabul edilmezse barış yapmak imkansızdır.

SUÇ DUYURUSUNDA 2 YILDIR SONUÇ YOK

Adalet Platformu'ndan aldığımız bilgilere göre, iki yıl önce verilen suç duyurusuyla ilgili bugüne kadar hiçbir gelişme yaşanmadı. Muhtemelen CHP tutanaklarıyla aynı süreçte ve aynı kaynaklarca kasten kaybedildiği şüphesi doğan Türkiye Cumhuriyeti'nin bu en önemli ve kuruluş belgesi niteliğindeki 'Misakı Milli Belgesi'yle ilgili soruşturmada 2 yıldır en ufak bir gelişme yaşanmaması şaşkınlıkla karşılanıyor. Bu durum skandal olarak da değerlendiriliyor.

Kaynak: Kontrgerilla.comHaber okunma sayısı: 1138

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • şok!!!

    Misafir 14 Kasım 2013 12:50 şok!!! büyük rezalet

DİĞER HABERLER

o-saldirgan-akp-uyesi-

O saldırgan AKP üyesi

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:56
bu-da-devletin-imami

Bu da devletin imamı

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:48
karaoglana-da-saldirmislardi

Karaoğlan'a da saldırmışlardı

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Çok organize bir saldırı

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte

‘Vatandaşlık hakkımız elimizden alınmaz’

KHK’lerle ihraç edilenlerinin oylarının geçersiz sayılması için YSK’ye sunulan listeye tepki gösteren

Küresel şirketten Nakşilere dolandırıcılık davası

Türkiye’de son dönemde siyasi ilişkileriyle tartışılan tarikatlar bu kez uluslararası dolandırıcılık

Soylu’nun ‘müdür’ü saldırıya böyle sevindi

Diyarbakır Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Basın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürü Burhan Gül,

İstanbul ve Ankara’da işletmeler, büfeler ihalesiz devredilmiş

Sayıştay denetiminde ortaya çıktı. Hem Ankara hem de İstanbul büyükşehir belediyelerindeki birçok işletmenin

Erkan Tan'a 'Mehter' göndermesi

Fox TV'de sabah haberleri sunan gazeteci İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu'na "Oğlum" diyen Erkan Tan'a selam

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL