21 Ekim 2019 Pazartesi

‘Yolsuzluk var’ diyen artıyor

yolsuzluk-var-diyen-artiyor

TESEV’in araştırması Türkiye’de yolsuzluk konusunda hassasiyetin arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’nin en önemli sorunu yüzde 59 ile işsizlik. İkinci sırada ise yüzde 44 ile yolsuzluk yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk yapıldığına inanıyor. 17-25 Aralık soruşturması sonrasında yapılan araştırmalarda bu oran daha düşük çıkmıştı.
04 Mart 2015 Çarşamba 11:04

 Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) yolsuzluk konusundaki araştırması Türkiye’de yolsuzluğun boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. TESEV tarafından 1206 kişi ile yapılan yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadele anketine göre katılımcıların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk yapıldığına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 18’i ise yolsuzluk yapılmadığını belirtiyor. 17-25 Aralık soruşturması sonrasında çeşitli kurum ve kuruluşların yaptığı araştırmalarda bu oran daha düşük çıkmıştı. ABD merkezli araştırma şirketi Pew, 2007 ile 2014 yılının ilk çeyreği arasında Türkiye’de yaptığı araştırmada yolsuzluk yapıldığına inananların oranının yüzde 62 çıktığını açıklamıştı. Geçen yılın kasım ayında da TÜSİAD’ın kendi üyeleri arasında yaptığı ankette yüzde 46’lık bir kesimin önümüzdeki dönemde Türkiye’de yolsuzlukların daha da artacağı yönünde kaygısı olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Haber görseliTürkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından 2014 yılında (28 Şubat -11 Mart 2014 tarihleri arasında) yüzde 84’ü kentte, yüzde 15’i ise kırsal kesimde olmak üzere yaşları 18-49 arasında değişen 1206 kişi yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadele araştırması yapıldı. Kamuoyuyla dün paylaşılan ankette katılımcıların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk olduğuna inanıyor. Yine araştırmaya katılanların yüzde 68’i yolsuzluğu kabul edilemez bulurken yüzde 32 gibi bir rakam, rüşvetin kabul edilebilir olduğunu düşünüyor. TESEV’in yaptığı araştırmaya göre ortaya çıkan bazı başlıklar özetle şöyle:

 

Haber görseli 

Önce işsizlik, sonra yolsuzluk: Türkiye’nin en önemli sorun yüzde 59 ile işsizlik. İkinci sırada ise yüzde 44 ile yolsuzluk yer alıyor. Bunları yüzde 7 ile çevre kirliliği takip ediyor.

 

İlk sıra polislerde: Araştırmaya göre kamu görevlileri arasında işin görülmesi için para veya hediye talebinde bulunanlar arasında ilk sırayı polisler alırken ikinci sırayı belediye memurları, üçüncü sırayı ise vergi memurları ile belediye meclis üyeleri paylaştı.

 

Benim memurum yapmıştır: Ankette “Sizce yolsuzluk devlet dairelerinde ne kadar yaygın” şeklindeki bir soruya katılımcıların yüzde 35’i çoğu memur yolsuzluk yapmıştır diye yanıt verirken yüzde 27’si az sayıda memur yolsuzluk yapmıştır, yüzde 15’i de neredeyse bütün memurlar yolsuzluk yapmış cevabını verdi. Yolsuzluk yapılmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 13 olarak göründü.

Haber görseli

Kamuoyunu medya oluşturuyor: “Türkiye’de yolsuzlukla ilgili görüşlerinizi kimler şekillendiriyor” yönündeki soruya katılımcıların yüzde 71’i medya-basın kuruluşu yanıtı verdi. Katılımcıların yüzde 11’i görüşlerinin şekillenmesinde tanıdık ve akraba konuşmalarının etkili olduğunu söylerken yüzde 10’luk bir kesim kişisel deneyimlerine göre davrandığını belirtti.

 

Haber görseli

 

10’luk dilim verileri

 

Yine araştırmada 10’luk dilim üzerinden yapılan verilerde ise yüzde 5.9’luk kesim yolsuzluk baskısı sonucu rüşvet verirken yüzde 2.6’lık bir kesim ise yolsuzluk baskısı olmadan rüşvet verdiğini belirtti.

kaynak: CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 386

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

alman-volkswagene-var-turk-loseve-yok

Alman Volkswagen'e var Türk Lösev'e yok

21 Ekim 2019 Pazartesi 11:03
askerlik-bizim-icin-meslek-degil

Askerlik bizim için meslek değil

21 Ekim 2019 Pazartesi 10:23
ege-universitesinde-skandal-

Ege Üniversitesi'nde skandal

21 Ekim 2019 Pazartesi 10:07
istismarcilari-gizlediler

İstismarcıları gizlediler

20 Ekim 2019 Pazar 10:30
pkk-saldirmaya-devam-ediyor

PKK saldırmaya devam ediyor

20 Ekim 2019 Pazar 10:20

ÜLKE GÜNDEMİ

PKK saldırmaya devam ediyor

Milli Savunma Bakanlığı'nın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yaptığı paylaşımda "Tel Abyad bölgesinde

Mal varlığı ulusal güvenlik sorunu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, ABD ile Türkiye arasında varılan Barış Pınarı Harekâtı’na

İmamoğlu’ndan İzmit’te deprem mesajı

İzmit Belediyesi önüne konulan platformdan vatandaşlara hitap eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 Ağustos

HDP’li milletvekili terör estirdi

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde, PKK’nın el koyduğu çocuklarını geri isteyen aileler, dün sabah

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Kadınlardan ikinci yargı paketi itirazı

İkinci Yargı Paketi’nde yer aldığı söylenen “nafakanın sınırlandırılması”, “çocukların

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL