17 Temmuz 2019 Çarşamba

‘Yolsuzluk var’ diyen artıyor

yolsuzluk-var-diyen-artiyor

TESEV’in araştırması Türkiye’de yolsuzluk konusunda hassasiyetin arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’nin en önemli sorunu yüzde 59 ile işsizlik. İkinci sırada ise yüzde 44 ile yolsuzluk yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk yapıldığına inanıyor. 17-25 Aralık soruşturması sonrasında yapılan araştırmalarda bu oran daha düşük çıkmıştı.
04 Mart 2015 Çarşamba 11:04

 Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) yolsuzluk konusundaki araştırması Türkiye’de yolsuzluğun boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. TESEV tarafından 1206 kişi ile yapılan yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadele anketine göre katılımcıların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk yapıldığına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 18’i ise yolsuzluk yapılmadığını belirtiyor. 17-25 Aralık soruşturması sonrasında çeşitli kurum ve kuruluşların yaptığı araştırmalarda bu oran daha düşük çıkmıştı. ABD merkezli araştırma şirketi Pew, 2007 ile 2014 yılının ilk çeyreği arasında Türkiye’de yaptığı araştırmada yolsuzluk yapıldığına inananların oranının yüzde 62 çıktığını açıklamıştı. Geçen yılın kasım ayında da TÜSİAD’ın kendi üyeleri arasında yaptığı ankette yüzde 46’lık bir kesimin önümüzdeki dönemde Türkiye’de yolsuzlukların daha da artacağı yönünde kaygısı olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Haber görseliTürkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından 2014 yılında (28 Şubat -11 Mart 2014 tarihleri arasında) yüzde 84’ü kentte, yüzde 15’i ise kırsal kesimde olmak üzere yaşları 18-49 arasında değişen 1206 kişi yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadele araştırması yapıldı. Kamuoyuyla dün paylaşılan ankette katılımcıların yüzde 82’si Türkiye’de yolsuzluk olduğuna inanıyor. Yine araştırmaya katılanların yüzde 68’i yolsuzluğu kabul edilemez bulurken yüzde 32 gibi bir rakam, rüşvetin kabul edilebilir olduğunu düşünüyor. TESEV’in yaptığı araştırmaya göre ortaya çıkan bazı başlıklar özetle şöyle:

 

Haber görseli 

Önce işsizlik, sonra yolsuzluk: Türkiye’nin en önemli sorun yüzde 59 ile işsizlik. İkinci sırada ise yüzde 44 ile yolsuzluk yer alıyor. Bunları yüzde 7 ile çevre kirliliği takip ediyor.

 

İlk sıra polislerde: Araştırmaya göre kamu görevlileri arasında işin görülmesi için para veya hediye talebinde bulunanlar arasında ilk sırayı polisler alırken ikinci sırayı belediye memurları, üçüncü sırayı ise vergi memurları ile belediye meclis üyeleri paylaştı.

 

Benim memurum yapmıştır: Ankette “Sizce yolsuzluk devlet dairelerinde ne kadar yaygın” şeklindeki bir soruya katılımcıların yüzde 35’i çoğu memur yolsuzluk yapmıştır diye yanıt verirken yüzde 27’si az sayıda memur yolsuzluk yapmıştır, yüzde 15’i de neredeyse bütün memurlar yolsuzluk yapmış cevabını verdi. Yolsuzluk yapılmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 13 olarak göründü.

Haber görseli

Kamuoyunu medya oluşturuyor: “Türkiye’de yolsuzlukla ilgili görüşlerinizi kimler şekillendiriyor” yönündeki soruya katılımcıların yüzde 71’i medya-basın kuruluşu yanıtı verdi. Katılımcıların yüzde 11’i görüşlerinin şekillenmesinde tanıdık ve akraba konuşmalarının etkili olduğunu söylerken yüzde 10’luk bir kesim kişisel deneyimlerine göre davrandığını belirtti.

 

Haber görseli

 

10’luk dilim verileri

 

Yine araştırmada 10’luk dilim üzerinden yapılan verilerde ise yüzde 5.9’luk kesim yolsuzluk baskısı sonucu rüşvet verirken yüzde 2.6’lık bir kesim ise yolsuzluk baskısı olmadan rüşvet verdiğini belirtti.

kaynak: CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 372

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

56-milyon-liralik-ihale-eski-vekilin-ogluna

5.6 milyon liralık ihale eski vekilin oğluna

17 Temmuz 2019 Çarşamba 10:45
seni-17nci-kattan-atarim

Seni 17’nci kattan atarım

16 Temmuz 2019 Salı 18:49
yandas-derneklere-yardim

Yandaş derneklere yardım

16 Temmuz 2019 Salı 09:20
pedallar-demokrasi-icin-cevrildi

Pedallar demokrasi için çevrildi...

15 Temmuz 2019 Pazartesi 13:07

ÜLKE GÜNDEMİ

CNN Türk'e sert tepki

CHP Parti Meclis üyesi Gökhan Günaydın, CNN Türk canlı yayınında kendisini hedef alan sözlere yanıt vermek

CHP-İyi Parti iki sene sonra...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği destekle bilinen yazar Ömer Turan, erken seçime ilişkin dikkat çeken

Evlad-ı Fatihan'a hakaret etmek AKP....

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AKP'li ilçe yöneticisinin Balkan

İmamoğlu'nu ilk kutlayan SP adayı oldu

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyareti ilginç anlara sahne oldu.

Her evde üniversiteli bir işsiz var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, tarım dışı işsizliğin yüzde 16 olduğunu, her 4 gençten birinin

'Örgütten kurtarın, imam peşini bırakmıyor'

Üsteğmen oğlunun 15 Temmuz sonrası örgütten ayrılmak istediğini, ancak sorumlu imamın peşini

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL