16 Haziran 2019 Pazar

TSK'dan 19 Mayıs skandalı

tskdan-19-mayis-skandali

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, 19 Mayıs tanıtım filminde Atatürk'ün görüntüsüne yer vermeyip, Erdoğan'ı kullandı.
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:05

 Milli Kurtuluş Savaşı için Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı internet sitesine 19 Mayıs tanıtım filmi koydu. Ancak bir dakikalık tanıtım filminin bir karesinde bile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Milli Mücadele’yi Samsun’dan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün tek bir görüntüsüne yer verilmedi. Buna karşın tanıtım filminde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yer aldı.

 

Avukat Murat Ergün Twitter hesabından videoyu paylaşarak, "Atatürk’ün sesine veya yüzüne yer vermeden fuar ve siyasi reklam tadında hazırladığınız bu ruhsuz video nedeniyle sizin yerinize ben utandım. Atatürk’ün sözünü bile doğru yazamamışsınız. Doğrusu “Bağımsızlık benim karakterimdir.” olacak. 1921 (Atatürk’ün S.D.1II., s.24)" diye yazdı.

 

İşte o tanıtım filmi: 

 

Konu TBMM gündemine taşındı. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 

Önergesinde, “Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın internet sitesinde yayınlanan 1 Dakikalık 19 Mayıs tanıtım filmi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bağımsızlık bizim karakterimizdir’ cümlesiyle başlamasına rağmen filmde Atatürk’ün görüntüsüne hiç yer verilmemiştir” diyen Türkkan, “Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı için çekilen kısa tanıtım filminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kullanılırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Milli Mücadele’yi Samsun’dan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün tek bir görüntüsünün kullanılması tercih edilmemiştir” ifadelerini kullandı. 

 

İşte Türkkan’ın soruları:

 

1-100. yılı kutlanan günün ve bayramın adı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olmasına rağmen tanıtım filminde neden Atatürk’ün tek bir görüntüsüne bile yer verilmemiştir?

 

2-Tanıtım filmi kime yaptırılmıştır? Atatürk’ün görüntüsü önce kullanılıp sonra mı filmden çıkarılmıştır, hiç kullanılmamış mıdır, buna kim karar vermiştir?

 

3-29 Ekim 2018’de yine vakfın internet sitesinde yayınlanan Cumhuriyet Bayramı videosunda Atatürk’e yer verilmişken bu yıl yayınlanan 19 Mayıs tanıtım filminde Atatürk neden yoktur?

 

4-İki tarih arasında geçen 7 aylık sürede vakfın tanıtım filminde kullanılacak görüntülere karar verme aşamasında neden böyle bir değişiklik gösterilmiştir? Bu karar, yönetimdeki kişi ya da kişilerce mi verilmiştir?

 

5-Bundan sonraki 19 Mayıs’larda çekilecek tanıtım filmlerinde de Atatürk’ün görüntüsü kullanılmayacak mıdır?

 

KRT TV

Haberin etiketleri:

TSK, Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs


Haber okunma sayısı: 148

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Tartışmalardan kim galip çıktı?

Bugün AKP döneminde bir ilk yaşanacak ve iki aday karşı karşıya gelerek İstanbul’u konuşacak. Sınırları

İmamoğlu, sandık görevlileriyle buluştu:

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNR Expo'da gerçekleştirilen ''Sandık Görevlileri Buluşması''na

Tarihi skandal! Engin Altan’ı, Ertuğrul Gazi yaptılar

Bilecik Ertuğrul Gazi Müzesindeki Ertuğrul Gazi heykelinin, Osmanlının kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul

Yandaş Beyaz TV’ye vatandaştan ‘yalan haber’ tepkisi

İktidara yakınlığıyla bilinen Beyaz TV’ye bir yurttaş yalan haber yaptıkları gerekçesiyle tepki gösterdi.

Erdoğan'ın yeğeninden not 'Sopadan geçirildi'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeğeni Ömer Erdoğan, Yeni Akit gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın darp

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL