20 Mart 2018 Salı

Teşvikte usulsüzlük

tesvikte-usulsuzluk

Sayıştay’ın 2016 yılı raporuna göre, özel okullarda teşvik alan öğrencilerin denetimleri yapılmıyor. Rapora göre, veliler destek almak için çalıştığı halde kendisini çalışmıyor gösteriyor
03 Ekim 2017 Salı 11:23

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda “Özel Okullarda Okuyan Öğrencilere Verilen Eğitim ve Öğretim Desteği”ne ilişkin önemli tespitler dikkat çekti. Raporda, 2016 yılında toplamda 340 bin öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden faydalandığı teşvik politikasında mevzuat eksikliği ile uygulamadan kaynaklanan hataların olduğunu bildirildi. Rapora göre bazı öğrenciler için ailenin kira geliri, aile geliri, üniversitede okuyan öğrenci sayısı belirlenmeden aylık 4 bin liraya varan teşvikler veriliyor.

 

Yönetmelik hazırlanmadı, denetim yapılmıyor

Raporda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda desteğin verileceği eğitim okul türleri, eğitim kademeleri ve destek tutarlarına ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığı ile MEB’in ortak hazırladığı yönetmelikle düzenlenmesinin hükme bağlanmasına karşın henüz yönetmeliğin hazırlanmadığı belirtildi. Raporda kanunun öngördüğü yönetmelik düzenlenmediği için eğitim ve öğretim desteğinin denetimine ilişkin usullerin belirlenmediğine dikkat çekildi. Bu nedenle kontrol ve denetimin yapılamadığı bildirildi. Kontrol ve denetim yapılamayan konuların başında destek alan velilerin “Kira geliri” geldiğini belirten Sayıştay, velilerin gelirlerini okullara aylık beyan etmelerine rağmen, vergi dairelerine yıllık olarak beyan etmesinden kaynaklanan karışıklıklar yaşandığını ifade etti. Ayrıca elde edilen gelirin hangi aya ait olduğu ve doğruluğunun beyannamelerden tespit edilemediğini ifade eden Sayıştay, konuyla ilgili düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 Eksik ve hatalı bilgiler

Sayıştay raporunda, destek alan velilerin belgeleri üzerinde yaptığı incelemelerde de usulsüzlüklerin tesit edildiğini belirtildi. İncelemelerde okul yetkililerinin, bazı öğrenci velilerinin gelir durumu beyanlarını e-okuldaki “özel kurumlar eğitim ve öğretim desteği” menüsüne hatalı kaydettikleri ifade edildi. Sayıştay, destek puanının belirlenmesinde büyük pay sahibi olan aile geliri, üniversitede okuyan kardeş sayısı ve il veya ulusal düzeyde elde ettiği başarı gibi bilgilerin kontrolünün MEBBİS ile e-Okul sistemi üzerinden yapılamadığını kaydetti. Ayrıca gelirlerin eksik beyan eden kişilerin çocuklarına alması gereken puandan daha yüksek puan verildiği, çalışmadığı ve herhangi bir geliri olmadığını beyan eden bazı velilerin gelir getirici bir işte çalıştığı ve sigorta primine esas kazançları olduğunun görüldüğü belirtildi.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 349

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İçişleri Bakanı şehit ailelerine seslendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit aileleriyle 18 Mart Şehitler Günü için bir araya geldi. Şehit

Adalet Bakanlığı sansürde çağ atladı

Adalet Bakanlığı RTÜK'e yaptığı başvuruda henüz yayına girmemiş olan 'Avlu' dizisi için müdahale

8 yaşında uyuşturucu bağımlısı çocuklar

Konuştuğumuz çocuklar “Şu an uyuşturucu bulmak istesen en fazla 30 dakikada istediğin uyuşturucuyu bulursun, o

Adalet atamaları saraydan yapılacak

Ertelenen hâkim ve savcı atamaları bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. 1300 hakim ve savcı

2019 seçimlerinde de yeniden tarih yazacağız

AKP'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Taha Akgül Spor Kompleksi'nde düzenlenen

AKPi bizim siyasi ailemizdir

AKP İstanbul Sultanbeyli İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi, Sultanbeyli Belediyesi Spor Salonu'nda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL