27 Ekim 2020 Salı

Tek soruluk mülakatta elendi

tek-soruluk-mulakatta-elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak derece yapmasına rağmen bir soruluk mülakat sınavında elenen Hakkârili avukat Mehmet Öner, olayı yargıya taşıyacağını söyledi.
26 Eylül 2020 Cumartesi 01:07

 Öner tepkisini sosyal medya hesabında “Daha hâkimlik-savcılık sınavına girmeden önce beni kimliğimle ve memleketimle yargılayacaklarını biliyordum. Yine de sınava girerek bu ülkede olmayan adaleti bir fener ile arayarak pes etmeyecektim” diyerek dile getirdi. Medyascope’a konuşan genç avukat Öner, “Kimliksel sorunun karşıma çıkacağını biliyordum, şaşırmadım” dedi.

 

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan 10 çocuklu bir ailenin üyesi olan Öner, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra hem okuduğunu hem de inşaatlarda işçi ve garson olarak çalışıp geçimini sağladığını söyledi. 28 yaşındaki Öner’in hâkimlik hayali mülakata takıldı. 18 bin 887 kişinin katıldığı sınavda 91 puan alarak 96’ncı olarak derece yapan Öner’e girdiği mülakatta sadece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili bir soru soruldu, daha sonra açıklanan sonuçlara göre ise elendiği bildirildi. Yaşanan durumu sosyal medya hesabından paylaştığı mesajlarla kamuoyuna duyurmaya çalışan Öner, “Daha hâkimlik-savcılık sınavına girmeden önce beni kimliğimle ve memleketimle yargılayacaklarını biliyordum. Yine de sınava girerek bu ülkede olmayan adaleti bir fener ile arayarak pes etmeyecektim” diye yazdı.

 

Medyascope’a konuşan Öner, bir buçuk ay gibi bir sürede bu sınava hazırlandığını ve yazılı sınavda derece yaptığını belirtti: “Mülakatta, yazılı sınava girip birinci olan ile 3 bininci olan  arasında bir fark yok. Böyle bir şey mümkün mü? O zaman yazılı sınav yapılmasın. İkisini aynı kefeye koyamazsınız. Arkamda birilerinin olmaması, kimliğim ve memleketimin de elenmemde

escort izmir

etkisi olduğunu düşünüyorum. Mülakatta kimliksel sorun ile karşılaşacağımı biliyordum. Dava açacağım, iç hukuk yollarından sonuç alamaz isem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar davayı taşıyacağım. Kendilerine yakın yaklaşık 100 kişi barajı geçemeyince bir soruyu iptal edip onları mülakata soktular ve hepsini hâkim yaptılar.”

Medyaskpe/ferit Aslan

Haberin etiketleri:

Mülakat, hakim, Mehmet Öner


Haber okunma sayısı: 346

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Önce hanımefendi çantasından kurtulsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Boykota uçaklarını satarak başlasın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Sağlık Bir-Sen soruyor: Sağlıkçılar üvey evlat mı?

Kurulduğu tarihten itibaren "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır düsturuyla hareket eden, güçlünün

Türkiye halkı bir ekmeğe muhtaç hale geldi

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2021 Yılı Merkezi

Komşuluğun en büyük düşmanı çıkarcılık…

Günümüzde modern şehir yaşamında komşuluk ilişkilerinin zayıfladığını belirten Psikiyatrist Prof. Dr.

Ayasofya için 1 milyon TL harcanmışmış

Vakıflar Genel Müdürlüğü, temmuz ayından camiye dönüştürülen Ayasofya’nın tuvaletlerini yenilemek için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL