25 Şubat 2021 Perşembe

TBMM Başkanı'da aşı oldu

tbmm-baskanida-asi-oldu

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ankara Şehir Hastanesi'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk dozunu yaptırdı.
20 Ocak 2021 Çarşamba 17:01

 TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çinli Sinovac firmasınca üretilen ve Türkiye'de uygulanmaya başlanan CoronaVac aşısının ilk dozunu, Ankara Şehir Hastanesi'nde oluşturulan aşı uygulama odasında yaptırarak, hastaneden ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Aşı yapılmasının ardından doktorların tavsiye ve ikazlarına riayet edilmesinin önemine dikkati çeken TBMM Başkanı Şentop, "Türkiye hızlı bir şekilde aşılama kampanyasını sürdürüyor. İnşallah çok kısa bir zaman içerisinde ikinci tertip bir grup aşı daha gelecek ve planlanan şekilde mümkün olduğu kadar fazla vatandaşımızı aşılayarak bu salgını kontrol altına almaya gayret edeceğiz." diye konuştu.

"Ben herkese de aşıyı tavsiye ediyorum." ifadesini kullanan Meclis Başkanı Şentop, "Yapılan çalışmalar aşının faydalı olduğunu gösteriyor. Hem şahsın kendisinin korunması bakımından önemli hem de hastalanması halinde bu hastalığı başkalarına, başta kendi yakınları olmak üzere, yayması söz konusu olduğundan onları korumak, etrafımızdakileri, yakınlarımızı korumak bakımından aşı önemli, aşılanma önemli. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği takvim çerçevesinde bütün vatandaşlarımız mutlaka aşı olmalıdır, bunu buradan tavsiye ediyorum." dedi.

Milletvekillerinin aşılanma sürecine ilişkin de değerlendirmede bulunan Şentop, şöyle devam etti:

"Bu konuyla ilgili bir programlaması var Sağlık Bakanlığımızın. Yeni tertip aşılar geldikten sonra belki daha net bir takvim ortaya çıkar. Yalnız şunu söyleyeyim, milletvekilleri arasında Türkiye'deki genel salgına oranla 10 kata yakın yüksek hastalığa yakalanma, vaka durumu var. Türkiye genelinde dün itibarıyla açıklanan toplam vaka sayısı aşağı yukarı nüfusumuzun yüzde 2,89'una tekabül ediyor. Mecliste 584 milletvekili var, resmi olarak, kayıtlı olarak bize gelen bilgilere göre 142 milletvekilinde vaka tespiti yapılmış. Bu arkadaşlarımızın önemli bir kısmı tabii hafif geçirdi ama çok ağır olarak geçirenleri siz de takip ediyorsunuz, bunun milletvekilleri içerisindeki oranına bakarsak yüzde 24,3 oranında.

Hem Mecliste yoğun ve yakın çalışma mecburiyeti içerisinde arkadaşlarımız hem de seçim bölgelerinde çalışmalar yürütüyorlar ve oralardan almış oldukları virüsü Mecliste diğer milletvekillerine taşıma ihtimali de var. Bu bakımdan böyle bir çalışmada milletvekilleri de bu tablo, bu oranlar dikkate alındığında öncelikle, önümüzdeki hafta da çalışmalar başlayacak, aşılanması gerekenler arasında olmalı diye düşünüyorum."

Meclisin çalışmalara başlayacağı hatırlatılarak, alınan tedbirlere ilişkin bir soru üzerine Şentop, daha önce önlem aldıklarını, dikkat ve hassasiyetle önlemleri devam ettireceklerini dile getirdi.

Meclis personelinin aşı olup olmayacağına ilişkin soruya Şentop, "Milletvekilleriyle, özellikle Genel Kurul çalışmalarıyla yakın irtibat halinde olan personel için de aynı şekilde bir öncelik durumu olmasında fayda var diye düşünüyorum, ilgililerle paylaşıyorum bunları." karşılığını verdi.

Bir gazetecinin komisyon görüşmeleri sırasında test olan milletvekillerinin Genel Kurul'a geldiğini hatırlatarak, "Yeni dönemde 'Test olanlar o gün Genel Kurula gelmesin' diye bir çağrı yapacak mısınız?" sorusunu yöneltmesi üzerine Şentop, "O konuda hatırladığım iki vaka olmuştu, ondan sonra arkadaşlarımızı ikaz ettik, en azından test sonucu ortaya çıkana kadar, belli olana kadar bir süre beklemelerini tedbiren önermiştik. Daha sonra buna riayet etti arkadaşlarımız." şeklinde konuştu.Haber okunma sayısı: 304

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

satilik-domain

Satılık Domain

01 Şubat 2021 Pazartesi 16:25
istanbul-valiligiden-yasak-karari

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:44
korona-hastasi-2477463-vefat-25993

Korona hastası 2.477.463 vefat 25.993

31 Ocak 2021 Pazar 19:39
384189-ad-ve-soyadini-degistirdi

384.189 ad ve soyadını değiştirdi

31 Ocak 2021 Pazar 16:59
rektor-dekan-atadi

Rektör dekan atadı

31 Ocak 2021 Pazar 09:42

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL