24 Ağustos 2019 Cumartesi

Sorumlular bulunsun

sorumlular-bulunsun

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı / CHP Milletvekili aday adayı Ömer Faruk Eminağaoğlu, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.
01 Nisan 2015 Çarşamba 19:59

 Eminağaoğlu açıklamasında " Etkin adli denetimin ortadan kalktığı bir tabloda gerçekleşen olayda, derhal bu olaya karışan tüm polis memurları, kolluk amirleri ve diğer sorumlular hakında soruşturma açılıp, bu soruşturma tarafsızlıkla ve etkin bir biçimde de yürütülerek sonuçlandırılmalıdır. Soruşturmada, özellikle gerçekleşen silah kullanmanın da hukuksal sınırlar içinde, ölçülü ve orantılı olup olmadığı, görev sınırları içinde kalıp kalmadığı hususları, ulaşılabilen tüm kanıtlar karartılmadan ve tarafsızlıkla toplanarak açıklığa kavuşturulmalıdır" dedi.

 

Eminağaoğlu'nun açıklaması şöyle;

 

İç güvenlik paketinin yürürlüğe girmesi sonrasında yaşanan elim olayda, odasında DHKP C terör örgütü mensubu olduğu ifade edilen iki kişi tarafından silahla rehin alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz şehit olmuştur. İstanbul Çağlayan Adliyesindeki aynı odada bulunan ve Cumhuriyet savcısı Kiraz'ı rehin alan DHKP C terör örgütü mensubu diğer iki kişi de öldürülmüştür. Oda içerisinden silahla ateş sesinin duyulması üzerine, polisin silah kullanıp gerçekleştirdiği operasyon sonrasında bu tablonun ortaya çıktığı idare birimlerince ifade edilmiştir. Ancak, polis operasyonu öncesinde, odadaki silahla ateşin, havaya yönelik mi yapıldığı, nereye yönelik gerçekleştiği konusunda ikna edici bir açıklamadan kaçınılmıştır. Yine şehit olan Cumhuriyet savcısının polis kurşunu ile mi öldürüldüğü yolunda da herhangi bir açıklama yapmaktan uzak durulmuştur. Adliyedeki bu odada bulunup, sağ kalan veya kurtarılan hiç kimse olmamıştır. Açıklamalardan, operasyonu gerçekleştiren polislere yönelik veya polisler üzerinde gerçekleşmiş herhangi bir adli eylem veya bulgu olmadan, polisin silah kullanma yoluna gittiği bilgisi öne çıkmaktadır. Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, Berkin Elvan'ın öldürülmesi olayını soruşturması ve o soruşturmada mesafe alınma süreci söz konusu iken, bu saldırının gerçekleşmiş olması ise ayrıca dikkat çekicidir.

 

İdare birimleri ve kolluk, yürürlüğe giren iç güvenlik paketinde kendilerine tanınan yetki ve görevleri de dayanak alıp, ayrıca bu yetki ve görevleri aşıp aşmadıklarını da hiç bir biçimde önemsemeyerek hareket etmekte, hatta Cumhurbaşkanı bile bu olayın gerçekleşme biçimi hakkında polisi de ibra edercesine, ayrıntılı olarak kamuoyuna, yönlendirici bilgiler bile aktarmaktadır. Adli birimler geri planda tutulmakta, adli nitelikteki tüm bilgiler yürütme erkinin uygun gördüğü çerçevede yürütme erki ve kolluk tarafından kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Bu birimler, bu adli olayda yargı mercilerine de adeta soruşturma olanağı tanımadan, sanki bu olayı doğrudan kendilerinin soruşturma yetkileri varmış ta, bu çerçevede kanıt ta elde etmişlermiş gibi, bir taraftan yayın yasağını da konu edip, diğer yandan kamuoyunu tek yanlı bilgilendirmelerle yönlendirerek, kendilerini aklama telaşına da düşmüşlerdir.

Hiç bir adliyeye dışardan girişlerin cübbe ile yapılmamasına, cübbenin duruşma salonlarında giyilmesine rağmen, olayda kullanılan silahların, cübbe giymiş biçimde avukatlarca adliyeye sokulduğu, avukatların adliyelere girişlerinin kontrol altına alınması dahi ifade edilerek, yürütme birimleri tarafından ayrıca avukatlık mesleğine saldırıda da bulunulmuştur. 

İç güvenlik paketi, polisin silah kullanma sınırlarını genişletirken, bunun etkin bir adli denetimi ortadan kaldırmıştır. Etkin adli denetimin ortadan kalktığı bir tabloda gerçekleşen olayda, derhal bu olaya karışan tüm polis memurları, kolluk amirleri ve diğer sorumlular hakında soruşturma açılıp, bu soruşturma tarafsızlıkla ve etkin bir biçimde de yürütülerek sonuçlandırılmalıdır. Soruşturmada, özellikle gerçekleşen silah kullanmanın da hukuksal sınırlar içinde, ölçülü ve orantılı olup olmadığı, görev sınırları içinde kalıp kalmadığı hususları, ulaşılabilen tüm kanıtlar karartılmadan ve tarafsızlıkla toplanarak açıklığa kavuşturulmalıdır. 

 

Esas olan insan hak ve özgürlükleridir. Bu vesileyle, herkesin insan hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyor, şiddet ve terörü lanetliyor, Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olması nedeniyle, ailesine, yakınlarına, yargı camiasına ve tüm ülkeye sabır ve başsağlığı diliyorum.

Ömer Faruk Eminağaoğlu

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı / CHP Milletvekili aday adayıHaber okunma sayısı: 433

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gorusuruz-yine-gel-tamam-mi

Görüşürüz, Yine gel tamam mı

23 Ağustos 2019 Cuma 18:51
saraydan-roka-agir-sozler

Saray'dan ROK'a ağır sözler

23 Ağustos 2019 Cuma 09:32
ordudan-ibbye-ziyaret-

Ordudan İBB'ye ziyaret

22 Ağustos 2019 Perşembe 18:38

ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL