16 Haziran 2019 Pazar

Sorumlular bulunsun

sorumlular-bulunsun

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı / CHP Milletvekili aday adayı Ömer Faruk Eminağaoğlu, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.
01 Nisan 2015 Çarşamba 19:59

 Eminağaoğlu açıklamasında " Etkin adli denetimin ortadan kalktığı bir tabloda gerçekleşen olayda, derhal bu olaya karışan tüm polis memurları, kolluk amirleri ve diğer sorumlular hakında soruşturma açılıp, bu soruşturma tarafsızlıkla ve etkin bir biçimde de yürütülerek sonuçlandırılmalıdır. Soruşturmada, özellikle gerçekleşen silah kullanmanın da hukuksal sınırlar içinde, ölçülü ve orantılı olup olmadığı, görev sınırları içinde kalıp kalmadığı hususları, ulaşılabilen tüm kanıtlar karartılmadan ve tarafsızlıkla toplanarak açıklığa kavuşturulmalıdır" dedi.

 

Eminağaoğlu'nun açıklaması şöyle;

 

İç güvenlik paketinin yürürlüğe girmesi sonrasında yaşanan elim olayda, odasında DHKP C terör örgütü mensubu olduğu ifade edilen iki kişi tarafından silahla rehin alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz şehit olmuştur. İstanbul Çağlayan Adliyesindeki aynı odada bulunan ve Cumhuriyet savcısı Kiraz'ı rehin alan DHKP C terör örgütü mensubu diğer iki kişi de öldürülmüştür. Oda içerisinden silahla ateş sesinin duyulması üzerine, polisin silah kullanıp gerçekleştirdiği operasyon sonrasında bu tablonun ortaya çıktığı idare birimlerince ifade edilmiştir. Ancak, polis operasyonu öncesinde, odadaki silahla ateşin, havaya yönelik mi yapıldığı, nereye yönelik gerçekleştiği konusunda ikna edici bir açıklamadan kaçınılmıştır. Yine şehit olan Cumhuriyet savcısının polis kurşunu ile mi öldürüldüğü yolunda da herhangi bir açıklama yapmaktan uzak durulmuştur. Adliyedeki bu odada bulunup, sağ kalan veya kurtarılan hiç kimse olmamıştır. Açıklamalardan, operasyonu gerçekleştiren polislere yönelik veya polisler üzerinde gerçekleşmiş herhangi bir adli eylem veya bulgu olmadan, polisin silah kullanma yoluna gittiği bilgisi öne çıkmaktadır. Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, Berkin Elvan'ın öldürülmesi olayını soruşturması ve o soruşturmada mesafe alınma süreci söz konusu iken, bu saldırının gerçekleşmiş olması ise ayrıca dikkat çekicidir.

 

İdare birimleri ve kolluk, yürürlüğe giren iç güvenlik paketinde kendilerine tanınan yetki ve görevleri de dayanak alıp, ayrıca bu yetki ve görevleri aşıp aşmadıklarını da hiç bir biçimde önemsemeyerek hareket etmekte, hatta Cumhurbaşkanı bile bu olayın gerçekleşme biçimi hakkında polisi de ibra edercesine, ayrıntılı olarak kamuoyuna, yönlendirici bilgiler bile aktarmaktadır. Adli birimler geri planda tutulmakta, adli nitelikteki tüm bilgiler yürütme erkinin uygun gördüğü çerçevede yürütme erki ve kolluk tarafından kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Bu birimler, bu adli olayda yargı mercilerine de adeta soruşturma olanağı tanımadan, sanki bu olayı doğrudan kendilerinin soruşturma yetkileri varmış ta, bu çerçevede kanıt ta elde etmişlermiş gibi, bir taraftan yayın yasağını da konu edip, diğer yandan kamuoyunu tek yanlı bilgilendirmelerle yönlendirerek, kendilerini aklama telaşına da düşmüşlerdir.

Hiç bir adliyeye dışardan girişlerin cübbe ile yapılmamasına, cübbenin duruşma salonlarında giyilmesine rağmen, olayda kullanılan silahların, cübbe giymiş biçimde avukatlarca adliyeye sokulduğu, avukatların adliyelere girişlerinin kontrol altına alınması dahi ifade edilerek, yürütme birimleri tarafından ayrıca avukatlık mesleğine saldırıda da bulunulmuştur. 

İç güvenlik paketi, polisin silah kullanma sınırlarını genişletirken, bunun etkin bir adli denetimi ortadan kaldırmıştır. Etkin adli denetimin ortadan kalktığı bir tabloda gerçekleşen olayda, derhal bu olaya karışan tüm polis memurları, kolluk amirleri ve diğer sorumlular hakında soruşturma açılıp, bu soruşturma tarafsızlıkla ve etkin bir biçimde de yürütülerek sonuçlandırılmalıdır. Soruşturmada, özellikle gerçekleşen silah kullanmanın da hukuksal sınırlar içinde, ölçülü ve orantılı olup olmadığı, görev sınırları içinde kalıp kalmadığı hususları, ulaşılabilen tüm kanıtlar karartılmadan ve tarafsızlıkla toplanarak açıklığa kavuşturulmalıdır. 

 

Esas olan insan hak ve özgürlükleridir. Bu vesileyle, herkesin insan hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyor, şiddet ve terörü lanetliyor, Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olması nedeniyle, ailesine, yakınlarına, yargı camiasına ve tüm ülkeye sabır ve başsağlığı diliyorum.

Ömer Faruk Eminağaoğlu

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı / CHP Milletvekili aday adayıHaber okunma sayısı: 425

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yildirimi-anlatan-yaziya-erisim-engeli

Yıldırım'ı anlatan yazıya erişim engeli

15 Haziran 2019 Cumartesi 22:42
cezaevleri-nasil-bosalacak

Cezaevleri nasıl boşalacak

15 Haziran 2019 Cumartesi 10:44
tv-kanalinda-bahceli-kavgasi

TV kanalında Bahçeli kavgası

15 Haziran 2019 Cumartesi 10:09
ordu-valisi-yavuz-hakkinda-suc-duyurusu

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

15 Haziran 2019 Cumartesi 09:53
kizilay-kiniki-akp-il-baskani-gibi

Kızılay Kınık'ı, AKP İl Başkanı gibi...

15 Haziran 2019 Cumartesi 09:38
secim-kurulu-uyeligi-atesten-gomlek

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

15 Haziran 2019 Cumartesi 09:20

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL