07 Temmuz 2020 Salı

Seni 17’nci kattan atarım

seni-17nci-kattan-atarim

‘Öldürmeye azmettirme’ suçundan müebbet hapse mahkum edilen ve Gürcistan’a kaçan Metro Turizm’in sahibi firari Galip Öztürk’ün, ‘yağmalama’ suçundan yargılanan altı üst düzey yöneticisinden dördüne 39’ar yıl, ikisine 47’şer yıl hapis cezası istendi.
16 Temmuz 2019 Salı 18:49

 İstanbul 7. Ağır Mahkemesi’nde görülen davaya konu olay 11 Kasım 2009’da yaşandı. Dosyada yer alan belgelere göre Öztürk’ün talebiyle İzmir Seyahat Taşımacılık AŞ’nin sahibi Doğan Uzunay İstanbul’a geldi. Uzunay, Metro Holding’in eski merkezi Metro City’nin 17’nci katına çıktı.

 

Görüşmenin yapılacağı salonda, Metro Turizm ve Metro Holding yönetici ve çalışanları Sinan Solok, Şenol Ayyıldız, Yalçın Bakır, Rüştü Terzi ve Necmi Hatipoğlu da vardı. Öztürk, Uzunay’a, firmasına ait otobüslerin Metro’ya devri için baskı uyguladı. Ancak anlaşma sağlanamadı. Uzunay, bir süre sonra salondan çıkmak istedi. Öztürk, yanındaki kişilere ‘Bırakmayın’ talimatı verdi.

 

“Doğan abiyi paket edin benim eve götürün” 

Salondan çıkmak isteyen Uzunay’a, Hatipoğlu ve Bakır engel oldu. Bu esnada Galip Öztürk, “Doğan abiyi paket edin benim eve götürün” diyerek adamlarına talimat verdi. Bu talimat üzerine Hatipoğlu, Bakır ve Terzi, Uzunay’ı, Öztürk’ün Beykoz Cumhuriyet Köyü’ndeki evine götürdü. Ancak Öztürk evde yoktu.

 

Bu kez, sanıklar, Uzunay’ı, yine Öztürk’e ait Beykoz’daki Legend Otel’e götürdü. Otelde, Öztürk’ün yanında, dönemin Metro Holding yöneticileri Sevgi Mert ile Sinan Solok vardı. O gün Uzunay’a otelde 480 bin liralık senet imzalatıldı.

 

‘Seni 17’nci kattan aşağı atarım‘

 

12 Kasım günü ise Uzunay, bir kez daha Metro City’deki holding merkezine götürüldü. Uzunay’a küfreden eden Öztürk “Seni 17’inci kattan aşağı atarım” diyerek tehdit etti. Uzunay’a burada iki adet çift katlı otobüs ve sekiz adet servis otobüsünün Metro’ya devri için sözleşme imzalatıldı. Öztürk daha sonra Uzunay’a 3 bin 750 TL’lik altı senet imzalattı.

 

Öztürk’ün telefonla konuştuğu esnada Uzunay bir fırsatını bularak kardeşi Çiğdem Şaşar’ı telefonla aradı ve kısık sesle Öztürk’ün kendisini dövdüğünü belirterek kısık sesle “Polisi ara”dedi. Bu esnada Öztürk, Uzunay’ın telefonla konuştuğunu fark etti. Uzunay’ın elindeki telefonu alarak başına vuran Öztürk telefonu kırdı. Kısa süre sonra olay yerine polisler geldi. Polis ekipleri zorla imzalatılan senetler ile kırık telefonu buldu.

 

Eylül 2014’te tüm sanıklar için beraat

 

Sanıklar hakkında 2010 yılında dava açıldı. Mahkeme Eylül 2014’te tüm sanıklar için beraat kararı verdi. Bu kararı, davacı taraf temyiz etti. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 6. Ceza Dairesi, beraat kararını bozdu. Bozma kararı sonrası dava yeniden görülmeye başlandı. Geçen 9 Temmuz’da görülen duruşmada savcı mütalaasını açıkladı.

 

Mütalaa, sanıklar Sinan Solok ve Şenol Ayyıldız için ‘nitelikli yağmadan’ 12.5 ile 27 yıl arasında ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan ise beş ile 20 yıl arasında cezalandırılmalarını istedi. Mütalaada, sanıklar Necmi Hatipoğlu, Rüştü Terzi, Sevgi Mert ile Yalçın Bakır’ın ise “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan dört ile 12 yıl arasında, ‘nitelikli yağma’ suçundan ise 12,5 yıl ile 27 arasında hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.

 

Mahkeme duruşma için ekim ayına gün verdi. Firari konumda olan Öztürk’ün dosyası için ise ayırma kararı verildi.

 

Gürcistan’a kaçan firari hükümlü Öztürk’ün Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ile fotoğrafı, Samsun’un Ayvacık ilçesinin AKP’li belediye başkanı Halil Kalaycı’nın sosyal medya hesabından paylaşılmış, tepkilerden sonra fotoğrafı silmişti.

 

Kaynak: Diken 

Haberin etiketleri:

metro turizm, Galip Öztürk


Haber okunma sayısı: 288

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

81-ile-koronavirus-genelgesi-gonderildi

81 ile koronavirüs genelgesi gönderildi

07 Temmuz 2020 Salı 11:04
iste-ibbnin-ikinci-adami

İşte İBB'nin 'İkinci adamı'

07 Temmuz 2020 Salı 10:25
egm-kovid-19-cezalarina-noktayi-koydu

EGM, KOVİD-19 cezalarına noktayı koydu

06 Temmuz 2020 Pazartesi 20:51
koronavirus-hastasi-206844-vefat-5241

Koronavirüs hastası 206.844 vefat 5.241

06 Temmuz 2020 Pazartesi 20:41
bir-garip-havalimani-ihalesi

Bir garip havalimanı ihalesi

06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:48
o-fabrikaya-kim-uretim-izni-verdi

O fabrikaya kim üretim izni verdi?

05 Temmuz 2020 Pazar 21:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Dervişoğlu'ndan AKP'li Tosun'a sert kapak

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP eski milletvekili Resul Tosun ile canlı yayında tartışma

'Meclis dizi izleme değil çalışma yeri' demişti

TBMM'deki Netflix erişim engelini "Meclis dizi izleme yeri değil,çalışma yeri" sözleriyle savunan AKP'li Rümeysa

HKP Hamza Yerlikaya'nın peşini bırakmıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın

Tek adam rejimiyle birlikte totalitarizme gidiyoruz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, barolara ilişkin düzenlemeye hiçbir demokratik hukuk devletinde

Barajın adı var, kendisi yok

2017’de törenle temeli atılan ve 450 milyon liraya mal olacağı açıklanan Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu

Bu cübbe için adalet istiyoruz

TBMM Adalet Komisyonunda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL