22 Kasım 2019 Cuma

Sekreter ol müdürlüğü kap!

sekreter-ol-mudurlugu-kap

Üniversitelerdeki usulsüzlükler ortaya çıkmaya devam ediyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde sınavsız atamalar yapılırken Kırıkkale Üniversitesi’nde MEB’den izni olmayan firmayla protokol imzalandı.
01 Ekim 2019 Salı 09:56

 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi şube müdürlerinin 17’sini sınavsız atadı. Üniversitede fakülte ve yüksekokul sekreterleri şube müdürü yapıldı. Sayıştay raporunda bu uygulamanın rutin hale geldiği vurgulandı.Raporda sınavla şube müdürü olarak atananların sayısının ise sadece 6 olduğu vurgulandı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Kömüş'ün haberine göre, raporda şu ifadeler kullanıldı: “Üniversite’de şef kadrosundan 5, ayniyat saymanlığı kadrosundan 1 olmak üzere toplam 6 personel görevde yükselme sınavı ile Şube Müdürü kadrosuna atanmışken, söz konusu uygulama ile 16’sı Yüksekokul Sekreteri 1’i Fakülte Sekreteri olmak üzere toplam 17 personel sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürü kadrosuna atanmıştır. Üniversitenin her derecede ve kademedeki tüm idari personelinin önce yüksekokul veya fakülte sekreterliğine ara atama olarak atanıp, kısa süre sonra da boşalan şube müdürlüğü kadrosuna atanması mümkün olmaktadır.”

 

Sayıştay yapılan uygulamanın hem mevzuata hem de kariyer ilkesine aykırı olduğunu şöyle vurguladı: “Fakülte veya yüksekokul sekreterliği kadrosuna atanan kişinin aynı yerde çalışmaya devam ederken verdiği dilekçe ile başka bir daire başkanlığında şube müdürlüğü kadrosuna ataması yapılmakta ve halen aynı yerde çalışmaya devam etmesine izin verilmektedir. Bu ve benzeri atama ile görevlendirmelerde, mevzuatla kariyer ilkesine uygun işlem yapılması gerekmektedir.” 

İZNİ OLMAYAN ŞİRKETLE PROTOKOL

 

Kırıkkale Üniversitesi’nin ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan faaliyet izni olmayan firmayla imzalanan protokole dayanarak internet üzerinden eğitim sertifika programları düzenlediği öğrenildi. Sayıştay raporunda bu konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Sürekli Eğitim Merkezi’nin bu eğitimi kendi bünyesinde ve kendi imkânlarıyla sunması gerekirken, bu imkâna sahip olmamasını gerekçe göstererek özel sektörle işbirliği yapması, eğitim ücretini kendi belirlememesi ve elde edilen gelirin tahsilatını kendi yapmaması uygun olmamaktadır. Firmaların kendi eğitimlerini Üniversite aracılığıyla pazarlaması, eğitim ücretlerini tahsil etmesi, Kamu adını kullanarak gelir elde etmesi anlamına gelmektedir.”Haber okunma sayısı: 1270

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gar-katliaminda-gizli-dosya-skandali

Gar katliamında gizli dosya skandalı!

22 Kasım 2019 Cuma 09:35
nereden-geliyor-bu-degirmenin-suyu

Nereden geliyor bu değirmenin suyu

22 Kasım 2019 Cuma 09:00
ibb-ihaleleri-canli-yayinlayacak

İBB ihaleleri canlı yayınlayacak

21 Kasım 2019 Perşembe 15:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Değnekçi terörüne İBB’den yeni önlem!

İBB, İSPARK’ın mesai saatleri dışında, kent genelindeki açık otoparklarda vatandaşlardan parklanma adı

Gar katliamında gizli dosya skandalı!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 100 kişinin öldüğü Tren G arı katliamına ilişkin, savcılığın, 9 klasörlük

Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi

TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun Teklifi ile derneklere, üyeleri ile üyeliği sona

Saray'a giden CHP'liyi biliyorum

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, 'Müthiş haber' başlıklı dünkü yazısında Cumhuriyet Halk Partisi'nden

‘Benimle mezara gidecek’ demişti

FETÖ’nün, Balyoz ve Ergenekon kumpasları başlamadan kısa bir süre önce emekli olan ve bu sabah aramızdan

MHP'den Rahmi Turan açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın bugünkü yazısıyla ilgili

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL