28 Ocak 2020 Salı

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

secim-kurulu-uyeligi-atesten-gomlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev yapmaktan çekiniyor. Mazeret bildirerek görev almak istemeyenlerin sayısı artınca YSK, mazeretlerin belgelendirilmesini istedi
15 Haziran 2019 Cumartesi 09:20

 Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’ın, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu karşısında Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybetmesinin sorumlusu olarak gösterilen seçim kurullarında 23 Haziran korkusu yaşanıyor.

 

BİRGÜN'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, 43’ünün FETÖ ile bağlantısının ileri sürülmesine, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun soruşturma başlatmasına karşın 23 Haziran seçimleri için de görevlendirilen seçim kurullarında görev yapmak istemeyenler mazeret göstererek sandık görevinden kaçınıyor. Mazeret bildiriminin artması üzerine Yüksek Seçim Kurulu, görev alamayacağını iletenlerin sağlık kurulu raporu ya da İstanbul dışında bulunmalarının zorunlu olduğunu gösteren belgeleri sunması durumunda mazeretlerinin geçerli sayılacağını bildirdi.

 

KURULLARDA BOŞLUKLARMazeretler nedeniyle kurullarda oluşan boşlukların doldurulmasında da güçlük yaşanıyor. Partilerin sandık kurulu üyesi bildirmemesi durumunda ilçe seçim kurulları seçim bölgesinde ikamet eden kişilerden resen atama yapıyor. Ancak sandık görev tebliğ edilenlerden de 23 Haziran seçimlerinde görev yapmak istemediğini bildirenlerin bulunduğu öğrenildi.

 

 

TORBAYI KİM ALACAK?

“Seçimi sakatlamakla” suçlanan, soruşturmalarla karşı karşıya kalan seçim kurullarından Yüksek Seçim Kurulu’na soru yağıyor. Daha önce çok sayıda seçim yönetmelerine karşın referandum sürecinden başlayarak daha önceki alışıldık uygulamaların tam tersi durumlarla karşılaşan ilçe seçim kurullarından YSK’ye şaşırtıcı soruların geldiği öğrenildi.

 

İlçe Seçim Kurulları, YSK’ye “Oy torbasını kim teslim alacak? İlçe seçim kurulu başkanı mı, sandık kurulu başkanı mı, kamu görevlilerinden biri mi torbayı teslim edecek, teslimin tamamlanmış sayılması için sandık sonuçlarının sisteme girilmesi gerekecek mi?” gibi şimdiye kadar akla gelmeyen ayrıntılı sorular sorup yanıt bekliyor. YSK’nin ise 31 Mart seçimleri sonrası ağır suçlamalar yöneltilen kurulların sorularını yanıtladıktan sonra “Yetki ve inisiyatif sizde” hatırlatması yaptığı bildirildi.

Haberin etiketleri:

YSK, Seçim Kurulu, Seçim, İBB


Haber okunma sayısı: 162

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Konkordato bahane yandaşlık şahane

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de inşaatı bir türlü

Türkiye nüfusunun yüzde 85'i köylüdür

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Elazığ ve

Yüksek Hızlı Tren rayları fay hattı üzerinde

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Elâzığ ve Malatya'da

Artık fay hatlarını değil .......

Elâzığ Sivrice’de, 24 Ocak 2020 günü 20.55’te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili

Siber saldırıya uğramamak artık bir mucize

Siber güvenlik kuruluşu ESET, iş ortakları ve müşterilerinin yanı sıra kurumları bilgilendirmek amacıyla

Deprem vergileriyle saraylar yaptırılıyor

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası 20 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğu sorusu tekrar gündeme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL