24 Ekim 2020 Cumartesi

Sayıştay'ın uyarısına rağmen ...

sayistayin-uyarisina-ragmen-

Her kentte devlete milyarlarca liralık farklı faturalar çıkaran şehir hastanelerinin sözleşmelerindeki farklı metinler konusunda Sayıştay bir kez daha uyardı. Bakanlık 2 yıl önce “düzeltilecek” demişti.
12 Ekim 2020 Pazartesi 10:51

 Sayıştay’ın 2018’deki uyarısına karşın Sağlık Bakanlığı’nın 2 yıldır, “hizmete giren şehir hastanelerine ilişkin sözleşmelerde, farklı nüshalarda farklı metinlerin yer alması”na dair durumu düzeltmediği ortaya çıktı. Sayıştay, 2019 raporunda, bakanlığı bir kez daha uyararak, “bu durumun hukuka aykırılık yaratacağına” dikkat çekti. 

 

CUMHURİYET'te yeralan Sarp Sağkal'ın haberine göre, Sayıştay, Sağlık Bakanlığı 2018 yılı denetim raporunda, hizmete giren şehir hastanelerinin sözleşme nüshalarında farklılıklar bulunduğunu tespit edilmişti. Yozgat Şehir Hastanesi’ne ait Sayıştay denetçilerine sunulan sözleşme nüshasında, masraflar ile giderlere ilişkin 66. madde ile uygulanacak hukuka ilişkin 67. maddenin yer almadığını, idareden temin edilen sözleşme nüshasında ise bu maddelere yer verildiğini belirlemişti. Denetçiler, hangi sözleşmenin uygulamada olduğu konusunda belirsizlik olduğunu tespit etmişti. Bunun yanında, şehir hastanesi sözleşmelerinde yapılacak değişikliklerin usulünü düzenleyen “Değişiklik Prosedürü” başlıklı sözleşmenin ekindeki maddenin, metinlerde yer almayan hükümlere atıflar yaptığı da tespit edildi. Sayıştay denetçileri, bu durumun hukuka aykırılık yaratacağını belirterek, şehir hastanesi sözleşmelerinin düzeltilmesi için bakanlığı uyardı.

 

‘DÜZELTİLİYOR’ DEMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı ise Sayıştay’ın bu uyarısı karşısında, “sözleşme nüshalarındaki farklılıkların idarece incelendiğini ve tespit edilen eksikliklerin yüklenicilere bildirildiğini” belirtti. Bakanlık, ayrıca, “sözleşmelerde bulunan hatalı atıfların düzeltilmesine yönelik çalışmaların tamamlandığını ve sözleşmelerin bu doğrultuda revize edilmesine yönelik taraflar arasında müzakerelerin sürdüğünü” kaydetti. Ancak Sayıştay’ın 2019 yılı denetim raporları, bakanlığın açıklamasının “tersi durumuna” işaret etti. Raporda, sözleşmelerin hâlâ düzeltilmediği tespit edilirken, bakanlığa sözleşmelerin düzeltilmesi için yeniden uyarı yapıldı.

Haberin etiketleri:

sayıştay, şehir hastaneleri


Haber okunma sayısı: 508

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Mansur Yavaş kahraman gazilerin yanında

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şehit yakınları ve gazilerin yanında olmaya devam ediyor.

Bizi süt ve et krizi bekliyor

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, artan girdi maliyetlerine rağmen

Türkiye Yapay Zeka Haftası sona erdi

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği, 19 Ekim’de başlayan ve beş gün süren Türkiye Yapay

Covid-19 ya da kış enfeksiyonları

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili ve ayrıca en ucuz yöntem el temizliğidir. Ellerimizde 200’den

Maske alerjisi belirtileri nelerdir?

Koronavirüs nedeniyle hepimiz maske takıyoruz. Maske takmamızdan dolayı da bazılarımız maskeden dolayı sorunlar

Özgürlük zehirlenmesi aileye zarar veriyor

İstanbul Valiliği ile iş birliği protokolü imzalanan ‘Aileler Üniversitede’ projesi hakkında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL